Op 14 november zagen, hakken, ruimen Ipi Tombi gaat door john kroes I? Verklaring Werkgroep Zuidelijk Afrika Vrij entree in 4 Molens Romantisch en praktisch. OokdatisHülsla. Wij denkerxstriki privé met u mee novotel Hargalaan 2, Schiedam ALLE 2-zitsbankjes JOHN KROES NIEUW NIEUW NIEUW Zilveren sieraden met zirconia, niet van brillant te onderscheiden. Afb. incl. coll. ÜUUUSUIER Sinds 1895 Broersvest 64-66, Schiedam, Tel. 010-267920. Meisjes 'N RANDSTAD-EDITIE RIJNMOND - De Stichting Natuur en Land schapsbeheer Zuid Holland organiseert op zater dag 14 november in samenwerking met het Open baar Lichaam Rijnmond een zogenaamde „Land schaps verzorgende dag" in het Rijnmondgebied. Op deze dag kan men kennismaken met het prak tische vrijwilligerswerk in de eigen natuurlijke en landschappelijke omgeving Wat? Het verhaal DRUK EN PAPIER Algemene ledenvergadering ARBEIDS VOORWAARDENBELEID Bezetting Men schrijft ons: Prijssbrekers a 14.20 p.p. in Novotel Schiedam Zaterdag: Gegrillde kippeborst Hawaii Zondag: Hongaarse goulash met noedelen Maandag: Gebraiseerde rundertong met madeirasaus en rozijnen Dinsdag: Gebakken scholfilets picasso Woensdag: Boeuf Bourguignonne Donderdag: Duitse biefstuk Vrijdag: Start van de jaarlijkse wildaktie. ontworpen door Jan des Bouvrie vindt u bij Boersvest 64-66 Schiedam 010-267920 Broersvest 87-93 Tel. 010-267937 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 30 OKTOBER 1981 PAGINA 3 O O 33 0) Q) -Q O O .0) 0) C Landschaps verzorgende dag in Rijnmondgebied SCHIEDAM Naar aanleiding van het besluit van de Ge meenteraad van Schiedam om de voorstelling van Ipi Tombi te laten doorgaan heeft de Schie- damse WXerkgroep Zuidelijk Afrika een verklaring uitgege ven. In deze verklaring staat het vol gende: ,,De Werkgroep betreurt'het dat de Gemeenteraad de kans miste om de onderdrukte zwarte meerderheid in Zuid-Afrika een hart onder de riem te ste ken. Dit had gek-und als de voorstel ling zou zijn geboycot, zoals door de Zuid-Afrikaanse Be vrijdingsbeweging was ge vraagd. Aanstaande zondagavond om 8 uur zal door de Schiedamse Werkgroep Zuidelijk Afrika een alternatief programma worden verzorgd in de foyer van het Passage-theater. Dit programma omvat twee on derdelen. Enerzijds zal de Delftse Komedie optreden en anderzijds wordt er een film ge draaid, waaarin de werkelijke situatie in Zuid-Afrika weerge geven". De toegang voor het alterna tieve programma is geheel gra tis. Zaterdag aanstaande is er möer informatie te krijgen bij de marktkraam van de werkgroep. Deze staat bij de Hema. De voorstelling in het Passage Theater gaat dus gewoon door. Na zeven succesvolle jaren in Londen doet de veelbesproken musical tijdens de Hollandse toernee ook Schiedam aan. Na 2000 voorstellingen alleen in Londen, met een bezoer- kersaantal dat alle records van soortgelijke produkties sloeg, werd een tweede gezelschap ge vormd dat op wereldtoernee ging: in Israel, Nigeria, Ame rika en Frankrijk hebben mil joenen mensen sindsdien geno ten van de opwindende dansen en muziek van Ipi Tombi. Het idee voor Ipi Tombi - letter lijk vertaald: „Waar zijn de meisjes?" - is van Bertha Egnos en Gail Lakier, moeder en dochter die hun sporen in de Engelse showbusiness hebben verdiend. In 1961 kwam Bertha Egnos voor het eerst in aanraking met Afrika en de muziek van dat Nieuwe Stadsblad KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 00 uur op het kantoor HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Tel. 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV. ingeschreven K v K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d. 30.07.79 nr. 78/1979. Slaapkamerprogramma's van Hülsta bieden meer dan u van een slaapkamer zou verwachten. Contura is daar een - treffend voorbeeld van. nUlol3 kij Wij verschaffen u gaarne meubelmakers alle informatie. feest te zien: de dichtbijgelegen missiepost heeft de bevolking tot het Christendom bekeerd. Maar de inheemse Toverdokter brengt opschudding in het vrome gezelschap. Een derde scene is een solo nummer door een van de meis jes. Er heerst droogte en de mannen moeten naar de grote stad - de Gouden stad, noemen ze die - om geld te verdienen voor hun gezin. In de vierde scene zijn sommige mannen aan het werk in de Gouden stad: als straatvegers, als vuilnismannen. Er is ar moede en honger, de meisjes klagen erover dat ze worden aangerand en beroofd. Een van Op verschillende plaatsen noodzakelijk is om de natuur wordt onder