I? Indrukwekkende plechtigheid in Koningshof scqenk^ que KADO KREUGER Zij kregen het verzetsherdenkingskruis I I I I I I I I I I I I I DRIES Nieuwjaars receptie Vervolg van voorpagina Passief Opslaan Orgelconcert Routewijziging buslijn 30 Persoonlijke uitreiking uitreiking Aanvragen 'N RANDSTAD-EDITIE Ter waarde van f| iTjöiöi- Zegge l_§_0 J? _pI gulden Datum I /fl |<P/| I Fbraaf foto's Ronald Stam Deze cheque van 100.- krijgt u van ons Bij aankoop van 'n KOSTUUM of COLBERT PANTALON. DE HEREN MODEZAAK VAN SCHIEDAM Broersvest 6, tel. 268206 JURKJE Koemarkt 1: Schiedam Zuidplein Hoog 572 Rotterdam Verzetsstrijder van het eerste uur Aart Aardoom kreeg ook een welverdiende on derscheiding. SPAANSEPQLDER Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam Tel. (010)-154540. De Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert bekijkt samen met prins Bernhard het ontwerp van het Geuzenmonument. De genodigden op de eerste rij, waaronder commissaris Vrolijk, Prins Bernhard, Piet Nieuwstraten en twee burgemeesters; Van Es van Maassluis en Te Loo van Schiedam. WATERWEG/NOORD Met een indrukwek kende plechtigheid in het ontmoetingscentrum Koningshof in Maas sluis heeft prins Ber nard maandagmiddag maar liefts 127 verzets- herdenkingskruizen uit gereikt, waarvan 59 posthuum aan nabe staanden. Geuzenmonument, waarvan ma- Organisator Piet Nieuwstraten kreeg ook het Verzetskruis uit handen van Prins HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 16 DECEMBER 1981 PAGINA 3 maten- Van het Rode Kruis kreeg Van Straalen de tip, in ieder geval een vaste bestemming in Polen te zoeken, bijvoorbeeld een zie kenhuis, een weeshuis of een kindertéhuis. Dat vergemakke lijkt de/formaliteiten aan de grens. Ook werd hem aangeraden, de naam van de vrije Poolse, vak bond Solidariteit te vermijden. Wie die aan de Oost-Duitse grens uitlijn rrtpndHaat vallen zou op grote ifc«eilijkheden stui- Van StraaldBl hééft nog^geen bestemming gevonden, "maar zal de mo9elijkhelen nog deze week verder otfdo^zóeken. Belangrijk is volgens hem vooral, de Schiedamse bevol king op te wekken aan de aktie deel te nemen. ,,Het publiek is hier meestal nogal passief, ze kijken liever eerst de kat uit de boom. IMaar als de zaak eenmaal rolt zullen ze wel meedoen", veron derstelt hij. Ook overweegt Van Straalen, enkele scholen bij de inzameling in te schakelen. Goederen voor de aktie „Helpt Polen" kunnen worden afgege ven bij Studio Swing of bij de andere winkeliers op de Dam. De spullen worden in de dans school opgeslagen totdat de voorraad groot genoeg is om op transport te kunnen. Bruikbaar zijn kleding (voor zo wel kinderen als volwassenen), mits schoon en in redelijke staat, en voedsel, liefst ingeblikt vanwege het bederf. Ook schoe nen zijn welkom. Wie de goederen niet zelf kan afleveren, kan zich (telefonisch) in verbinding stellen met éên van de winkeliers op de Dam: voor afhalen wordt dan ge zorgd. Voorlopig rekent men dat het (eerste?) transport halverwege januari volgend jaar kan plaats vinden, tenzij een zo onver wacht grote hoeveelheid wordt ingezameld dat de wagen(s) eer der kunnen vertrekken. Van Straalen: „Maar we moeten er wel rekening mee houden dat we in een rotte tijd zitten, to vlak voor de kerst. Het vracht verkeer met Polen staat dan maar op een laag pitje. Ik denk dat een transport voor de feest dagen niet meer te realiseren is, al zou 't natuurlijk prachtig zijn als dat wel lukte". Transportbedrijven die de komende weken ruimte heb ben voor wat extra lading kunnen zich in verbinding stellen met Herman Van Straalen, telefoon 732111, toestel 182, of 260559. SCHIEDAM De maande lijkse orgelbespeling in de Aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 11-2 te Schiedam, zal plaatsvinden op zaterdag, 19 de cember a.s. en worden verzorgd door Mare Schaap, organist te Rotterdam. Medewerking ver leent de sopraan Ellen van der Ham. Het programma vermeldt werken van 17e en 18e eeuwse componisten welke op het an tieke orgel, daterend uit 1773, uitstekend