Geen dag gaat voorbij Holiday on Ice met nieuwe show: Hongaarse folklore De lieveling Dieren met zachte tinten De hoogste top Twintig jaar bij de revue Grappenmaker Heerlijk dans festijn Droomfabriek Hollywood w" - door PETRA DE LANDMETER De beste show, ooit door Holiday on Ice gebracht, komt binnenkort naar Rotterdam. Op dinsdag 24 november 's avonds om acht uur is in Sport paleis Ahoy de Rotter damse première van de Traviata/Hollywood IJsshow, die enkele maanden geleden in Zuid-Frankrijk van start ging. Via grote ste den in Frankrijk, Luik en Antwerpen in België en een week lang voor stellingen in Utrecht, ar riveert het gezelschap over twaalf dagen in de Maasstad. Er gaat geen dag voorbij in het jaar of ergens op de wereld wordt een show van Holiday on Ice ge bracht. Deze wereldom spannende ijsshow-organi- satie heeft momenteel vijf groepen, die verspreid over de vijf werelddelen; optreden. De nieuwe Tra- viata/Hollywood show startte in Frankrijk en kwam via België naar Utrecht en Rotterdam in ons land. Tegelijkertijd komt vanuit België een andere show, genaamd de Diamond/Panther show naar Amsterdam en Arn hem. Soms worden topsterren, die in hun land erg be kend zijn, voor enkele voorstellingen in dat land gecontracteerd. In enkele plaatsen in Duitsland bij voorbeeld treedt het ijs- danspaar Marika Kilius en Hans-Jürgen Baumler nog steeds op. Ons land? kent tegenwoordig geen echte ijssterren. De na men van Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel klin ken nog bekend in Neder; landse oren, maar deze ijs- kampoenen werken niet meer mee aan shows. Elk gezelschap van Holi day on Ice telt ten minste 75 schaatsers en schaat- sters. Achter de coulissen is een vriendschappelijke sfeer duidelijk merkbaar. Sterallures kennen deze hardwerkende mensen niet. Ze beschouwen het als gewoon werk, alleen het feit, dat ze erg lang van huis'zijn en toch niet lang genoeg in landen blijven om taal en cultuur te leren kennen, vinden veel schaatsers jammer. „Ik loop met m'n ziel on der m'n arm als ik een dag niet hoef te schaat sen", vertelt solist Kirk Wyse. „Het liefst werk ik gewoon door, iedere dag". Nederland is altijd een schaatsminnend land ge weest. Al in 1937 begon de drievoudig Olympisch- en tienvoudig wereldkam pioene Sonja Henie haar Hollywood on Ice Revue. Zij introduceerde de ijs- show in de amusements wereld en droeg er veel toe bij dat de ijsshow voor miljoenen een geliefde vorm van amusement werd. Later kwam er een samenwerking tot stand tussen Sonja Henie en Ho liday on Ice. Vanaf het moment dat Holiday on Ice voor het eerst een ijsshow in Rus land presenteerde, kan de organisatie zich erop be roemen in elk werelddeel gespeeld te hebben; dat was al in 1958. Holiday on Ice is een dochteronderne ming van Madison Square Garden in New York. Het hoofdkantoor voor Euro pa staat in Amsterdam. Voorstellingen in Sport paleis Ahoy': Dinsdag 24, woensdag 25, donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 november; elke avond om acht uur. Bovendien matinees op zaterdag 28 november 's middags om half vier en op zondag 29 november om half één en kwart over vier. Zondagavond is er geen voorstelling. Verteder end sprookje vol komische momenten Alles is altijd helemaal in °or helemaal beschilderd nagemaakt van authentieke stijl, bij de Hongaarse souve- met Hongaarse folklore-mo- oude klederdrachten, nirs bijvoorbeeld is het de- tieven en de costuums zijn Het ijsdanspaar Irene Ha- nisch en David Sutton de monstreren tijdens de Holi day on Ice-show hoe mooi ijsdansen werkelijk is. Hun volmaakt synchroon dansen heeft hen tot de hoogste top in de ijswereld gebracht. Ze werken voor het eerst in een show van Holiday on Ice. Lieveling van het schaats- gezelschap is de kleine Darryn Berner. Met haar fraaie uiterlijk en gracieuze bewegingen brengt ze ieder een in vervoering in de Hongaarse scène. Ze danst een verliefde zigeunerin, die het haar geliefde, de so list Kirk Wyse, wel erg moeilijk maakt. Jimmy Peacock is al twintig jaar aan de Holiday on Ice- shows verbonden. Hij is niet alleen een uitmuntend schaatser, maar ook een zeer creatief mens. Hij ont werpt al jaren zelf korte scènes waarin hij mechani sche effecten verwerkt. In de komende