Nieuwe kreisel Leegloop moeilijk te beïnvloeden Vlot verloop restauratie kademuren Korte Haven Hoogendijk brengt tennis op topniveau Opsporing verzocht! Afscheid pastor Th. Koster Stadsblad >Nurth& Stadsvernieuwing fnuikt groei ERTAN Burgemeester opent nieuwe ruimte OBK RADIO ABA RENAULT Nikita AUTOBEDRIJF Leegloop T.V. DEFECT? 010-268220 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222. JONGE GEBRUIKTE AUTO'S OE VOLVO EN DAF SPECIALIST Auto*-Garage-R«kreatte SCHIEDAM Een toename van het huidige in woneraantal van Schiedam (dat thans rond de 74.000 schomnelt, maar al jaren een sterk dalende lijn vertoont) zit er volgens het gemeentebestuur niet in. Tal van factoren veroorzaken een fikse terugloop die niet zo gemakkelijk is te veranderen in een toename van het aantal Schiedammers. Schiedam zal er volgens B en W rekening mee moeten houden dat het inwoneraantal de eerstko mende jaren zeker niet boven de 75.000 zal uitko men. Nu óók in Schiedam, Stationsplein 2, tel.:010-37.70.99 21 vis- vlees-en grill-gerechten VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 - NR. 66 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.210. met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showroom van Bettoweg 27. achter station Schiedam telefoon 621162-152222 LET 3P ADRES SCHIEDAM De restauratie van de kademuren langs de Korte Haven is in volle gang. Het werk valt achteraf mee: de fundering blijkt nog in redelijke staat te verkeren. Wel door en door slecht waren de muren bo ven de waterlijn. Na een grondig onderzoek kwam men tot de conclusie dat men eenzelfde reparatiemethode kon toepassen als die aan de Lange Haven werd gevolgd. Voor de gedeelten waarbij de kademuur boven de waterlijn in zijn geheel in slechte staat ver keert, wordt het bovenste ge deelte tot een bepaalde hoogte gesloopt. De fundering van de oude muur blijft daarbij in takt. Op een nieuw gestorte beton- vloer wordt vervolgens het met selwerk aangebracht, die aan de achterzijde wordt gesteund door beton. Ervaringen elders hebben uitge wezen dat men bij deze beproef de methode niet hoeft te vrezen voor snelle verzakking of instor ten van de nieuwe muur. Afhankelijk van de weersge steldheid hoopt men het karwei, waarmee ruim een miljoen gul den is gemoeid, begin volgend jaar af te ronden. Daarna wordt begonnen met de herbestrating van de Korte Haven. SCHIEDAM,Op zaterdag 26 september is het dan zover: dan opent de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" (OBK) eindelijk na veel zelfwerkzaam heid de nieuwe repetitieruimte aan de Mgr. Nolenslaan 87. De opening krijgt een officieel tintje door de aanwezigheid van burgemeester Te Loo, die het lokaal 's ochtends om 11 uur in gebruik neemt. Tegelijkertijd houdt OBK open huis om heel Schiedam kennis te laten maken met de ver nieuwde entourage van dit oude muziekgezelschap. Bezoekers zijn die zaterdag welkom tussen elf en één uur. appelmarkt 2a Schiedam SCHIEDAM In het komende weekend neemt de katholieke Johannes de Doperparochie (Mgr. Nolenslaan) afscheid van pastor Th. Koster o.p., die gedu rende drie jaar als pastoraal werker in de parochie werk zaam is geweest' Om gezondheidsredenen moet hij helaas naar een ander deel van het land verhuizen. Na de liturgische diensten van zater dagavond 19.00 uur en zondag morgen 9.30 uur is er gelegen heid afscheid te nemen. Na de dienst van 11.00 uur, waarin het jongerenkoor zal zingen en pas tor Koster mee zal voorgaan, is er een speciale gelegenheid om afscheid te nemen. Dit alles in het weekend, 19/20 sept. Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 DE MAN AAN DE TAPKAST tuurde in het jeneverglaasje dat voor hem stond, alsof er iets diepzinnigs in te lezen viel. Hij hield dat enige tijd vol, ademde toen diep en zei op de toon van iemand, die na veel vasten en zelfkwellin gen ontdekt heeft hoe alles wérkelijk in elkaar zit: „De wereld gaat ten onder me neer". „komkom", zei ik (want de wereld kan nog bést een stoot je hebben: de natuur herstelt zich. Over enkele maanden is het alweer kerstmis). „Kom kom", zei ik dus, „morgen ziet alles er heel anders uit". Daar ben ik nu juist zo bang voor", zei de man, „vandaag zit het nog wel jofel. Kijk me neer, wanneer ik dadelijk naar huis ga, is er niets aan de hand, ik heb een fijn gezin. En wat de sexuele relatie betreft, waar zo'n Hollandse beddekij ker deze week op gepromo veerd is, mag deze jongen ook niet klagen. Kijk meneer, ik behoor tot die categorie van personen, die daar geen enkele moeilijkheid mee heeft. En als ik het overige even mag vergelijken met voetballen dan zit het zo: we kunnen niet allemaal Cruyffies wezen, be grijpt u?" Ik knikte. Maar morgen is al les anders. Morgen krijgt deze jongen visite", zei hij. Nu kan visite tot de zeer aan gename tijdpasseringen beho ren; ik vestigde daar dan ook onmiddellijk zijn aandacht op. Hij nam bedachtzaam een teug en zei: „In de grote lijn kan ik volledig met meneer meegaan. Maar morgen komt Yvonne. Dat is een ver nichtje van mijn vrouw. En ze brengt haar man mee, plus een scheel ettertje dal uit de verbintenis is voort gesproten. En weet meneer hoe dat knaapje heet?" „GUnther-Adolf-Wilhelm zei ik op goed geluk, want als het op benamingen aankomt, wóót ik er nog wel een paar. Hij schudde het hoofd. Niki- ïa zei hij, „naar Nikita Chroestsjov. En dan te heden- ken dat Yvonne vroeger een heet braaf meisje was. Niet dót op te zeggen. Elke zondag naar de kerk en op elk nieuwjaar een versje voor oom en tante. Een lieverd. En uitgerekend Yvonne blijft hangen aan zo'n rooie volksmenner, want haar man is communist. Nu wist ik dat aanvankelijk niet, waarachtig niet meneer, want had ik het geweten, dan was hij er bij mij nooit ingeko men. Maar goed: vorig jaar kreeg ik uit Friesland, want daar is Yvonne naartoe ge trokken meneer een brief. Of ze eens mocht komen met haar man en het knulletje. Nou ja, dat vind je dan leuk nietwaar? En daar had je ze dan op de stoep staan op een zondagmorgen. Dat was ken nismaken geblazen met die vrijer en met die schele bleek scheet. „Onze zoon heet Nikita", zegt Yvonne en ik had nóg geen erg meneer. Maar goed: de va der heette Kees en dan denk je meteen aan iets christelijks. Ik denk nog: dat zit wel goed. Nu had aan tafel wéér een lampje bij me moeten gaan branden, want Kees nam niet deel aan het gebed, maar nu ben ik een ruimdenkend mens meneer, ik denk dus: dat zal wel weer iets van de nieuwe liturgie wezen, daar krijg je immers óók geen kijk op. Maar 's avonds kwam de aap uit de mouw meneer. We za ten zo over politiek te bomen en die knaap zegt: Wiegel komt me de strot uit". Nu vind ik dat geen afwijking om voor naar de dokter te lopen, dus ik denk nog: gezond verstand zit er in ieder geval wel in. Maar twee minuten later kwam Den Uyl hem ook de strot uit en Van Agt en Aantjes en toen dacht ik: waar zal die knaap nou eigenlijk op stémmen. En ik in mijn onschuld vragen, zo van: Waar gaat eigenlijk je voorkeur wél naar uit? Hij zet zo'n revolutiegezicht en hij zegt: „CPN". Communisten meneer: hou me daarover op. En morgen komt dat gezelschap weer, want Yvonne had het verleden jaar zo gezellig gevonden en voor dat meisje wil ik het dan wel doen. Maar drie dagen met een communist