r IfftlW© A ter ztjde VANDAAG - in deze krant Delf tse planologen .Rilksweg 19 niet door adviseren: Hondenshow wijkt uit naar Blauwhuis ■BI Carnavalsstoet trekt op 20-2 door Schiedam *\van Dijk mi i „Elluf zo gek nog niet" \7l vanxujem SCHADE... SPUITEN... Het bonkige beroep van de molenaar Gewraakte apartheids politiek ook in Schiedam De kalmerende werking van 'n medicijngroep RADIO ABA WMm w'WM wfa Optiek „Argus" Stadsblad A Bijbaantje Een gruwelijke vondst wekt verontwaardiging bij dieren bescherming De dubbele tae-kwondo trap van Cock Vink Afbreuk - r- li Bingo Mitsubishi Schiedam HONDA c f (9. Q)ufionL X: 1 -fX/ RandstadEditiesverschijneiiinhetgrootstedeelvaiiZ-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9-Rijswijk-Telefoon 070-190222 SCHIEDAM/DELFT Rijksweg 19 is op geen enkele aanvaardbare wijze in te passen in het groene landschap van Midden Delfland. Zelfs een ligging van de weg op drie meter bene den het maaiveld is geen oplossing, omdat zelfs dan de negatieve gevolgen zeer sterk afbreuk doen aan de omgeving. T.V. DEFECT? Wij helpen direct!!! Do aktle: „Zwachtels breien voor leprapatiënten in Oeganda" is beëindigd Juto^-Garage-Rdncatte foto Aad van der Drift iPP l •- 'v- 'i De felle protesten tegen de voorgenomen aanleg van Rijksweg 19 zijn nog lang niet verstomd v/h Walraven Dekker, 's Gravenlandseweg 373, SCHIEDAM.Telefoon: 010-62.00.55. Voor alle soorten KONTAKTLENZEN Lid A.N.V.C. UITDEUKEN SPUITEN BEERS 2 Autobedrijf I VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 - NR. 78 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoener, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.210. i c In de kroeg ontmoette ik eergis ter een heel oude vriend die me vertelde: Het was gisteren dins dag. Het dagje, dat de kleinzoon komt. zo'n joch van een maand of tien en zoiets vergt nogal wat van een wat oudere man. De hele dag ben ik dan opa, ook als opa des morgens zoals gebruike lijk zijn connectiebezoek aan de krant brengt. Hij wordt dan na- ;ewuifd en als ie terugkomt Hebben ze hem maar vast in het stoeltje gezet, want opa heeft dan toch niks te doen en hij kan ::o verrekte goed geluidjes ma ken. waar zo'n kind intrapt. Hij trekt zijn bolle snoet op gere gelde tijden in grimassen om de uk stil te houden als ie slaap be gint te krijgen. Maar ook in dat stoeltje begint ie op zeker ogen blik hangerig te worden en dan leggen ze hem in de box, erbij zeggend: ..Jij houdt hem wel een beetje in de gaten. Men heeft er een honorair baantje aan. Ik leg de belletjes erbij, het beertje het popje, de slabben niet te verge ten. en de lange vinger, waarop ie buiten medeweten van zijn moeder doch met onze instem ming. mag sabbelen. Als ie dan op zeker ogenblik de hele mid- daghap naar binnen heeft ge werkt, verdwijnt ie naar boven voor een schone broek en in aansluiting daarop wordt ie te rusten gelegd op het kleine ach terkamertje en dan is men toch wel even opgelucht Als ie dan een uur of anderhalf later bene den komt. heeft opa ook net zijn dut uit en begint de matinee. Met een iets ander repertoire. Ik leg het beertje zo ongeveer bui ten zijn handbereik, zodat ie moeite doen om het beest te pakken dan smijt ie het ook di rect weer buitenboord en wat er verder nog binnen de spijlen ligt gaat er hupsakee achter aan. Dan ga ik een kwartiertje zuig- geluidjes maken, gevolgd door het afwisselend in ritme knip pen met de vinger. Oma laat hem ondertussen drinken, geeft hem kleine stukjes brood met le verwotst (waar opa ook zo ver slingerd aan is). Dan volgens er stukjes hele rijpe peer en dan nog een flesje. Het hele scala is dan wel ongeveer afgewerkt. En als zijn moeder hem komt halen wordt de hele troep weer ingela den, gaat de box naar het schuurtje en de kinderstoel naar het kleine bovenkamertje tot de volgende dinsdag. Opa heeft dan weer een week