m PRAAT IV> Mini-scheepsramp in Nieuwe Haven Terlouw pakt te hoge prijzen aan y*™\ BEBINELLA Als het om kinderen gaat ROBIN HOOD Sva reisburo's ALB. van der KAADEN If t Dia-avond bij NIVON ifoe,hrnm Ttinmrdm! <"-«4 I t I Lang leve de Opera! Prijswinnaars KNNV aktie Kluis buigt, niet barsten Bingo-avond „Lentefeest" Kieboom Nagtegaal Champignons Stoofprei Knolselderij Witlof 0.59 Nieuwe oogst: Spliterwten 500 gram1 Bruine bonen 500 gram1 IS Golden Delicious 11/2 kilo2»9S Jonge kaas kilo8.90 Gekookte lever 150 gram1.09 Gebraden gehakt 150 gram1 Palingworst 150 gram1 Savoye, rode en groene kool 1/2 kilo Oi09 Volle en halfvolle melk 1.35 Hoogstraat 138-144, 3111 HM Schiedam Tel 010-268097 Parkweg 334 telefoon 736732 Singel 175 telefoon 262182 I een rubriek J van nieuwe „LE CID" „LA B0HEME „WERTHER" SCHIEDAM Twee plezierjachten zijn zaterdagnacht op onverklaarbare wijze tot zinken gebracht. De Rebel en de Maatje, afgemeerd bij de klapbrug over de Nieuwe Haven (ter hoogte van de Westerkade) begon nen volgens ooggetuigen omstreeks half elf plotseling water te maken. Alfredo Kraus en Tatiana Troyanos in een scene van „Werther". ivs^ Rustica eiken uit Frankrijk Norvic wit uit België Nathalie eiken uit Roemenië Babybox extra safe uit Roemenië Kinderstoel Colonial uit Roemenie Kinderstoel Brevi uit Italië Babyzitje Bumme uit Italië Sleepy Buggy uit Frankrijk Landaulette luxe uit Frankrijk Uw speciaalzaak modeschoenen IflfP# touring DAGTOCHTEN Zaterdag 24/10 2 daagse rais naar PARUS 200 gram1 9 kiloOa89 Maandag, dinsdag an woensdag - 4 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 21 OKTOBER 1981 PAGINA 26 ySgrammofoonplaten onder redaktie van I Wim Bouwens en Jacques van Rijk tm postbus 85. Leidschendam Tel (070) 272844 (Jules Massenet) Wereldplaatpremiére' van de elfde opera van Jules Masse net (1842-1912). Opname van een concert op 8 maart 1976 in de Carnegie Hall te New York onder leiding van Eve Queler. CBS-Masterworks 79300. De opera „Le Cid" van de Franse operacomponist Jules Massenet behoort tot de catego rie opera's welke na een storm achtige ontvangst en vele suc cesvolle uitvoeringen plotse ling van het toneel verdwijnen en in de vergetelheid raken. Rond 1900 was dit werk hon derdmaal ten tonele gevoerd in vele landen, zelfs in Zwitser land. Geheel vergeten werd de opera echter niet. Enkele aria's en vooral de balletmuziek (20 minuten) bleven toch repertoi re houden. De opera „Le Cid" -afgeleid van het Arabische El Seid (de veroveraar)- verhaalt de le vensgeschiedenis van de Spaanse held Rodrigo Diaz de Bivar (1026-1099), die vanwege zijn grote verdiensten in hof kringen wordt opgenomen. Zijn leven kent strijd, persoon lijke eer, liefde en jaloezie, be levenissen die de held bijna met de dood moet bekopen. De librettisten Adolphe d'En- ."nery, Louis Galet en Edouard Blau zijn bij het ontwerp van deze grote opera uitgegaan van hèt drama van Pierre Cqrneil- le (1636) en het werk van Guil len d& Castro „Las Möchedadês del Cid" (1599). De opera werd door de librettisten in vier ac- ten gesitueerd en in een aantal scènes onderverdeeld. Jules Massenet -leerling van Ambroise Thomas- voorzag de opera van een zeer rijke melo- diek, vervat in talrijke aria's, duetten, ensembles en compo neerde in de tweede acte de balletmuziek, die in ons land nog immer geliefd is. Het ballet is opgebouwd uit ze ven delen, elk een karakteris tiek Spaans landschap beschrij vend. Het melodisch karakter van deze balletmuziek is teke nend voor het vermogen van Jules Massenet om in fraaie en vervoerende thema's een illu stratief beeld bij de toehoorder op te roepen. De gehele aan kleding rzeker ook de ballets