mm Mogen wij u enkele vondsten aan de hand doen voor een aantal veel-gegeven gebruiksvoorwerpen in deze tijd van 't jaar? Koffie zetten - korte metten - aanbevolen - koffiemolen. Rijbewijs - lijkt niet wijs - eigenwijs - hoge prijs - sleegewiegel - autospiegel. Ijdeltuiten - mooie kuiten - zich bespuiten - odeurkanon - zo'n geurlotion. Man onstemd - borst beklemd - voelt geremd - verkeer gestremd - nieuw overhemd. Camera - kijk eens na - ja, die dia - alle stadia - optima forma - linea recta - naar C&A - voor een beha. Sneeuw en ijs - hoge prijs - roest en pekel - grote hekel - geen autodrama - een autopiama. Barmeubelstuk - met hoge kruk - goed humeur - te kust, te keur - de charmeur - bij de interieur - past deze fles likeur. Coctaildress - veel succes - minnares - amusant - zeer charmant - hand in hand - toch onthand - op terrasje - ik verrasje - avondtasje. Wintermaanden - ogen traanden - uw aanstaande - verder gaande - weg gebaand - zeer meegaand - bedoel niets kwaads - rijdt scheve schaats - iets desolaats - snel verplaatsen - nieuwe schaatsen. Hartversterking - samenwerking - plichtsbetrachting - in verwachting - 300 dagenlang gedragen - hinderlagen - kinderwagen. Televisie - wereldvisie - veel bekoring - maar vaak storing - beeld verduisterd - vloek gefluisterd afgeluisterd- voetbalwedstrijd - geen bal, wel spijt - zeur niet langer - kleurontvanger. Wie kan ons zeggen, hoeveel uren, ja hoeveel dagen er al besteed zijn aan het maken van sinterklaasgedichten? Jong en oud waagt zich dan aan de rijmelarij. De ouders moeten wel, gedwongen door jarenlange traditie in hun fa miliekring. De jongeren nemen het over als ze hun vrienden en hun geliefden willen verras sen. Er zijn schitterende sonnetten gewrocht in luttele kwartiertjes, maar ook afschuwelij ke kreupelrijmen van onafzienbare lengte, in een aantal uren dat nuttiger kon worden be steed. Te kust en te keur Peil omhoog U maakt het zélf Handige hulp bij onze Sinterklaasgedichten Een Rijmwoordenboek En toch zou niemand die romantische, vaak zeer persoonlijke en veelal „opvoedkundige" rijmela rij willen missen als het weer 5 december is... Je kunt er je beste vriend mee op zijn feilen wijzen, maar ook je baas een hak mee zetten. En het middel wordt geregeld aangegre pen om er een verborgen liefde mee te uiten. He laas durft dan menig ver liefd hart niet anders te ondertekenen dan met „Sint" of „Stoute Piet". Het is de vraag of de aan gebedene dan de juiste af- zend(st)er het begeerde kusje geeft ter beloning. Het dichten heeft zulke vor men aangenomen in ons land, dat menige uitgever zich al eens waagde aan een rijm woordenboek. Het aardige van zo'n boek is de overzichtelijkheid van de rijk dom aan rijmmogelijkheden in onze taal. Zelfs de arme opa die van zij AOW alleen maar een stukje vlakgom voor zijn klein zoon kan kopen, vindt er een overdaad aan toepasselijke woorden in, om de scholier toch een prachtig gedicht te kunnen sturen. Hij kan bijvoorbeeld diens „ge- stuf" laten rijmen op zijn gebluf, gepuf, gesnuf, gesuf op school, of zijn getuf op de brommer, en mogelijk is de knaap zodra hij heeft gesuft wel verbluft of ver suft. Kiest hij dan nog het woordje gom, dan kan hij uit drie kolom men bijpassende rijmmogelijk heden zoeken, waaronder o.a. ik bekom, andersom, 't draait erom, mensdom, sexbom, ver welkom, rijkdom, ouderdom, buigt om en thuiskom. Zegt u nu nog eens, dat u geen sinterklaasgedichtje kunt ma ken! Met een klein, praktisch rijmwoordenboekje draalt u daar uw hand niet meer voor om. De dichtregels vloeien u uit de pen met de snelheid van het omslaan van enkele bladzijden. U kunt met zo'n nuttige hand leiding beslist het peil van uw poëtische ontboezemingen ver hogen. U hoeft niet meer te vervallen in een cadeau „voor 't wijf", „vandaar dit geschrijf" met een „hand al stijf", de „vingers alle vijf", want dat heeft „niet veel om 't lijf" en voorkomt geen nieuw „gekijf". Een rijmwoordenboek stelt u straks in staat, de goedheiligman een ode te laten richten aan uw „gade", nadat hij zich beraadde over een tirade. Die gaf hem wel te raden of zij niet wordt overla den met zoveel sieraden, maar uiteraard heeft Sint zijn schip beladen met de begeerde voor raden... En dan kunt u naar verkiezing nog iets in voegen over haar heldendaden of haar gruwelda den (doorhalen wat niet ver langd wordt) en uw ballade staat direct op hoger plan. Gooi ook de banale en platvloer se woorden overboord. Een hei- ligman krijgt nu eenmaal geen idee op de w.c., maar verkiest volgens de etiquette een retraite op de toiletten, beter nog: In de couchette. Iemand die wil smullen laat u z'n buik niet vullen met vette spullen, maar voor de binnen vetter brengt