i Programma „open dag" Hargahoeve i 60 jaar dierenbescherming in Schiedam i i i i i i Jubileum programma SCHIEDAM Waarom hij bij de dierenbescher ming is gegaan? Het antwoord komt direct, zonder haperen: „Omdat een dier niet kan aanklagen. Ie mand moet 't voor hem opnemen. Een mens doet een dier leed aan, dus moet ook de mens voor het dier opkomen". C. Spermon, plaatselijk inspecteur in Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, bladert in vergeelde folianten, op zoek naar de namen van de eerste bestuursleden. Maar die blijken niet te boek gesteld: de notulen beginnen pas in 1928, terwijl de afdeling al in '21 werd opgericht. „Laten we 't maar op een groep dierenvrienden houden". Haring Sadist In de polikliniek inspecteert Dr. Voogt een patient. Spermon, Haslinghuis, Jansen, Van Eek: „Veel bereikt, maar er is nog veel te doen". Rituele slacht, vorig jaar in Schiedam: voor de dieren was de gang naar het abattoir een lijdensweg. mrnmmgm Het bestuur in 1946, afdeling Schiedam bestond toen 25 jaar. Welvaart door Peter de Lange De kliniek in de St. Annazusterstraat. Dieren op het spreekuur, in de jaren dertig. (Toenmalige) burgemeester Peek opent samen met politie hond Presto het nieuwe dierentehuis (1957). Bij het 60-jarig bestaan wil de Schiedamse afdeling van de Dierenbescherming eens flink aan de weg timmeren. Het ledenaantal loopt terug, vergrijst. Nieuwe impulsen zijn hard nodig. „Want hoe gaat dat: vrijdag middag om half drie staan de mensen al te popelen, hup de auto in, naar de camping, de rest kan ze niet schelen, ze lo pen moeilijk voor iets anders warm" Het runnen van de afdeling komt nog altijd neer op de schouders van een handjevol d?orzetters. „Een tijdje lang lag de dierenbescherming in Schie dam helemaal op z'n gat", aldus Spermon, „een soort bestuurs- moeheid -er moest jong bloed komen, maar dat was niet te vinden". Spermon, al twintig jaar in het bestuur, hield praktisch in z'n eentje vol. Uiteindelijk werd zijn moeite beloond, hij kreeg versterking en het bestuur groeide van drie naar negen man. De afdeling heeft een aantal steunpilaren: de vaste collectan ten in de eerste plaats, die jaar lijks in weer en wind de straat op gaan; een gemotiveerde voorzitter in de persoon van J A. van Eek („Dierenbescher ming is dat stukje van de maat schappij waar mens en dier el kaar ontmoeten"), enthousiaste leden van de propagandacom- missie als mevrouw Jansen en de. heren Tamminga en Beu- gelsdijk, en niet te vergeten Wim Haslinghuis, de jonge be heerder van de Hargahoeve, het Schiedamse asiel aan de Sportlaan, dat gelijk met het ju bileum van de afdeling zijn 5- jarig bestaan viert. Iets meer dan duizend leden steunen het werk via een con tributie, maar een betrekkelijk klein deel daarvan is aktief en stelt tijd beschikbaar voor het vele werk. Overigens is het nog niet iedereen duidelijk waar de dierenbescherming voor staat, dat merkte mevrouw Jansen een tijdje geleden tij dens de collecte. „Hier", zei een man, een beetje schuw een gulden in de bus depone rend. En blozend: „Ik heb net twee haringen opgegeten, vindt u dat erg?" Duidelijker dan welke definitie ook, geeft de praktijk aan waar de dierenbescherming zich zoal mee bezighoudt. Alom bekend is natuurlijk het asiel, waar zwervende honden en katten en soms zelfs apen of papegaaien tijdelijk onderdak wordt verleend, totdat een nieuw baasje is gevonden. Minder bekend is dat het stads bestuur de dierenbescherming regelmatig om advies vraagt als een circus de stad wil aandoen bijvoorbeeld of iemand weer eens op het idee is gekomen, een „varkensrace" te organise ren. Soms zijn die praktijkgevallen weerzinwekkend, soms amu sant. Als plaatselijk inspecteur •-xv. wordt Spermon nu eens gecon fronteerd met zes jonge hondjes die (evend zijn begraven omdat de eigenaar er van af wilde, dan weer met een drachtige geit