cènes- bij de uitvoeringen van „Le Cid" werd gekenmerkt door een ware rijkdom in kos tuums en décors. Dat de opera „Le Cid" niet ge heel vergeten werd moge blij ken uit het gegeven dat bij de aankondiging van de concer topname in de Carnegie Hall te New York op 8 maart 1976 de plaatsen in zeer korte tijd ge heel waren uitverkocht. De aanwezigheid van dit uitge breide auditorium is op de drieplatenset die van de uit voering werd vervaardigd nauwelijks waarneembaar, be houdens het ovationele slotap plaus. Dit blijk van grote waardering voor het gebodene was zeker niet ten onrechte. De uitvoe ring in concertvorm van de complete opera vergt van de uitvoerenden zeer veel, bijkans evenveel energie als wanneer het werk in scène werd ge bracht. De tenor Placide Domingo ver vult de rol van Rodrigo (Le Cid) op zeer te loven wijze. Het temperament van deze Spaan se held komt in de interpreta tie van Domingo volledig tot gelding. De sopraan Grace Bumbry werd gecontracteerd voor de rol van Chimene, Rodrigo's ge liefde. Haar volumineuze stem alsmede het grote bereik stel len haar in staat deze partij met grote souplesse te vertol ken, waarbij moet worden ge constateerd dat het karakter in de rol verweven alle aandacht ondervindt. Voorts blijken de verrichtin gen van onder anderen Theo dore Hodges (Don alonzo), Clinton Ingram (Don Arias), Jake Gardner (LèTRör) en paul Plishka (Don diegue) eenzelfde niveau te openbaren. Een apart woord van waarde ring is hier zeker vermeldens waard voor de sopraan Eleanor Bergquist. Haar vertolking van ondermeer het Alleluia in de tweede acte dwingt oprechte bewondering af. Het koor Byrne Camp Chora le" onder leiding van Byrne Camp komt in deze uitvoering tot voorbeeldige prestaties; de opera kent een zeer dankbare koorpartituur. Het operaorkest van New York onder leiding van Eve Queler doet de brede orche- stratie die Jules Massenet com poneerde alle eer aan. Hoewel de opname een vrij vlak klankbeeld vertoont, wordt het orkest door Eve Queler naar grote prestaties geleid. Muzikaal hoogtepunt in intrumentale zin is de verklan king van de balletmuziek; wer kelijk een lust voor het oor. Deze C.B.S.-uitgave in de serie „Masterworks" geldt niet al leen als een wereldpremière op de grammofoonplaat doch eveneens als een belangrijke uitbreiding van het operare pertoire op fhonografisch ge bied. De opera „Le Cid" wordt op deze wijze de vergetelheid ontrukt. Evenals zijn opera „Le Roi de Lahore" waarvan eveneens een plaatopname werd ver vaardigd, kent „Le Cid" zoveel melodische rijkdom dat de plaatopname hiervan volko men terecht werd vervaardigd. (puccini) (Massenet) Hoogtepunten uit bovenge noemde opera's elk op één el pee samengebracht. Deze platen vormen een onderdeel van een aantrekkelijke E.M.I.-serie, waarin boven dien een elpee werd opgeno men met geliefde operette melodieën. Puccini: IC-061-03 939 (M.C.: IC 261-03 939 Massenet: IC 061-43 007 (M.C.: IC 261-43 007) Voor vele minnaars der zang kunst is de aanschaf van een complete opera-uitvoering op de grammofoonplaat wel iets teveel van het goede, voor hen zijn de elpee's waarop hoogte punten zijn verzameld uit ge liefde opera's - en vergeet daarbij ook de operatte niet - een ware uitkomst. Platengigant E.M.I. heeft in deze behoefte een aantrekkelij ke bijdrage geleverd door en kele elpee's te lanceren die naast een uitstekende kwaliteit bovendien zonder onderbre king werden opgenomen. Hier door wordt de handeling in fei te in beknopte vorm weergege ven, een werkwijze die verre te verkiezen valt boven het sy steem waarbij aria's ercetera apart op de plaat worden gezet. Jules Masssenet's „Werther" behoort tot de meest romanti sche opera's van deze compo nist. Het werk verhaalt de ge schiedenis van de hopeloze liefde van de romantische jon geman Werther voor de beeld schone Charlotte. Haar huwe lijk met Albert is voor hem on verdraaglijk en schrijft haar regelmatig hartstochtelijke brieven. Wanneer Charlotte tenslotte toegeeft ook van We ther te houden is het te laat. Zij vindt hem stervend op zijn ka mer. Jules Massenet heeft dit drama voorzien van fijnzinnige muzi kale lijnen, het geen onder meer tot uiting komt in de twee duetten. De uitvoering op de E.M.I.