kreisel VANDAAG in deze krant Twintig jaar Amnesty Grote manifestatie in Vlaardingen Bewoners Zuid in aktie: OGB rijst de pan uit!" 5.98 Werkloosheid blijft stijgen Vuurwerk handelaar bekeurd Aktiviteiten Lentefeest Gebed voor de vrede Greenpeace en de walvissen W** Ltie SSSSffK T V. DEFEKT? RADIO ABA Ambulance vervoer nu centraal geregeld Ook radio Lokaal wil legaal uitzenden Raadsleden op de bres voor krakers in Nieuwland Mustang en de exportmuziek ytn Verse kippepoten Nolenslaan zie pag. 32 Stadsblad Penning-Monza Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222 een RENAULT van een prima keuze. tapijt en karpetten HALVE PRIJZEN TAPIJTKAMPIOEN Kralen rijgen SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS De werk- en adoptiegroepen van Amnesty International in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam organiseren ter ge legenheid van het twintig jarig bestaan van Amnesty Vlaardingen en Schiedam een grote manifestatie in de Stadsgehoorzaal op vrijdag 11 dfecember. Lezing over Sociocratische Besluitvorming 1) SCHIEDAM De Bewoners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ) is een aktie gestart tegen de wat zij noemt de „onredelijke" verhoging van de Onroerend goed be lasting. Door hertaxatie van zelf opgeknapte woningen in Zuid worden eigenaren/bewoners momenteel geconfronteerd met belastingverhogingen die soms tot 400 procent oplo pen. kilo weekreklame Kalkoen haasjes POELIER SLUIS A utomaterialen Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.210. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1981 - NR. 86 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG Nieuwe SCHIEDAM Dinsdagavond heeft de Schiedamse politie een 23-jarige man uit Rotter dam bekeurd wegens de ille gale verkoop van vuurwerk. De man werd eerst aangehou den op de 4e etage van een flat aan het Bachplein. Een tas vol rotjes die binnen handbereik op de galerij stond kon de man niet afdoende verklaren. De handelaar meende een be keuring te ontlopen door een vals adres op te geven. Dat het adrès onjuist was merkte de po litie toen zij ter plaatse de gege vens kpntroleerde. Helaas voor de vuurwerkhande laar ontmoetten dezelfde agen ten hem korte tijd later op de Churchillweg. Dit keer liet de politie zich niet in het ootje nemen. Tegen de man werd proces-verbaal opge maakt wegens het verstrekken van valse gegevens. Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM -Op donderdag avond 19 november wordt in de sociëteit van de Stichting Len tefeest aan de Broersvest 101 wederom bingo gespeeld. Voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschikbaar. De ballet jes gaan om acht uur rollen. De zaal is open vanaf kwart over zeven. Een ieder is welkom. Donderdag 's middags is er aan gepaste bingo voor soosleden en andere belangstellenden, van half drie tot half vier. Iedere vrijdagavond wordt bij Lentefeest geklaverjast en gejo kerd, aanvang eveneens acht uur. Iedere maandagavond gaat Lentefeest aangepast zwemmen in Zwembad Zuid. Wie daarvan gebruik wil maken moet vooraf even bellen (nummer 730831). De sociëteit is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur. Voor aangepast vervoer met de speciale Lente feest bus belle men overdag met 730831 en 's avonds 705381, be halve de donderdagavond. Overdag geldt bij Lentefeest een rookverbod. De opbrengst van bingo en kaarten zijn voor de Stichting zelf, die het nog steeds zonder subsidie moet doen. Stationsplein 2, Schiedam Tel010-37 7099 Volop voor Nieuwe Mathenersserstraat 32, telefoon 010-732562 SCHIEDAM De Raad van Kerken in Schiedam organi seert een interkerkelijke bij eenkomst tot verootmoediging en gebed voor de wereldvrede en internationale overeenstem ming, op vrijdagavond 20 no vember. De bijeenkomst wordt gehou den in de oud-katholieke kerk aan de Dam, tussen acht en ne gen uur. De kerk gaat open om half acht. De bijeenkomst heeft geen poli tieke bedoelineen. 