VANDAAG in deze krant eW QlltMTl i mmmÊÊMmmm mmmmm m - s sas - Rijnmondkinderen scheppen luchtje op de Veluwe SVV terug naar de zondag Om zelf jeugdcentrum te beginnen Funhouse in de Teerstoof SG zwijgt over toekomst Passage Man blijft dood achter autostuur Een Verse kipfilet Blessures bij HBSS T.V. DEFEKT? RADIO ABA Penning-Monza A utomaterialen Inbraak bij SSSN in Blauwe Brug ^^SÈ^^^SmÊÊÊÊBÊSÊm Schiedamse molen haalde het recordboek van Guinness Spieringshoek cabaret Raskatten stalen de show in Groenoord kilo Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222. SCHIEDAM Jongeren uit de Slachthuisbuurt en van het Wibautplein en omgeving hebben maandagmorgen vroeg de leegstaande Masten- broekschool aan de Burg. Honnerlage Gretelaan gekraakt. De bezettingsaftie is bedoeld als protest tegen het gebrek aan jeugdvoorzieningen in de Slachthuis- buurt en in Nieuwland' Het spandoek voor de ramen van de Mastenbroekschool laat aan duidelijkheid niets te wensen over. TAPkIT EN KARPETTEN HALVE PRIJZEN TAPIJTKAMPIOEN i Vergaderen in het bezette gebouw. Wat doet de gemeente? Verveling - 5 ■HH| r „Laat de kinderkens tot mij komen". De krakende jeugd heeft deze beeldspreuk op de gevel van de Mastenbroekschool wel zéér letterlijk opgevat. Fietsendiefstal weer stijgend A V Hoogstraat 27 Schiedam SCHIEDAM Spelen op het voetbalterrein van HBSS schijnt gevaarlijk te zijn. Zater dag raakte een 25-jarige voet baller uit Rotterdam ge blesseerd toen hij door een tegenstander in het gelaat werd geschopt. De speler moest dit treffen bekopen met 2 gebroken tanden en een gescheurde lip. Ook vorige week moest een voetballer uit Delgauw per am bulance worden afgevoerd. De jongeman kwam bij een kopbal in botsing met het hoofd van een tegenstander. Met een schedelbasisfractuur werd hij in een Delfts zieken huis opgenomen. Volop voor Nieuwe Mathenersserstraat 32, telefoon 010-732562 Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting In laatstgenoemde wijk kun nen jongeren alleen terecht in de Jeugdhaven Nieuwland aan de Albardastraat. Die ruimte wordt echter alge meen als te klein ervaren. De Jeugdhaven, een kelder on der de Magnalia Deikerk, kan maximaal tweehonderd perso nen bevatten. Bij zo'n bezoe kersaantal is het er evenwel een gedrang van jewelste, wat soms agressie in de hand werkt. In de Slachthuisbuurt is voor de jeugd helemaal niets te doen, Ongeveer een half jaar geleden werd een plan van de slacht huis-jongeren voor een eigen buurtonderkomen door de ge meente van de hand gewezen. Er was geen geld voor beschik baar. ..Maar ze kunnen toch moeilijk verwachten dat we 's woens dagsmiddags braaf naar Pipo kijken?" klagen de bezetters, jongeren rond de zestien jaar. Dam 26, Schiedam Centrum telefoon 262001-266817 SCHIEDAM De Stichting Samenlevings Opbouw Schie dam Noord (SSSN) wordt door pech achtervolgd Deze Stichting, die afgelopen maanden al een paar maal ver geefs bij de gemeente om centen heeft aangeklopt, en onlangs net jeugdwerk in Groenoord moest staken uit geldgebrek, is dit weekeinde ook nog eens ge confronteerd met een inbraak. Tussen vrijdagavond en maan dagmorgen kreeg het kantoor van de SSSN, gevestigd in de Blauwe Brug aan het Bach- plein, ongenode bezoekers. Nadat deze onbekenden een ruitje hadden vernield door zochten zij de bureau's van de SSSN en gingen er met de con tanten uit een geldkistje van door, zegge zeshonderd en vijf tig gulden. „Méér ruimte voor méér aktivi- teiten". Onder die slogan werd vorige week tot kraken beslo ten door een stuk of tien jon gens die zeggen, namens de meerderheid van de WBP-ers (Wibautpleiners) en aanhang op te treden. Doel is niet in de eerste plaats, de Mastenbroekschool als per manent jongeren-buurthuis in gebruik te nemen. Over een an der pand valt volgens de kra kers ook best te praten. Het is hun er vooral om te doen, de aandacht van de gemeente op het jongeren-probleem in Nieuwland te vestigen. De bezetters zijn daarom voor lopig ook niet van, plan, de Mas tenbroekschool op te knappen. Ze willen eerst de reactie van de gemeente afwachten. Overigens werd een officieel