In deze Wintersport 'Special' Om vanuit Nederland naar de win tersport te komen zijn er talloze mogelijkhe den. Auto vliegtuig, trein en bus staan klaar om de win tersporter op de ge wen ste bestem ming te krij gen. Elke vervoers- mogelijk- beid heeft specifieke voor- en na delen. Ze worden bier belicht on der de titel: Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222 Een wintersportva kantie wordt al voor af getekend door de huur of aanschaf van de benodigde kleding en ski-spullen. In deze ''special'' een overzicht van wat er te koop is, wat en wanneer het verstan dig is om te huren en waarop koper of huurder dient te Iet ten. Niet zozeer geld is hierbij belangrijk; vooral het weten wat je wil en weten wat je kan speelt een voor name rol. Een EXTRA Rand stad Editie vol in formatie,achter gronden, tips en wetenswaardig heden over... Van de steeds groeiende groep mensen die op win tersport gaan, kiezen er een groot aantal voor de voordelen die "eigen vervoer ter plaatse" biedt. Ze gaan daarom met de (eigen) auto. Die in dat geval echter wel in conditie moet zijn om de vaak zwaardere rij-omstandigheden in wintersportgebie den aan te kunnen. Hoewel wintersport in een groot aantal landen kan worden beoefend, wil deze 'special' zich 'beper ken' tot de meest po pulaire bestemmin gen in Europa. Zwit serland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland worden kort maar overzichte lijk behandeld en de informatie kan als leidraad voor een be- stemmings-keuze worden gehanteerd. Over enkele maanden gaan ze weer op weg: de vele landgenoten die hun blik hebben gericht op de win tersportgebieden in Oostenrijk, Zwitserland, Duits land, Frankrijk en Italië. Wellicht behoort ook u tot die groep. Maar hoe gaat u erheen? Met het vliegtuig? Lekker comfortabel. Maar anderen zwé ren weer bij een tocht per bus of per trein naar de gebieden waar de wintersport kan worden bedre ven. Terwijl weer anderen de auto voor geen prijs op hun plaats van bestemming zouden willen mis sen en daarom per auto afreizen. Per trein: een gezellige boel. De bus wint aan populariteit De Auto: eigen vervoer in den vreemde voor de deur PAGINA 17 Naar die wintersport 'r naar toe? ciaal zijn bestemd voor reizi gers naar de wintersportcentra in die gebieden. Ook die ko men dus per trein op hun plaats van bestemming zoner dat er steeds - met de omvang rijke bagage- hoeft te worden overgestapt. Voordeel van de trein is ze ker het feit dat men veel ba gage kan meenemen en daarop zelf ook een oogje kan houden. In een vliegtuig is dat veel minder het geval en zonder wat dat betreft nu iets ten nadelevan het vlieg tuig tewillen zeggen, blijft het een feit dat men zélf het voorzichtigst met de eigen spullen omgaat. ondersneeuwen zodat uit stapjes per auto nogal be zwaarlijk worden. De dagen voor de Kerst staan bekend om de files, vooral in Zuid Duitsland.En als het een beetje tegen zit kan het in zo'n file, gedurende het dan heer sende jaargetijde, bar koud worden. Verder loopt de auto mobilist natuurlijk altijd de kans om onderweg met panne, te komen zitten of anderzins. vertraging op te lopen zodat eventueel vooraf gemaakte af- eigen vervoermiddel staat op de vakantiebestemming voor de deur en als men eens een uitstapje wil maken of de ski-lift is een eindje bij hotel of gasthof vandaan, dan kan de auto meteen uit komst bieden. Een nadeel is natuurlijk het feit dat het ineens slecht weer kan wor den. Passen kunnen dan van de ene dag op de andere - en zelfs nog wel sneller - wor den afgesloten en ook op de wintersportbestemming zelf kunnen wegen ineens fiks spraken wellicht niet kunnen worden nagekomen, met alle gevolgen van dien. terecht kan komen waar men toeristen nog best graag ziet komen en waar de vakantie mogelijkerwijze goedkoper zou kunnen uitvallen dan in de soms peperdure wintersport centra. houden. Zeker als men onder weg vertraging heeft opgelo pen, is die mogelijkheid zeker realistisch te noemen. Wie al- jaren