die door een onbekende sadist wreed is vastgebonden en mis handeld. Hij herinnert zich ook een geval waar een bejaarde dame tussen de 60 en 70 katten in huis had, een ontoelaatbare overbevol king waardoor buren terecht over stank gingen klagen. „Je moest ze achter het behang vandaan halen, die beesten, en terwijl de politie op veilige afs tand bleef mocht ik de ene kat na de andere uit het huis zien te krijgen. Helemaal versteld sta je dan de volgende dag, als dat mens opbelt en vraagt, hoe is het met Pommetje? Want al die 70 beesten hadden een naam, die kende ze persoonlijk". Ander incident, een jaar of vier geleden: 250 verdwaalde kip pen, al kakelend op de Hoog straat. „Spermon, kom je even een paar kippen vangen? En dan hoor je later waar die bees ten vandaan komen, een vent op de Lange Achterweg, die ze niet slachtte zoals het hoort, maar ze gewoon de nek om draaide, alsof hij flessen stond te kurken". Over slachten gesproken: dat het gemeentebestuur de dieren bescherming beschouwt als een volwaardig instituut, blijkt ook uit de overeenkomst die dit jaar voor het eerst is gesloten aan gaande het ritueel slachten door Islamitische Schiedammers. Tot vorig jaar was dat nauwe lijks geregeld. Gevolg: de scha pen werden met een aardappel schilmesje of een botte schaar eerst op gruwelijke wijze ver minkt, voordat ze ondeskundig werden gevild en uitgebeend. Dit jaar (de rituele slacht begint op donderdag 8 oktober) wordt particuliere aanvoer in het Schiedamse abattoir niet meer geaccepteerd. „Anders krijg je weer van die gevallen van drie schapen in de kofferbak van een VW-tje gepropt". De gelovigen kunnen nu in het abattoir een schaap uitzoeken, dat dan ter plaatse vakkundig wordt geslacht. Desondanks denken veel mensen bij het woord dieren bescherming in de eerste plaats aan honden en katten, de beesten die de mens nu eenmaal het meeste na staan. Vooral honden vormen tegen woordig een probleem apart. Het lijkt er op dat mensen pro fiteren van de welvaart, terwijl dieren er onder lijden. Want een hond is een sta tussymbool geworden, een stukje speelgoed, een mooever- schijnsel. Talloze honden belan den al betrekkelijk kort na aan koop in het asiel omdat het baasje er bij nader inzien toch te veel werk aan had. „Bezint eer ge begint", aldus voorzitter Van Eek. „Hetzelfde geldt voor paarden. Sommige kinderen krijgen van pa een pony of een paard. Dat beest staat dan ergens in een weitje. Bij slecht weer komt geen mens er naar kijken. Dat is geen ware dierenliefde. „Ons werk is ei genlijk: mensen opvoeden". „Ach, iedere tijd heeft zijn ei gen dierenmishandeling", meent mevrouw Jansen. „Nu zijn honden de dupe van de welvaart, vroeger van de ar moe, toen moesten ze karren trekken. De mensen springen verkeerd met hun dier om, dat is het probleem. Ik denk wel eens, bestond er maar zoiets als een papier dat je een hond kunt opvoeden, dat je nodig hebt zoals je een rijbewijs moet hebben voor je in een auto mag stappen". Wat is er voor het dier bereikt, in de zestig jaar dat Schiedam er een afdeling dierenbescher ming op na houdt? Het bestuur: „Veel, al moet je dat niet strikt plaatselijk zien. Landelijk hebben we een wet op de dierenbescherming ge kregen, de handel in honden en katten is aan banden gelegd, er wordt gepraat met pluimvee houders over het minimum aantal vierkante centimeters waar kippen recht op hebben in de legbatterij, er is een wet op het transport van dieren -te veel om op te noemen". Aan de andere kant: er is nog volop werk te doen. Om ak tief te blijven heeft de dieren bescherming steun en sympa tic nodig. Inlichtingen geeft het secretariaat, Chopinplein 247, Schiedam, telefoon 712356. SCHIEDAM In ver band met het 60-jarig be staan van de afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Die ren worden deze maand diverse aktiviteiten georganiseerd. Allereerst is