verzoek van de Wibautjongeren om de school te mogen gebrui ken, enige tijd geleden door het gemeentebestuur afgewezen. De bezettingsaktie had maan dag een rustig verloop. De poli tie die poolshoogte kwam ne men, vertrok toen zij de verze kering had gekregen dat de krakers geen vernielingen in het pand zouden aanrichten. Het is de bezetters er alles aan gelegen, een vredelievende in druk te maken, zeker na de ruchtmakende rellen op het Wibautplein van enkele maan den geleden en het oproer van twee weken terug, toen vijftig jongeren een groepje van drie leeftijdgenoten belaagde. Een schoolbezetter: „Die ops tootjes zijn ons inziens sen re gelrecht gevolg van de enorme verveling in de wijk. Maar het ilaat nergens op ons criminele eugd te noemen. In de Jeugdheven kun je je Kont niet keren. Je kunt er al leen op dinsdag en zondag avond terecht. Daarom willen wij zelf dingen gaan organise ren als disco en film". De bezetting van de Masten broekschool is de vierde opzien bare kraakaktie dit jaar. Eerder kwamen een groep kunste naars, de clubhuiswerkers in de Gorzen en een aantal popmusici in opstand tegen de tergende traagheid waarmee de ge meente hun aanvragen om ruimte behandelde. In alle gevallen richtten de akties zich tegen het beleid van Cultuur- Recreatie en j^eugd-wethouder Herman osthoorn. Deze was maan- x ag noch dinsdag voor com mentaar bereikbaar. :-x iHHi| -v- WÊSm Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.210. SCHIEDAM Nadat het afge lopen weekeinde twee kostbare fietsen zijn gestolen uit de klemmen voor C. A. aan de Broersvest vreest de politie een nieuwe golf van rijwieldiefstal len in Schiedam. Enige maanden geleden deed zich al een piek van fietsen diefstallen voor op die speciale plaats. Volgens de politie is er sprake van een „junkie-sport". Vermoedelijk worden de fietsen ontvreemd door her- oïneverslaafden die de rijwie len in Rotterdam te gelde ma ken. Overigens is er van een door het gemeentebestuur aangekon digde maatregel om in het cen trum zogenaamde „fiets-o-ma- tics" te installeren, om onopge helderde redenen nog niets te recht gekomen. Deze eenvoudige fietskluizen zijn van een degelijk slot voor zien dat diefstal van het rijwiel ten enenmale onmogelijk maakt. SCHIEDAM De 51-jarige machinebankwerker G. de Ko ning uit Rotterdam is vrijdag middag achter het stuur van zijn auto overleden. De man reed over rijksweg 20 in de richting van Rotterdam. Doortastend optreden van de 56-jarige passagier M. L. voork wam een mogelijke ramp op de drukke weg. L. slaagde erin de auto op de vluchtstrook te krij gen nadat de bestuurder in el kaar was gezakt. Volgens artsen in het Schie- landziekenhuis waarheen het slachtoffer per ambulance werd vervoerd, was een hartaanval de oorzaak van deze plotselinge dood. De man was hartpatiënt. Wihaut jongeren kraken school SCHIEDAM De betaalde voetbalorganisatie SVV stapt uit het experiment voor het spelen van de thuiswedstrij den op zaterdagmiddag. Op de bestuursvergadering van maandagavond is una niem besloten om weer terug te gaan naar de zondagmid dag half drie met ingang van 15 november (SVVEindho ven). Zaterdagavond is er in het sportpark Harga een en- quette gehouden. Van de 800 binnengekomen formulieren, gaven 380 kijkers de voor keur aan de zaterdag en 420 waren voor de zondag. Dat betaald voetbal voortaan weer op zondagmiddag wordt gespeeld was niet afhanke lijk van deze enquete. „Waren er 700 binnengekomen voor de zaterdag dan hadden wij zeker op de zaterdag blijven spelen", was het commentaar van Aad van Dijk, Pr man van SVV. De recette en de omzet in de kantine zijn doorslaggevend geweest voor deze beslissing. SVV moet namelijk de fi nanciële zijde goed in het oog houden. Aad van Dijk weer: „Wij zien er geen heil in om in de win ter zaterdagsavonds te spe len". Wel is het bestuur van SVV van mening dat in de toe komst, men denkt van twee of drie jaar, het bestuur van de KNVB betaald voetbal toch wel zal gaan besluiten om alles naar de zaterdag over te hevelen, zoals al jaren in Duitsland en Engeland, waar op zaterdag gespeeld wordt. Ze hebben