Moties en protestbrieven sociaal-culturele planning Vier Schiedamse koren zingen in Passage Theater -X1 twee winkels twee woningen één winkel/ woning Waar zit nou toch de WV? Borduurpakket is er weer Schiedam in Guinness Book of Records Intermezzo speelt blijspel AGENDA Inlichtingen: F. C. Langel, telefoon 010- 354428 Vlaardingen stichting de schiedamse gemeenschap DEZE NIEUWBOUW LIGTAAN DE PEPERSTRAAT IDEAAL VOOR KLEINE WINKELS, BOETIEKJES ENZ. w .Je zoekt je rot en als je de WV dan eindelijk hebt gevonden hebben ze niet waar je om vraagt." Dit is een veelgehoorde klacht aan de balie van het toeristenbureau. Voorlopig zit de VVV in het gebouw Burgerzaken, Overschiesestraat 2 (de voormalige Rijks HBS) op de bovenste verdieping. h De Schiedamse Gemeenschap wil dat het sociaal-cultureel plan wordt veranderd. Daarom zijn bij de gemeente vier moties ingediend. Alle Schiedamse verenigingen hebben daarmee te maken, zij krijgen geld van dat zogenaamde socuplan. De SG vindt dat de gemeente meer moet doen voor het onderwijs voor volwassenen en amateuristische kunst en vrijwilligers werk. Het geld daarvoor moet niet uit de pot voor cultuur komen. Er moeten - zo vindt de SG - op het Stadskantoor maar andere potjes voor worden gevonden. Vier Schiedamse koren houden op vrijdag 30 oktober een ge meenschappelijk concert in het Passage Theater. Het wordt georganiseerd door de afdeling Zang van de Schiedamse Ge meenschap. Het begint om 20.00 uur, toegang 5,- De koren die hieraan meedoen zijn: het Hervormd Kerkkoor Kethel, Happy Generation, KSM Orpheus en het Schiedams Vrouwen koor. „Poiverientje wint de laatste slag." Zo heet het blijspel dat wordt opgevoerd door toneelvereniging Intermezzo, op zater dag 24 oktober in gebouw Arcade. Het begint om 20.00 uur. De prijs is ƒ6.- De kaarten kunnen worden gekocht bij Els van Raak, telefoon 735611 en op de avond van de voorstelling aan de zaal. ;"i ■5 f V - .- J „r V* ft midden in het winkelhart van Vlaardingen. Een winkelhart dat door z'n gevarieerde winkelstand duizende kopers uit de verre omgeving trekt. Door afbraak van enkele bouwvallige huisjes kwam grond vrij voor realisering van het pand, waarover deze advertentie gaat. Het is een kleinschalig bouwprojekt, verdeeld in vijf eenheden, te weten: twee winkels twee woningen één winkel/woning gelegen op eigen grond Alleen dit laatste gegeven al is zeer waardevol als bedacht wordt dat erfpachtsgrond voor dergelijke lokaties geschat wordt op 40,- a 50,- per m2 per jaar aan canon. Koopsommen: Deze zijn als volgt bepaald: winkel 1 winkel 2 woning 1 woning 2 winkel/woning 3 140.000,- vrij op naam 150.000,- vrij op naam 125.000,- vrij op naam 130.000,- vrij op naam 160.000,- vrij op naam (excl. BTW) (excl. BTW) (incl. BTW) (incl. BTW) (excl. BTW) Belastingen: Financiering: De te betalen BTW is voor ondernemers als voorbelasting aftrekbaar. Voorts kunnen ondernemers aanspraak maken op investeringspremie volgens Wet In vesteringsrekening (W.I.R.) en kleinschaligheidstoeslag (K.S.T.), (resp. 18% en ca. 5 1/2 voor investeringen in bedrijfsgebouwen (incl. grond en woningen). Omdat financieringsbehoefte meestal sterk persoonlijk bepaald is, zijn op deze plaats slechts algemene gegevens te verstrekken. Over het algemeen kan op winkels 75% en op woningen 100% van de executiewaarde aan hypotheek wor den verleend. Op de woningen wordt geen rijksbijdrage verleend. