Hoorzitting emancipatie Najaars concert karnen vérder Molenaar Batenburg over zijn vak: in sociëteit Q.T. JOH. DE HEER Nederlandse rock „Medicijngroep" werkt kalmerend Alleen onzelèchnics orgels hebben een ingebouwde leraar. Wie wordt bruid van de maand? Angst Praten Molengek Doe 't zeivers Technics ccn orkest van ccn orgel. LI1 SCHIEDAM De jaren tachtig staan in het teken van de gezondheid. Joggers, trimmers en andere fanatieke sportbeoefenaren zijn er het sprekende bewijs van, net als de belangengroeperingen voor gewezen of nog onder behandeling zijnde patiën ten. Heel vaak wordt ook anderszins de aandacht voor zaken die met de gezondheid te maken hebben: al ternatieve geneeswijzen, makro-biotiek. Het lijkt er op dat men algemeen wat minder ver trouwen in geneesmiddelen heeft gekregen. Vooral de rustgevende en kalmerende middelen zijn vaak het onderwerp van gesprek. Zo ook in de Medicijngroep, die eind oktober in Schiedam weer van start gaat. De medicijngroep is een in- een aantal gevallen is een itiatief van de Stichting dergelijk middel voor mensen Maatschappelijk Werk. Het onontbeerlijk om de dag goed middel worden dan weggestopt zodanig dat je minder afhanke- achter of toegedekt door pillen. Angst speelt hierbij vaak een grote rol. Angst b.v. om de straat op te gaan, angst om een winkel in te stappen, angst om met mensen om te gaan. Angsten die tijdelijk verminde ren of verdwijnen na het slik ken van een pilletje. Na verloop van tijd verandert dan het bang zijn om b.v. een winkel in te gaan in bang zijn om bang te worden voor winkels". lijk wordt van middelen die je rustig houden of zelfs dat je dergelijke middelen niet meer nodig hebt". Samengevat: het gaat er niet in de eerste plaats om, mensen „van de medicijnen af te krij gen", maar om de oorzaken van hun medicijngebruik op te spo ren. Wie die oorzaken kent, kan proberen voortaan wat minder geneesmiddelen te slikken. Rond eind oktober start in Schiedam weer een „medicijn- groep" (duur tot ongeveer mei 1982). Gedurende een aantal bijeenkomsten wordt gepro beerd, duidelijk te maken welke oorzaken leiden tot het gebruik van rustgevende en kalmerende middelen. geheel staat onder leiding van Anne-Marie de Lange en Bas Overbeeke, die vorig jaar al met succes een dergelijke groep runden. Een kleine greep uit het ruime assortiment dat de apotheek in voorraad heeft voor hen die snakken naar een rustig ogen blik. Veel gebruikte rustgevende middelen zijn o.a.: valium, li brium, seresta en temesta. Lu minal, veronal en vesperax zijn weer bekende kalmerings- en slaapmiddelen. Rustgevende- en kalmerende middelen zijn er in vele soorten en variëteiten en worden onder een grote verscheidenheid aan namen voorgeschreven. In veel gevallen is het gebruik van een rustgevend- of kalme rend middel nodig, b.v. gedu rende een periode van spanning of onrust. Is de spanning ver dwenen of de onrust opgeheven dan blijft het potje of.de door' drukstrip verder ongemoeid in het medicijnkastje. Anne-Marie en Bas, filosofe rend over deze middelen: „In door te komen. De gebruiker is dan in meer of in mindere mate afhankelijk van een rustge vend- of kalmerend middel Oorzaken die leiden of hebben geleid tot het gebruik van zo'n Volgens de leiders van de medi cijngroep is er wel degelijk iets aan die „verslavings-situatie" te doen: „Als je merkt dat het ge bruik van een rustgevend- of kalmerend middel niet helpt, dat het in feite niets oplost, dan kun je door erover te praten; praten over jezelf en praten met Voor meer informatie kan anderen, leren. men bellen met Anne-Marie Je kunt leren om met spannin- de Lange of Bas Overbeeke gen om te gaan, je kunt leren bij de Stichting Maatschappe- om je angsten de baas te kun- lijk Werk. Broersveld 142, nen, Je kunt jezelf veranderen, Schiedam, telefoon 731033. Anne-Marie de Lange en Bas Overbeeke: de mensen soms hun angsten kwijt". ,Door over geneesmiddelen te