om zijn repertoi re wat bij te schaven en aan te vullen. Ze noemen zo'n dag een busy day. een zoethoudertje voor bejaarden, een afwisseling tegen dat verrekte platendraaien op de klassieke toer. Toch is men elke dinsdag weer blij, dat het ge beurd is, want men is er op deze leeftijd toch wel een beetje „uit". Ik geloof, dat er heel wat opa's zijn in dit land, die er zo'n bij baantje bij hebben. Of niet soms? Dit zijn de voornaamste con clusies uit Het Rapport „Rijksweg 19. Inpasbaar?" dat het Bureau OD 205 (ge noemd naar het huisnummer op de Oude Gracht) adviseurs voor planologie en architec tuur uit Delft heeft samenge steld. Opdrachtgever was de Werk groep Stop Rijksweg 19, die gevraagd had naar een over zicht van de verschillende „inpassingsmogelijkheden". geluid, visiuele onrust) en voor de recreatie en de landbouw Een verlaagde ligging blijkt t.o.v. het oorspronkelijke ont werp nauwelijks een verbete ring te zijn. Als daarbij ook nog wallen wor den aangelegd vermindert het lawaai in het gebied niet noe menswaardig. Het stiltegebied tussen Delft en Schiedam, be langrijk voor natuur en recrea tie verdwijnt ook dan nog. Rijksweg 19 is gepland door één |j3 W3Hi van laatste groene open ruim ten in het zuidwestelijk deel van de Randstad. Dit gebied, Midden-Delfland, is aangewe zen als bufferzone tussen de Haagse en Rotterdamse agglo meratie. Videoapecialiaten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting. Hartelijk dank aan allen, die hieraan hebben mee gewerkt. U kunt breiwerk, dat u onderhanden hebt nog tot uiterlijk 15 no vember a.s. inleveren bij: Mevrouw M. Wagenaar Burg. Knappertlaan 210a, telefoon 263546 Tijdens de behandeling van het Structuurschema Verkeer en Vervoer is de weg net niet uit het Structuurschema geschrapt. Het CDA vond op dat moment (eind 1980/begin 1981) de weg niet overbodig. Wel stelde zij ondermeer als voorwaarde dat de weg op aanvaardbare wijze in het landschap zal worden in gepast. Dit deel uit de stemverklaring is de aanzet geweest voor een aantal mensen om de draad van vroegere acties (van de Samen werkende Milieuwerkgroepen Midden-Delfland) weer op te pakken en in een nieuwe werk groep tegen de weg actie te voe ren. Als belangrijk punt voor de beoordeling van de inpassing van de weg geldt dat de weg geen wezenlijke afbreuk doet aan de functies van het gebied. Het bureau OD 205 heeft een aantal uitvoeringen van de weg met elkaar vergeleken: het oorspronkelijk ontwerp, waar bij de weg plusminus 2,35 m. bo ven maaiveld ligt, een ver laagde ligging (1,40 m. boven maaiveld) en een verdiepte lig ging (3 m. beneden maaiveld). Ook de invloed van wallen langs de weg is onderzocht. Bekeken zijn de gevolgen van de weg voor de landschapss tructuur (de schaal, de openheid van het gebied, de visuele rela ties), voor de flora en fauna (de weidevogels), voor de mi lieuhygiënische aspecten (o.a. SCHIEDAM Door het aanhoudend slechte weer wijkt de Hondenshow van Jeugdland zaterdagmiddag uit van de Plantage naar de Lange Nieuwstraat 181. Door de plensbuien die Jeugdland de afgelopen week hebben geteisterd ziet coördinator Joop van Broekhoven het niet zitten, de show op het Plantage podium te hou den. De hondenshow wordt georganiseerd in samenwerking met de Schiedamse dierenbescherming. Medewerking verlenen ook een drietal dierenartsen. Van alle deelnemende kinderen wordt verwacht dat zij verkleed zullen verschijnen. Voor het leukst verklede kind en de best verzorgde hond zijn prijzen beschikbaar. Hoofdprijs is een fraaie beker, maar ieder kind ontvangt in ieder geval een aandenken. Ook de kindervoorstelling met Henk Driessen wordt verplaatst naar het Blauwhuis. De toegang is gratis. Aanvang half twee. OE VOLVO EN DAP SPECIALIST Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Midden- Delfland" Een apart punt is de geluid hinder bij Schiedam