Bedrijvenregister 1981 Zuinigheidsmarathon De Nymf entrein is er Nieuwste boek van Herman deze keer met ander karakter I In Drachten wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan een comfortabele en sterk geïsoleerde woning, die inclusief BTW nog geen zestigduizend gulden kost. Bouwer is Bouwbedrijf Wels BV uit Drachten, die de woning zelf heeft laten ontwikkelen. Het huis is opgetrokken uit duurzaam hout en andere moderne bouwmaterialen. Het telt naast de woonkamer, de eet- of hobbyhoek en de keuken nog drie slaapka mers en uiteraard douche en w.c. Met het plaatsen van een eerste proefwoning in Drachten is een revolutio nair plan gerealseerd, dat enige maanden geleden veel stof deed opwaaien. Volgens directeur F. Wels van het gelijknamige bouwbedrijf betekent de nieuw ontwikkelde wo ning een doorbraak in de Nederlandse woning bouw. Enthousiast Flexibel Isolatie De woning staat compleet afgewerkt in de fabriek. De woning wordt geplaatst en zal morgen betrokken kunnen woraen Deze maand verscheen bij Elsevier Manteau het nieuwste boek van Her man Pieter de Boer onder de titel De Nymfentrein en andere verhalen. Het zijn tientallen nieuwe ver halen uit het land waar d e Mora stroomt, waar de oorlog stuiptrekt en waar de soldaten met het gele haar eindelijk wijken. Temperamentvol Kameraad RANDSTAD-EDITIES A9 Nieuwe woning voor nog geen zestigduizend gulden „Wij werden geconfronteerd met het probleem van woning nood in een tijd waarin de middelen voor de woning bouw krapper werden", aldus de heer Wels. „Bovendien blijkt de traditionele woning bouw geen antwoord te kun nen geven op problemen als verwarmingskosten, woonbe hoeften van kleinere gezinnen e.d. Daarom hebben we een to taal nieuwe weg behandeld. We zijn niet uitgegaan van tradities in de bouw maar van vragen die op de bouwmarkt afkomen". Door die vragen te combineren werd een geheel idee ontwik keld. Uitgaande van verschillen de eenheden die met elkaar ge koppeld konden worden, kwam men tot een woning die in de fa briek kan worden geconstru eerd. „Wij hebben die fabriek", aldus de heer Wels. „De voordelen daarvan hoef ik nauwelijks op te sommen". Er gaan geen dagen verloren door vorst- of regen verlet. Bouwvakker kunnen in plezierige werkomstandigheden grotere prestaties leveren. Alle materialen zijn steeds bij de hand. En regelmatig terugke rende werkzaamheden kunnen gemakkelijk gemechaniseerd worden". Nadat het idee was ontwikkeld, werd door Wels contact gezocht met verschillende instanties. Onder mer in Drachten reageer de meff enthousiast op de bijdra ge die het plaatselijk bouwbe drijf met 140 medewerkers le vert aan de oplossing van de wo ningnood. Er werd vergunning gegeven om de proefwoning te plaatsen in de nieuwbouwwijk De Folgeren. De heer Wels: „De eerste van een serie van 15 stuks is afgelo pen maandag op het bouwter rein geplaatst. In één dag, met behulp van een hijskraan. De woning was op het inrichten na gereed". Overigens verwacht de heer Wels, dat het bereiken van de markt van woningzoekenden enkele weken kan vragen. „De prijs is zo laag, dat mensen het eerst zelf willen zien. Anders ge loven ze het niet, dat een zo goe de woning voor minder dan een ton kan worden geleverd. Daar om houden we zaterdag 3 okto ber ook „open huis" in de laatste woning". De eerste berichten over de nieuwe woning hebben al geleid tot tientallen reacties, zowel van particuliere woningzoekenden als van verenigingen die zich bezighouden met de bouw van huurwoningen. Een opmerkelijk aspect van de woningen is de mogelijkheid om ze uit te breiden naarmate de behoefte aan ruimte groeit. Er kan om te beginnen een basis woning worden aangeschaft. Breidt een tweepersoonhuishou ding zich uit tot een gezin, dan kunnen nieuwe ruimtes op of naast de bestaande woning wor den geplaatst. „Die flexibiliteit kent men bij andere woningtypen nauwe lijks", aldus de heer Wels. „De schakeling van een bestaande woning aan nieuw aan te brengen ruimtes is bij ons heel eenvoudig te doen". Hoe nieuw dit systeem voor de woningmarkt ook mag zijn, Wels