Tariefsverhogingen gematigd verovert het hart van Di ik ty? VANDAAG m deze krant ter zijde Zaal korfbal utonb. Voet door stalen bint verbrijzeld 0RENAULT IJspret valt in 't water Exclusief Raad over gasprijs Winterhulp 2]C hongerende vogels Oudergymnastiek in de Woudhoek Geslaagde kerst vieringen ft ftft ft ftft KADOOTJE VAN KOOTJE KOOT's Werkgroepen bemar'm ditmw&m AGENDANOTn^i982 GOED HlEUWS '82 krijgt Met ingang van ja SAAB en HrtnOMEO dealer. Mitsubishi Schiedam Hoüük Dronken achter het stuur Tarieven T.V. DEFEKT? RADIO ABA bedrijfswagens vindt u bij „TOSCA" S^aeBdtad Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9-Rijswijk-Telefoon 070-190222. SCHIEDAM In de nabije toekomst zal ook de gemeente Schiedam niet kunnen ontko men aan een vermindering van het perso neelsbestand. De ombuigingsoperatie van 13 miljoen die de gemeenteraad in oktober aan het college van b en w oplegde kan niet beperkt blijven tot snoeien in de beleidsuitgaven alleen. Reinier Scheeres, wet houder financiën: Varkenshaas Dit zei wethouder Reinier Scheeres (PvdA, finan ciën) maandagmorgen bij de aanbieding van zijn be groting voor het komende jaar. OPDEMKANTWgL s-Gravelandseweg^^ E.A.S.bv Schiedam-Tel v/h Walraven Dekker, 's Gravenlandseweg 373, SCHIEDAM.Telefoon: 010-62.00.55. Voor al uw AUTOSCHADE W. J. WOERMEIJER Ijspret hield dit weekeinde menige Schiedammer in de ban. Jammer dat rond de Poldervaart zaterdag enige verwarring ontstond toen het gemaal spontaan in wer king trad. Deze schaatsers ondervonden daar overigens geen hinder van. FWTipr»* Stations-bloemenkiosken de kerstdagen oude en nieuwjaarsdag geopend! van 9 uur 's ochtends tot 's avonds 8 uur! (Oudejaarsavond tot 7u) TAPIJT EN KARPETTEN voor HALVE PRIJZEN TAPIJTKAMPIOEN RESTAURANT Broersveld 178-180 Schiedam Afhalen van pizza's mogelijk van 16.00 uur tot 19.00 uur. Voor reserveringen tel. 730088 of 266544 Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180,210. /Iiwunu e.e. ucuaviDCn l»ö I - INM. »0 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG c De wijnhandelaar heeft ons schriftelijk laten weten, dat zijn Bordeaux uitgerekend nu „mooi op dronk" is, dat hij bovendien beschikt over een Bergerac van nobele finess" en dat hij ons van harte een goede kerst toe wenst en een aangename jaar wisseling. Ook de kruidenier op de hoek heeft ons de beste wen sen doen toekomen middels een drukwerkje, waarin hij ons ver der meedeelt: „Ook met kerst en voor Nieuwjaar staan we altijd voor u klaar". Daarna geeft hij een opsomming van allerlei vreemde heerlijkheden in blik, die hij maanden geleden met een dolle kop heeft ingekocht en die hij nu snel als „exclusieve aanbieding" kwijt moet zien te raken, want na december taalt er geen mens meer naar zijn mock turtle soup" of naar „bis que d'homard". En dan zit zo'n man ermee. Hij kan dan weliswaar bij voor komende gelegenheid enkele blikjes beschikbaar stellen als prijsje voor de bazaar van de Huisvrouwenliga of als premie bij een wielerwedstrijd voor de jeugd, maar daar legt hij dan weinig eer me in; de bestuursle den van de organiserende vere niging, die met tien blikjes mock turtle soup" worden op gezadeld, zeggen dan: „Nou moet je eens zien, wat Jansen durft te geven. Ouwe rotzooi". De exclusiviteit van zijn kerst aanbieding is dus maar zeer be trekkelijk: het is nu of nooit en tot Kerstmis doet de kruidenier op de hoek dan ook geen oog meer dicht. Elke avond zal hij langs de rek ken gaan, die hij met wit crêpe papier en rode klokken heeft versierd en met gemengde ge voelens zal hij de blikjes tellen die nog altijd niet verkocht zijn. Mock turtle soup" en hij zal de dag prijzen, waarop het weer do perwtjes mogen zijn of boontjes, dat zijn tenminste artikelen, waar je een bestaan op kunt bouwen. Het eigenaardige in de hele rompslomp van december-aan- biedingen is, dat de exclusiviteit van het voedselaanbod omge keerd evenredig is aan de exclu siviteit van de zaak, die de aan bieding doet. De winkelier, die