WALDO Overleggroep Opbouwwerk gelooft gemeente niet meer A-sociale broeken uit"! Weer volop vis in Oostwijk john kroes Bingo-avond Vier Molens CITROËN Rectificatie onderwijs huisvrouwen Programma Kerstviering Heilsleger SCHIEDAM Het nieuwe nummer van „Scyedam" het blad van de Historische Ver eniging, opent dit keer met een artikel over industriële archeologie. Daarbij denkt men wellicht meteen aan opgra vingen en minieme borsteltjes om kostbare vondsten schoon te maken, maar daar staat dit tamelijk jonge begrip niet voor: het heeft be trekking op gebouwen en voorwerpen die sinds de industriële revolutie, zo rond de tweede helft van de vorige eeuw, ter wereld zijn gekomen. Boeken Zaterdag in Q.T. Nederlandse rock van „Toontje Lager". U koopteen uitlaat, Waldo loopt heel uw auto na (gratis). SCHIEDAM De Overleggroep Opbouwwerk Schie dam Zuid heeft een boze brief geschreven aan burge meester en wethouders. Onderwerp: de benoeming -of liever: de afgelaste benoe ming- van één of meer opbouwwerkers in Schiedamse wijken. SCHIEDAM Zaterdag avond vindt opnieuw een concert plaats in de serie live-optreden die sociëteit Q.T. (Nieuwstraat, in het Teerstoof gebouw) weke lijks organiseert. Ditmaal komt de onvervalst Neder landse band „Toontje la ger" uit Wageningen naar Schiedam. De slaapkamer als leefruimte. Met Hülsta. Broersvest 64-66, Schiedam, Tel. 010-267920. Wij denken strikt privé met u mee "W HOBBY POSTZEGELS? postzegelhandë'l J.A.J.M. DE GRAAFF Men schrijft ons: De vele duizenden Schiedamse liefhebbers van de hengelsport beschikken in eigen stad over prachtig en vruchtbaar viswater. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 13 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 Historische V er eniging BELOOFD: duikt in industriële archeologiea Het kan gaan om bijvoor beeld watertorens, pompsta tions, lokomotieven, pakhui zen, fabriekskomplexen, bruggen en ga zo maar door. De tot nu toe bewaarde en be schermde gebouwen en monu menten vertegenwoordigen de geschiedenis van de boven bouw, de „heersende klasse", maar mijnen, loodsen, markt hallen en gasfabrieken die der werkende mens. Cees van der Geer betreurt het dat deze vorm van geschiedsch rijving niet eerder in Schiedam is opgepakt: dat had misschien kunnen voorkomen dat belang rijke monumenten als de werk Gusto, het oude NS station, het gemaa aan de Poldervaart of het flessenmagazijn van Rijn bende onder de slopershamer kwamen. Zoals alle historisch geaarde ar beid is ook de industriële ar cheologie een zeer tijdrovende bezigheid. Wie de TV eens een avondje kan missen wordt door Van der Geer dan ook dringend ver zocht, zich bij de werkgroep van de Historische Vereniging aan te sluiten. De lokale geschiedschrijvers zitten trouwens ook op andere werkterreinen te springen om aktieve hulpkrachten, zoals Aad van der Tang in de redak- tionele kolommen bekend maakt: „Afgezien van het feit dat ver gaderen ook belangrijk is, is het toch vooral de bedoeling om spijkers met koppen te slaan, dat wil zeggen het verenigings leven nieuw leven in te blazen door daadwerkelijk bepaalde zaken aan te pakken". Ook al komt het werk in de HVS dan op slechts een handje vol enthousiastelingen aan, het augustus oktober nummer van „Scyedam" is weer even fraai verzorgd als altijd, zij het wat dunner dan gewoonlijk. Van der Tang schreef ook een inte ressante bijdrage over een oude naamlijst in een Kethels boek en Herman Noordegraaf een boekbespreking over het on langs verschenen „De geschie denis van de Gereformeerde Kerk van Schiedam" door Van der Blom en Donkers. In de rubriek boekbespreking ook