Tussen '82 en '92 grote restauratie GRATIS C. KOK ■DB® „Orpheus" geeft Kerstconcert Schitterend Swarovski kristal Verras haar met een groeibriljant Zwaar verzilverd Keltum lepeltje Originele tegel van het Proveniershuis Uw juwelier sinds 1896 Klein beginnen? Groei-briljant. Beer 99.00 andere figuren GEBIT STUK Luchtfoto copyright Foto dienst Randstad Edities SCHIEDAM De gemeente wil een groot deel van het oude centrum tot beschermd stadsgezicht verklaren. In grote lijnen betreft dit het gebied dat begrensd wordt door de oude stadsvesten, Noordvest, Velle- vest en Westvest, Nieuwe Haven en Buitenhaven, Lange Achterweg, Nieuwstraat en Kreupelstraat. Tussen 1982 en 1992 zullen in dit gebied 183 wo ningen en 30 bedrijfspanden worden gerestau reerd. De laatste categorie wordt verbouwd tot wooneenheden. Zorgvuldig Midden foto: binnenstad Schiedam, waarvan een deel tot beschermd stadsgebied wordt verklaard (het gebied binnen de Vesten). Enkele herkenningspunten: rechts Koemarkt met C en A flat, midden boven de Grote Kerk, midden links: Havenkerk met Lange Haven, links onder de Oranjebrug Kleine zangvogels bij aankoop van 50.- tot 125.- bij aankoop vanaf 125.- Wij lieten voor u deze unieke tegel makende vierde in de serie Oud- Schiedam. Deze tegel is niet te koop. Broersvest 87-93, telefoon 010-267937 vanaf Q,§Q Een gouden ring met briljant is binnen ieders bereik. In het groei-briljant systeem vindt u reeds vanaf 239.- een gou den ring met briljant. Die bril jant kunt u zo laten groeien. Dankzij 'n Diamonde groei briljant certificaat kunt u uw eerste ring inwisselen voor één met een iets grotere bril jant. Uw tweede, uw derde, uw vierde ook. Zo wordt uw kleine briljant een grote. Watervogels Asiel J. VERINGMEIER Frans Huijts, bariton. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 18 DECEMBER 1981 PAGINA 27 Deel oude centrum wordt beschermd stadsgezicht Het gebied binnen de Vesten wordt doorgaans aangeduid als de histori sche kern van Schiedam, waarvan structuur door de eeuwen heen zichtbaar is gebleven. De stadsplattegrond die door Jacob van Deventer (1560), Ja- ques de Gheyn (1598) en Rutger van Bol'es (1768) werd vervaar digd, is tot op de dag van van daag in het stedelijk patroon te rug te vinden. Sterk bepalend waren daarbij onder andere de loop van de ri vier de Schie en de ligging van de dijken langs deze rivier. Door dit gebied tot beschermd stadsgezicht te benoemen wil de gemeente het historische ka rakter ook voor de toekomst be waren. Dit wil overigens niet zeggen dat alle moderniteiten uit de binnenstad zullen worden ge weerd. Wel betekent het dat nieuwe elementen met zorg worden uitgekozen. Oude panden mogen dan slechts met de grootst mogelijke zorgvuldigheid aan de eisen der moderne tijd worden aangepast, nieuwe panden worden alleen toegestaan als zij aan de histori sche kern geen afbreuk doen. Eén en ander denkt de ge meente te kunnen bereiken door een bestemmingsplan op te stellen dat uitgaat van deze bescheamende maatregelen. Om vast geld te reserveren op de begrotingen van de ministe ries van CRM en Volkshuisves ting, heeft Schiedam voor de komende tien jaar een pro gramma opgesteld. Dit plan houdt in dat tot 1992 183 woningen, voor het meren deel in handen van particulie ren, en 30 bedrijfspanden gron dig worden opgeknapt. Daarbij gaat het niet uitsluitend om woningen die als monument staan geregistreerd, maar ook om „beeld bepalende" panden. Het zwaartepunt van de restau ratie komt te liggen in de pe riode 1987-1991 (70 procent). De overige dertig procent komt de eerste vijf jaar dan aan de beurt. Schiedam betaalt deze groot scheepse opknapbeurt in de binnenstad overigens niet zelf. Een klein deel van het beno digde geld komt uit de stadskas, voor de rest moeten rijk en mo numentenzorg bijspringen. Maandag, in de raadsvergade ring van december komt het plan ter tafel. Daarna moeten de twee ministeries hun fiat ge ven. Gebruikte auto's van Otohome zijn klein geprijsd en groot van klasse. Logisch. Bij Gebruikte auto's van Otohome zijn klein geprijsd en groot van klasse. Logisch. Bij Otohome komen alleen de keurige karren, die nog jong van jaren en recht van lijf en leden zijn. Bovendien worden ze door onze gespecialiseerde vakmensen van onder tot boven nagekeken en kompleet gerepareerd. Met Bovag-garantie. ANWB-keur en het speciale Otohome waarborg waar u de eerste tienduizend kilometer zorgeloos mee voort kunt. James Wattweg 12-14 3133 KK Vlaardingen Tel 010 353533 Vogel bescherming in de winter SCHIEDAM Nu de winter is ingevallen wordt het voor de vogels moeilijk om voldoende voedsel te vinden. Daarom doet de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een beroep op alle vogel- en ndtuur- gevederde vrienden te helpen de nood onder de gevederde vrienden te helpen lenigen. Ook kinderen kunnen daarbij behulpzaam zijn. Hieronder volgen enkele richtlijnen voor het voederen van vogels. Door vrijwel alle vogels wordt bruin brood met graagte gege ten. Gekookte aardappelen en andere resten van de