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 23 OKTOBER 1981 PAGINA 12 Na de brand, die in de nacht van 28 op 29 juli het VVV kantoor en het bureau van de Schiedamse Ge meenschap volledig verwoestte, blijkt het voor veel mensen een puzzel het huidige kantoor te vin den. „Het komt nogal eens voor" zegt Petra Dingenouts, informatrice bij de VVV, „dat klanten eerst naar het afgebrande pand gaan, dan naar de voormalige politiepost aan de Bui tenhavenweg en pas daarna bij ons terecht komen Het pand aan de Buitenhavenweg moet eerst nog worden verbouwd. Dat zal niet voor januari klaar zijn. Probleem is ook, dat er in dit onderkomen geen ruimte is om hetzelfde materiaal in voorraad te hebben als op het oude adres. Zo kan het gebeuren, dat ie mand de hele middag onderweg is om ons te vinden en dan te horen krijgt dat we niet hebben wat hij vraagt." Op het ogenblik is het wel mogelijk om theaterreserveringen te maken. VVV geschenkbonnen kunnen worden gekocht en er worden lid maatschappen voor NJHC en CJP uitgeschreven. Er is beperkte infor matie over de omgeving. Vaak kun- 5 sssjgl: I ifï'ii; W*-'' ----- Het pand v. d. Schiedamse Gemeenschap/VVV dat in de nacht van 28 op 29 juli verwoest werd. nen de informatrices wel zeggen waar een museum zit, hoe laat het open is en wat het kost, maar kan een folder niet worden meegege ven Verkoopartikelen, zoals dassen, T- shirts. plattegronden en gidsen zijn niet voorradig. Ook verkeersbe- richten zijn verbrand. Daarom kan geen informatie worden verstrekt over dienstregelingen van treinen, bussen en trams door heel Neder land. De VVV zal weer volledig draaien vanaf het moment dat het nieuwe pand is betrokken. „Tot die tijd blijft het tobben" zegt Petra Dinge nouts. Verder vindt de SG dat de ge meente meer moet letten op de re-t denen waarom een bepaalde ver eniging geld van het sucoplan aan vraagt. Een centrale werkgroep die het geld verdeelt, kijkt nu alleen maar naar het bedrag dat wordt aangevraagd. De SG vindt dat on voldoende. Ook zijn drie protestbrieven aan de gemeente verstuurd. Ze gaan over het NIVON. de amateuristische kunst en het popoverleg. De SG is het er niet mee eens dat het NIVON geld krijgt volgens een oude subsi dieregeling. Er is een nieuwe rege ling aangevraagd, maar de ge meente heeft die niet toegepast. Voor de sektor amateuristische kunst heeft de gemeente wel de nieuwe regeling opgenomen, maar heeft geen- extra geld beschikbaar gesteld. De SG vindt het niet reëel dat de gemeente nu beweert voor amateuristische kunst geen geld te hebben. Al vijf jaar geleden is een nieuwe subsidieregeling aangebo den. De gemeente heeft deze laten liggen. Dat vindt de SG zonde. Ex tra geld had al lang op de begroting kunnen staan. De derde brief gaat over amateuris tische popgroepen in Schiedam. Er moet voor de jaren '82-'85 een subsi diebeleid komen zodat het popover leg lang gekoesterde wensen kan vervullen. Het popoverleg is een onafhankelijk overleg orgaan van popgroepen, die vroeger een afde ling van de SG vormden. De pop groepen wensen onder andere oe fenruimte en meer festivals. In het verleden verstrekte het Rijk de subsidies en maakte zelf plannen voor het sociaal-cultureel werk, zo wel op het gebied van passieve als aktieve cultuur. Dit is nu veranderd want iedere stad heeft zo zijn eigen wensen. Omdat de gemeenten zelf het beste weten wat onder hun bevolking leeft is besloten hen zelf de socu- planning te laten maken. Zo'n plan moet bestaan uit een vier-jaren be groting ('82-*85) en een gedetail leerd programma voor het eerste jaar. Extra geld zou niet worden ge geven. De gemeentelijke afdeling cultuur, sport en jeugdzaken heeft samen met een centale werkgroep een plan gemaakt. Die werkgroep be staat uit meer dan twintig personen uit diverse Schiedamse verenigin gen en instellingen. In het