895 Bestaan hing soms aan zijden draad i BAS VAN DER HEÜDEN PAARS ORANJE 24 Ware explosie in polder water CMii v GROEN nn ROOD nn 3.50 Vrouwenraad naar O.N.S. op excursie U boft maar met """pms 89.95 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222. SCHIEDAM Op 1 oktober is het precies een halve eeuw geleden dat de Vereniging „Het Singelkwartier" werd opgericht. Toen nog was het een vereniging, gericht op ons oostelijke stadsdeel met oude straten en een deel van de nieuwbouw, die later aanslui ting zou gaan krijgen net een direct aan het Rotterdam grenzende „Oud Mathenesse" met ook nog Schiedamse woonstraten. Blijvertje Kinderen ZOIAMQ DE VOORRAAD Groei Visje van de week: Sumatraantjes 4 prachtige Ludwlgla plantjes Fluval motorfilter 101 Fluval motorfllter 201 't is weer bij Mak. WATERWEG Wat in de vijftiger jaren al eer der is voorgekomen, dreigt nu ook gaande te zijn: een ware explosie van Wolhandkrabben in pol derwater, weteringen en vaarten. Maatregel Afkomst Stek HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 23 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 SCHIEDAM De Schiedamse Vrouwenraad organiseert op donderdag 8 oktober voor de le den van alle bij de Raad aange sloten verenigingen een ex cursie naar de Openbare Nuts- bedrijven aan de Van Heek- straat. Daar zal onder andere informatie gegeven worden over energiebesparing. Op de discussieochtend van 24 september, om half tien in de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan, kunnen de verenigin gen het aantal deelnemers op geven. de (Pasgeborene) uil STUKS (Dagluier) dl! STUKS - - „Singel kwartier" wijkvereniging 50 jaar Van het „Singelkwartier" en het bereiken van een gou den bestaansjubileum zou een boekdeel zijn te vullen. Maar het documenteren en bijhouden van leden-statis tieken is nooit het sterkste punt geweest van de talrijke besturen, besturen waarin de mutaties veelvuldig wa ren, evenals trouwens het verloop van het ledenbe stand. Hoe kan het ook anders in tij den waarin de veranderingen in die vijftig jaren elkaar op volgden van neerslag naar opgang! Wat echter vast staat is het feit dat in 1931 een aantal werkloze jongeren, misschien ongewild de eerste stoot gaven aan de oprichting. Men speelde uit ver veling voetbal op het Boezerh- terrein en hier kwam men op het idee een vereniging te stich ten, al was het alleen maar om te komen tot het brengen van ontspanning voor wijkbewo ners en hun kinderen. Dat het een „blijvertje" zou worden kon toen niemand be vroeden. Het halen van een 50- jarig bestaan is te danken aan veel personen uit de wijk, onverzettelijke mannen en vrouwen die zich bewust waren van de noodzaak van een voortbestaan dat soms aan een zijden draad kwam te hangen. Na een „slaapperiode" van 1940-1945 werd ook dit „Sin gelkwartier" met de welvaart geconfronteerd. Er kwam meer huishoudelijk comfort in de gezinnen van de wijk. Ook de komst van de beeldbuis speelde een rol bij het gaan en komen van leden, zo wel voor mensen die een be stuursfunctie wilde vervullen. Tot de komst van de Wijkver- eniging-Oost vertolkte de ver eniging een algemene sociale functie. Op voorspraak van het bestuur kreeg men gedaan dat de uit de oorlog overgebleven boomstompen in de Boerhave- laan door nieuwe aanplant wer den vervangen. Er kwam een klok op het Van 't Hoffplein en later ook een kin derspeelplaats. Dat bus 54 door de wijk ging rijden was ook puur bestuurswerk. Onderlinge contacten tusfeen bestuur en leden blijven uiter aard beperkt tot de feestavon den en andere activiteiten. Uit zondering hierop zijn de bezoe ken bij rouw en trouw alsmede huwelijksjubilea. Zorg voor de kinderen der le den, en die ontspanning bieden, staat in de vereniging nog steeds centraal. Sinds 1959 be schikt men over een eigen „honk" in de vorm van zaal Marijke in het Broersveld. Hier wordt „Sinterklaas" ge vierd, en worden filmmidda gen, bingoavonden, klaverjasa- bruine etui inh. 5 sleutels plus een geldbedrag, tel. 735308;. Kleding: 1 beige damesjack maat 42, tel. 735115 (na 18.00 uur); 1 spijker jack, tel.politie; 1 wit-bruin kin- deijack maat 104. tel. 263281. Brillen: 