Oude ambachten: Het geheim van 't boekbinden Noeste arbeid en schoonheid is de glans der ware Ziel van een boek Vakbibliotheek Bram Vingerling SST v; v Tegen een chirurg wordt met een zelfde soort ont zag opgekeken, als gold :het 't verrichten van een 'klein dagelijks wereld wonder. Het snijden in een mens moet wel per fectie van de hoogste orde zijn, denken velen die nauwelijks iets van jdit vak afweten. Voor de chirurg is het vaak niets meer dan gewoon z'n ak: Van negen tot twaalf snijden in men sen, dan een uurtje schafttijd, om vervol gens tot vijf uur weer aan de arbeid te gaan. Niks romantiek, snijden maar! Tegen een oud en met uitsterven bedreigd am bacht als het handboek- binden kijkt menigeen ook op, en dat ontzag wordt niet in de laatste plaats door de hand boekbinders zelf in stand gehouden. Hand- boekbinderij „Vinger ling" vormt in dat wereldje een uitzonde ring, de romantische sfeer rond het vak vindt men bij „Vingerling" misplaatst. Hier luidt het motto „Noeste ar beid en schoonheid is de glans der ware". De handboekbinderij is genoemd naar de hoofdfiguur in het jongensboek „De ongelofelijke avonturen van Bram Vingerling". Winkelruimte annex werkplaats van handboekbinderij Vingerling. Het goud opbrengen is een zeer precies werkje. De boekpers. Wiebe Hoogeveen en Koos Schonewille drijven sinds augustus 1980 handboekbinderij „Vingerling" Aan het werk met de letter- tang voor goud-opdruk. Het lijkt een plaatje uit het begin van deze eeuw. Een paard en wagen die een oude boekbinderij passeert. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 23 OKTOBER 1981 PAGINA 15 •mè 4 Geen boekchirurgen in witte jassen IT „Kijk, dat bedoel ik", zegt Wiebe Hoogeveen, en scheurt zonder omhaal een band van een bijna twee eeuwen oud boek. „Wij gaan niet een paar maanden op r dat boek zitten turen om dan beetje bij beetje tot restauratie te komen. Er af die band.' om dan met vakkennis en de juiste ma- terialen het boek opnieuw te binden of te restaureren. Binnen drie weken is ieder boek of an- der werk volledig hersteld, zon- der dat er ook maar één machi- ne aan te pas komt". "Wiebe Hoogeveen en Koos JSchonewille drijven sinds augus tus 1980 handboekbinderij „Vin gerling" in Rotterdam. Het is momenteel de enige handboekbinderij in de randstad ;'die nog volledig met oude ge reedschappen werkt en totaal geen machines gebruikt. Het originele handboekbinden bleek „een gat" te zijn geworden in 'een markt die sinds de uitvin ding van de boekdrukkunst be stond. „We kwamen tot de verbijste rende ontdekking dat de moder ne boekbinder een soort boek- chirurg in een witte jas is. In grote steriele ruimten worden aan de lopende band boeken ge bonden, die qua niveau variëren van een verzameling stripboek jes tot huis-tuin- en keuken- ro mannetjes. Niets geen ambachte lijkheid meer, kleine werkplaat sen en verweerde gereedschap pen. De moderne boekbinderij is een massabedrijf", aldus Koos. „De nog bestaande handboek binders in Nederland beschou wen zichzelf als kunstenaars, die met een verheven en zeer hoog staande vorm van boekbinden bezig zijn. Alleen leer van die kwaliteit, met goud van dat ge halte en chemicaliën van die sa menstelling kunnen gebruikt worden, vinden zij. Maanden zijn ze dan ook bezig met een boek. Een kaft wordt hun kunstuiting en dekt niet de la ding, ik bedoel, geeft niet aan waar het boek nu over gaat. Het zal best mooi zijn, maar onze manier van werken is het niet, wij doen gewoon ons werk. Die boekbinders in de middeleeu wen waren toch ook met een ambacht, een vak bezig? We zijn er dus emotioneel bij betrokken, maar blijven alert". Hun mening over het handboek- binden betekent niet dat Wiebe