-uitgave werd ver zorgd door de tenor Alfredo Kraus en de sopraan Tatiana Troyanos, alsmede door Matteo Manuguerra en Christine Bar- baux. Het London Philharmo nic Orchestra staat önder lei ding van Michel Plasson. De tenor Alfredo Kraus is hier te lande weinig bekend. Hij openbaart echter naast ruim voldoende stemkwaliteit een stijlbegrip waarmede aan de rol van Werther juist die dose ring wordt verleend waardoor aan het in wezen subtiele ka rakter hiervan recht wordt ge daan. Het totaalbeeld van deze opname biedt een hoog artis tiek niveau. Deze verheugende conclusie kan eveneens worden getrok ken na het beluisteren van de hoogtepunten -eveneens zon der onderbreking- uit Puccini's „La Bohème". Dit werk geldt als een der bekendste opera's en is voor vele operahuizen nog steeds standaard-repertoi re. Praktisch elke minnaar van het belcanto kent de belevenis- sen van de kunstschilder Ro- dolfo en zijn Mimi, alsmede van de hen omringende karak ters zoals Marcello en Musetta. Dit drama geldt als een school voorbeeld van het verisme in de opera, d.w.z. dat in de han deling gewone alledaagse men- zen sijn gesitueerd in plaats van mythen en sagen, konin gen en overheersers, om slechts enkele onderwerpen te noemen. De dramatische kracht die Giacomo Puccine (1858-1924 in zijn „La Bohème" heeft neer geschreven treft de toehoorder telkens weer. Dit aspect komt ook tot uiting in de uitvoering die Alfredo Kraus, Renata Scotto, Sherrill Milnes, Carol Neblett, Paul Plishka, Matteo Manuguerra en Renato Capec- chi van deze opera geven. Bovendien zijn hier te beluiste ren het Trinity Bois Choir en de Ambrosian Opera Chorus terwijl het national Philharmo nic Orchestra musiceert onder leiding van James Levine. De onbetwiste hoogtepunten in deze opera, namelijk Rodolfo's aria „Che gelida manina" en het daarop volgend antwoord van Mimi „Mi chiamano Mimi" zijn op deze opname het belui- stren mee dan waard, waarbi; het inzicht van James Levine - die al vele voortreffelijke ope ra-opnamen op zijn naam schreef- ten aanzien van de or kestpartituur wederom moet worden geprezen. Beide platen kunnen dan ook zeker worden aanbevolen. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN De ter gelegenheid van 50- jaar landelijke KNNV door de afdeling „Waterweg- Noord" gehouden puzzelaktie leverde de navolgende prijs winnaars op. Ze komen in het bezit van El zeviers Nieuwe Plantengids, een waardevolle uitbreiding van hun boekenkast. De winnaars zijn: Voor Maassluis, mevr. A. Aalders- v.d. Hoogt, M. H. Tromp straat 16. In Vlaardingen zijn het: mevr. M. F. A. Lodder-Meyer, Van Hoogendorplaan 77b, en de heren L. Havelaar, Ma- doerastraat 124; M. de Bruine Billitonlaan 115a; A. van Winkelhof, Sportlaan 3 en A. Scheepmaker, Zwaluwenlaan 229. Prijswinnaars in Schiedam: de dames T. Smit-Roeters, Emmastraat 26; A. Zuyder- duyn, Ch. Th. Storkstraat 82; A. Veugelers, Noletstraat 4; alsmede de heer A. S. ten WOlde, Dr Kuyperlaan 201. De uitreiking van de prijzen vindt zaterdag 24 oktober plaats in het Schiedamse Vo gelasiel, om 3 uur 's middags. De Rebel zonk vrijwel meteen. De Maatje, ook al hard op weg