heeft er toch al de nodige ervaring mee opgedaan. In de bouw van de zogenaamde semi- permanente school- en bedrijfs ruimten wordt namelijk van de zelfde principes uitgegaan. „Dat is ons grote voordeel", al dus de heer Wels, „die ervaring. Wat overigens niet wil zeggen, dat de woningbouw geen andere eisen stelt. We hebben een aan tal dingen gewoon opnieuw moeten ontwikkelen". Eén van die neiuwe vindingen betreft de isolatie. „Wij gaan er van uit, dat brandstoffen in de komende jaren nog veel duurder zullen worden. Daar om hebben we elke vorm van warmteverlies uitgesloten". Dat betekende toepassing van de beste isolatiematerialen en een uitgekiende constructie van wanden en vloeren. Al met al heeft Bouwbedrijf Wels een isolatie bereikt die het mogelijk maakt de hele woning elecktrisch te verwarmen. Er wordt dan ook uitgegaan van een besparing op energiekosten met zo'n 75%. De energie-installatie wordt aangebracht door Elden NV uit Drachten. Het grote voordeel van elecktrisch verwarmen is, dat radiatoren en convectoren op elke gewenste plaats geïnstal leerd kunnen worden. Over de woning zelf is verder nog te vertellen, dat de onder houdskosten door de toepassing van moderne materialen tot een minimum zijn teruggebracht. Bovendien zijn ze verplaatsbaar: de bewoner kan desgewesnt zijn huis meenemen, als hij zich in een andere plaats vestigt. „Wij vertrouwen erop, dat we de eerste serie van vijftien woningen snel kwijt zijn", zegt de heer Wies. „Want uit gaande van de bestaande sub sidies kunnen we een comple te woning leveren voor een netto maandlast die in veel gevallen beneden de vierhon derd gulden blijft. Kom daar maar eens om in deze tijd van hoge rentestanden. Vanaf 1972 publiceert het Gewest 's-Gravenhage ieder jaar een overzicht van de werkgelegenheid in het Gewest, op basis van de voor het geweste lijk Bedrijvenregister verzamelde gegevens. Het beeld dat uit het overzicht voor 1980-1981 naar voren komt, verschilt niet wezenlijk van dat van voorgaande jaren. Vanaf 1976 neemt het aan tal gewestelijke vestigingen, met name van kleine bedrijven, af. Het aantal gewestelijke arbeidsplaat sen vertoont een lichte stijging. Achter dit totaal beeld gaat echter een verdere verslechtering van de economische structuur schuil, aangezien indu strie en ambacht verder afkalven en de groei met name in de sector „overige dienstverlening" te vinden is. Het afgelopen jaar verdwenen er ongeveer 200 be drijfsvestigingen en kwamen er ongeveer 3.400 ar beidsplaatsen bij. In alle gewestgemeenten nam het afgelopen jaar het aantal arbeidsplaatsen toe. Den Haag zag het aantal arbeidsplaatsen voor het tweede achtereenvolgende jaar toenemen en wel met 1.500. In Zoetermeer kwamen er 1.100 ar beidsplaatsen bij, in Rijswijk 600. Totaal werken er nu zo'n 270.000 mensen in het Gewest, waarvan 75% ofwel 200.000 in Den Haag. In een aantal bedrijfstakken waren de ontwikke lingen ook dit jaar opnieuw negatief. In de sector handel, horeca en reparatiebedrijven verdwenen 500 arbeidsplaatsen. Bij de reparatiebedrijven ga rages e.d.) werken 350 personen minder, terwil er in totaal 85 winkels met 200 man personeel ver dwenen. In de industrie nam het aantal arbeidsplaatsen op nieuw af, en wel met 250. De grootste groei vond ook dit jaar weer plaat in de sector overige dienstverlening (overheid en semi-overheid) waar het aantal arbeidsplaalsen met 3.600 toenam. Het overheidspersoneel nam toe met ruim 2.000. In de bedrijfstak transport en communicatie ram de werkgelegenheid toe met 600. Na een forse da ling in 1980 vertoonde de sector bouwnijverheic in 1981 een lichte stijging van 150 arbeidsplaatset. In de overige bedrijfstakken waren de verarde- ringen over het afgelopen jaar gering. De structurele onevenwichtigheid van de was gelegenheid neemt verder toe en blijft één van de meest zorgwekkende aspecten van de regiorale economie. Tussen 1972 en 1981 is het aandeel ran de sectoren zakelijke- en overige dienstverlenng gestegen van 48,3% in 1972 tot 57,3% in 1981, ter wijl dit voor de bedrijfstakken industrie en bouw nijverheid