tot hun recht ko men. Het concert vangt aan om 15.00 uur en zal ongeveer drie kwar tier duren. De toegang is gratis. Nieuwe Stadsblad Oud Geuzen krijgen verzets kruis van Prins Bernard FEESTELIJK met fijn lurex ecru-zwart - bordo polyester/ tricot mt 38/44 ROTTERDAM Met ingang van donderdag 17 december 1981 krijgt autobuslijn 30 (Ze venkamp - Oosterflank v.v.) een andere route. In de richting Oosterflank wordt dan gereden via Zevenkampseweg, Presi dent Rooseveltweg, Prins Al- exanderlaan en verder via de bestaande route. In de richting Zevenkamp rijdt buslijn 30 via de bestaande route tot het NS-station Alexan der en vervolgens via Prins Al- exanderlaan, President Roose veltweg. Zevenkampseweg en verder via de bestaande route. In beide richtingen wordt niet meer via het plein bij het NS- station Alexander gereden. Langs de nieuwe route van lijn 30 gaan de op dat trajectge deelte reeds bestaande bushal tes ook voor lijn 30 gelden. Bo vendien komt er voor lijn 30 ook nog een halte op de Presi dent Rooseveltweg bij de Mar tin Luther Kingweg. SCHIEDAM Ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar 1982 houden Burgemeester en Wethouders van Schiedam een receptie in het Stadhuis aan de Grote Markt op donderdag 1 januari 1982 van 16.00 uur tot 18.00 uur. De leden van het College van B en W zullen zoals gebruikelijk aanwezig zijn om in een infor mele sfeer de gelukwensen voor het nieuwe jaar te wisselen met de aanwezigen. De bedoeling van de receptie is dan ook om een ieder in de ge legenheid te stellen de andere aanwezigen persoonlijk te ont moeten. WATERWEG NOORD Een groot aantal voormalige „geuzen" uit PöSthlllTIC Slagboom, J. Maassluis de jaren 1940-1945 kregen maandagmiddag uit handen van Prins ?l0?1' M:CJ Ylaardingen Bernard het verzetsherdenkingskruis uitgereikt. Het waren er om precies te zijn 127, waarvan 9 postuum. De namen .zijn: Naam in oorlogstijd aktief te: Aardoom, A Schiedam Bakker, G Vlaardingen Bekkers, T.J. Vlaardingen Bergen Walraven, G.W. van Schiedam Beugen, L.G. van Werkendam Blom, J.M. Delft Blonk, J.W. Maassluis Boom, J.W. van den Vlaardin gen Brouwer, A Maassluis Buis, L Schiedam Driel, P. van Delft Driesschen, J.A.H. van den Per nis Dijk, J. van Maassluis Eijk, G. van Vlaardingen Faas, V.C. Vlaardingen Gardenier, P. Vlaardingen Gent, P.H. van Rotterdam Gijsen, M.G. Borg Hakbijl, W. Vlaardingen Harst, P. van der Vlaardingen Hoek,j Rotterdam Hoeven, G. van der Schiedam Holierhoek, G.J. Schiedam Hollaar, A Maassluis Hoogwerf, W.A. Vlaardingen Jansen, P Rotterdam Kappel, H A. van Raamsdonk- veer Keesmaat, W Vlaardingen Klei- wegt, P Maassluis Kranen, N. van Rotterdam Lamsweerde, L.M.P.M. van Compiègne (Fr.) Langbroek, A.C. Vlaardingen Langbroek, J Vlaardingen Meerman, D Maassluis Mos, J. de Naaldwijk Nales, G.H. Rotterdam Nater. C.A.J. Delft Neve, A.J. Compiègne (Fr.) Neijenhof, J. van Schiedam Nieuwstraten, P. Vlaardingen Noomen, W Schiedam Noteboom, H Rotterdam Nuijt, J Vlaardingen Oostlander, J Schiedam Otten-Snijders, mevrouw C. Maassluis Pas, E. van der Schiedam Penning, D. Vlaardingen Pietersen, Chr. Vlaardingen Pons, A.C. Maassluis Pons, P. Maassluis Recourt, J.P. Den Haag Schee, J. van der Vlaardingen Spermon, J. Rotterdam Stoel, J.L. Terneuzen Struis, G. Vlaardingen Struijk, D Vlaardingen Veer, C. van der Vlaardingen Veld, A.M. in 't Vlaardingen Veld, J.M. in 't Vlaardingen Vliet, A. van Vlaardingen Vreugdenhil, Cgr. Naaldwijk Willik, G. van der Vlaardingen Wetering, W. van de Schiedam Wilt, M. de Vlaardingen With, K. de Maassluis Wijk, J. van Vlaardingen Zweere, A.J. Vlaardingen (aan nabestaanden): Bekker, L. Rijswijk Berg, N. van der Vlaardingen Boezeman, Jac. J.W. Maassluis Bos, M. van den Vlaardingen Bovenberg, J.A. Vlaardingen Brouwer, W. Maassluis Burg, J. van den Maassluis Burger, P. Vlaardingen Buijs, Th. Schiedam Dalen, H. van Delft Donker, A. Schiedam Dun, H.J.C. van Maassluis Ekelenburg, D. Vlaardingen Farber, P. Vlaardingen Goudappel, J. Vlaardingen Greveling, R. Schiedam