onder één dak sla pen, meneer: het zou vroeger doodzonde geweest zijn. Te genwoordig kan dat allemaal. Maar het blijft zonde, ai is het maar van de jenever, want het gaat me wéér drie liter kosten. De wereld gaat kapot aan de communisten meneer". „Als je het zó bekijkt", zei ik. „Is er dan een andere ma nier?" vroeg hij machteloos. Schiedam inwoners Het gemeentebestuur zegt dit in antwoord op vragen van het raadslid Jan Simons (PvdA). Simons trok bij B en W aan de bel nadat hij in het blad „De Makelaar" een ar tikel had gelezen onder de kop „Schiedam schenkt meer dan u denkt". In dit blad zou de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar van Schiedam hebben beweerd dat 75.000 inwoners werd be schouwd als het absolute maxi mum. Dat laatste moet in zekere zin als een misverstand worden be schouwd, menen B en W. „Het artikel in „De Makelaar" van augustus dit jaar is gebaseerd op een vijf minuten durend tele foongesprek met de voorlich tingsambtenaar. Deze heeft slechts opgemerkt dat na het realiseren van de wijken Woudhoek en Spaland de mogelijkheden van stadsuit leg in Schiedam noord volledig zouden zijn benut. Daaruit heeft de schrijver van het artikel dan geconcludeerd dat 75.000 inwoners voor Schie dam het absolute maximum is", aldus het gemeentebestuur in antwoord op Simons vragen. Dat Schiedam „leegloopt" wordt volgens het gemeen tebestuur veroorzaakt door een complex van zeer moei lijk beïnvloedbare factoren. Kenmerken voor Schiedam zijn onder andere een vertrekover- schot, een teruggang van het geboortesaldo, vergrijzing van de bevolking, toename van het aantal niet-Nederlandse inwo ners en per saldo een afname van het totaal aantal inwoners. Voor een deel doen deze ver schijnselen zich trouwens ook in andere steden van vergelijk bare grote voor. Hoewel het vertrekoverschot volgens B en W de laatste jaren iets afneemt -de maandelijkse statistieken laten overigens zien dat nog steeds veel meer mensen de stad verlaten dan er nieuwe inwoners bijkomen- en er ook sprake is van een be perkt geboorteoverschot, wordt deze lichte bevolkingsgroei weer teniet gedaan door de stadsvernieuwing. Die werkt volgens B en W (tijdelijk) rem mend op de Schiedamse bevol kingsontwikkeling. De reden ligt voor de hand: door het „steeds voortschrij dende" stadsvernieuwingspro ces worden meer en meer wo ningen in de oude wijken aan de huizenvoorraad onttrokken. Nieuwbouwprojekten zoals in Schiedam-noord moeten dan ook gedeeltelijk worden ge bruikt om de „doorstroming" ten behoeve van de stadsver nieuwing te bevorderen. Dat betekent dat er maar weinig nieuwbouwwoningen overblij ven om nieuwe inwoners te huisvesten. Simons suggestie, overgeno men uit „De Makelaar", dat het Vliegeveld Zestienhoven vanwege zijn gunstige lig ging nieuwe bedrijven (en dus ook inwoners) naar Schiedam zou kunnen halen, wordt door B en W niet on derschreven. Het uur blijft van mening dat Zestienhoven gesloten moet worden. De vliegtuigen veroor zaken vooral voor de bewoners van het noordelijk stadsge deelte een ontoelaatbare ge luidshinder. B en W geloven ook niet dat Zestienhoven een belangrijke „vestigingsfactor" voor nieuwe bedrijven kan zijn, ze ker niet sinds de ingebruik neming van de NS Schiphol- lijn, die Schiedam een directe railverbinding met de natio nale luchthaven bij Amster dam heeft gegeven. Wij heipon direct!!! Vidaoapecialiaten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting. niet meer boven 75.000 i la carte restaurant gespecialiseerd In geopend: di. t/mvr. v.a. 17.00 uur za. en zo. v.a. 16.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1