deskundige lei- mooi en waardevol te hou ding onderhoudswerk ver- den. richt, onderhoudswerk dat De werkzaamheden worden begeleid door diverse aktieve vrijwilligersgroepen in het Rijnmondgebied. De Landschapsverzorgende dag wordt gehouden op 12 lokaties, te weten bij boerderijen (knot ten), in bossen, duinen, boezem hooilanden en dergelijke. Op zeven lokaties wordt gewerkt in natuurterreinen. Rijnmond is dicht bevolkt. De natuur is daar dus extra waardevol. Het landschap met zijn knotwilgen, bosjes, grienden, duinen en bossen moet goed worden onderhou den om verwaarlozing te voorkomen. Eigenaren heb ben vaak veel te weinig tijd of geld om ze behoorlijk te kunnen onderhouden. In het Rijnmondgehi' .qn een tiental groepen vrir .iiers ar tief bezig met hei onderhoud van de natuur. Ze knotL .i wil gen, hakken, maaien en hooien, ruimen zwerfvuil c:> en zorgen voor nieuwe aanplant. Ze werken vooral op terreinen van partikulieren, maar soms ook op land van natuurbeheerders en de overheid. Zwart Afrika in opzwepende show Opzwepende Afrikaanse taferelen kenmerken Ipi Tombi, Erik Olyslager (P.v.d.A) Riet op 't Ende (C.P.N.) Rob Wark (P.P.R.) A. J. de Hartogh (P.S.P.) Adrie Reijnhout (D'66) Tanja op 't Ende (A.N.J.V.) De cast van „Waar zijn de meisjes" Nadat Peter Meijer (7), Selma van de Kroef (11), Wendy Koe- doot (9), Carolien van der Sluys (8), Peter Tims (11) en Carlo Weerman (11) door Joop van Broekhoven 's middags vroeg veilig in Blijdorp waren afgele verd, namen de prijswinnaars eerst een nuttig sticker- en puz zelpakket in ontvangst, voordat zij over gingen tot een ronde langs de gekooide wonderschep selen. Riet Immerzeel van Bureau Jeugdland die deze kinderdele gatie leidde, wist na afloop te melden dat alle deelnemers een bijzonder grote leergierigheid aan de dag hadden gelegd. „Een schitterende middag," daarvan waren de leiding en de kinderen het volledig eens toen zij omstreeks kwart voor vijf 's middags weer in Schiedam te rugkwamen. land, door de zwarte musical Dingaka, waarvoor zij de mu ziek bewerkte en die zij re gisseerde en produceerde in Jo hannesburg. Dit was dus met name de allereerste zwarte mu sicalshow in de blanke theater wereld van deze stad vertoond. De show werd later verfilmd met wijlen Sir Stanley Baker en Juliet Prowse in de hoofdrollen. Ipi Tombi kwam in 1973 op de markt als elpee met de titel The Warriors. Het was Gail Lakier die het idee opvatte om bij deze muziek dansen te maken aan de hand van authentieke Afri kaanse dansen en daarmee ge beurtenissen te verbeelden uit het leven van de zwarte Afri kaanse bevolking. In de eerste scene maakt het publiek kennis met de bevol king van het dorp Tsomo. De vrouwen zijn aan het werk, ma len meel, koken en bereiden de dranken voor de mannen, die later terugkomen van de jacht. Tien liedjes en dansen, door de meisjes tezamen, door solisten, door de mannen samen en door het hele gezelschap. In de tweede scene is een doop- Gev- pend met een zaag, bijl, sch' vork of alleen met de bloi handen kan men een stecuje bijdragen aan het vele onderhoudswerk. Werk, dat tegelijk inspannend en ontspan nend is. Natuurliefhebbers, trimmers, knotters, rekreanten, haard- houtstokers, vrijwilligerswerk zoekenden en anderen, die eens wat anders willen of een dag er tussenuit, zijn van harte wel kom. De landschapsverzorgende dag staat open voor iedereen, die ouder is dan 16 jaar en de han den voor de natuur uit de mou wen wil steken. Om verzekerings-technische redenen is deelname voor personen, jonger dan 16 jaar, voor eigen risiko. Voor gereed schap en een aanvullende ver zekering wordt gezorgd. In Schiedam worden in de om geving van Kethel wilgen gek not. In Vlaardingen gebeurt hetzelfde in de Zuidbuurt, langs de Trekkade en in de Vlietlan- den. Alle programma's beginnen omstreeks negen uur. Voor lunch en koffie wordt gezorgd. Omstreeks drie uur wordt het programma afgerond en ont vangt iedere deelnemer een verrassing. Meer inlichtingen: de Stichting Landschapsbeheer Zuid-Hol land, telefoon 01820-24500. de meest spectaculaire num mers uit Ipi Tombi speelt zi i in deze scene af, een speciaal soort klakken van de tong, waarmee zij zichzelf rvthmi- sch& begeleiden. Aan het eind van deze scene ook de titel-song: lp: Tom ii waar zijn de meisjes? een opzwepende melcdie :iie in ian den waar de musical tot au toe te zien is geweest eer hit is s-' worden. De eerste scene na de pauze speelt zich af bij uc ir ijnen, waar veel