achtereen op hetzelfde adres logeert heeft wat dit aangaat wat minder proble men omdat er dan al een be paalde vertrouwensrelatie is opgebouwd. Bespreekt men niets vooraf, dan kan men in de bergen ie dere afslag nemen die men wil. Voordeel daarvan is dat men zo in de kleinere dorpjes Met de auto op weg gaan zon der te boeken heeft zowel een voor- als een nadeel. Nadeel is het feit dan men wellicht niet terecht kan op de plaats waar men had willen zijn: alles is vol. Dit kan iemand ook over komen die bijvoorbeeld zelf een plaats in het wintersport- centrum heeft geboekt omdat er geen garantie is dat de plaats inderdaad vrij wordt ge- Of de auto voordeliger is, ligt maar net aan de manier van rekenen. Denkt men al leen aan de hoeveelheid ben zine die wordt getankt ("de auto heb ik toch al") dan is er geen goedkopere manier van reizen. Maar rekent men met de gemiddelde ki- lometerprijs van vijftig cent of meer, dan krijgt men een een heel andere uitkomst en is de auto zeker niet meer zo goedkoop. In elk geval wordt automobilisten gead viseerd de Duitse wegen te kiezen voor de trip naar de wintersport. In Frankrijk is de benzine een stuk prijziger en wordt de automobilist daarnaast geconfronteerd met het verschijnsel: tolweg. De vraag "Hoe reis ik het best naar mijn plaats van bestem ming" kent dus vele antwoor den. Het is maar net wat men zelf voor het persoonlijke ge val het best acht en daarnaast het best in overeenstemming kan brengen met de puur per soonlijke mogelijkheden. Het vliegtuig heeft natuurlijk het voordeel van de kortste reistijd. Binnen enkele urer brengt het u waar u maar wilt en dat op een comfortabele manier. Maar is dat nu wel he lemaal waar? Brengt dat vlieg tuig u nu wel daar waar u we zen moet? Meestal niet. De wintersport-bestemmingen lig gen dikwijls een behoorlijk eind bij de grotere vliegvelden vandaan. Wie bijvoorbeeld eer bestemming kiest in de Franse Alpen, landt in Geneve en var daaruit volgt een busrit die een paar uur kan duren. Hebl u bepaalde bestemmingen in Oostenrijk uitgezocht, dan staat er op het vliegveld van Miinchen eveneens een bus klaar die u uiteindelijk brengl naar waar u moet zijn. De trein is waarschijnlijk èn het goedkoopste èn het gezel ligste vervoermiddel om naar de wintersport te gaan. Het is in de coupé's een uitermate ge zellig samenzijn van allemaal wintersporters bij elkaar en het is geen uitzondering als de vreugde en de feeststemming even lang aanhouden als de reis in tijd in beslag neemt. De mogelijkheid dat de winter sporter niet helemaal in opti male conditie op de bestem ming arriveert, is realistisch en het is daarom zaak met dit element wel degelijk rekening te houden. Gemakkelijk bij de treinreizen is het bestaan van de zogehe ten 'Berglandexpres' die ook vanuit Nederland rijdt en de ronde doet langs alle grote Oostenrijkse wintersportcen tra. Bij de plaats van bestem- De vraag naar winter sportreizen per bus wordt steeds groter. Enerzijds omdat de astronomisch stijgende benzineprijzen het reizen met de auto onaantrek kelijker maken en daar naast het feit dat ook ou deren zich steeds meer voor een wintersportva kantie gaan interesse ren. Wat niet betekent dat alleen ouderen per bus reizen: integendeel! Het gegeven dat de we gen naar de wintersport centra steeds beter wor den en het busmateriaal steeds luxueuzer spreekt almeer mensen in alle leeftijdscategorieën aan. staan omdat ze in strijd zijn met de bescher- mingswetten op het O- penbaar Vervoer, maar ook dezewet heeft ma zen. Dezelfde mazen als waarvan wordt gebruik gemaakt voor het ver voer van bijvoorbeeld voetbalsupporters per bus. Ook dan wordt ge start vanaf een plaats die niet voor het open baar vervoer bereikbaar is en voor de winterspor treizen wordt in dat ge val door hetzelfe "gat in de wet" gekropen. Het statistische gegeven dat de wintersportreizen per bus zich een plaats lij ken te gaan veroveren achter de meest populaire vorm van vervoer naar de wintersport: de