naar de kelder, kon door de toe gesnelde brandweer worden „gestabiliseerd", zodat het jacht thans in halfgezonken toestand in de haven drijft. Brandweer en politie zijn deze week een onderzoek begonnen naar de oorzaak van deze mini- scheepsramp. Vernielingen zouden volgens de politie moge lijk tot het zinken van beide schepen hebben kunnen leiden, maar dit staat nog lang niet vast. De politie zag zaterdagavond overigens geen reden om aan te nemen dat zich nog personen aan boord van de gezonken Re bel zouden bevinden. Duikers van de brandweer hoefden dan ook niet in aktie te komen. De beide eigenaren van de ge troffen schepen zijn inmiddels in kennis gesteld van het ge beurde. Volgens hen verkeer den de boten de avond vóór het incident nog in prima conditie. SCHIEDAM Het NIVON or ganiseert op donderdag 22 okto ber een dia-avond over Japan. De avond is bedoeld als opening van het winterseizoen en wordt verzorgd door mevrouw Dem- mendaal uit Rotterdam. In het najaar van 1980 maakte zij een reis van twee maanden door Japan. Dit gebied, bestaande uit een aantal eilanden is ongeveer zo groot als Engeland en is dicht bevolkt (116 miljoen inwoners). Mw. Demmendaal bezocht daar veel gezinnen en zal iets vertel len over hun samenleving, eet gewoonten, werkomstandighe den e.d. De dia's zullen een beeld geven van de bezienswaardigheden en het landschap. Aanvang 8 uur in zaal I van „Irene" Nw. Ha ven 155. Entreekaarten a1,50 (Niet-leden ƒ2,50) zijn verkrijg baar aan de zaal. SCHIEDAM Dieven van onbekende identiteit zijn er dit weekeinde niet in ge slaagd de brandkast van het bouwbedrijf SSSN BV aan de Van Deventerstraat te kra ken. Hoewel de kluis na de in braak naar de schroothoop kon gaf het oerdegelijke voorwerp zijn geheimen niet prijs. De inbrekers, die binnen waren gekomen nadat zij een ruit had den uitgesneden, doorzochten daarna van arrenmoede alle la den en kasten, maar maakten geen interessante bedragen buit. Zij moesten zich tevreden stel len met wat kleine goederen en een aantal relatiegeschenken ter waarde van tweehonderd vijftig gulden. Ook namen zij voor ongeveer achthonderd gulden aan postzegels mee. De schade die zij achterlieten was aanmerkelijk groter. Dië bedroeg tegen de vijfduizend gulden. SCHIEDAM De Stichting „Lentefeest" organiseert op donderdag 22 oktober wederom een bingo-avond in de eigen sociëteit aan de Broersvest. Tijdens deze avond zijn diverse fraaie prijzen te winnen, onder andere een dames- of herenrij wiel. De eerste ronde wordt om acht uur afgeroepen, maar in verband met de massale be langstelling gaat de zaal al om half acht open. De opbrengst van de bingo avond is bestemd voor de ge handicapten van Schiedam. De Sociëteit van „Lentefeest" is ook overdag geopend van dins dag tot en met vrijdag. HILVERSUM Mini®4 '»w van econorr1' Ledikant plus 2-delige klepkast in rustiek eiken uitgevoerd kompleet 2950. - Valutavoordeel 9% 265. - Nu 2585.- Ledikant plus 2-delige klepkast in klassieke vormgeving geheel wit gespoten kompleet 2195.- Valuatavoordeel 8% 175. - Nu 2020.- Ledikant plus 2-delige klepkast plus 1-deurs garderobekast in zwaar eiken uitgevoerd met opbouwpanelen kompleet 2200.- Valutavoordeel 9% 200, - Nu 2000.- Box in bruin of blank beuken met vaste stabiele vlonder en scharnierloze neerklapbare zijden 165.- Valutavoordeel 6% 10.- Nu 155.- Zwaar getorste kinderstoel in bruin beuken met royaal voorblad voorzien van flinke opstaande rand 169.- Valutavoordeel 6% 10.- Nu 159. Bijzondere stoel door vormgeving en uitvoering met bijzonder fijne zit voor uw kleine 199. - Valutavoordeel 4% 9. - Nu 190- Handig schommelzitje tevens sitter voor de allerkleinste vanwege steun en verstelbaarheid 65. Valutavoordeel 9% 6. Nu 59.