Sint de banketlet ter van de letterzetter, dat klinkt netter, zelfs temidden van geschetter en gespetter, ge knetter (van radio-amateur) en gekwetter (van vogelliefhebber). Aanduidingen voldoende voor de soorten ontvangers der ge schenken. Maar... is een rijmwoorden boek werkelijk onmisbaar? Ach nee, als u verstandig te werk gaat en niet meteen in het net schrijft, kunt u wel een vlot sinterklaasgedicht maken zónder zo'n woorden lijst. Wat u dan wel moet doen, is zelf rijtjes woorden opschrijven met de zelfde uitgang als de sleutel woorden van het geschenk en die van degene die het krijgt. Stel, u wilt handschoenen schenken aan uw geliefde. Dan schrijft u eerst alle woorden op die u maar kunt bedenken met de uitgang -oenen. Bijvoorbeeld: zoenen, seizoenen, miljoenen, vi sioenen, bedsermoenen, legioe nen, verzoenen. Dan een rij woorden die rijmen op hand schoen; fatsoen, aandoen, wat doen, katoen, weldoen, mee doen, enz. U ziet, er zijn al veel bruikbare woorden bij. Zo gaat u voort met rijtjes woor den over het karakter van uw geliefde. Als die te zuinig is om zelf handschoenen te kopen, dan kunt u een keus maken uit: Vrek, gek, chèque, gebrek, schandvlek, blauwe plek, weg dek, bij uitstek, uittrek, over trek, bedek, maar ook uit zuinig, gierig, zwierig, zielig, wraakgie rig, vernietig, verdrietig, plezie rig, nieuwsgierig, vrijwillig, on verschillig, moedwillig, (on)wil- lig, eigenzinnig, waanzinnig, zachtzinnig, aanminning, stomp zinnig, pinnig, vinnig en innig. Om maar een greep uit de mo gelijkheden te doen. En dan zult u eens zien, hoe ge makkelijk opeens het dichten wordt. Als u dan een regel opschrijft met aan het einde één van de genoteerde woorden, kunt u er zo twee, drie op laten volgen met prachtig toepasselijke vond sten erin verwerkt. Het succes is dan verzekerd. Probeert u het maar. van de Sint Plak hout- of papierkrullen op Sinterklaaspakjes en u hebt een ideaal camouflagemiddel. Gebruik afschminkcrème om de schmink eraf te halen, maar eerst het grootste deel verwijderen met watten of papieren zakdoekjes. Verstop pakjes achter Sinterklazen. Teken Sinten op karton en knip ze uit en kleur ze. Gebruik taartkleedjes voor baarden en snorren. Plak de Sinten tegen de pakjes aan zodat het lijkt of zij staan. Zet de namen voor wie de pakjes bestemd zijn in de buurt van handen. Legt u marsepein of chocolade in de schoenen van de kinderen, houdt er dan rekening mee dat honden en katten ook vaak van deze lekkernijen houden. Geef ze dus niet de kans 's nachts alles lekker op te peuzelen. Doe altijd eerst een laag crème op het gezicht en kam het haar helemaal naar achteren. Doe dan een hoofdband om zodat de schmink niet in uw haar terechtkomt. Gebruik nóóit schoensmeer maar echte schmink, die u in een feestartikelenwinkel kunt kopen. Speelt u zelf voor Sint of Piet, verkleedt u zich dan eerst voor u zich gaat schminken. Als u pakjes verstuurt, zorg dan dat naam en adres van de afzender ook duidelijk vermeld staan. Als tijdens het verzenden iets verkeerd gaat komen de pakjes weer bij de afzonder terug. Zet banket even in een matige warme oven voor u ze bij de koffie serveert. De smaak van de spijs komt dan meer tot zijn recht. Ook het korstdeeg wordt wat knapperiger. Slaat uw kachel 's nachs wel eens aan, zet dan de schoen gevuld met chocolade niet te dicht bij deze warmtebron. Ook in de winter zijn zonnestralen vrij warm. Zet daarom chocoladefiguren op plaatjes waar de zon niet kan komen. De amandelen voor spijs moet u eerst broeien in warm water, dan pelt u ze gemakkelijker af. Droog ze goed voordat u ze door de amandelmolen doet. Heel goed kunt u amandelen ook door de vleesmolen draaien. Het is dan wel nodig de amandelen 2 keer te malen. Voor het maken van papiermaché heeft u nodig, oude kranten, heet water en behangerslijm. Scheur de krnaten in repen en daarna in kleine stukjes. Gooi het papier in het hete water, goed roeren en laat dit een nachtje staan. Neem 2 soeplepels lijm op 1 liter water. Het papier uitknijpen en beetje bij beetje de lijm toedienen terwijl u flink roert, eventueel met de mixer, totdat er een soepele maar niet te dunne massa ontstaat. Maak hiervan surprises zoals maskers, poppen, schaaltjes enz. Laten drogen dichtbij een warmtebron of in een matig warme oven. Beschilder voorwerpen gemaakt van papier-maché met plakkaat- of waterverf. Garneer gevulde speculaas met halve amandelen. De bovenkant eerst met ei bestrijken, de amandelen erop drukken en in een niét te hete oven bakken. Bestuif een speculaasplank met rijstebloem, deze bloem is meer geschikt voor speculaas dan patentbloem. De speculaasjes worden mooier van kleur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 33