daalde van 21,8% tot 16,4%. De vijfde Shell zuinigheids marathon, die op 5 juni 1982 op het Circuit van Zandvoort wordt verreden, zal in samen werking met het ANWB-blad Autokampioen worden geor ganiseerd. Dgze marathon zal een duidelijk ander karakter hebben dan die welke Shell sinds 1978 jaarlijks heeft gehouden. In de eerste plaats zal de mara thon worden verreden met nor male auto's uit de serieproduk- tie, met benzine- of dieselmoto- De Boer-kenners weten na tuurlijk meteen waar we het over hebben. De verschijning van De Nymfentrein was aan leiding om eens verder in het fenomeen van Herman Pie- ters succes te duiken. We brengen een bezoek aan zijn Noordlimburgse boerderij. Een slanke man begroet ons. De eer tijds gezetten en puffende schrij ver Herman Pieter de Boer is duidelijk afgeslankt. „Wat ben je veranderd, Her man Pieter!" „Dank zij de onstuitbare mense lijke wil", zegt hij, „dertig pond afgevallen". Hij gaat me voor naar de rustiek bebalkte keuken en schenkt Turkse koffie. „Ik heb ontdekt dat de mens tot bij na alles in staat is. In 1966 was ik nog beroeps-alco holist, nu drink ik NOOIT meer van mijn leven. In 1976 rookte ik nog 100 sigaretten per dag; van de ene op de andere dag ben ik ermee gekapt, nu rook ik NOOIT meer van mijn leven. En zo wil ik ook NOOIT meer dik worden. Vette pens is slecht voor de geest, maakt lui en min der creatief". „Wat wil je nog méér afle ren?" „Soms zeggen mensen tegen me: wat ben je nerveus, of: doe 's rustig. Dan word ik nijdig. Ik wil levendig genoemd worden, temperamentvol, maar niet ze nuwachtig. „Hoe ben je schrijver gewor den?" „Kom mee", zegt hij, pakt me bij de arm en voert me naar wat hij zijn studio noemt, een apart deel van de boerderij, drie kamers opeenvolgend, één om rommel te maken, één om na te denken, één om te schrijven. Dat alles is pas zichtbaar als hij de lampen ontstoken heeft, want zijn wer kruimten zijn verduisterd alsof het oorlog is, met donkerbruine rolgordijnen. „Doe je ze niet open?" „Nee, de natuur stoort me als ik werk. Ik wil niks zien, het moet altijd nacht zijn. Stilte, nacht en kunstlicht dan kan ik me het best concentreren. Kijk, daar hangt de Doe Mee." Stevig inge lijst zie ik de voorkant van een jeugdblad uit 1937. „Daarin heb ik mijn debuut gemaakt, het verhaaltje „Najok en de ijsvo gel", toen was ikT) jaar, een ven tje van niks in Hillegersberg. Later heb ik volgens klassiek patroon natuurlijk in de school krant geschreven: de HBS-Flit- sen van de Gooische HBS in Bussem." „Maar je woonde toch in Rot terdam?" „Tot 1941. In Rotterdam heb ik het bombardement meegemaakt, en het begin van de bezetting door de Duitsers. Dat heeft een geweldige indruk nagelaten; er varingen en gevoelens uit de oorlog vind je allemaal terug in mijn verhalenbundel „Het he renhotel." „Je schrijft haast alleen maar korte verhalen, hè?" „Ja, ik ben niet iemand van pil len van romans en urenlange to neelstukken. Ik heb dan wel in 1955 een toekomstroman ge schreven, De Witte Partij, en in 1980 Waanzin en moederliefde, een spotnovelle over de wereld van de lichte muziek, maar ik maak over het algemeen korte dingen. Eind jaren '60 heb ik veel televisie sketches gemaakt, voor Johnny Rijk, Hadimassa, mijn eigen programma Nationaal Allerlei- ...toen ben ik ook begonnen met liedjes, op aanraden van Eddy Christiani en geholpen door Tonny Eyk mijn eerste liedje, ken je dat, ja toch?" Hij zingt: „Oh Waterlooplein.." „En nu ben je een gevestigd liedjestekstdichter." „Ja, dat is naast schrijver mijn andere beroep. Ik schrijf meer dan de helft van het repertoire van Lenny Kuhr..." „O ja, Visite en Maar ja." „Om 'r maar eens een paar te noemen en tien stukken van haar laatste elpee Avonturen. Voor Shaffy heb ik Laat me ge maakt. Kinderen voor Kinderen van de Vara, de hebben Ik heb zo waanzinnig gedroomd van me gehad, met muziek van Tonny Eyk. En ik werk al tien jaar voor Conny Vandenbos. In de herfst ga ik samen met haar op toernee, te beginnen in Bel gië. De Vandenbos De Boer Show; Liedjes, Lachwerk, Lite ratuur. Pico orkest erbij, Trio Cor