Het Nieuwe Afscheid vaii 'jïveel IBIS geconsulteerd internist Topanga Canyon Band in sociëteit Q.T. 3e Jongerendag >Nurth&, Veldslag in woonhuis ULTRAC BV M Af scheids- comité Randstad en broed vogels Optiek „Argus" Stadsblad NCVB-kerst T.V. DEFEKT? RADIO ABA Band Vrije tijd Pionieren Trots Ups en downs Ontslag dreigt voor 35 mensen bij Coca Cola Heerlijk avondje Onderscheiding Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070- 190222. JutoVGarage-Rcfcreotte KONTAKTLENZEN Dr. A. C. Taverne, internist, gaat het Noletzie- kenhuis verlaten. Dit afscheid, dat eigenlijk 2 jaar te laat plaatsvindt wegens de fusie met het Gemeentehuis, wordt door dr. Taverne met gemengde gevoelens tegemoet gezien. In zijn huis aan de Waran de waar hij ook drie ka mers voor de praktijkvoe ring heeft, praten wij met hem over deze en andere zaken die hem gedurende zijn loopbaan als internist in Schiedam zijn overko men. BEERS Ultrac zet haar nieuwe showroom voor U open!! „Ik heb wel tien jaar nodig om mijn postzegelverzameling te ordenen" SCHIEDAM Primeur voor sociëteit Q.T., pri meur ook voor Schiedam. Op zaterdag 5 december (St. Nicolaasavond) treedt in de sociëteit aan de Nieuwstraat, Teerstoofge bouw, de alom vermaarde formatie Topanga Canyon Band op. T. OE VOLVO LH AF SPECIALIST Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Voor alle soorten Oranjestraat 19-21 Schiedam Tel. 266431 Lid A.N.V.C. Koopcentrum „Koningshoek" Maassluis Tel. 01899-19039 Gemengde gevoelens, omdat hij door zijn werk als inter nist met ontzettend veel men sen dagelijks in aanraking kwam. De kontakten met die mensen zal hij zeker missen, denkt dr. Taverne. Zijn eerste ervaringen als arts met Schiedam en de Schiedam mers dateren van 1944 toen hij als enige internist startte in het Noletziekenhuis. Sommigen van de eerste patiën ten komen nog op zijn spreek uur. Dat zijn goede bekenden voor hem geworden, en met hen vele vele anderen die in de loop der jaren zijn spreekkamer be volkt hebben. Ook veel Vlaar- dingers zijn daarbij want in de eerste jaren na de oorlog had Vlaardingen geen eigen inter nisten. Nu tellen de beide ziekenhuis (Holy en Schieland) samen 10 internisten. Dat is niet alleen een kwestie van de toegenomen bevolking, het is meer een kwestie van een heel andere „consumptie" zoals mevrouw, Taverne, die als geheugensteun voor haar man die telkens even binnenloopt, dat uitdrukt Gemengde gevoelens ook, omdat in het ziekenhuis zo'n groot deel van zijn leven ligt. Vooral die eerste tijd, toen het ziekenhuis ongeveer 90 bedden had, was het leven van dr. Ta verne en zijn vrouw nauw met het ziekenhuis verweven. Tegen zijn vrouw heeft de dok ter in die periode gezegd: Ga maar steno en typen leren bij Schoevers. Je moet weten dat het salaris dat je toen kreeg om te lachen was, verklaart hij, je moest dus veel mogelijk zelf doen. Zo'n praktijk brengt een gewel dige papierwinkel met zich mee; een internist moet alles bewa ren, moet brieven schrijven naar ven. In de eerste helft van 1982 zal hij nog praktijk aan huis hebben om geleidelijk zijn patiënten te kunnen over dragen aan zijn opvolger, de heer W. Allon. In juli zal hij officieel af scheid nemen van het zie kenhuis, het bestuur en de collegae. de huisartsen en zo meer. Mijn vrouw heeft de hele zaak admi nistratief gerund, ik zou me geen weten zonder haar. Zij kent ook alle namen; als er iets weg is dat niemand kan vin den, brengt zij het boven water. Nu zij wethouder is, heeft zij na tuurlijk minder tijd ervoor, maar zij weet het allemaal, hoor. Zij is het brein van de organisa tie. Die administratieve rompslomp is de andere kant van de me daille. Een internist leeft bij de gratie van zijn dossiers. Ik krijg 40 tot 50 patiënten per dag, en die berichtgeving naar de huis artsen is een extra last. Op de dag heb je daar geen tijd voor, dus het is altijd avondwerk of in het weekend. Dus je begrijpt wel, ik kom nauwelijks aan een boek toe. Mijn hele huis staat vol boeken daarvan heb ik er misschien 200 niet gelezen. Verder heb ik wel 10 jaar nodig om mijn postzegel verzameling te ordenen. En mis- schiek ga ik ook weer eens vis sen. Dr. Beukers was