aandacht voor „75 jaar au tobussen in Rotterdam" van M. Wallast. „Lange leesverhalen" staan er dit keer niet in „Scyedam" en de anders zo boeiende rubriek Mondelinge Historische Docu mentatie" (oude volkstypen sprekend ingevoerd) beslaat maar amper een half pagi- naatje. De redaktie is dan ook ijverig op zoek naar Schiedammers die een „leuk verhaal over vroe ger" kunnen vertellen „Historisch actueel", een ander vast onderdeel van „Scyedam", gaat helemaal op aan de brand, de restauratie en de verbou wing in het Proveniershuis, en aan het opknappen van de ka demuren langs de Korte Haven. Huishoudelijke mededelingen besluiten deze „Scyedam", die overigens op het omslag twee, niet eerder gepubliceerde ge zichten op Schiedam van om streeks 1730 heeft. De prenten heten „De ene helft van Schie dam" en „De andere helft van Schiedam". Het redaktieadres van „Scye dam" is Van Oldenbarneveld- straat 8, 3119 ML Schiedam, telefoon 736709. Losse num mers kosten 4 gulden. „Toontje lager" in Q.T. De uitlaatman houdt zich bij zijn uitlaat. Wij bij Waldo lopen meteen uw hele auto na. Banden, schokbrekers, accu^verlichting, alles. Gratis uiteraard. Reparaties? Erg Voordelig. Ook aan uitlaten. Want van uitlaten weten wij ook alles'af. Maar alsCitroën-dealer maak je je graag helemaal waar. Singel 41-45 3112 GS Schiedam Tel. 010-26 24 30 Dat deze benoemingen „op de tocht zouden staan" vernam de OOSZ uit diverse kranten. Vol gens deze berichten zou er een ernstig conflict zijn gerezen tussen de wethouders Herman Posthoorn (de verantwoorde lijke portefeuillehouder van de PvdA) en diens partijgenoot en collega Reinier Scheeres (fi nanciën). Scheeres zou de opbouwwer kers uit geldgebrek uit de boe^ ken hebben geschrapt, dit tot groot ongenoegen van Post hoorn. Voor de OOSZ is dit „onaan vaardbaar". „Een dergelijke handelswijze is in onze ogen volstrekt ontoelaatbaar", aldus de Overleggroep in hun open brief. De OOSZ schrijven verder aan burgemeester en wethouders: „Meerdere jaren nu hebben or ganisaties uit Zuid zich beijverd voor een voor Zuid onontbeer lijke opbouwwerker. Het aantal De teksten van „Toontje lager' zijn vaak ironisch en humoristi sch. De muziek is het beste te omschrijven als rock met reg gae invloeden. Hun muziek valt te beluisteren op hun eerste elpee „Toontje la ger" en op de verzamelelpee van Nederlandstalige bands „Uitholling Overdwars". Het najaar van 1980 werd door de band gebruikt voor het schrijven van een groot aantal nieuwe nummers, zodat in 1981 begonnen werd met een geheel vernieuwd repertoire. Toontje lager doet hieruit een flinke greep tijdens het optre den in Q.T., dat omstreeks tien uur begint. De toegang is voor leden zoals gewoonlijk vrij. Niet-leden betalen vijf gulden. 5 Slaapkamerprogramma's van Hülsta bieden x meer dan u van een slaapkamer zou verwachten, ro La Fleur is daar een Z treffend voorbeeld van. lYUISla lAi Wij verschaffen u gaarne meubelmakers alle informatie. SCHIEDAM Door tech nische onvolkomenheden zijn enkele fouten geslopen in een bericht in onze krant van woensdag 11 november. De fouten betroffen de aan kondiging van de informa tie-avonden die het voortge zet onderwijs in Schiedam geeft onder het motto: „Waarheen na de lagere school?" Een belangrijke fout betrof de datum waarop de Tech nische School voor Schie dam en omstreken deze voorlichtingsavond geeft. Dat gebeurt op een andere dan de aangekondigde da tum. Het juiste tijdstip is 19 november, 's avonds om acht uur, aan de Mgr. No- lenslaan 3. Alle data waren wel juist vermeld op de pagina-grote advertentie van het voort gezet onderwijs in hetzelfde nummer