1 herenbril metalen montuur in rode koker, tel. 156600; 1 meta len kinderbril, tel. politie. Diversen: 1 draagbare radio-cassetterec., tel. 265896 na 18.00 uur); 1 blauwe sporttas, opschr. Britta- niea inh. sportkleding, hand doek, gereedschap, tel. 705915; 1 blauwe kinderfiets, tel. 737430; 1 Overal, dartpijlen, pistool, klauwhamer, breekijzer, bands canner, tel. politie VOOR DROGERE BLIJE BABY'S, ELKE DAG EN NACHT! (Peuterluier) 12 5M STUKS Wb (Superluier) PAK a STUKS Groot is altijd de belangstelling bij het vertrek van de kinderen naar het zomerkamp. Zij gaan een week genieten in de vrije natuur. Voor de moeders betekent dat wat rustige da gen! Het bestuur van Het Singelkwartier tijdens de viering van het 35-jarig bestaan. Leden die nu het gouden bestaansfeest mee vieren zijn; rechts resp. H. de Goede, M. v.d. Sloot en huidige voorzitter H. van Vliet. Uiterst links de heer J. Jeup. Gevonden voorwerpen De afdeling gevonden- en ver loren voorwerpen gemeente politie Schiedam, is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 uur tot 16.00 uur en is telefonisch bereikbaar onder het nummer 280760 (toestel 119). Gevonden voorwerpen: 1 bruine portemonnee inh. plus minus 367 Bfr., 50 Lfr., en 35,20. tel. Politie. Sleutels: 1 bruin lederen etui inh. 5 sleu tels. tel. politie; 734645; 1 rode etui inh. 1 loper plus 2 sleutels, tel. 738862; 1 musketonhaak plus 2 lipsleutels, tel. politie; 1 vonden georganiseerd, ook voor de oudere leden. Deze zaal Ma rijke is met veel zelfwerkzaam heid omgetoverd tot een ver blijf met een huishoudelijke sfeer. Nog steeds is men bezig de ac commodatie te verbeteren. Hoogtepunten voor de kinderen zijn de jaarlijkse weekkampen, sinds 1949 georganiseerd in steeds andere vakantieoorden. De begeleidende staf van oude ren beleeft hieraan evenveel plezier als de kinderen zelf. Een jubileumcommissie, die kon putten uit een goed gevuld jubileumfonds, heeft ervoor ge zorgd dat er een feestpro gramma kwam dat een gouden jubilaris waardig is. Van het on derdeel sport is het klaverjassen en vissen al met groot succes af gewerkt. Wacht nog het voet baltoernooi voor de schooljeugd uit de wijk, met als gastheer de V.V. Ursus die hieraan met ei gen jeugdteams op woensdag middag 30 september gaat deel nemen. De Vereniging „Het Singelk wartier" bestaat momenteel uit tussen de 850 en 900 leden, waaronder enkele buitenlan ders' moslims voelen hier blijk baar weinig voor. Wel doen ook hun kinderen mee aan de vie ring van Koninginnedag, een vast programmaonderdeel van de toenmalige Oranjevereni ging. Groeien kan de vereniging nog altijd. Volgens secretaris C. Zonneveld staan er in de wijk momenteel plm. 4900 wonin gen. Het aantal inwoners is on geveer 17.000, dus groei is nog altijd mogelijk. De laatste tijd komen meer jonge echtparen in de wijk wo nen Hiervan zijn reeds velen als lid tot de vereniging toegetreden. Het bestuur dat nu de scepter zwaait bestaat uit de heren: H. van Vliet, voorzitter; H. de Goede, 2e voorzitter; C. Zonne veld, secretaris; J. B. Jeup, 2e secretaris; W. L. J. Vogel, pen ningmeester; mevr. T. M. H. v.d. Lee-Van Groningen, 2e penningmeesteresse met als al gemeen secundus, M. L. v.d. Sloot. Het eigen maandorgaan is in een lezenswaardig jubileumuit gave verschenen. Hierin staat ook het programma vermeld van de grote ledenfeestavond, zaterdag 26 september te hou den in Sporthal Margriet. Een „elk wat wils"-programma met goede muziek en met medewer king van bekende artiesten. Het bestuur recipiëert een week later (3 oktober) in het eigen clubgebouw, zaal Ma rijke in het Broersveld. Het zal daar natuurlijk aan be langstelling niet ontbreken. (Barbus Tetrazona) normaal 6,-. Nu voor Deze week: voor 1 a25 stroomgebruik slechts 6 Watt, kapaciteit 400 liter met gratis vulling stroomgebruik slechts 8 Watt, kapaciteit 500 liter per uur Prijs 1 I Uj" met gratis vulling g) Dierenspeciaalzaak Capelle a/d IJssel: Koperwiek 99 - Tel. 010-503583. Schiedam: Broersvest 19 Tel. 010-732933. Wolhandkrab plaag voor binnenvissers Tijdens de zomermaanden van vorig jaar trof de be- roeps-binnenvisser Dirk van Sinderen uit Maassluis en kele