en Vlaardingen. Slechts een „overhuiving" van de weg kan voorkomen dat de woonsituatie in de hoge flats langs de weg onaanvaard baar achteruit gaat en dat een lawaaisituatie als in Over- schie en Delft langs Rijks weg 13 ontstaat Ook eventuele nieuwe woon wijken bij Schipluiden (dorp) en Den Hoorn komen niet in een ideale geluidssituatie te lig gen. Het onderzoek heeft zich ook gericht op de gevolgen van een alternatief (wel realiseren van een Hoefijzer bij Den Haag plus omleiding Kwintsheul, verbreden Rijksweg 13) voor Midden-Delfland. Dit blijkt het gebied slechts ge ring aan te tasten. Onderdeel van een alternatief kan ook een verkeerscirculatieplan voor het gebied zijn. Het blijkt dat de huidige geluidssituatie dan be hoorlijk verbetert. De conclusie die de „Werk groep Stop Rijksweg 19" op grond van dit onderzoek heeft getrokken is dat indien de bufferfunctie van Midden- Delfland serieus wordt geno men, niet aan de voorwaarde van het CDA kan worden vol daan. In dit rapport komt niet aan de orde dat de huidige verkeers omvang nauwelijks meer toe neemt. De huidige Rijksweg 13 kan de komende jaren de toe name nog opvangen. Verbete ring van de spoorlijnen tussen Rotterdam en Den Haag (over Delft en over Pijnacker) bieden interessante mogelijkheden. Op 28 oktober krijgt de de missionaire minister Zeeval- king (D'66) van Verkeer en Waterstaat het eerste exem plaar van deze studie aange boden. Dat gebeurt in het Trefcen trum in Delft, waar zowel de minister als medewerkers van bureau OD 205 als leden van de Werkgroep Stop Rijksweg 19 aanwezig zullen zijn. t x A -r - - f -* i - - 4 'j \X fc fc «&WïwS SCHIEDAM Het Schiedamse carnaval zal in 1982 voor een groot deel in het teken staan van het Elfjarig bestaan van De Rietzeilers, de plaatselijke leutmakers die er onver droten voor ijveren, van Schiedam de Absolute Carnavalss- tad boven de Moerdijk te maken. Gelijktijdig met de aankondi ging dat er op zaterdag 20 fe bruari méér werk van carnaval gemaakt zal worden dan voor heen, zijn De Rietzeilers weer op zoek gegaan naar deelne mers voor de optocht. In deze stoet zullen naar ver wachting meer deelnemers mee lopen en rijden dan in voor gaande jaren. Ook in 1982 reke nen De Rietzeilers op een grote opkomst uit het verenigings- en bedrijfsleven. Het is in deze optocht wel toegestaan, reclame te maken voor eigen huis, maar het wordt ten zeerste op prijs gesteld als men dit in carnavaleske sfeer doet. Naast een prijs kunnen de deel nemers aan de stoet ook een bij drage in hun kosten winnen. Voor het jubileumjaar hebben de Rietzeilers een geheel vrij blijvend motto gekozen. „Elluf, ut is zo gek nog niet" is de slo gan waarmee men volgend jaar al zingend en hossend de straat op gaat De optocht wordt onder super visie van de Senaat (bestuur) van Kamavalsvereniging „De Rietzeilers", georganiseerd door de optochtcommissie. Voorzitter van deze commissie is de heer P. M. L. Dries, telefo nisch bereikbaar onder de num mer 010-159433 (overdag) en 010-700123 ('s avonds). Secreta ris is de heer W. A. v.d. Steen, telefonisch bereikbaar onder nummer 010-734093 ('s avonds). Schriftelijk: Postbus 260, 3100 AG Schiedam. De Rietzeilers organiseren re gelmatig bingo-avonden waar fraaie prijzen te winnen zijn. De opbrengsten van deze avonden zijn bestemd voor de gehandi capten van Schiedam. De eerstvolgende ronde wordt gespeeld op dinsdag 27 oktober, als vanouds in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, aanvang acht uur, zaal open half acht. Oranjestraat 19-21 Schiedam Tel. 266431 Koopcentrum „Koningshoek" Maassluis Tel. 01899-19039 Je. i Is veel voordeliger r Buitèn havenweg 160, telefoon 261046 -Verkrijgbaar bij - PARIS die jonge juwelier Hoogstraat 50 Schiedam Tel.: 268919 Overschieschéweg 150 Schiedam Tel 1562^7

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1