van Het Stadsblad. SCHIEDAM Het bestuur van de NCVB afdeling Schiedam centrum organiseert op 18 no vember een ledenvergadering in het gebouw voor Chr. en Soc Belangen aan de Lange Haven 73. De dames zullen die avond be steden aan het maken van kerst- en nieuwjaarskaarten. Aanvang acht uur. Men wordt verzocht zelf schaar, potlood, lijm en ander fröbelgerief mee te nemen. tegenslagen daarbij is ontelbaar te noemen, met als klap op de vuurpijl de geweigerde goed keuring van de gemeentebegro ting waardoor nota bene al aan gestelde krachten zonder werk kwamen te zitten. Dat daarbij, wethouder Scheeres nu denkt het opbouwwerk maar hele maal af te schaffen getuigd be paald niet van inzicht in de ge voelige materie". Zuid is immers volop bezig met het stadsvernieuwingsproces. Vrijwilligers zetten zich ten volle in om in hun vrije tijd aan de slag te gaan met de toch al ingewikkelde materie. Deze vrijwilligers hebben recht op ondersteuning. Ondersteuning in een vorm die door hen ge wenst wordt". „Een College toezeggingen, dat na eerdere zelfs gestaafd door een raadsbesluit op de hoogte van de ernst van de ma terie, nu een beslissing zou ne men het opbouwwerk te schrappen, neemt een zware politieke verantwoordelijkheid op haar nek. Maar dat is niet het ergste. Het niet ten uitvoe ring brengen van een eerder genomen raadsbesluit, brengt een zware slag toe aan de ge loofwaardigheid van het ge meentebestuur". „Uit genoemde berichten uit de pers blijkt dat goedkeuring van de post opbouwwerk door G.S. inmiddels bij de gemeente bin nen is. Wij eisen dan ook onmiddellijk aanstelling van de toegezegde opbouwwerker in Zuid. Wij ei sen omdat de tijd van vriende lijk vragen en overleg voorbij schijnt te zijn. Wie wind zaait zal storm oogsten". SCHIEDAM Het programma van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen afdeling SCHIEDAM De bewoners in de Oostelijke stadswijk, mits in het bezit van alle geldige docu menten, maken sinds kort weer kans in de hier gelegen singels behoorlijk vis te vangen. Door de opvis-werkploeg van „Schiedam en Omstreken" is hier de nodige vis uitgezet. Deze was weggevangen in waterper celen als de vroegere Polder vaart en in het Beatrixpark. Het opvissen was tevens be doeld om een indicatie te krij gen van de visbestanden en de onderlinge verhouding der soorten. Het teveel aan brasem is ver wijderd en verplaatst naar on der meer viswater in de wijk "Wit. In de achtervijver van het Bea trixpark is veel snoekbaars in de uitgezette zege aangetroffen, zware vissen met bijna één me ter lengte maar ook veel jong goed, hetgeen wijst op voort planting, een gunstige ontwik keling. In het nu afgeviste gedeelte van de Poldervaart wordt nog deze winter 250 voorn uitgezet. Deze vissoort is onder alle weersoms tandigheden te vangen. Deze uitzet zal regelmatig wor den herhaald. Door de werk ploeg is tevens geconstateerd, dat de waterkwaliteit en de aanwezige visbestanden goed zijn! Schiedam ziet er in de maand november als volgt uit: dinsdag 10 november: 14.00 uur. Rondleiding in Museum Boy mans. donderdag 12 november: 14.00 uur. I.V.H.A. voorlichting door mevr. J. van der Most-de Röoij in Geb. Chr. Soc. Belangen, vrijdag 13 november: 13.30 uur. Paren-bridge drive in de Mar griethal. dinsdag 17 november: 10.00 uur. Bezoek aan het muziek-mu- seum in Vlaardingen. donderdag 19 november: 14.00 uur. Reünie voor de deelneems ters aan de reis naar Meridon in het gebouw van de Ned. Prote stantenbond aan de Westvest 92. dinsdag 24 november: 14.00 uur. Sinterklaasmiddag in gebouw Irene. Vrijdag 27 november: 13.30 uur. Paren-bridge drive in de