1 Levend verleden van Schiedam ademt de geest 1890-1945 SCHIEDAM Schiedam kan zich in litterair opzicht niet tot de achtergestelde gebieden rekenen. Talrijk zijn de kleine en grote boekwerken die over de rijke en soms ook zo arme historie van de stad zijn uitgebracht. Deze week is er opnieuw een lijvig exemplaar van de pers gerold onder de titel „het le vend verleden van Schie dam". Het eerste exemplaar werd maandagmorgen in êén van de ruimten van het stadskantoor overhandigd aan Schiedams burgemeester John te Loo. Schrijver van dit geheel is Ge rard Lutke Meijer in de jaren 1954-1969 Schiedams redakteur van het Rotterdams Nieuws blad. „Het levend verleden", autobiografie van een branders- tad zijn de complete werken van een serie over de geschie denis van Schiedam die in de jaren, dat Gerard Lutke Meijer plaatselijk journalistiek aktief was, verschenen in zijn Rotter dams Nieuwsblad. Het levend verleden van Schie dam geeft de levensgeschiede nis weer van bekende bejaarde plaatsgenoten, waarvan de meesten zijn overleden. Volgens Lutke Meijer zelf is het de stadsgeschiedenis van de ja ren 1890-1945. Het boek en de verhalea ademt de geest van de persoon die het vertelt. Het verhaal van Schie dammers met een wilskracht en een strijdlust om vooruit te ko men. Gerard Lutke Meijer zelf over zijn nieuwe boek: „Ik heb de mensen laten vertellen, wat ik gedaan heb is niets anders als de kralen aan elkaar rijgen om er zodoende een logisch verhaal van te maken. In „Het levend verleden van Schfedam" komen diverse Schiedamse figuren voor die ook de hedendaagse generatie nog wel iets zeggen. Zoals b.v. een Theo van Woer- kom, bij de gymnastiekvereni ging THOR een legende, bij het Schiedamse openbare onderwijs trouwens ook. Hij was één van de eerste „rode" onderwijzers en dat in de jaren van voor de tweede wereldoorlog. Met zeer veel smaak zal men ook het verhaal kunnen lezen van Willen Collé, communist pur sang en vader van de later CPN wethouder Eef Collé. Hij werd verschillende malen opgebracht omdat hij volgens „het gezag" aan het wankelen had gebracht. De goede Willem was n de crisisjaren ook CPN lid van de Schiedamse ge meenteraad en het optreden van de plaatselijke volksverte genwoordiging is maar kleu- terspel in vergelijking met de jaren van toen. Willem Collé kreeg het als CPN-er in de gemeenteraad di verse malen aan de stok met het dagelijks bestuur van de ge meente. In 1927 gingen enkele ambtenaren op studiereis naar het Franse Jumet. Dit om de werklozen aan het werk te zet ten. Willem Collé kreeg daar in een tijd dat alles bestuurlijk pot dicht zat, lucht van en noemde de reis schofterig en het optre den van de ambtenaren corrup tie. Voorzitter in die jaren was ir. C. Houtman, wiens nazaat nog niet zo lang geleden een „blauwe maandag VVD wethouder in Schiedam is geweest. Dat werd men in die jaren een heisa, waarvan men zelfs in 1981 geen voorstelling van heeft. Willem Collé was namelijk een man die zich door niets e. niemand de mond liet snoeren. Later werd hij nog door de plaatselijke politie de raadzaal uitgezet, omdat hij naar de me ning van de eerder genoemde Houtman teveel de sprekers in de rede viel. Dat lukte echter niet best. Willem Collé hield zich vast aan de stoel en de ta fel. De reden dat hij de raadszaal was uitgezet was gelegen in het feit dat hij een „geachte oppo nent" in de vuur van het debat een houten asbakje naar het hoofd slingerde... Het levend verleden van Schiedam" heeft meer van deze kostelijke verhalen met een diep menselijke achter grond. „Het levend verleden van Schiedam" 494 bladzijden en 140 foto's is voor 57,90 bij de boekhandel verkrijgbaar. De vertegenwoordiger van de uitgever, de Europese Bibliotheek, Irene Maan-ter Beek, het echtpaar Lutke Meijer en burgemeester John te Loo bij de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek „Het levend verleden van Schiedam". SCHIEDAM De adop- tiegroep Van Amnesty Schiedam herdacht vrij dag het tienjarig bestaan met een receptie in de aula van het Spierings- hoeklyceum. Wethouder Reinier Schee- res verrichtte de officiële „opening" met het aanste ken van een Amnesty- kaars die met prikkeld raad was omwikkeld. Zijn collega Herman Posthoorn veilde daarop een aantal schilderijen die door Schiedamse kunstenaars speciaal voor dit doel waren afge staan. De opbrengst ging naar Amnesty. Deze jubileum avond begint met een fakkeloptocht die om acht uur achter de Stadsgehoor zaal start. De avond staat vooral in het teken van de door Am nesty gesignaleerde verdwij ningen in tal van landen. Een aktie speciaal tegen deze vorm van politieke onderdruk king wordt in december door Amnesty gelanceerd. Aan de avond in de Stadsge hoorzaal wordt meegewerkt door de Russische dansgroep Kalinka, Heddy Lester, Peter Blanker, de cabarettière Joke van Leeuwen en de theater groep van Amnesty Internatio