mijn vismaat, maar die is al weer tien jaar dood. Ik ging natuurlijk nooit in het Beatrixpark vissen, grapt hij. De kans om patiënten tegen het lijf te lopen was daar te groot. En patiënten zag hij dagelijks genoeg, met twee en een halve dag polikliniek en twee en halve dag spreekuur aan huis. Van de internisten doen alleen dokter van Es en ik dat nog, praktijk aan huis. Dat is zo gegroeid en dat geef je niet op. Nu hij zijn loopbaan als internist aan het afsluiten is gaan de ge dachten van dr. Taverne dik wijls terug naar de beginperiode. Er was praktisch niets in het Noletziekenhuis, herinnert hij zich. Je moest ontzettend veel zelf doen. Er was een röntgenappa- raat van 1926. Dat was gewoon een museumstuk, en nog ge vaarlijk ook. Ik kan je nu niet gaan uitleggen waarom het dodelijk gevaarlijk was, maar het was een schert- sapparaat. Ik was opgeleid met moderne apparatuur, maar god zijdank was ik er in getraind om er mee om te gaan. Ook waren er geen analisten, ik deed mijn eigen laboratorium-onderzoek. Dan had je geen tijd om alles op te ruimen, en dan moest mijn vrouw komen om de pipetten en de buisjes schoon te maken. Later kwam er een part-time analiste, en moet je zien hoeveel er nu rondlopen. Zelfs de hart- filmpjes werden nog door mij zelf ontwikkeld in die tijd. Het röntgen-onderzoek ben ik ongeveer 10 jaar blijven doen. De ontwikkeling van het dorps ziekenhuis met 90 bedden dat Nolet toen was, tot het streekzie kenhuis van nu met 300 bedden, is interessant om meegemaakt te hebben. In het begin was het geweldig pionieren; van vrij primitief is het nu geworden tot een zieken huis dat iedere specialisatie be halve hartchirurgie onder zijn dak heeft. In de woorden van dr. Taverne klinkt een zekere trots door die zeker niet misplaats is, uit de mond van een man die deze op bouw gedurende 38 jaar meebe- werkstelligd heeft. Bewondering is er ook voor het voortschrijden van de techniek die zoveel mogelijk maakt in de geneeskund.e Je kunt alle moge lijke dingen in een handomdraai laten bepalen, zegt dr. Taverne. Een buisje bloedserum in de ma chine, en er rollen 12 bepalingen uit. De biochemie heeft zo'n vlucht genomen. Als mijn blocnota al opgeborgen is, komt nogmaals de verhou ding arts/patiënt ter sprake. Dat ook hierin veel veranderd is, beaamt dr. Taverne. Hoewel er nog altijd halve godheden van dokters zijn, zegt hij. Zelf is hij nog een beetje ouder wets wat de benadering betreft. Zijn kontakten zijn niet zuiver technisch. Hij probeert ook de achtergronden van bepaalde ziekteverschijnselen mee te we gen, terwijl er anderen zijn die een „technischer" aanpak heb ben. Hij probeert ook altijd met be hulp van tekeningen de patient duidelijk te maken wat er met hem aan de hand is. De persoonlijke kontakten met de patiënten waren hem veel waard, en verder zegt hij over de periode die nu bijna definitief achter hem ligt: het is net als 't hele leven een tijd geweest met ups en downs. SCHIEDAM Op donderdag 17 december aanvang 19.45 uur houdt de Ned. Chr. Vrouwen bond haar advent-bijeenkomst, welke door mevr. van Harten zal worden verzorgd. Aan de hand van vertellingen en declamaties zal zij het kerst- Qebeuren doen herfeven. De pfaats van samenkomst is de Rank, Schiedamseweg 122, Schiedam. Ook niet-leden zijn van harte welkom. UITDEUKEN xVi SPUITEN is veel voordeliger bij: Buitenhavenweg 160, telefoon 261046. Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.210. VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 - NR. 90 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG Carriere Dr. A. C. Taverne was vol ups en downs Het belooft een hartstikke lek ker weekje te worden. De poen voor december is net binnen, er is een gratificatie in het vooruit zicht, een looncorrectie en de kinderbijslag. Er is geen enkele Sinterklaas, die in de WW loopt of rijdt en in de winkel om de hoek, waar ze speelgoed verko pen is net de laatste pop de deur uitgegaan voor een zacht prijsje, want het linkeroog van Mies ging niet goed meer dicht als ze moest slapen. Er is geen banketbakker in het land, die nog een banketletter kan zien en hij ziet speculaas al leen nog maar