het hele jaar door „comestibles" in huis heeft van de fijnste soort, daalt in deze dagen af naar de eenvoudige boe ren hap. Goed, voor de klant, die niet weet hoe het hoort heeft hij wel krenten- taartjes in rum gedrenkt, hij verkoopt niet graag „neen", maar speciaal voor de kerstda gen heeft hij iets zeer eenvou digs in huis. Kaas, die in Frank rijk met de voeten is gekneed en toebereid door knoestige boeren vrouwen, die zich zelden of nooit wassen. En vissoep, zoals die nog bereid en gegeten wordt door nooddruftige vissers op een Deens eiland; armeluiskost van koppen en ingewanden eigen lijk, maar daarom juist op het kerstfeest zo treffend op zijn plaats. En tropische gedierte in blik, nog met de hand toebereid door inboorlingen volgens een oud en overgeleverd recept: niets exclusiefs in feite, want de negertjes eten het zelfs nog. Maar wat kan op kerstmis toe passelijker zijn dan die band tus sen hen in de derde wereld en ons; een voedselketen over de wereld: zij aan het begin en wij aan het einde. Wat kan mooier zijn dan de band tussen Oost en West bij het consumeren van Russische boe- renpastei, heel eenvoudige pas tei, zelfs de russen eten het da gelijks en die zijn niks gewend, zeggen ze. De trend gaat dit jaar naar het gewone: vissoep uit De nemarken, kaas van dat knoesti ge mens uit Frankrijk, boeren- pastei van de russen... Daar kan de kruidenier op de hoek met zijn „bisque d'ho mard" niet tegenaan, geen won der, dat die man geen oog meer dicht doet. Eten op kerstmis: de trend gaat naar het gewone, dat dan na tuurlijk ook een tikkeltje duur der mag wezen. Als het zover is, zullen we wel trek heben in boerenkool met worst of in een bord dampende snert, maar tien tegen een, dat we die dingen hier niet krijgen. Die zijn dan in Australië weer exclusief. Bezuinigingen treffen straks ook ambtenaren 500 gram 11.98 Kogelbiefstuk kilo 25.48 Kalkoenpoten kilo 6.98 Frikando rollade kilo 1 1.98 VLEESSHOP t Hoogstraat 27 Schiedam Om hoeveel ambtenaren het gaat kon Scheeres nog niet zeg gen. Wel verzekerde hij dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Scheeres zei, ook niets te voelen voor een totale vacaturestop. Hij pleitte voor af vloeiing via de natuurlijke weg. Scheeres betoonde zich opmer kelijk pessimistischer dan bij de presentatie van zijn begroting van vorig jaar. Toen hield hij een zeker optimisme nog voor gerechtvaardigd. Hij ging er des tijds vanuit dat de economische teruggang niet zou blijven aan houden. Gisteren zei de wethouder ech ter te verwachten dat het niet zal blijven bij de bezuinigingen Duton van het Stadsblad reis- en passageburo die voor volgend jaar al in de begroting zijn verwerkt Vijf ambtelijke werkgroepen pluizen momenteel het uitga- venlijstje van de gemeente tot op de bodem uit. Waar ook maar een dubbeltje bespaard kan wor den komt het snoeimes er aan te pas. Vermoedelijk zullen deze werk groepen begin volgend jaar hun bevindingen aan b en w voor leggen. Aan de gemeenteraad is dan de ondankbare taak, de voorgestelde bezuinigingen te bekrachtigen. Scheeres zei overigens dat het hem niets zou verbazen als er nog eens zoveel bezuinigd zou moeten worden als de reeds ge noemde 13 miljoen. Tenslotte zit de gemeente finan cieel voor het blok. Wil het PvdA/CDA college nog iets van haar beloften waarmaken en het voorgenomen vooruitstrevende beleid waarmaken, dan zal er geld op tafel moeten komen om die uitgaven te bekostigen. Door de drastische verminde ring van inkomstren (hogere SCHIEDAM De gemeente politie Schiedam heeft vrij dagavond meegewerkt aan een landelijke alkoholkon- trole onder verkeersgebrui- kers. Tussen half twaalf en twee uur werden 830 automobilis ten gecontroleerd op de Chur- chillweg. De politie deelde geen enkel proces verbaal uit voor het rijden onder invloed. Wel moesten acht bestuurders mee naar het bureau voor nader onderzoek. 