trein, geeft duidelijk aan dat busreizen naar de wintersport aan populariteit winnen. kunnen boeken met over nachtingen direct geboekt in een hotel of gasthof. De grote, bij het A.N.V.R. aangesloten touroperators gebruiken voor hun reizen het modernste materiaal, uitgerust met air-conditio ning, dubbele beglazing en speciaal materiaal om ook onder de zwaarste omstan digheden te kunnen blij ven rijden. In diverse van die bussen - die vaak met meer dan één chauffeur op weg gaan - kunnen tij dens stops zelfs snacks en drankjes worden geser veerd. Het vervoer van de vaak redelijk imposante ski-bagage is ook al geen probleem. Steeds meer mensen komen tot e ont dekking dat het huren van materiaal terplekke toch veel nadelen biedt tegeno ver het voordeel van geen gesleep tijdens de reis. De eigen of gehuurde uitrus ting kan echter zonder problemen in de bus mee, zodat een eventuele voor keur voor deze vervoers- mogelijkheid daarop niet hoeft af te ketsen. Onverzorgde lijndien sten zijn er ook. Deze zijn eigenlijk niet toege- Vaak zijn die bussen al ge boekt en gereserveerd door dc maatschappij die uw reis heefl verzorgd, maar wie op eigen houtje per vliegtuig vertrekt hoeft niet bang te zijn om op het vliegveld van aankomst achter te blijven. Er zijn bus ondernemingen die in het winterseizoen een dienst vanal de vliegvelden onderhouden en van die diensten kan in elk geval gebruik worden ge maakt. De reizigers die deze mogelijkheid benutten, hebben echter niet het genoegen door een hostess te worden ontvan gen, zoals wel geschiedt voor de ontvangst van reizigers die met een georganiseerde reis oppad gaan. Zij brengt de rei zigers naar het hotel of gasthof en ziet erop toe dat de kamers in orde zijn. Dit geldt vanzelf sprekend ook voor diegenen die georganiseerd p>er trein naa^ de wintersport gaan. De autoreis vanuit Nederland naar de wintersport kan hele maal voor de liefhebber wor den geregeld. Men stapt daar toe een reisbureau binnen en boekt een vakantie, bijvoor beeld in Zwitserland. U komt dan gewoon in eenhotelof gasthof terecht waar ook de georganiseerd reizende vlieg tuig- of treinpassagiers zijn on dergebracht. Het verschil is uiteraard dat de autoreiziger zelf zal moeten uitzoeken hoè hij er komt, hoewel het reisbu reau, de ANWB of de gespe cialiseerde bureaus op dit ge bied (Bijvoorbeeld de Stichting Reisbelangen in Purmerend) een volledige, gedetailleerde routebeschrijving kunnen le veren. Alle grote touroperators hebben zich geworpen op het vervoer per touringcar naar de wintersport, maar -omdat vervoer alléén - door allerlei wettelijke be palingen niet is toegestaan verzorgen deze operators ook wel pendeldiensten met schijn- logeeraccomo- datie. Bijvoorbeeld een plaats in een tent op een camping tegen een buiten gewoon lage prijs. Op die manier komt men toch met de bus op de plaats van bestemming om al daar natuurlijk niet in een tent te gaan slapen, maar op eigen gelegenheid een hotel of gasthof te zoeken. Het spreekt vanzelf dat touroperators ook reizen Voor diegenen die van deze mogelijkheid ge bruik willen maken om op hun wintersportbe stemming te komen is dat goed nieuws. Even als voor diegenen die deze mogelijkheid eens willen gaan proberen. In elk geval is deze tendens voor de tour-operators een heel gunstige omdat deze zo de mogelijkheid krijgen hun dure mate riaal op een betere ma aier te laten renderen. Of men nu kiest voor de ge zelligheid van de trein, het comfort van het vliegtuig, het plaatselijke gemak van de auto of het deur-tot-deur gebeuren van de georgani- seere busreis: het vervoer naar de wintersport blijft een kwestie van persoonlij ke smaak en afweging. Waarbij dit artikel een han dige wegwijzer wil zijn. ming aangekomen stapt u ge woon uit. En moet u in Frank rijk of Zwitserland zijn: geen nood. Voor die landen zijn er wagons aangekoppeld di<? spe- De voordelen van met de auto gaan zijn duidelijke het

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 17