warme maaltijd, soepbeenderen enz. vallen eveneens in de smaak. Bij vorst zijn vochthoudende voedersoorten minder geschikt, omdat zij snel bevriezen. Er mag niet veel zout in het voedsel verwerkt zijn. Ongekookte havermout blijkt een traktatie te zijn voor rood borstjes, merels en lijsters. Ook doet men lijsters en spreeuwen een plezier met rotte appels, snippers appelschil en klokhuis. Vooral bij vorst hebben vogels, veel behoefte aan vet in de vorm van olierijke zaden zoals zonnepitten, hennepzaad en pinda's. Ook ongezouten spek, spekzwoerd, reuzel en gestold vet wordt met graagte gegeten. Aan de hand van het voor gaande kan men ook vetbollen maken of geheel in de winkel kopen. Voer vooral 's ochtend, zodra het licht wordt en vlak voor de avondschemering. Voer kleine hoeveelheden die direct wor den opgegeten. (Bedenk dat overblijvende voedselresten de ratten aantrekt en de openbare weg is tenslotte ook geen vuil nisbak). Voer op sneeuwvrije- of vrijge maakte plaatsen en zorg dat de dieren niet aangevallen kunnen worden door katten. Drinkbakken worden tijdens de vorst afgedekt met kippengaas ■m v waar alleen de kopjes van de vogels door kunnen (dit is om het baden te voorkomen) Doe eventueel een schepje suiker door het water oö het vriespunt te verlagen. Zorg ervoor dat de vogels niet van hun toevluchtplaatsqn wor den verjaagd, stort dus het voedsel vooral in het begin niet op de rand van een wak, maar in de nabijheid daarvan. Voeder niet vlak langs of op de openbare weg, daar dit ieder jaar aan honderden vogels het leven kost en bovendien de die ren een gevaar worden voor het verkeer. Het voedsel wat we aan water vogels kunnen geven is brood, in dobbelsteentjes gesneden, ge plette granen graanafval, onge zouten vleesafval en vetten. Zwanen kan men fijngesneden boerenkool voeren. Om te voorkomen dat kraaien en meeuwen, die toch wel aan hun trekken komen, alles weg pikken, is het raadzaam in elk geval tegen de avond te voede ren. Uitgeputte vogels kan men het beste plaatsen in een onver warmd vorstvrij vertrek met een vloer die gemakkelijk is schoon te houden. Plaats deze dieren nooit bij een warme ka chel. Let echter bij het teruggeven van de vrijheid of de vogels nog voorzien zijn van de bescher mende vetlaag op het veren kleed, daar zij anders de kans lopen te verdrinken. Men kan dit zelf constateren door te kij ken of het water als parels van de veren afloopt. Pak de vogels op over de sa mengevouwen vleugels, opdat ze niet kunnen fladderen. Knijp in geen geval te hard en zorg dat de snavel uit de buurt van de ogen blijft als ze pikken. Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 Indien ieder zich houdt aan deze richtlijnen kunnen veel vogels gespaard blijven. Als er ondanks deze richtlijnen nog vragen zijn kunt U zich wenden tot de beheerder van het die rentehuis, Hargahoeve Sport- laan 2 te Schiedam, telefoon 714151 of de inspecteur van de afdeling, de heer C. Spermon, Dieepenbrockstraat 68 te Schie dam, telefoon 701589. Uitgeputte, bevroren, ge wonde en zieke dieren kun nen uitsluitend worden afge geven aan het Vogel asiel, Schiedamsedijk 2 te Schie dam tel. 713362. SCHIEDAM Kort voor de feestdagen geeft het Konink lijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" een groot kerstcon cert in de kapel van Huize Frankeland aan de St. Liduina- straat. Op dinsdag 22 december verheffen de mannen hun welluidende stem om bekende en minder bekende kerstlie deren te zingen. Het concert begint om acht uur 's avonds en de toegang be draagt 5 gulden. Daarbij inbe- grepen is het kopje koffie dat in de pauze wordt geserveerd. Aan het concert werken be- j|g|§|Ég<. halve de leden van „Orpheus" ook mee het meisjeskoor Edith Stein", de organist Ronald Stolk 9 en de bariton Frans Huijts. Het 111? geheel staat onder leiding van ^^9 „Orpheus" vaste dirigent Ri- ïjSL WÊ chard Ram. Igjjpj Op het programma staat een ^^gÊÊÈÈÊÊÈr scala van kerstliederen. Ook ^9^^^e9Hp> wordt ten gehore gebracht ..Mount of three lights" van Bo- hislav Martinu, een compositie die deels in het Engels, deels in het Slavisch de geboorte van Christus en Zijn lijden tot aan Golgotha verhaalt. Ronald Stolk studeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag orgel bij Johann Lemckert en kerkmuziek bij Barend Schuurman. In 1980 be haalde hij het solistendiploma orgel waarbij hij met de Ni- colaï-prijs werd onderscheiden. Hij is organist van de American Protestant Church in Den Haag. Frans Huijts studeerde in Maas tricht zang en koordirectie en vervolgde zijn zangstudie aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag bij Meinhard Kraak, waar hij dit jaar hoopt af te studeren. Het K.S.M. „Orpheus", dat dit jaar 115 jaar bestaat, telt op dit moment 64 leden. Natuurlijk zijn nieuwe leden van harte welkom. Zij repeteren elke dinsdagavond in gebouw Ar cade aan de Lange Haven. Nieuwe leden kunnen zich op geven bij mevrouw E. Stout- handel. Vismarkt 1 te Schie dam. Telefoon: 267067

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 27