ijsrevue danst hij een mechanisch poppe- nechtpaar, zo knap, dat men versteld zal staan als aan het einde armen en benen van Jimmy tevoorschijn ko men. La Tra via ta is een dans fes tijn waar iederen van zal genieten. Rachelle en Bond zijn het solistenpaar op de voorgrond. Ze trekken al ja ren samen op en kunnen, zonder dat iemand er iets van merkt, kleine foutjes van elkaar corrigeren. Ove rigens zijn ze buiten de ijs vloer niet altijd samen, wel erg goede vrienden. Bond is sinds kort verloofd met een meisje van het corps de bal let en Rachelle is nog vrij. Ze heeft gespaard voor en eigen caravan, die ze achter haar auto koppelt en zo met het Holiday on Ice-gezel- schap door de wereld trekt. Haar moeder komt af en toe een weekje uit Amerika overgevlogen om de fami liebanden toch nog enigs zins aan te houden. Mama beer ziet er even schattig uit als alle ancfere dieren, die in het grote sprookjesbos wonen. De tin ten zacht-rose en zacht- blauw overheersen in de dierencostuums, terwijl gro te bloemen de ijsvloer sie ren en waar omheen het sprookje zich voltrekt. Wie herkent ze niet op deze foto: arme pechvogel Char lie Chaplin, daarboven Elvis Presley voor wie alle meis jes in zijn omgeving flauw vallen en bovenaan de trap Marilyn Monroe. Een mo mentopname uit het onder deel „Droomwereld Holly wood". Guy Longpre is de kapitein grappenmaker. Valt hij niet of valt hij wel. Zijn strepen en medailles houden hem echter overeind, al raakt hij Als dan dinsdagavond om acht uur het doek opgaat en de ou verture wordt ingezet, wacht de honderden toeschouwers een grandioze show. Vol vaart, zon der één zwak onderdeel, met een perfecte cheoreografie, ko mische momenten en een voor de kinderen vertederend ijs- sprookje. Holiday on Ice richt zich op amusement voor het hele gezin, dat betekent dat getracht wordt voor elke leeftijd een pakkende scène in te bouwen. De Travia ta/Hollywood Show is daar een treffend bewijs van. Romantiek, grappen en grollen en vooral de gedanste souvenirs uit Hongarije voeren de show voor de pauze naar vele hoogtepunten. Het echt onvergetelijke feestelij ke spektakel begint direct na de pauze. Een deel van de naam van deze nieuwe ijsrevue; Tra- viata, wordt geleend van het on derdeel waarmee het program ma na de pauze wordt hervat. In La Traviata wordt gedanst op muziek van Verdi in een grote balzaal met heuse kroonluchters. De meisjes van het corps de bal let komen op in prachtige crea ties van glanzende lila met bre de kanten rouches, hun partners dansen in correct rokkostuum. Het decor is bij deze scène gelijk aan de hoepelrokken van de danseressen: lagen kant en rou ches en grote fluwelen drape rieën. Solisten in o.a. deze scène zijn Rachelle en Bond, beiden af komstig uit Amerika en beho rend tot de topsterren van de wereld. Onvergetelijk Hollywood is de titel van het laatste onderdeel van de show. Vooral de dertig en veertigers van nu zullen de sfeer die op het ijs gecreëerd wordt herkennen. Supersterren van weleer zoals Charlie Cha plin, Marilyn Monroe en Elvis Presley worden in herinnering teruggeroepen. Ze worden door schaatssterren zo goed gespeeld, kleding en mimiek zijn zo fan tastisch, dat men even denkt naar een film van deze idolen te kijken. Vooral Kirk Wyse als Charlie Chaplin is onvoorstel baar goed. Onvergetelijk wordt dan de avond wanneer in de finale de bruisende fontein een verschuif baar waterorgel blijkt waarom heen iedereen danst en zingt, begeleid door knetterend vuur werk vanaf de zijkanten. En wat er tussen ouverture en finale allemaal op het ijs wordt gebracht is even voortreffelijk. Menig kindermond zal open val len van verbazing en verruk king bij het kijken naar de bele venissen in het vrolijke dieren bos, waar enorme pluizige be ren, konijnen, poezen en uilen de meest onwaarschijnlijke din gen meemaken, temidden van reuze-bloemen en een karretje van grote bladeren. Maar niet alleen voor kinderen is de Traviata/Hollywood Show een geweldig avondje uit. Zoals gezegd is de show bedoeld voor alle leeftijden. Hij is het alleszins waard bekeken te worden! gedurende de show meer dan eens verwikkeld in pe nibele situaties. Hij zorgt voor een daverende lach.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 25