en Koos als twee rau-dauen met de boeken omgaan. Snijden in een boek, bijvoorbeeld om de pagina's recht te maken, vinden ze een „onzedige" gedachte, een inbreuk op het lichaam van het boek. „Snijden is door de ziel van een boek gaan" verklaart Koos. Bij „Vingelring" worden boeken alleen met handgereedschap ge bonden of gerestaureerd. De mogelijkheden zijn zodoende on beperkt, boeken vanaf de vijf tiende eeuw kunnen met de ori ginele gereedschappen bewerkt worden. Van een simpele „Van Dale" tot een zware, grote Sta tenbijbel, boeken die in flarden binnenkomen, als nieuwe verla ten ze de kleine werkplaats aan de Bergsingel. De gereedschap pen zijn vaak met de grootste moeite verkregen. Wiebe Hoog eveen: „Moderne boekbinders hebben nogal eens in hun al ja ren bestaande bedrijf de be schikking over zeer oude ge reedschappen. Die gebruiken ze niet meer, maar worden als ver siering opgehangen. Verkopen is er niet bij, maar voor ons was het de enige plaats in Nederland waar bijvoorbeeld nog een echte handfilé te vinden was. We heb ben voor die man toen twee oude boeken in recordtempo ge restaureerd en vroegen daar geen geld voor. Hij was zo tevre den dat we die handfilé in ruil kregen". Aan de muur van de winkel ruimte annex werkplaats han gen vele handgereedschappen. Stempelhamers in diverse ma ten met nergens meer te verkrij gen stempels. Letters, een enor me bruineer kolf om leer glad te strijken, diverse handfilé's, een grote houten hamer en ander materiaal. Verder boeken- en blokpersen in verschillen maten en een plank met chemicaliën. Ook beschikken ze over een kleine handloodzetterij. Pagina's van incomplete werken kunnen ze op die manier zelf herdruk ken, zodat een boek er niet al leen als nieuw uitziet maar te vens weer compleet is. Omdat oude boeken speciale be handelingen eisen ontbreekt de nodige literatuur niet bij „Vin gerling". Wiebe en Koos hebben een gespecialiseerde vakbiblio theek opgebouwd waarin vele technieken en boeken vanaf 1500 staan vermeld. Gereed schappen, soorten leer en perka ment, handleidingen voor res taureren en binden, voorbeelden van opdrukken en gegevens over papiersoorten staan zo bin nen handbereik. In de biblio theek beschikken zij tevens over literatuur op het gebied van Spa- gerie. Dit laatste omvat middeleeuwse kruidenboeken en geschriften over alchemie. Ook staan er boeken over de vrijmetselarij en de symbolen die daarin gebruikt worden. De twee handboekbin ders vinden namelijk dat het on derwerp van een boek in de te kening van de kaft tot uitdruk king moet komen. Vaak zijn symbolen het meest geschikt, of voorstellingen die al eeuwen bij het onderwerp horen. Ieder boek volledig lezen gaat te veel tijd kosten, zodat handboeken dan uitkomst kunnen bieden. Klanten beschikken meestal niet meer over de juiste gege vens maar willen wel een speci fiek symbool op de omslag van hun in leer gebonden boek. Als de eigen bibliotheek geen uit komst meer biedt gaat een van de twee naar de rijksbibliotheek of de boekenverzameling van een bepaald instituut om aan de juiste gegevens te komen. Wat dat betreft kunnen ze ook bij sommige van hun opdrachtge vers langsgaan. Tot de klanten van „Vingerling" behoren di verse musea in Zuid-Holland en onder meer het Academisch Zie kenhuis Dijkzigt. Van deze laat ste klant ligt een boek van Her man Boerhaave uit 1738 te wachten om gerestaureerd te worden. Een omslag kent het boek niet meer en aan de pagi na's zitten kleine ezelsoren. Net als het werk van Jean de Witt uit 1725 zal het over enige tijd zo goed als nieuw de werkplaats verlaten. Behalve boeken moeten Wiebe en Koos natuurlijk over een flinke verscheidenheid aan pa pier beschikken. Uit