praten raken SCHIEDAM Op maandag 9 november organiseert de ge meente een hoorzitting over het emancipatieplan. Dit werkstuk is deze week gepu bliceerd, nadat b en w er hun goedkeuring aan hadden ge hecht. De hoorzitting over dit plan, dat tot 1985 aangeeft hoe Schiedam een aktief beleid kan ontwikke len voor de vroüwen-emancipa- tie, vindt plaats in het oude stadhuis op de Markt. Vanaf acht uur kunnen alle be langstellenden daar hun zegje doen over het werkstuk. Het gemeentebestuur streeft er naar om bij de vorming van een definitief emancipatieplan ook de instellingen en direkte be langhebbenden te betrekken. De door b en w opgestelde ont werpen voor 1982-1985 liggen sinds 16 oktober voor iedereen ter inzage op de afdeling Cul tuur, Sport en Jeugdzaken van het stadskantoor. Iedereen die het plan wil inzien kan daarvoor tot en met 9 okto ber terecht. Ook bestaat de mo gelijkheid een bezwaarschrift in te dienen. SCHIEDAM Op vrijdag 30 oktober organiseert de afdeling Zang van de Schiedamse Ge meenschap een groot Najaars concert waaraan verscheidene Schiedamse koren zullen mee werken. Het concert vindt plaats in het Passage Theater. Voor het voet licht verschijnen achtereenvol gens het Hervormd Kerkoor Kethel, de Happy Generation, Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus en het Schiedams Vrouwenkoor. Deze laatste twee koren besluiten het pro gramma met een samenzang Zondag 25 oktober plechtige viering van de Eerste H. Eu charistie van H. Borg hols, in de kerk van O.LVr. Visitatie, Dr. Schaepmansingel 3, Schie dam, om kwart over elf. Het Groot Gemengd Koor van Polyhymnia verzorgt de gezangen in deze liturgie. Hierna om half een receptie in de hal van de Dom. Savio- school nabij de kerk. De re ceptie duurt tot half 2. nnitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiinniiiiiiiiiii Kaarten voor dit concert zijn vanaf 19 oktober aan de kassa van het theater verkrijgbaar. De plaatsbewijzen kosten vijf gulden per stuk. Daarbij doet het programmaboekje dienst als plaatsbewijs. Aanstaande bruidsparen (ook koperen-, zilveren en gouden bruidsparen kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam SCHIEDAM In de serie „pop live" speelt zaterdagavond 24 oktober de Delftse formatie „Ravage" in sociëteit Q.T. aan de Nieuwstraat (Gebouw De Teers toof). Het repertoire van „Ravage" bestaat voornamelijk uit Neder landstalig werk. Rondom Delft geniet de band grote bekend heid door de regelmatige optre dens op uiteenlopende manife staties. Het optreden in Q.T. begint rond de klok van tien uur. Zoals gewoonlijk bedraagt de toegang voor niet-leden vijf gulden. Le den kunnen het concert gratis bijwonen. Een lidmaatschap van Q.T. kost vijftien gulden per jaar. Vraag je Rob Batenburg, een geboren Schiedammer, waarom hij het vak „molenaar" als be roep heeft gekozen, dan krijg je als antwoord: „Het maakt deel uit van de pure natuur! Vanaf het verbouwen van het koren tot aan het verwerken tot meel. Het machtige element, de wind en het hout waaruit het mecha nisme bestaat. Een bonk „na tuur" is dit alles!" Rob Batenburg komt er rond voor uit, dat hij gerekend mag worden tot het grote legioen van „molengekken" in ons land, mensen die alles verzame len aan gegevens en afbeeldin gen van alles wat maar wieken heeft. Of nu zo'n molen diep in de pol ders staat of langs de wegen, ze zoeken ze op om ze van nabij te kunnen bekijken, met een bijna onverzadigbare kennishonger. Als vrijwilliger maakte Rob Ba tenburg in 1972 kennis met het interieur van molen de „Vrij heid". Hij werkte toen bij de molenrestaurateur Verbij in Hoog Made en ontwikkelde zich later tot molenmaker, In 1977 volgde hij Fre Kodde op als molenaarsgezel in „De Vrij heid" in een full-time job. Steeds meer mensen zijn de laatste tijd overgegaan tot het eten van volkorenbrood. „De consument gaat zich meer en meer bewust worden wat hij eet", zegt Rob hierover. De Stichting „De Schiedamse Molen" vaart hier overigens wel bij. De exploitatie is renda bel. Niet alleen in eigen stad heeft men vier afnemers van het volkorenbloem. Ook in het verdere deel van Zuid-Holland wordt het gebruikt in bakke- feester Molenaar Rob Batenburg en leerling Frans Kroon aan de zware arbeid In de v ingewanden van de Vrijheid. Even uitblazen op de omloop. kan elke toets doors Oust plein 131146 hoekGn>eneixlaal,RoUerdaivi.Tel.:010-ll5255,1278KX SCHIEDAM Tijdens de vorige zaterdag door de Stichting „De Schiedamse Molens" georgani seerde promotie-dag stond molen „De Vrijheid" in het middelpunt van de belangstelling. Het is de enige Schiedamse molen van de ruim dertig in ons land waarin constant nog het koren wordt gema len, op dezelfde manier waarop dat in de 18e eeuw reeds gebeurde. Het eindprodukt is deels be stemd voor de drankindus trie, maar ook voor de fabri- kage van veevoer. Dat de meester-molenaar, Rob Batenburg (27), met zijn beide helpers, gezel John v.d. Ham en leerlingmolenaar Frans Kroon zaterdag wat op de voorgrond traden is in feite een vanzelfs prekende zaak. Dit trio beluistert dagelijks „de harteklop" van het mechanisme in deze enorme molen, ze snui ven de geur op van he? verse meel waarmee ze van kop tot teen bestoven raken en dat zelfs tot diep in de keel door weet te dringen. rijen die zijn aangesloten bij het „Gilde van Echte bakker" (niet te verwarren met de z.g. „Warme bakkers"). Steeds meer gezinnen eten de laatste tijd zelf gebakken brood. Deels omdat de broodprijzen als maar stijgen en verder als een hobby. Ook de mannen houden zich hiermee bezig zeker nu de heren zich steeds meer aan het kokkerellen gaan wijden. Dit is op de zaterdagen goed merkbaar in de molenwinkel. Vrouwen en mannen komen hier meelprodukten kopen. Tij dens het wachten op hun beurt worden er ervaringen uitge wisseld en tevens recepten met betrekking op het bakken van brood- en koeksoorten. Wekelijks verwerkt de molen z'n 15 ton tarwe naast de nodige rogge, meestal bestemd voor huishoudelijk gebruik. Franse en Duitse tarwe, omdat het eiwit gehalte van tarwe van eigen bodem vaak verschilt. Het is wel geschikt om er koek jes van te bakken. Eerlijke bloem voor het zelf bakken van groot- en klein wit brood gaat in de winkel in grote hoeveelheden over <Je toon bank. Regelmatig krijgt de mo len bezoek van groepen mensen, ouderen en jeugd die hier een kijkje komen nemen. Uit het oogpunt van een toe ristische attraktie heeft mo len „De Vrijheid" een grote waarde voor Schiedam, iets waarop niet genoed de na druk op gelegd kan worden! ïlllfffr Vooral goed in de juiste ritmenieren spelen kan alleen opeen Technics. Want de l'rograrn-l !hord-( '.omputer (uw leraar) wijst u heel nauwkeurig op uw fouten, op elk gewenst tijdstip en verliest nooit zijn geduld. Deze nieuwe ontwikkeling vindt u exclusie! op Technics orgels. Zo is er meer nieuws, hijvoorbeeld de ongeëvenaarde orchestrale toon. het Technic ('.hord. de door u zeil'in te stellen voorkeuze knoppen (presets), een ritme groep- vtolen en blazersgroep. die van uw orgel een kompleet orkest maken. Door middel van de - Orchestral Conductor bent u zelfde dirigent van uw eigen groot of klein orkest. Komt u nu eens luisteren en spelen, u zult uw oren niet geloven. Lr zijn 7 Technics modellen in tedere prijsklasse. MD «ÉlftÉt <&VSs£: ssvVvSNVSSSS"-^ fcy/ri iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimi „Samen Verder" Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- ,aan waardebonnen en een 2e bruidspaar 100,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie moge lijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina. 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 23 OKTOBER 1981 PAGINA 6 „Eén bonk natuur is dat alles!" Vrijuit praten over angst en pillen V. \sy •.■.•av.'.-aK^XsVsv. y.v.«?ws\«:y:vSA<>i>v

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 6