62 bestuurders de den de blaastest maar gingen net niet over de streep. Wel werd diezelfde nacht een beschonken bestuurder naar het bureau gebracht die op de 's Gravelandseweg frontaal in botsing was gekomen met een andere auto. De man onderging de bloed proef en kreeg een bekeuring en een rijverbod. Een 39-jarige Schiedammer die zaterdag op de Noordvestsingel tegen een auto botste werd na een klopjacht door het slacht offer en de politie tot stilstand gebracht op de 's Gravelandse weg. Volgens de politie had de man gedronken. De bestuurder wei gerde evenwel bloedproef en blaastest. Hij kreeg een proces verbaal. Zijn rijbewijs werd in gevorderd. rentestand, stijgende gasprijzen, minder geld van het Rijk) staat de gemeente dan voor de keuze de tarieven te verhogen óf te snoeien in de uitgaven. Aan dat eerste valt volgens Scheeres niet te denken omdat de portemonnee van de burger toch al zwaar onder druk staat. Resteert de tweede mogelijk heid, die de gemeente voor pijn lijke beslissingen kan stellen. Uit de begroting voor 1982 wer den al ongeveer 1/3 van de be leidsvoornemens geschrapt. Het zwaartepunt van de bezuinigin gen valt echter te verwachten in de periode 1985-1986. Of ook op de lange duur het standpunt kan worden volge houden dat de burger ontzien moet worden, is volgens Scheer es een open vraag. In 1982 gaan de meeste gemeen telijke tarieven met niet meer dan de trendmatige 4 procent omhoog. Uitzonderingen zijn de (door het Rijk vastgestelde) gas prijs verhoging en de (door Rot terdam opgelegde) tariefstijging voor elektra. Ook de tarieven van de kabeltv gaan omhoog, evenals de prijs van het drinkwater. De onroe- rendgoedbelasting stijgt met een gering percentage. Een andere reden om op de kleintjes te letten was voor Schiedam de onverbiddelijkheid waarmee Gedeputeerde Staten nee zeggen tegen een te ruime begroting. Hoewel Schiedam nog over een miljoenereserve beschikt mag dit geld slechts met kleine beet jes worden opgesoupeerd. Ook een rekenkundig foefje om de begroting op te schroeven door middel van de „vertra gingsfactor" -geld dat wel wordt opgevoerd, maar niet uitgegeven vanwege vertragingen in de uit voer van het projekt- wordt door GS met argusogen beke ken. De begroting voor 1982 sluit dan ook met een klein tekort van twee ton. Dat tekort mag wel uit de reserves worden ge- financieerd. SCHIEDAM Tal van Schie dammers hebben zaterdag bij de politie aan de telefoon ge hangen met de mededeling dat de binnenwateren in Schiedam Noord op onverklaarbare wijze plotseling tientallen centime ters zakten. Het waren vooral mensen wier ijspret door dit merkwaardige verschijnsel letterlijk in het wa ter viel. Langs de Poldervaart en in het Beatrixpark moest de politie tal van schaatsers van het ijs halen omdat verder ijsvermaak le vengevaarlijk was geworden. De oorzaak van de plotsklapse ijsval bleek gelegen in een pomp van het bemalingssysteem aan de Ant. Fokkerstraat, die door de weersgesteldheid spontaan in werkimg was getreden. en industrieel spuit- en moffelwerk Nw. Mathenesserstraat 15, 3113 Schiedam, tel. 260199 b.v bloemserkunst sa SCHIEDAM Bij een be drijfsongeval op het HCG ter rein aan de Westfrankelandse- dijk werd vrijdag de voet ver brijzeld van een 45-jarige lasser uit Den Briel. De man was samen met een col lega doende grote stalen platen aan elkaar te lassen. De platen werden door zware ijzeren bin ten van 3000 kilo stuk op hun plaats gehouden. Bij afwezigheid van de kraan- transporteur bediende het slachtoffer zelf het kraanme chanisme. De ijzeren bint kan telde en verpletterde de voet van de werknemer. In het Schielandziekenhuis werd vastgesteld dat de voet waarschijnlijk geamputeerd moet worden. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. VERHUUR EN VERKOOP VAN SNEEUWKETTINGEN PENNING MONZA Dam 26, Schiedam-centrum telefoon 262001-266817 Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Volop Nieuwe Mathenersserstraat 32, telefoon 010-732562 Beide kerstdagen geopend met ons kerstmenu a 65,- p.p. Geopend vanaf 19.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1