hun verza meling tonen ze de fraaiste handgeschepte papiersoorten. Handmarmers uit Frankrijk en Engeland worden speciaal geïm porteerd en uit oude partijen op veilingen wisten ze unieke fan tasiepapieren te redden. Een gaaf voorbeeld is een blad pa pier van fineerhout, zijdedun en met een prachtige tekening. Vooral voor boeken uit de jaren dertig hebben ze nog een collec tie origineel papier, waar de kenners verlekkerd naar zullen kijken. Het ontstaan van hun hand boekbinderij is als het verhaal van Bram Vingerling, de hoofd persoon uit het jongensboek van Leonard Roggeveen. Vingerling stond model voor de naam van hun handboekbinderij en het boek en voorwerpen uit het ver haal staan in de werkplaats en in de etalage uitgestald. Bram Vingerling was de jongen die met zijn chemiedoos een middel vond om onzichtbaar te worden. Op die manier beleefde hij tallo ze avonturen, die dankzij een veelzijdige vindingrijkheid tot een goed einde kwamen. De twee „Brammen" van hand boekbinderij „Vingerling" zijn hun onderneming ook als een soort van avontuur begonnen. Weliswaar met een forse rugzak aan ervaring, opgedaan bij han delsdrukkerijen, de grafische school en andersoortig grafisch werk, maar het bandboekbinden moest toch in de praktijk ge leerd worden. Wiebe: „Op de grafische school hebben we al léén bloknootjes geplakt! Door ons goed voor te bereiden en her en der bij boekbinders in het land rond te kijken kregen we een idee van 't vak. Na de start moesten we keer op keer aanto nen wat we waard zijn. Dat be tekent een antiquariaat bezoe- ken, boekje tonen en dan maar hopen op een opdracht. Zelf ex perimenteerden we in onze werkplaats met allerlei technie ken. Door vakwerk te leveren en een korte levertijd kwamen de klanten na enige tijd van zelf. We hebben ons gespeciaiseerd in lederen en perkamenten ban den, maar verzorgen ook linnen boekenkaften. Omdat we snel werken, zelf inkopen en tevre den zijn met een kleine winst kunnen we goedkoop werken. Het restaureren en binden van een Statenbijbel komt bij ande ren op 3 maanden werk en al gauw op zo'n 1500 terwijl wij het binnen drie weken voor on geveer 500 doen. Iedereen is welkom als klant, onze prijzen variëren van 2.50 tot een x-be- drag voor een bijzonder moeilij ke opdracht". Geheel in de geest van Bram Vingerling houden Koos en Wiebe zich met meer bezig dan alleen het handboekbinden. „Het handboekbinden maakt, zeg maar, zestig procent van ons werk uit", legt Koos uit. „Voor de overige veertig procent hou den we ons namelijk met video bezig. Met video is ontzettend veel mogelijk. We willen bij voorbeeld videojournaals maken voor kleine en middelgrote be drijven. In plaats van een perso- neelsblaadje verzorgen we dan éénmaal per maand een bedrijfs- journaal. Iedere werknemer kan daar in voorkomen, dat spreekt toch veel meer aan?!" „We bereiden momenteel een film voor over Versalis, een middeleeuwse lijkensnijder, de voorloper van de moderne ana tomie. Dat moet een weten schappelijke documentaire wor den, maar wel voor iedereen be grijpelijk. We blijven zo met al lerlei zaken bezig, al heeft de handboekbinderij onze meeste aandacht. Als we echter een dag video willen maken sluiten we de tent, gaat dat die dag voor. Het werk moet leuk blijven, we zijn eigen baas en niet van plan steeds meer en meer opdrachten aan te nemen alleen maar voor het geld". Handboekbinderij Vingerling is gewoonlijk geopend van ong. 9.30 tot 17.30 uur, maar kent in feite geen vaste ope ningstijden. Langsgaan aan de Bergsingel 239 te Rotter dam kan altijd, beter is het te lefonisch een afspraak te ma ken; telefoon 010-67.75.45.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 15