Willems, Conny en ik in ren. Het is de bedoeling dat de wagens zodanig te verbeteren dat er een zo groot mogelijk aan tal kilometers per liter benzine of dieselolie mee kan worden gereden. In de vorige marathons werd gereden met zeer kleine, witte glamourkleding, ik hou wel van die toneelweelde. Schmink en inkt, dat is mijn wereld." „Wat de inkt betreft..." „Ja, schrijven, schrijven, dat is mijn lot, en ik heb er niets te gen. Ik zou niets anders willen. Hoewel...als ik zo kon tekenen als Pat Andra..." „Dat is je beste vriend, niet waar?" „Pat is mijn kameraad, ik voel een diepe lotsverbondenheid met hem, en artistieke verwant schap. Hij maakt de tekeningen bij al mijn werk, en de voorkan ten van mijn boeken." Herman Pieter neemt bundels uit de kast: „De vrouw in het maanlicht, dat is de paperback- uitgave, in 1973 was er een ge bonden luxe-uitvoering. Toen kenden de mensen me nog niet als literator volgens mij heb ben de meesten het oek toen ge kocht om de schitterende illu straties van Pat. Hier, het twee de boek met Pat samen, 1976, Het damesorkest, hier het derde, 1977, De kellnering, dan dus in 1979 Het herenhotel, en nu het vervolg De nymfentrein." „Plannen voor de toekomst?" „Ik heb met Pat Andrea toch de geluidloze taal der Nederlanders vastgelegd in het Nederlands ge barenboekje? Wé werken nu aan deel 2, dat komt uit tegen Sin terklaas in 1982. En met de Boe kenweek in 1982, voorjaar dus, komt uit waar we nu aan wer ken, de verhalenbundel De di vanpop." Thans ligt zijn nieuwste boek De Nymfentrein dus (voor 14,90) in de boekhandel. Het eerste exemplaar werd hem onlangs overhandigd door Conny Van denbos. Inmiddels hebben al zo'n 25.000 exemplaren hun weg naar het publiek gevonden. Het succes voor Herman Pieter blijft dus aanhouden. lichte voertuigjes, die door de deelnemers zelf moesten worlen gebouwd en veelal waren uitge rust met bromfietsmotoren. Een ander verschil met de voorgaande marathons is lat deelname nu voor iederten openstaat, terwijl voorheen slechts op uitnodiging kon worden meegedaan door Jrt- derwijsinstellingen zouls TH's en HTS-en. Het aantal deelnemers is vanve- ge de capaciteit van het circuit beperkt tot maximaal 120 va- gens. Zij moeten 10 ronden van ruim 4200 meter afleggen net een minimum gemiddelde snel heid van 60 kilometer per upr. Een snelheid van 50 kilomete.r per uur moet 150 meter na - start zijn bereikt om te voor men dat extreem langzaam wordt opgetrokken. Het is ten slotte de bedoeling om zo zuipig mogelijk te rijden onder omstan digheden die zoveel mogéijk overeenkomen met die in het normale verkeer. De wagens, die niet ouder mo gen zijn dan 5 jaar, zullen bui en de normaal geldende veilig heidseisen moeten voldoen aan een reglement waarin staat ver meld wat niet aan de auto rrag worden veranderd. Zo dient ïij- voorbeeld het standaard motir- blok te worden gebruikt, waar van echter wel één of meer cy linders mogen worden uitge schakeld. Ook mag een bepaa de gewichtsvermindering worqen gerealiseerd en mag de lengte van de auto t een bepaald perc ge wot >n vergroot am de st t beteren. De wagea 'tin ingedeeld 'n v'er klassen die g baseerd zijn op het gewicht van ut auto. Klasse 1 is voor a tc's met ten gewicht van 550 tot 800 kg., klasse 2 gaat van 801 tot 1)00 kg., klasse 3 van 1001 tot B00 kg. en klasse 4 geldt voor auto's met een gewicht boven 1300 kg. Per klasse wordt een aantal p"ij- zen beschikbaar gesteld. Voor de start zullen de auo's worden gekeurd om vast te stel len dat ze aan alle eisen voldcen. De rijders moeten in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. Het reglement voor de mira- thon kan uitsluitend schriftdijk worden aangevraagd bij de re dactie van de Autokampiien, Wassenaarseweg 220, 2596 EC Den Haag. De inschrijving zal worden geaccepteerd in voljor- de van binnenkomst. Van dein- schrijvers zal een waarborgom worden gevraagd teneinde erige zekerheid te verkrijgen dat de inschrijving ook gestand wcrdt gedaan. Iedere deelnemer <nt- vangt deze waarborgsom terig.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 10