op zater dag 10 oktober in diere nasiel De Hargahoeve aan de Sportlaan een open dag. Propaganda maakt de dierenbescherming ook op 21 oktober tijdens een kleiwedstrijd voor kinderen in het stads kantoor. Een deskun dige jury zal daar beoor delen wie de mooiste dierenfiguur heeft ge boetseerd. Deze kleiwedstrijd vindt plaats in het ka der van Jeugdland Her fst 1981. Jeugdlandcoör dinator Joop van Broekhoven is eveneens betrokken bij de organi satie van de grootse hondenshow op 24 okto ber in de Plantage. In de herfst van dit jaar gaat de dierenbescher ming de Schiedamse be jaardentehuizen af om daar via lezingen en dia voorstellingen propa ganda te maken voor de afdeling. Men mikt uiteraard ook op de jeugd, en hoopt ditmaal meer succes te boeken dan enkele ja ren geleden, toen alle Schiedamse scholen werden aangeschreven en honderden leerkrach ten werden verzocht, wat van hun vrije tijd beschikbaar te stellen. De respons was toen nul komma nul. SCHIEDAM Tegelijk met het 60-jarig bestaan van de af deling Schiedam van de Dierenbescherming viert het diere nasiel Hargahoeve aan de Sportlaan het 5-jarig jubileum. Een uitgebreid programma wordt afgewerkt op zaterdag 10 oktober in dit asiel, waar de deuren vanaf 's ochtends tien uur voor iedereen wijd open staan. Het programma van deze open dag: 1. Huisdierenkeuring. Aanvang 10.00 uur, inschrijven: 9,30 uur. Ieder huisdier van hamster tot hond wordt door de die renarts vrijblijvend nagekeken en beoordeeld op algehele konditie en verzorging. 2. Rommelmarktm Op het terrein van de Hargahoeve zal een uitgebreide kollektie te vinden zijn van allerlei leuke twee dehands spulletjes, zoals: boeken en strips, vazen en potten, kompleet glaswerk, kinderspeelgoed, puzzels en spellen, lam pen en elektrische, huishoudelijke voorwerpen en apparaten, meubelen en kleding en nog veel meer artikelen. 3. Boeken presentatie. In deze stand zal de aandacht gericht HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 7 OKTOBER 1981 PAGINA 21 „Beesten vaak de dupe van de welvaart" zijn op het grote assortiment van dierenboeken. Allerlei in formatieve boeken over opvoeding, herkomst, voeding, ver zorging, rassen, diergeneeskundige en dierpsychologische werken. 4. Dia presentatie. Door de inspektiedienst [7 worden allerlei dia's vertoond over het veelzijdige werk van deze kant van het dierenbeschermingswerk. m 5. Informatiestand Dierenbescherming. Allerlei informatie over de Dierenbescherming met folders en aanmeldings- kaarten voor nieuwe leden. Ook zal er op deze stand de uit- i gebreide kollektie van propaganda-artikelen te verkrijgen zijn. 6. Hondenwandeling. Inschrijven: 15.00 uur, start: lo.JO uur. Begeleider met hond zal een formulier verstrekt worden met een route door het Beatrixpark. Voor iedere deelnemer is er een herinneringsvaantje. 7. Presentatie Hargahoeve. Open deuren naar de dierenver blijven waar hond en kat wachten op een nieuwe baas. Alle medewerkers staan klaar om al uw vragen te beantwoorden en alle deuren voor u te openen om een inzicht te krijgen van de asielwerkzaamheden. 8. Grabbelton. Voor de kleintjes onder de dierenvrienden is er een grabbelton met leuke prijsjes. Voor ieder kind geldt al tijd prijs. 9. Poffertjeskraam. Voor de inwendige mens is ook gezorgd met warme poffertjes. Voor koffieliefhebbers is er een geurig kopje koffie. 10. Muziek. Voor de bezoekers van de open dag zal er 's mid- g dags feestelijke muziek schallen verzorgd door de Schie- damse band de Confetti Stars met hun muziek in het popu- laire genre. Voor het jongere publiek treedt de zangeres Lisa MacKeag op, die reeds op de televisie te zien was in een „spe cial" van Jack Jersey op het eiland Sri Lanka. Voor de eerste honderd kinderen is er een gratis ballon! Alle baten komen ten goede van alle dieren in Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 21