Schie damse socuplan wordt extra aan dacht besteed aan wijkaccommoda- tie voor jongeren, aktiviteiten voor werklozen en edukatieve aktivitei ten voor culturele minderheden. Het borduurpakket, het wapen van Schiedam, is weer te bestellen bij de VVV. Het kost/12.50. De brand heeft ook dertig bestelde pakketten vernietigd. Mensen die toen tevergeefs op hun bestelling hebben gewacht, kunnen deze alsnog afhalen bij de VVV. Bovendien is het nog éénmaal mogelijk zo'n fraaie borduurset te bestellen Dit kunt u doen bij het VVV kantoor, bovenste etage van bureau Burgerza ken. Er is een lift in het gebouw aanwezig. Molen „de Walvisch" staat vermeld in het zojuist verschenen Guinness Book of Records, (editie '82) met Nederlandse en Belgische records. Onder het hoofdje „Energieopwekkers" wordt de Schiedamse molen de hoogste van Nederland genoemd. De Walvisch molen werd gebouwd in 1794. In zijn glorietijd is de molen steeds als brandersmolen in gebruik geweest. In 1938 werd hij door brand beschadigd. Tussen 1970 en 1972 kreeg de molen een ingrijpende restaura tiebeurt. De gehele kapconstructie, het wiekenkruis, de balie en het staart- werk werd toen vernieuwd. De molen is nog regelmatig in gebruik. „Het belooft een heel bijzonder con cert te worden" zegt mevrouw M. van Sliedregt, voorzitter van de af deling Zang van de SG. „Het is hardstikke leuk dat Orpheus en het Schiedams Vrouwenkoor samen werken. Eerst zingen ze allebei af zonderlijk en daarna doen ze ge- zamelijk Due Madrigali van An- driessen. Ik heb het nog niet ge hoord, maar ik ben er heel be nieuwd naar," „Verder is het ook erg leuk dat het kerkkoor Kethel meedoet", vindt mevrouw Van Sliedregt. „Ze krij gen op zo'n moment heel ander pu bliek dan ze gewend zijn. Als je 's zondags in de kerk zingt heb je toch meestal dezelfde mensen onder je gehoor." Happy Generation is een jongerenkoor. Ze hebben een heel lang stuk uitgekozen. Maar omdat ieder koor maar 20 minuten de tijd krijgt, moest de dirigent René Fons het wat inkorten. Peter Beyersber- gen van Henegouwen zorgt weer voor de begeleiding op de piano. Al voor de vakantie beginnen de koren te repeteren voor dit jaar lijkse najaarsconcert. Over het alge meen zijn ze maandenlang bezig het programma in elkaar te zetten. Een avond per week wordt gerepeteerd. „Bij mijn weten", aldus mevrouw van Sliedregt -zelf al 28 jaar en thousiast koor- en bestuurslid- doet iedereen voor zo'n concert iets nieuws. Je kunt weieens terugval len op oud repertoire, maar je moet er toch ook iets nieuws bijhebben". Het is een drukke tijd voor de ko ren Er worden regelmatig concer ten in bejaardentehuizen gegeven. Bovendien geeft ieder zichzelf res pecterend koor zo eens in de twee jaar een groot concert. „We zijn in januari al begonnen met de organi satie van dit concert. De koren wor den aangeschreven en kunnen zich opgeven. In principe gaat het bij toerbeurt. We hebben ook weer iets nieuws. Vroeger hadden we programma boekjes, waarin de tekst en een toe lichting op het programma stond af gedrukt. Dit jaar hebben we Ruud Pillard, direkteur van de SG, bereid gevonden het geheel te presenteren. Dat lijkt ons erg leukK' Hele dag zingen „Het is de wens van de SG om nog eens een grote manifestatie te hou den. Met alle koren bij elkaar. Maar dat zou dan een hele dag moeten zijn. Er is hier echter geen geschikte zaal waar zoiets kan. Neem nou zo'n avond als nu. Dan ben je al gauw met 200 mensen. Waar laatje die?" „Je streeft altijd naar iets beters", mijmert zij voor zich uit. „Veel ko ren bij elkaar, grote concerten, een mooi orkest. Weer net zoals vroe ger. twee concerten