nal. Toegangskaarten kunnen be steld worden door overmaking van tien gulden op gironummer 2059667 ten name van AI wa terweg, onder vermelding Am- nifestatie. Men ontvangt dan een gedetailleerd programma boekje. Kaarten kunnen ook gereser veerd worden aan de kassa van de Stadsgehoorzaal (tel. 343688) of daar op de avond zelf worden gekocht. In Schiedam houdt Amnesty op donderdag 19 november een al gemene schrijfavond in De Kreek aan de Lange Haven 92, van half acht tot tien uur. Voorgeschreven en vertaalde brieven liggen klaar, de kosten zijn alleen de porto en 15 minu ten van uw avond. Wie een brief verstuurt protes teert op die manier tegen poli tieke onderdrukking elders op de wereld. Ook op deze avond zijn kaarten te koop voor de Grote Amnifestatie in Vlaar dingen op 11 december. j SCHIEDAM Op maandag 23 november organiseert de Wet enschappelijke Kring Schiedam en Vlaardingen een lezing in de zaal van de Nederlandse Prote stanten Bond aan de Westvest 92, aanvang acht uur. De lezing heeft als thema „So ciocratische besluitvorming" en wordt gehouden door Ir. I. N. G. Endenburg, direkteur van het Sociocratisch Centrum. Om deze cryptische term wat duidelijker te formuleren de volgende nadere uitleg. „Al meer dan tien jaar past de Rotterdamse ondernemer Ge rard Endenburg een op socio cratische leest geschoeid organi satieprincipe toe. Sociocratie heeft als eigenschap dat het argument regeert, dit in tegenstelling tot democratie waar de meerderheid regeert die geen rekening houdt met minderheid en individu waar door we nu in een periode van verstarring zijn geraakt. Zijn sociocratisch model reikt daar de oplossingen voor aan. Het consentbeginsel (principe van geen bezwaar) en de met hode van dubbele koppeling zorgen ervoor dat er geen be slissingen tegen iemands wil ge nomen kunnen worden en te vens dat iedereen invloed kan hebben op de besluitvorming". Degenen, die hun contributie nog moeten betalen, kunnen het bedrag storten op rekening nummer 462592189 van de Amro-bank te Schiedam, t.n.v. de penningmeester van de Wet enschappelijke Kring. Het giro nummer van de Amro-bank is 460175. De contributie bedraagt 25,per jaar. „We vinden dit een straf op wo ningverbetering door particu lieren aldus de BVSZ in een communiqué. Zeker in een wijk die is aangewezen als stadsver nieuwingsgebied zijn dergelijke praktijken uit den boze, meent de bewonersvereniging. Om iets aan de gepeperde aan- slajgen te doen is de BVSZ in de wijk een handtekeningen-aktie begonnen. In twee avonden tijd leverde die bijna 400 reactie op. Bijna honderd procent van de bewoners die thuis waren zet ten hun handtekening. De aktie wordt deze week vervolgd. De bewonersvereniging heeft een drietal eisen opgesteld: - Jaarlijkse trendmatige verho ging OGB niet baseren op de verrichte hertaxaties. Deze her taxaties vonden in de afgelopen jaren plaats en zijn inmiddels 1 achterhaald. Als berekeningsgrondslag voor de OGB de oppervlakte van woningen gaan gebruiken. Dat is wettelijk mogelijk en sluit de waanzinnige prijs- schommelingen voor woningen uit. - Invoering van een apart tarief voor eigenaar-bewoners. Op het moment betalen zij 2 maal. Één maal als eigenaar en éénmaal als bewoner. VERHUUR EN VERKOOP VAN SNEEUWKETTINGEN PENNING MONZA Dam 26, Schiedam-centrum telefoon 262001-266817 Men schrijft ons: Bescherming van walvissen te gen uitroeiing blijft een drin gende noodzaak, aangezien er komend jaar, zo heeft de inter nationale walvisvaart-commissie in juli besloten, nog 13.748! Wal vissen mogen worden afgescho ten, waaronder enige soorten die met uitroeiing worden bedreigd. Greenpeace wil o.a. hiertegen weer aktie gaan voeren met het nieuwe schip, de Sirius. Óm deze akties financieel mogelijk te maken is er onder de IVÖ- MAVO scholieren een „beeldjes- aktie" gehouden, waarbij uit de 8000 inzendingen het beeldje van de 15-jarige Gert van Beek als winnend beeidje is gekozen. Een kopie van dit beeldje kunt u voor ƒ20,- in uw bezit krijgen bij de diverse kerngroepen van Greenpeace-Nederland. Het ver koopadres van de kerngroep Rotterdam/Schiedam is: Galilei- straat 63, tel. 010-732046. Zie advertentie pag. plm. 300 gram slechts 12." per 500 gram Let op onze advertentie elders in dit blad St. Liduinastraat 50, Schiedam telefoon 269884 Het Nieuwe Dam 26, Schiedam Centrum telefoon 262001-266817

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1