keren zo'n Chinese Wolhandkrab in zijn paling fuiken aan. Volgens hem zou het niet bij een enkeling blij ven en wachtte hem en zijn collega's wederom een ex plosie van deze, wat hij noemt „ondieren". Hij kreeg gelijk, want gestaag Stijgt het aantal krabben dat doordringt in zijn palingfuiken. Als nachtdier voedt de wol handkrab zich met planten- deMlen, mosselen, insectenlar ven en wormen. Wanneer ze in vis/palingfuiken terecht ko men, vallen ze de gevangen vissen, zoals paling aan. Krijgen ze hiervan genoeg dan bevrij den de krabben zich door met hun scherpe scharen een gat in de fuik te knippen. Niet alleen de schade aan vis, maar meer nog het vernielen van de fuiken is funest voor de binnenvissers, die het niet aan kunnen boeten. Bij de vorige explosie is het zelfs voorgekomen dat paling vissers moesten stoppen met het uitzetten van hun fuiken we gens de massale vernielingen door deze wolhandkrabben. Ook nu weer is het tempo van het lichten van de fuiken ver sneld, teneinde de aanwezige krabben niet de tijd te geven zich hieruit te bevrijden. Als maatregel voor het wegvan gen van krabben plaatst Dirk van Sinderen een tot val inge richte palingbun in zijn viswa ter die voorzien is van netvleu- gels. In de bun bestaat het aas uit visrresten. Een simpele constructie maakt het de krabben onmogelijk weer uit deze val te ontsnappen. In tegenstelling tot de krabben trappen witvissen en paling niet in deze val. Op deze wijze wor den momenteel vele tientallen krabben onschadelijk gemaakt. De naam zegt het al, de Chinese wolhandkrab behoort tot de fa milie van de Grapsidea met als latijnse naam Eriosheir si- neinsis, is 7-8 cm. breed en in het bezit van acht lange poten en twee scherpe scharen. Bij de mannetjes zijn deze twee klauwhanden bedekt met wol lig haar. De poten zijn voorzien van lange bikkelharde nagels waarmee het dier een griezelig aanzien krijgt. Met zijn klauwhanden graaft de krab holen in dijken en an dere zachte waterkeringen, iets wat bijzonder schadelijk kan zijn voor de waterhuis houding in het laag gelegen polderland. In 1912 werd deze krabbensoort voor het eerst aangetroffen in Duitsland, waarheen hij vanuit China waarschijnlijk door sche pen was versleept. Hij breidde zich enorm snel uit en drong ook in andere delen van Europa door waaronder België en Nederland in 1931. Elk jaar, ongeveer vanaf juli, trekken de wolhandkrabben, ouder dan vijf jaar, naar zee. In de monding van de rivieren vormen de mannetjes een ver sperring, een soort drempel, die door de iets later komende vrouwtjes moet worden overge stoken. Tijdens deze oversteek worden de vrouwtjes bevrucht. Het jaar daarop, in mei en juni, komen in geulen van de Waddenzee de jongen uit het ei; nadat de wijf jes het broed een tijd lang aan hun poten hebben meegedragen en verzorgd om dan veelal te sterven. De jonge krabben ont wikkelen zich dicht bij de kust. Als ze twee jaar oud zijn trek ken ze de rivieren op en begint de kringloop opnieuw. Om een massale toevloed van krabben te voorkomen graaft men bij verschillende stuwen en dammen diepe geulen. Als bodemazers komen de jonge krabben hierin terecht. Ze wor den in grote hoeveelheden in vismeelfabrieken tot mest en pluimveevoeding verwerkt. Evenals de paling is bekend dat ook wolhandkrabben op hun trektocht soms over land trek ken en op deze wijze elke hin dernis nemen. Het bewijs dat, ondanks het graven van geulen, nog duizende krabben weten te ontkomen, is de explosie waar mee nu de binnenvissers zitten opgescheept. Ook voor de sportvissers kan hun aanwezigheid op grote schaal in het water merkbaar zijn. Krijgen ze een of meer krabben op hun uitgezette voer- plek, dan kunnen ze maar beter uitzien naar een andere viststek. Dan is het gedaan met elke aanbeet want blijkelijk moe ten de witvissen niets wetén van deze krabben die soms het aas mei hun grijpklau wen pakken en op deze wijze uit het water worden ge haald. Dat de beroeps-binnen- vissers hierover niet rouwig zijn is overigens een vanzelf, sprekende zaak! Dit is 'm dan, het ondier dat zoveel binnenvissers nadeel berokkent

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 17