per jaar. Maar daarvoor heb je een goede cohcert- ruimte nodig. Ik ben altijd erg voor samenwerken met elkaar. Dat is het belangrijkste van alle verenigingen Inspraak van de leden, ze hoeven niet alles voorgeschoteld te krijgen. De taakverdeling is belangrijk, zo dat iedereen zich erbij betrokken voelt". „Poiverientje is het zoveelste dienstmeisje van Ferdinand van Er- kel" vertelt Yvonne de Winter, be stuurslid van Intermezzo. „Hij is een gepensioneerd marineofficier die maar moeilijk afstand kan doen van het zeemansbestaan. Zijn huis noemt hij dan ook z'n schip en het personeel loopt in marinekleding. Veel dolle verwikkelingen leiden tot een „happy end". Poiverientje weet de kapitein met z'n broer te verzoenen en zelf trouwt ze met „de verstekeling" het slachtoffer van een ongeval die in huis werd op genomen." De leden van toneelvereniging In termezzo hebben zo'n vier maanden gerepeteerd. Mevrouw de Winter: „We hebben ook meegedaan aan het eenakterfestival. Daarop heb ben we zulke goede reakties gekre gen dat we zeker volgend jaar weer meedoen." De volgende uitvoering is op 27 maart 1982 in Arcade en heet: „Ei gen aard is goud waard." Mevr. M. v. Sliedregt: samen werking is het belangrijkste 23 okt. 21.00 uur 24 okt 21.00 uur 24 okt. 20.00 uur 27 okt. 20.00 uur 27 okt. 20.15 uur 30 okt. 20.15 uur 31 okt. 09.00-17.00 31 okt. 14.30 uür 1 nov. 14.00 uur I nov. 20.15 uur 4 nov. 21.00-23.00 uur .0 6 nov. 21.00 uur 7 nov. 14.30 uur 7 nov. 20.00 uur 7 nov. 21 00 uur 10 nov 20.00 uur 10 nov. 19.45 uur II nov. 21.00- 23.00 uur 13 nov. 21.00 uur 14 nov. 14.30 uur 14 nov. 20.00 uur 14 nov. 20.00 uur 14 nov. 21.00 uur 15 nov. 10.30 uur 18 nov. 21.00- 23.00 uur 19 nov. 20.00 uur 20 nov. 20.00 uur 20 nov. 21.00 uur 21 nov. 14.00 uur 21 nov. 14.30 uur 21 nov, 20.00 uur 21 nov. 21.00 uur 24 nov. 20.15 uur Theater de Teerstoof Funhouse „De Rob van Houtenshow" Theater de Teerstoof Funhouse „De Rob van Houtenshow" Arcade Toneelgroep Intermezzo Zaal Irene Bingo avond Passage Theater Nooy' Volkstheater met „O Waterlooplein" Passage Theater Gemeenschappelijk Concert afd Zang S<5 zaal Irene Beurs 27 MC-ers Theater de Teers toof Poppentheater Rudolf Thijssings „De wonderlijke avontCiren van Mannetje Maneschijn" 5-10 jaar Passage Theater Ipi Tombi musical Passage Theater Ipi Tombi musical i Margriethal Sport en spelinstuif vanaf 18 jaar Theater de Teer stoof 't Kliekske Theater de Teerstoof De poppenkeet met „Het labyrint van Quasilie 6-10 jaar De Blauwe Brug Bingo-dansant Theater de Teerstoof Th. Hollands Diep met „Rosa. Rosa, bloemen op je hoed" Zaal Irene Bingo avond De Blauwe Brng „Hairstyling a la carte" Margriethal Sport en spel instuif Theater de Teerstoof Cabaret Dolf de Vries met „We mogen niet klagen" Theater de Teerstoof Arnhems poppentheater met „Hein" 6-10 jaar De Blauwe Brug dansavond Zaal Irene Bingoavond Theater de Teerstoof Cab. Dolf de Vries Passage Theater Orgelconcert door Arnold Loxam M 25 nov. 21.00- 23.00 uur Margriethal Sport en spel instuif De Blauwe Brug Ruilbeurs Stedelijk Museum Concert Schiedams Vrouwenkoor Theater de Teerstoof Cab. Nar met „Zonder twijfel" Centrum St. Nicolaasintocht Theater de Teerstoof Poppentheater Robhetty met „Het paard van Sinterklaas" 4-9 jaar De Blauwe Brug dansavond voor alleenstaanden de Teerstoof Cab. Nar Passage Theater Louis van Dijk, Liesbeth List, Jan Hollestelle en Judith Schomper Margriethal Sport en spel instuif 26 nov. 13.00 uur Blauwe Brug Sinterklaasfeest georganiseerd door St. Lentefeest. ,2 S" ->'< .- - - liV V n tv ,vVv' 'T ir ur

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 12