niet voor niets alle verenigingen verplicht een lichtinstallatie aan te schaf fen", aldus SVV PR man. SCHIEDAM Het gemeentebestuur heeft het aan zichzelf te wijten dat er de laatste tijd zoveel tegenstrijdige verhalen de ronde doen over de toekomst van het Passage Theater. Als de gemeente tijdig had gereageerd op de steeds luider wordende signalen, adviezen en noodklokgeluiden die va naf 1978 waren te vernemen, dan had de verwarrende en onzekere situatie van heden nooit kunnen ontstaan. Dit meent het Dagelijks Bestuur van de Schiedamse Gemeen schap. Op de laatst gehouden vergadering van 8 oktober ging de SG nog eens in op de veel heid aan berichten over het Schiedamse Theater, dat vol gens geruchten op de nominatie staat om verkocht te worden aan een grootwinkelbedrijf. Bovendien wil een deel var, de Schiedamse PvdA van het thea ter af omdat de verliezen de laatste jaren steeds groter wor den. Die tekorten kunnen vol gens een a-cultureel deel van de linker-PvdA vleugel veel beter besteed worden, bijvoorbeeld aan het opbouwwerk. Op de SG vergadering werd be sloten dat men voorlopig niet zou reageren op deze berichten. Ieder commentaar zou volgens de SG niet veel meer zijn dan de zoveelste duit in het Passage zakje. „En dat zet ook geen zo den aan de dijk". Een voorstel van het bestuurs lid Leyte om wél te reageren en daarmee te hopen dat de gew raakte Passage niet terugkomt in het verkiezingsprogramma van de PvdA, werd door het SG-bestuur niet overgenomen. Binnen de vergadering had de mening post gevat dat als de SG een standpunt inzake het Passage Theater bekend wilde maken, dit gelijktijdig aan alle politieke partijen moest gebeu ren, en niet alleen aan de PvdA. SCHIEDAM Ongeveer 50 kinderen uit Schiedam zijn deze week een luchtje scheppen op de Veluwe. Zaterdag morgen vroeg vertrok de groep vanaf het Emmaplein. De kinderen worden de 24ste oktober weer terugverwacht. Deze aktie „Frisse lucht voor kinderen" is een initiatief van Humanitas Rijnmond Noord, en voortgekomen uit de Aktiegroep Astmatici Rijnmond, bedoeld voor ast matische kinderen voor wie de vervuilde Rijnmond-lucht soms zo ongezond is dat zij een poosje naar elders moe ten uitwijken. In 1971 met name was de lucht in Rijnmond zo slecht dat men naar mogelijkheden zocht om deze kinderen hun Paas- en Herfstvakantie in gezondere streken te laten doorbrengen. De AAR organiseerde in de daarop volgende jaren een aan tal voor- en najaarsvakanties in de noordelijke provincies. Ook andere dan astmatische kinde ren gingen mee, bijvoorbeeld kinderen die om uiteenlopende V redenen nooit eens op vakantie konden. Aan de organisatie van deze ge- zondheids-uitstapjes zat op den duur echter te veel werk voor de leden van de AAR, zodat men op zoek ging naar een ver eniging die de organisatie ge deeltelijk kon overnemen. Dit resulteerde ondermeer in een samenwerking met de afde ling Rijnmond Noord van Hu manitas. De kinderen uit Schiedam gaan al jaren naar Apeldoorn, Epe en omgeving. Zij verblijven daar in gastgezin nen en hebben op de Veluwe in de loop der jaren wel een vriendje of vriendinnetje ge maakt. Volgens mevrouw Hoek, die bij de organisatie van deze „frisse lucht-aktie" betrokken is, kost het geen enkele moeite jaarlijks voldoende kinderen voor deze uitstapjes te vinden. Zij benadrukte overigens dat uitsluitend kinderen die 's zo mers niet op vakantie gaan, mee kunnen, en dat de gezinssi tuatie daar aanleiding toe moet geven. Financieel worden de uitstapjes rond gebreid met een kleine subsidie van de gemeente Schiedam en met de bijdrage van de ouders, die alleen de reis- en ongevallenverzekering betalen en een deel van de reis kosten moeten financieren. Het verblijf in de gastgezinnen is gratis. De kinderen worden met gehuurde bussen van en naar de Veluwe vervoerd. Volgens mevrouw Hoek kan men bij een grotere deelname dan 50 kinderen altijd nog re kenen op de hartelijke steun en de speciale vervoersbussen van de Stichting „Lente feest". WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 - NR. 77 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1