als veevoer. En toch zal het volgende week weer een gezellig feest worden. Zus, die helemaal in Sappemeer als receptioniste werkt is thuisgeko men en Huub, tweedejaars op de KMA is in gala verschenen. Mam heeft des morgens al de flesjes pils in de kelder gezet, zo dat ze de tien graden halen, die ze hebben moeten en in de koel kast staat de duurste jonge, die ze krijgen kon, want ze wil de pipa eens voor een keer weer echt verwennen. Het is volop pakjesavond dit weekend, geen zakjesavond, want er zijn geen stoute kinderen meer, die mee moeten naar Spanje sinds er de democratie is uitgebroken. We hebben allemaal zielsmedelij met degenen, die in het zieken huis liggen en geen pleeg" kan zich zo uitsloven, dat de wee moed verdwijnt. Het wordt echter ieder jaar moeilijker om een verrassingse lement te vinden, want in deze welvaartsstaat heeft eigenlijk ie dereen alles al. Geef nou eens een gerookte fo rel aan iemand, die ze het hele jaar door genuttigd heeft en nu met een wijde boog om een fo- rellenkwekerij heenloopt. Geef nou eens een prachtige vergro ting van een kleurenfoto, ge maakt in de zomervakantie aan iemand, die zelfs het woord dia niet meer kan horen. En kom eens aan met een „singletje" bij iemand die geen langspeelplaat meer kan bergen. Maar wat kan men anders doen. De derde wereld is zo ver en wat moet Ali in dat kleine dorp ergens in Turkije, waar die aardbeving heeft huisgehouden met een mapje kinderpostzegels of met een speelgoedauto, terwijl het vijftien graden vriest. Het is voor de gemoedsrust van ons al len maar het beste eigenlijk om oogkleppen aan te doen, gewoon vaderlands sinterklaas vieren en de rest maar over te laten aan het Rode Kruis. Met slaapzak ken, verwarmingstoestellen en melkpoeder. Bcttowey 27. Schiedam, fel 010 1S206Ö SCHIEDAM Voor de patiënten van Dr. Ta verne wordt de gelegen heid geboden om afscheid van hem te nemen tijdens een receptie in de aula van het Schielandzieken- huis Stadhouderslaan op: vrijdag 15 januari 1981 van 15.30 tot 17.30 uur. Er is dan tevens gelegenheid om kennis te maken met zijn opvolger Dr. W. Al lon. Omdat veel patiënten hebben gevraagd naar de mogelijkheid de bijdragen voor een afscheidsge schenk te coördineren is er een klein comité ge vormd, te weten: Zr. M. H. S. van Worcum, Toon Verheijenstraat 156, Schiedam tel. 708778 en mevr. Th. van Velzen- Bielders, Warande 167, Schiedam, tel. 268463. Eén van beide adressen kunt u bellen voor nadere inlichtingen. Er is een apart bank- en gironum mer geopend voor dit doel. 1. Bank Mees Hope te Schiedam, no. 258076518. ten name van mevr. Th. van Velzen, Warande 167, Schiedam, onder vermel ding van „afscheidsge schenk Dr. Taverne. 2. Giro no. 4296020 ten name van mevr. Th. van Velzen, Warande 167, Schiedam, onder vermel ding van „afscheidsge schenk Dr. Taverne". Dr. A. C. Taverne, geboren in Rotterdam in 1914, kreeg zijn opleiding in de Anto- niushoeve in Voorburg. Hij voltooide zijn studie bij professor Vermijne in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. In maart 1944 begon hij zijn loopbaan als internist in het Noletziekenhuis in Schiedam. Kort na de oorlog hielp hij om de bloedtransfusie dienst weer op poten te zet ten; bij het 25-jarig bestaan daarvan ontving hij hier voor een onderscheiding van het Roode Kruis. Hoewel dr. Taverne op 15 januari al afscheid neemt van zijn patiënten, zal hij nog tot juli werkzaam blij- De nieuwe Topanga Canyon Band Voor de liefhebbers en kenners behoeft de band geen nadere introduktie, maar voor wie nog nooit van de naam gehoord had: de Topanga Canyon Band speelt muziek met het karakter van West-coast country Rock. Zaterdag is de groep voor het eerst in de nieuwe bezetting te beluisteren. Leden van de band zijn: Carlo Reys (mondharmonica, zang, conga's), Nel de Jong (piano, zang, gitaar), Cecille Brabander (zang, percussie), Nico de Vries (gitaar, piano, zang), Nico Bosman (bas). Berry de Vries (drums) en Jasper de Koster (gitaar en zang). Het optreden in Q.T. begint om ongeveer half tien. Toegangs prijzen als vanouds: leden gra tis, niet-leden vijf gulden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1