M M I#f i*/t TD A MM O A A Ai MA NL Liz ifMmtfAMif Wat is een sneltram DEZE KRANT BEWAREN Informatieavond op 8 december Naar verwachting zal eind 1984 tramlijn 1 vanaf de Koemarkt zijn doorgetrokken naar Woudhoek- Noord. Een verdere doortrekking naar Spaland naar het aldaar geplande N.S. Station Kethel is te verwachten in de periode 1985-1990, afhankelijk van de verdere planontwikkeling in Spaland. Eind 1979 heeft de minister van verkeer en wa terstaat ingestemd met de realisatie van dit tram project. In de 2e helft van 1982 zal met de werk zaamheden worden gestart. De aan te leggen trambaan geeft een goede verbinding tussen de noordelijke stadswijken en het Schiedamse cen trum. Daarnaast zal deze tramlijn aansluiting ge ven op het Rotterdamse tram- en metrosysteem. Dit is met name voor het woon- en werkverkeer van belang. WEG KUKRICWTiriG PLEIDI '40-'45 IÉlllË$ Het Schiedamse gemeentebe- moord naar het Marconiplein) stuur had liever gezien dat de was doorgetrokken vanaf het thans in aanleg zijnde Rotter- Marconiplein naar Schiedam- damse oost-westlijn (van Om- centrum en Schiedam-noord. Uit het overleg met het ministe rie bleek dit echter in de eerst komende jaren niet haalbaar. Het aanleggen van een railver binding naar Schiedam-noord is al jarenlang een regionale wens. Reeds in 1969 koos de Rotter damse gemeenteraad voor een metrosysteem. Er is in Rotter dam een naar het zuiden en noorden doorgetrokken metro lijn en ook dacht men aan een nieuwe oostwest-metrolijn van Ommoord naar Vlaardingen. Broekpolder (via Schiedam-cen- trum en Schiedam-noord). Deze krant is een uitga ve van de Dienst Ge meentewerken in sa menwerking met het Bureau Voorlichting van de gemeente Schie dam. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 2 DECEMBER 1981 PAGINA 25 SsS* Verlenging tramlijn 1 naar Schiedam- noord Tijdens de bouw van de oostwestlijn be sloot de Rotterdamse gemeenteraad deze metrolijn om te bouwen tot sneltramver binding. Bij het bestellen van het mate riaal voor deze Rotterdamse sneltramver binding stelde de minister van verkeer en waterstaat als eis dat dit materiaal bij doortrekking van deze sneltram naar het westen in Schiedam en Vlaardingen als een sneltram op straatniveau zou kunnen rijden. Het door Rotterdam inmiddels ge kozen sneltrammateriaal voldoet aan die eis. In Schiedam hebben burgemeester en wet houders in 1977 „gekozen" voor een snel tram die naar Schiedam-noord zal gaan. Dit standpunt werd gedeeld door het ge meentebestuur van Rotterdam en het da gelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Omdat in verband met de fi nanciële aspecten de doortrekking van de sneltram naar Schiedam-noord in de ko mende jaren nog niet mogelijk is, is ge zocht naar een mogelijkheid, die in de toe komst tot een sneltram kan worden omge zet. Deze mogelijkheid bestaat uit het doortrekken van de (ondergrondse) snel tram uit Rotterdam-centrum tot aan het Marconiplein, het tegelijkertijd verlengen van de bestaande tramverbinding (lijn 1) naar Schiedam-noord en het inrichten van een (snel)-tramstation op het Marconi plein. Bij het aanleggen van een tramlijn naar Schiedam-noord moet er dus rekening worden gehouden met het feit, dat in de toekomst deze tramlijn omgebouwd moet kunnen worden tot een sneltramlijn. Men zal dus nu al moeten letten op zaken als: de breedte van de baan (ruim 7 meter); breedte halteplaatsen (ca. 3 meter); voldoende ruimte voor railbochten; Een sneltram kan globaal worden om schreven als een metro, die zijn voeding krijgt via een bovenleiding, waardoor het mogelijk is om een sneltramproject boven de grond als een gewone trambaan aan te leggen. Dit is niet mogelijk bij een metro, die elektrische voeding krijgt via een grondleiding, waardoor het voor de veilig heid nodig is om van volledig gescheiden banen uit te gaan (zie de metrolijn naar Hoogvliet). Het in- en uitstappen kost bij een sneltram minder tijd, omdat dit net als bij een metro op één niveau gebeurd (ver hoogde perrons van ca. 50 cm.), de deuren veel breder zijn en in een sneltram geen kaartjes worden verkocht. Ook zal een sneltram zoveel mogelijk vrij van het ove rige verkeer worden aangelegd (vrije baan). Dit alles met de bedoeling de reistij den zoveel mogelijk te bekorten. Verder is een sneltram wat langer en breder dan een gewone tram die door de R.E.T. wordt - gebruikt. Door de gemeenteraad is inmiddels in zijn vergadering van 16 maart 1981 een krediet- verleend van ca. 72.000.000,- voor de uit-, voering van het tramproject. Voor de bewoners, winkeliers en andere belangstellenden uit het gebied Nieuwland en Bijdorp o.a. het gedeelte: 's-Gravelandseweg tussen de Proveniersbrug en Plein'40- 45, Burg. van Haarenlaan tussen Plein'40-45 en Nieuwland- plein, Nieuwe Damlaan tussen Nieuwlandplein en Churchillweg. De informatieavond wordt gehouden op dinsdag 8 december 1981 om 20.00 uur in het dienstencentrum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Damlaan. Op deze avond wordt gesproken over de aanleg van het 2e gedeelte van de trambaan naar Schiedam-noord tussen de Proveniersbrug en rijksweg 20 nabij de sporthal. Daarnaast krijgt u nadere toelichting over het ie gedeelte van de tram baan „de Broersvest" op welke wijze de plannen tot stand zijn gekomen. Ook kunt u op de plannen reageren op 8 de cember 1981. Vanaf woensdag 2 december 1981 t/m dinsdag 8 december B)81 v.m. zijn bij de receptie van het stadskantoor tekenin gen te bezichtigen van de stedebouwkundige uitwerking tramtracé tussen de Koemarkt/Broersvest en rijksweg 20 bij de sporthal. Zowel in het stadskantoor als in het dienstencen trum „De Vier Molens" zijn formulieren beschikbaar waar u uw reacties op de plannen kunt geven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 25