Mar griethal. Voor nadere inlichtingen tele foon 262043 of 732961. Neem dan een abonnement op de nieuwe uitgiftes van uw favo riete land of motief. Ook eerste dag enveloppe, maximumkaar- ten, eerste dag bladen. Tevens alle merken albums, in- steekboeken en catalogie op aanvraag tegen 10% korting. Bel voor toezending van inlich tingen 010-340085 Roemer Visscherstraat 114, Vlaardingen. SCHIEDAM De maande lijkse bingo-avond van Wijkvereniging Nieuwland wordt gehouden op dinsdag 17 november. Deze bingo-avond wordt zoals gebruikelijk gehouden in de grote zaal van dienstencentrum „De 4 Molens". Er staat een fraaie collectie prijzen te wach ten op de winnaars. Aanvang van deze avond 20.00 uur, zaal open 19.00 uur. Vrij toegang. Kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar zonder geleide geen toegang. SCHIEDAM Het Leger des Heils Schiedam start vol gende week de jaarlijkse kerstcollecte. De inzameling wordt gehouden tussen 16 en 21 november. Het geld wordt besteed aan kerstvieringen met bejaarden, kinderen, gehandicapten, ziekenhuispatiënten, zieken thuis en eenzamen. Vpor het jaarlijks zeer druk be zochte bejaardenkerstfeest in de aula van het Spieringshoek ly ceum, te houden op zaterdag 19 december, kunnen uitsluitend schriftelijk kaarten worden aangevraagd. Voor plaatsbewijzen wende men zich tot de secretaresse van het Heilsleger, mevrouw J. Rit- man. Burg. Van Haarenlaan 1376,3118 GP Schiedam. Voor alle overige informatie over de kerstvieringen kan men terecht bij het Leger des Heils, per adres Rotterdamse- dijk 218 b, telefoon 269744. SCHIEDAM Naar aanlei ding van ons openingsartikel „Wil de echte rekening ops taan" in Het Nieuwe Stads blad van woensdag 4 novem ber, ontvingen wij de vol gende ingezonden brief. „Wil de echte bouwvereniging opstaan? Conflict tussen bewo ners Bachplein en SSSW. Alvorens enige opmerkingen te maken ten aanzien van uw arti kel, een simpele uitleg over het ontstaan van de SSSW (Stich ting Samenwerkende Schie damse Woningbouwverenigin gen). In de jaren 70 is er van bovenaf een zachte dwang onststaan om door enige „grasmussen" een nest te laten bouwen met de bouwverenigingen Eendracht, St. Jozef en Onze Woning. Er zat nog een „vink" tussen, die bekeek dat nest en vloog toen snel door. Dit was de wo ningbouwvereniging Schiedam Vooruit. Toen dit nest tot stand gekomen was vloog er een grote vogel overheen: Volkshuisvesting, die zag er wel wat in en legde er een groot mooi ei in. Na lang broeden werd er een vogel geboren die de naam SSSW kreeg. Tenslotte ver kleurde ook die vink tot een grasmus en belandde ook in het nest. Nu ter zake. De SSSW heeft een werkapparaat in het leven ge roepen ten dienste van de nog steeds bestaande „grasmussen" /woningbouwverenigingen en de grote vogel (Volkshuisves ting, Eendracht, St. Jozef, Onze Woning en Schiedam Vooruit). Deze bestuurders zijn tot op de dag van vandaag verantwoor ding schuldig aan het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (door het publiceren van hun jaarversla gen). Dus als er meningsverschillen ontstaan tussen bewonersver enigingen en de betreffende bouwvereniging, dan moeten die opgelost worden door de be stuursleden met behulp van het personeel van de SSSW. Daar ondergetekende bestuurs lid is van De Eendracht en persoonlijk geen genoegen neemt met uitlatingen als „a-so- ciaal beleid" en „billen bloot", moeten de broeken uit van de betrokken bestuursleden (Volkshuisvesting), maar van ondergetekende zijn wel dege lijk sociale broek blijven ze af! G. van Toor Jan van Zutphenstraat 49 Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 11