- De buggy voor de allerkleinste vanwege zeer komfortabel en verantwoord zitje 179.— Valutavoordeel 5% 9. Nu 170.- Deze superhoge kinderwagen voert de toon aan in ons klassiek programma. De vormgeving zal u verbazen. 689. Valuatavoordeel 5% 35. Nu 554.- «voor Eon vlot laarsje In de kleuren oxblood, wit, blauw en brons. Maten 36-41 MATHENESSERWEG 13 - ROTTERDAM-W KORTE HOOGSTRAAT 22 - VLAARDINGEN BROERSVEST 12 - SCHIEDAM BELOIE ARDENNEN CASCADE DE COO inklusief 1 x koffie lunch en diner Prijs: per persoon62.50 Woensdag 28/10 WINKELEN IN ESSEN inklusief 1 x koffie gebak Prijs: per persoon25.- Thuiskomst plm. 19.30 uur Vrijdag 20/11 Inklusief vervoer per luxe touringcar, logies/ontbijt in Parijs en diner voor vertrek, Nederlands spre kende gids en rels-ongevallen-bagage verzekering. Prijs: per persoon1 1 O.- 6 dagen OOSTMARSUM/TWENTE volpension, vertrek 23/12 per persoon495.- 6 dagen SCHOLLBRUNN/SPESSART volpension, vertrek 23/12 per persoon470.- Vanaf 2 januari 1982 iedere zaterdag naar de WINTERSPORT o.a. Zeil am See, Pertisau, Mayrhofen, Fieberbrunn. Rotterdamsedijk 425/427, telefoon 010-260720 Zwartjanstraat 69. telefoon 668823, Rotterdam ƒ40,tot 100,geeft de opkoper voor uw gave bankstel,kast enz. Tel. 815663 na 18.00 uur Camping "Klingerlerberg" heeft nog plaatsen vrij voor toer en stacaravans. Gezel lige kantine, feestzaal, kin derspeelzaal, zwembad, dou che, disco, speeltuin en voet balveld. Gezellige bingo en dansavonden. Rijksweg 's Hertogenbosch afslag Haatten net voor Zaltbommel plm. 60 km. van Rotterdam. Ons adres Haarstraat 6, Tuil (gem. Neerijnen). Tel. 04189- 1297. Onderhouds en reparatie bedrijf ED BRUGMAN. Ook voor uw keuken, open haard, plavuizenvloer, vloerverwar ming, badkamer. Helle- voetsestraat 10b, 3114 BJ, Schiedam. Tel. 010-266869. Te huur aangeboden: grote zit-slaapkamer met gebr. v. keuken en douche in Schiedam-centrum. Tel. 267777. Zieke man biedt zich aan op op huwelijken of party's fijne feestmuziek te draaien tegen redelijke vergoeding. Vragen naar de heer G. Hul- scher 151191. Te koop: kinderwagen, 9 maanden oud en ver chroomde papegaaienkooi. Ant. Muysstraat 15b, tel. 266309. U weet het van luier tot wieg alles met 10% korting d.m.v. onze voordeelcheu- qes. Als extra's bieden wij u nu de topmerken Koelstra, Mutsaerts, Elmada kinderwa gens aan voor 239,-' 299,-, 329,-, 399,-, kos ten normaal resp. 320,-, 429,-, 489,-. Dit zijn de nieuwste modellen van de laatste babybeurzen. In meu bels, wiegen veel extra's o.a. massief beuken ledikant van 169,-, nu voor 139,-. Bur gerhout alles voor de baby, Goudsesingel 39-43, Rotter dam, tel. 010-124467. Te koop: Chevrolet Vega bj. '74, 4 cyl. ƒ900,—. Tel. 743120. Uitlaten, schokbrekers. Eddy's Autoshop, Raam 26, tel. 265555, Schiedam. 'n Goede autoverzekering hoeft niet duur te zijn. Vraag ons 15.000 km.tarief. Nu ook tot 50% no-claim. Schie- mond Assurantiën, Schie dam, tel. 733231. GOEDKOPER AUTORIJ DEN! No-claim tot 60%. Voorbeelden met maximum no-claim; All-risk premie voor 'n auto van 10.000,- - ƒ461,-; 13.000,- - 557; 16.000,- - 652. WA-pre- mies v.a. 191,-. Bel nu: SERVICEBUREAU WEST, J. W. Frisolaan 32, Vlaardingen. Tel. 010-750766. Daklekkage? Riool ver stopt of afvoer verstopt? Bel dan DAKRIO. Tel. 01819- 16767/010-260478. Te koop gevraagd: eet- hoeken, bankstellen, koel kasten, slaapkamers, radio combinaties, gasfornuizen, gashaarden, antiek en curio sa, complete inboedels en al les wat u nog meer heeft, te gen kontante betaling. DE VORMER, tel. 702122- 332680. kilo „ROSdki zoete druiven kilo1 'IV. .Ultit

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 26