Hertog, M.J.A. Schiedam Hoek, L H. Rotterdam Hoest, H. van der Maassluis Janssen, J Rotterdam Kooij, J. van der Vlaardingen Kop, A. Vlaardingen Korpershoek. I S. Vlaardingen Kosmeijer, J.P Zwolle Krogten, J.W.D. van Schiedam Moerman, Z. Vlaardingen Moree, P. Vlaardingen Muuren, W.F. Schiedam Muijen, P A. van Vlaardingen Muijsson, D.A. Schiedam Noort, B. van Vlaardingen Otten, P. Maassluis Pagter, P.J. de Maassluis Peterse, Johannes Maassluis Post. D Rotterdam Remmerswaal, C.J. Vlaardingen Remmerswaal, R.P. Vlaardingen Roelofsen, H.J. Schiedam Rijn, H.Jv van Maassluis Schoemaker, C.J. Den Haag Schulp, J Muiden Sorber, I.J. Schiedam Stans, J. Maasland Strijbos, B Maassluis Teunissen, J. Maassluis Veldkamp, P.L. Rotterdam Verdam, A.J. Maassluis Verstallen, P. Vlaardingen Visser, W.S. Vlaardingen Volbeda, J.G.F. Schiedam Vos, L.A. Rotterdam Westland, H. Huizen Wetering, D. van de Rotterdam Wit, A.M. de Schiedam Wit, M. de Vlaardingen Zee, J. van der Maassluis Belettering en illustraties.Alles in de juiste kleuren, perfect tot in de fijnste nuances! Vraag offerte! milk* i**' ik KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 00 uur op het kantoor BUREAULEIDER J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDRED AKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Tel 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v d Drift B V ingeschreven KvK nr 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d d 30.07 79 nr 78/1979 1-11-81 Alle gedecoreerden zijn lid ge weest van de verzetgroep „De Geuzen", de allereerste strij ders in de beginjaren van de tweede wereldoorlog, die ak tief was in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Vandaar dat de nu oud en soms wel wat bejaarde Geuzen alle maal naar de Koningshof waren uitgenodigd. Expogé voorzitter en mede orga nisator van deze bijeenkomst, de bekende ex-Geus Piet Nieuw straten uit Vlaardingen heette daar prins Bernard en de andere genodigden, waaronder de twee burgemeesters John te Loo (Schiedam) en Hans van Es (Maassluis), welkom. „Bij deze bijeenkomst gaan onze gedachten uit naar de 13e maart 1941 de dag waarop 15 Geuzen voor het Nazi vuurpeleton vie len en naar diegenen die wij moesten achterlaten in de con centratiekampen en onze vrien den die later zijn overleden als gevolg van de verschrikkingen in de jaren 1940-1945", aldus de heer Nieustraten. „Wij streden in die jaren voor menselijke waardigheid en om de bezetter te veedrijven". „Wij hebben het niet gedaan om na de bevrijding een lintje te krijgen, maar zijn wel erg blij dat wij eindelijk erkenning voor onze daden hebben gekregen", aldus de heer Nieustraten. De plechtigheid werd ingeleid door de voorzitter van de orga nisatiecommissie uitreiking ver- zetsherdenkingskruizen vice ad miraal bd. E. Roest. Hij herinnerde eraan dat men voor een verzetskruis in aan merking komt als men zich daadwerkelijk tegen de Nazi overheerser heeft opgesteld Ook komen personen in aan merking, Nederlanders die in dt tweede wereldoorlog aktief zijr geweest in het verzet tegen d« Japanners in Oost-Azië. Volgens de heer Roest beloopl het aantal aanvragen voor een verzetskruis ongeveer 10.000. Ongeveerd 1000 zijn er al uitge reikt. Na deze woorden reikte Prins Bernard de onderscheidingen persoonlijk uit aan familieleden van de nabestaanden of speldde ze op bij de oud Geuzen die in staat waren zelf naar de Ko ningshof te komen. De plechtigheid in „De Konings hof" werd besloten met het zin gen van twee coupletten van het Wilhelmus. Daarvoor ontving prins Bernard enkele geschenken van het or ganisatiecomité waaronder het „Geuzenboek". In de zitkuil van „De Konings hof" kreeg prins Bernard later nog een uiteenzetting van het quette en tekening aanwezig Bernhard. waren. Hierbij was het comité, dat streeft naar de totstandkoming van dit monmument, ook aan wezig. Het monument dat wordt opge let bij de Grote Kerk van Vlaar- iingen op de Markt zal in maart 983 worden onthuld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3