mannen uit de dor pen hun geld verdienen. Het is zondag en ze verzamelen er zich om samen de liedjes van hun dorpen te zingen en wat te dansen. In de volgende scene een bruiloft: bruid en bruide gom worden getrouwd door een priester, er zijn veel gasten die komen dansen en cadeaux aan bieden. Terug naar de mijnen, nu op een werkdag: liedjes van heim wee en teleurstelling over het leven in de Gouden stad. In de laatste scene komen de mannen terug naar hun dorp, om daar tot de ontdekking te komen dat er weer een stam- men-oorlog dreigt. De verteller die de verschillende scenes aan elkaar praat, zegt wanhopig: „Is er dan nergens vrede op de wereld"? Oorlogsdansen en opzwepende drums besluiten de voorstelling. SCHIEDAM Zes Schiedamse kinderen hebben woensdag een leerzame middag doorgebracht in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp De kinderen waren te gast in de -entuin omdat zij tijdens de eerwedstrijd van Jeugd land, vorige week dinsdag met aiste maaksels voor de dag Ju t kader van 60 jaar Dieren bos u. nning in Schiedam leek he. uaarom een aardig idee, de s deren van favoriete klei- t^estep ook eens in levende lijve laten aanschouwen. op dinsdag 3 november in gebouw ARCADE, Lange Haven, Schiedam Onderwerp: De totale bezetting bestaat uit 10 vrouwen en meisjes, 12 man nen. De meesten van hen maakten deel uit van de oors pronkelijke bezetting; enkelen werden voor de Europese tour nee vervangen. De oorspronkelijke choreogra fie is van Sheila Wartski. Ipi Tombi wordt in Nederland uit gebracht door Jaques Senf in samenwerking met British Ca ledonian Airways. De Schiedamse voorstellin gen woorden gehouden op zondag 1 november met een middag- en avondvoorstel ling. De middagvoorstelling begint om 14.00 uur, 's avonds is de aanvang 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar va naf 27 oktober aan de kassa van het theater van 12.30-16.00 en 18.00-22.00 uur. Telefonisch onder nummer 269563. De prijzen zijn 22,50, 20,—, 15, CJP en pas 65 geldig. De Jeugdland-kinderen bij de flamingo's in Blijdorp. Jeugdige boetseerders op Blijdorpexcursie SCHIEDAM Zondag 1 no vember r.s. is er van 13.30-16.00 uur wee- vrij-entree in het dienstencen;rum „De 4 Mo lens". In het winterseizoen (van 18 oktober t/m 4 april '82) is het dienstencentrum om de 14 da gen 's middags geopend. Deze middagen zijn een combinatie van: een muziekprogramma, een expositie en/of demonstra tie en postzegel ruilbeurs in de bibliotheek. Alle Schiedammers, die er op zondagmiddag even tussenuit willen, zijn dan van harte wel kom. Ook vraagt men Schie dammers, die een verzameling hebben, of zij die een keer ten toon willen stellen. Kontakt hierover kunt u opnemen met het dienstencentrum telefoon 705500. Zondag 1 november is er een tentoonstelling van Barbera Maria v.d. Graaf van aquarel len en pentekeningen. Tiny v.d. Graaf exposeert aardewerk en glas-gravures en er is een post zegelruilbeurs in de bibliotheek. „De Schiedamse Werkgroep Zuidelijk Afrika is met enkele vertegenwoordigers aanwezig geweest tijdens het debat over Ipi Tombi in de Gemeenteraad van maandag 26 oktober 1981. Met teleurstelling heeft de Werkgroep kennis genomen van het uiteindelijke besluit van de Gemeenteraad om de voorstelling van Ipi Tombi door te laten gaan. In juni 1979 sprak de Ge meenteraad zich in meerder heid uit voor een olie-boycot te gen Zuid-Afrika en daarvan werd door het college van B. en W. aan de toenmalige CDA - VVD-regering schriftelijk me dedeling gedaan. De Gemeenteraad overwoog toen onder andere dat de zwarte bevolking in Zuid- Afrika steeds sterker aandringt op een economische boycot van dat land, teneinde op die ma nier het systeem van apartheid te doen verdwijnen. Sedertdien heeft er een rege ringswisseling plaatsgevonden en is er een regeerakkoord, waarin het streven naar een olie-boycot is opgenomen. Hoewel alle woordvoerders in de Schiedamse Gemeenteraad zeiden, dat zij de apartheid in Zuid-Afrika afwijzen, werd nu de kans jammerlijk gemist om de woorden van 1979 in daden om te zetten. Door Ipi Tombi af te zeggen had men de naar vrijheid en demo cratie snakkende en tegen rassendiscriminatie en uitbui ting strijdende bevolking in Zuid-Afrika een hart onder de riem kunnen steken. Het gezochte argument dat men geen censuur of betutteling wenst, kon niet verbloemen dat van de meerderheid van de Ge meenteraad het hemd nader is dan de rok." ft

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3