Streekmuseum Jan Anderson bestaat vijfjaar Zijdevel „spuit" eerste paal aan Lange Haven PAGINA 21 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 2 DECEMBER 1981 Randstad Edities verschijnen ■in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. -Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222 m 1 i 1 m „Vlaardingen te kijk" weer in 1898 de Schiedamsedijk precies ter hoogte waar nu de hoofdingang van het sportpark de Vijfsluizen is. „Vlaardingen te kijk": een zand- en sodahandel rond de eeuwwisseling van Schellebeek op de Groen van Prinsterstraat. Antieke etalage Gelegenheids aardewerk „Vlaardingen te kijk in 1899": een zangdemonstratie op een podium aan de Gedempte Biersloot. „Vlaardingen te kijk in 1930": de stad vanaf de toren Grote Kerk gezien SCHIEDAM Nog binnenstad, voor het einde van dit Voorts bestaat er eni- jaar zal de gemeente ge hoop dat binnen- de schetsplannen pre- kort een start kan senteren voor een worden gemaakt met omvangrijk woning- de (eerder uitgestel- bouwprojekt in de de) bouw van hon derd woningen op de kaalslag in het cen trum. Dit maakte wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelij ke ordening, PvdA) giste ren bekend bij het slaan van de eerste paal voor 16 huizen en 3 winkels tus sen Hoogstraat en Lange- Haven. Risico In de bouwput aan de Lange Haven wordt niet geheid. De palen worden „gespo Zijde veld als heier in de cabine „Vlaardingen te kijk" lustrum- expositie VLAARDINGEN Het Streekmuseum Jan Anderson aan de Vlaardingse Kethelweg 50 in Vlaardingen gaat zaterdag het vijfjarig bestaan vieren met een expositie onder de titel Vlaardingen te kijk tot en met maart 1981. Op de expositie zijn beelden, meestal foto's, te zien van zeer genheids aardewerk vanaf 1913, oude en nieuwe foto's die nog gemaakt ter ondersteuning van nooit zijn getoond. allerlei Vlaardingse feestelijk- Zo is er wellicht de oudste foto heden en straatnaamborden waar te nemen, namelijk een van reeds lang verdwenen stra- erepoort met 12 straatventers ten. die in 1863 is gemaakt. Ook het winkeltje in het streek- Iedere Vlaardinger en andere museum haakt in op deze expo- geïnteresseerden in de toch wel sitie. Daar zijn niet alleen foto's zeer rijke geschiedenis van van oude bakkerswinkels en Vlaardingen kan op deze eerste gereedschappen te zien, maar lustrum expositie van het tevens diverse Vlaardingse lek- Streekmuseum Jan Anderson kernijen verkrijgbaar zoals: IJ- het hart ophalen. zerkoekjes, Citroenbrokken, Er is bv. te zien: een fotoalbum Peperkoek, bruidssuiker, kra- uit 1898, maar ook 25 glasplaten uit 1925, maar ook bv. het origi- keling. neel dagboek van J. C. Buuren Het streekmuseum Jan An- van Heyst compleet met foto's derson, een geheel particulier en personalia dat deze week in initiatief van de naamgever, drukvorm is verschenen en zondag van de maand geo- waarvan maandag het eerste pend van 14-16 uur. exemplaar aan de Vlaardingse De expositie Vlaardingen te cultuurwethouder Ary Maarle- is iedere zaterdag en eerste veld is aangeboden. kijk is mogelijk geworden door subsidies van de Cultu rele Raad Vlaardingen en boekhuis Den Draak. Verder zijn er op de expositie Vlaardingen te kijk te zien. Vlaardingse boeken in antieke etalage, dichtbundels-bellete- rie-kinderlit- en geschied. Inge lijste foto's en prenten o.a. grote foto personeel Hollandia (1907) en ingelijst getuigschrift. Pente keningen en aquarellen Wei land, Nieuwstraten en Wester- dijk. Ansichtkaarten en oude kranten. Poststukken naar Vlaardingen 18e en 19e eeuw en almanak 1815 met vertrektijd Vlaar dingse postkoets. Schildjes met berkenboom zelfs met logger op zee. Wapensteen uit stadhuis en gedenksteen Gemcentebewaar- school Westnieuwland. Num merbord uit de Wijkverdeling 1947 (Kortedijk 67/69). Werf- bord „Dina" 1914 Werf A. de Jong. Penningen Haringritten- Feestverg. Flardinga-Jacob v.d. Windt-Gaspenning. Schilderij uit rederijkantoor met situatie 1860 Buizengat/Ho- flaan. Aquarel planten Vlaar dinger Ambacht 1939 Dick En gelse. 19 nov. 1976. „Een Verza melaar te Kijk" - Groetjes uit Vlg, Aanwinsten 1977, 300 jaar Krant, Volkskunst, Vlaardinger Ambacht van dorp tot Stads wijk samen met Archiefdienst. Wat had u gehad willen hebben 100 jaar Winkelgebeuren, Nooit weer tweede wereldoorlog, Oranje Boven, Kinderparadijs, Meester Schilder; tot afgelopen zaterdag. Bijzondere aandacht zal onge twijfeld ook gaan trekken gele Schetsplannen voor woningbouw centrum vóór eind '81 klaar Al naar gelang de grootte varië ren de prijzen van 126.000 tot 157.500 gulden. De bouw wordt uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf Hijbeek BV uit Zwijndrecht. De kritiek dat niet een Schie- damse aannemer verzocht werd dit projekt uit te voeren werd door direkteur Korenmans van de hand gewezen. Hij wees er op dat Hijbeek de plannen zelf heeft ontwikkeld en ook zelf het risico moet dra gen. Overigens wordt dat risico niet groot geacht. Zelfs bij de huidige malaise op de huizenmarkt heeft Korenmans er alle vertrouwen in, de woningen vlot kwijt te ra ken, dit gezien de maximale pre mie die kopers krijgen. Ook voor de winkels (die vol gens Zijdeveld het „laatste blin de oog" aan de Hoogstraat zullen vervangen) meende de aanne mer wel huurders te kunnen vinden. Een voorvader van Korenmans, zo had de direkteur uit de be drijfsarchieven opgemaakt, is ooit als bouwer actief geweest in Schiedam. Deze zou omstreeks 1929 de voormalige brandweerkazerne hebben gebouwd op de plaats waar tegenwoordig het stads kantoor staat. De plannen voor honderd wo ningen waar Zijdeveld op doelde liggen overigens nog steeds bij Rijnmond, samen met zeven be zwaarschriften. Pas wanneer Rijnmond die bezwaren onge grond zou verklaren kan Schie dam een aanvang maken met het projekt. Het „slaan" van de traditionele eerste paal ging gisteren niet volgens het gewone recept, om dat aan de Lange Haven gebruik wordt gemaakt van een andere techniek, waarbij eerst met be hulp van een reusachtige machi ne een gat wordt geboord da! vervolgens met beton wordt vol gespoten. Eén en ander dient om lawaai in de binnenstad zo veel mogelijk te beperken. Bovendien zou heien schade kunnen aanrichten aan de belendende panden. Van de zestien woningen die verrijzen zullen tussen de Haven en de Hoogstraat (nabij de Bok- kensteeg) zijn er tenminste 15 gepland voor de premie A-sec- tor.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 21