In maart eige f i Als vliegtuig neerstort ft GTB-terrein houdt gemoederen in Zuid weer ernstig bezig Oudejaarsprogramma Ziekenomroep S'dam WAT! DRIES BON PvdA St. Maatschappelijk Werk tijdelijk in Jeugdhaven Schiedam naar nieuw dieptepunt oliebollen bij Lentefeest Lezing over aquaria bij Natuurgenot Kerstboom verbranding Nieuwland Politieman overlijdt op weg naar bureau ""Stadsblad GEBIT STUK VLAARDINGENSCHIEDAM Ruw geschat ligt er in een loods op de Wilton Fijenoord werf al tenminste 70 ton aan goederen te wachten op transport naar Polen. De voorraad, bestaande uit allerhande kleding en een keur aan levensmiddelen, groeit nog van dag tot dag. Uit alle hoeken van het Rijnmondgebied blijven dozen en zakken aanstromen. Op verspreide adressen in Vlaardingen en Schie dam liggen eveneens kleinere hoeveelheden klaar voor verzending. Veerplein Eigen kolonne Communisten r 'N RANDSTAD-EDITIE PARTY SERVICE KEMPERS J. VERINGMEIER TANDARTSEN A. J. Mosk Mevr. C.C. Mosk-van Omme t Dat hoor je Schiedammers weieens zeggen. Toch kan er véél in Schiedam, maar 't is geen gemakkelijke stad. En met de centen wordt het ook steeds meer passen en meten, of liever gezegd: er moet meer gekozen worden. De bomen groeien niet meer tot in de hemel. Politiek is kiezen. Niet ge makkelijk, maar wel boeiend. Een uitdaging. Die uitdaging kunnen we met z'n allen aan, u met onze steun, wij met uw steun. Samen staan we sterk. Schie dam is zo gek nog niet. Onze allerbeste wensen voor een vreedzaam en toch strijd baar 1982. I HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 30 DECEMBER 1981 PAGINA a Goederen stromen binnen bij Stichting Polen '81 Na een week aktie voeren kan de in Schiedam zete lende Stichting Polen 1981 al spreken van een daverend succes. Herman van Straalen, voorzit ter van de Stichting en van de (Schiedamse) winkeliersvereni ging die de aktie opzette heeft er nauwelijks woorden voor. Zelfs tijdens de kerstdagen werd hij met telefoontjes over stelpt. „Een compleet crisiscen trum is het hier", zo liet hij maandag weten. „We hadden nooit durven dromen dat de-be volking zo spontaan zou reage ren". Begonnen als een plaatselijk in itiatief, hebben inmiddels tal van particulieren in het hele Rijnmondgebied steun verleend aan de Schiedamse aktievoer- ders. Zo draagt ook Vlaardingen zijn steentje bij. Vlaardingse zenda mateurs verspreidden het nieuws via de 27 MC en pira tenzenders maakten hun luiste raars op de Polen-aktie op merkzaam. Op 2 januari zal op het Veer plein een geluidsauto worden gestationeerd en naar alle waarschijnlijkheid zullen ook de Vlaardingse winkeliers in de binnenstad goederen voor het goede doel afstaan en hun klan ten proberen te bewegen, het zelfde te doen. Op 16 januari volgt een grote aktie van padvinders die de Vlaardingse wijken intrekken om huis aan huis kleren en le vensmiddelen in te zamelen. Hetzelfde gebeurt gelijktijdig in Schiedam Als mogelijke bestemming in Polen wordt de stad Ragum ge noemd, waar in een ziekenhuis annex kindertehuis enkele hon derden kinderen tussen 4 en 18 jaar in behoeftige omstandighe den zouden verkeren Aanvankelijk zou de Rijnmon- diaanse kolonne zich aamslui ten bij die van de Holland Duck Cllub die in maart het tweede grote transport naar Polen zal verzorgen. Door geruchten over corruptie bij deze instelling wil de Schie damse stichting nu liever een eigen Rijmmond-transport op de weg brengen, dat eveneens beein maart moet vertrekken. Tenminste vier transportbedrij ven hebben hun diensten al aangeboden. Ook enkele ge pensioneerde vrachtwagen chauffeurs willen hun mede werking verlenen. Van Straalen heeft de oliemaat schappijen Shell. Esso en BP verzocht de dieselolie voor het transport te leveren. Gezien de grote steun die de aktie krijgt van het bedrijfsleven uit de re gio rekent men ook op de be reidwillige medewerking van de olieconcerns. Volgens Van Straalen is het niet meer mogelijk tussentijds goederen naar Polem te trans porteren. Zo weigeren de chauffeurs van trucks die regelmatig tussen 's Gravensande en Polen rijden, nog levensmiddelen naar het Oost-Europese land te vervoe ren. Reden, aldus Van Straalen: de Poolse chauffeurs zijn vervan gen door Oostduitsers, „pure communisten", die beweren dat er in Polen geen voedsel schaarste heerst. Ook bij andere bedrijven zouden Poolse chauf feurs zijn vervangen door Oost- Duitse. Blijkt de hulp „in natura" te blijven toestromen, financiële hulp heeft de Stichting pas in de vorm van enkele honderden guldens op de speciaal voor dit doel geopende rekening bin nengekregen. Wie de Poolse bevolking lie ver geld stuurt dan levens middelen kan zijn bijdrage storten op rekeningnummer 96 68 55 655 van de Bondss paarbank Schiedam. SCHIEDAM Door vertragingen in de verbouw van wijk*; centrum Nieuwland aan het Wibautplein heeft de stichting Maatschappelijk Werk voorlopig een ander onderkomen be trokken. Dankzij de bereidwilligheid van jeugdhaven Nieuwland ze telt de stichting thans in de Al- bardastraat 65. Weliswaar is de ruimte op dit adres zeer be perkt, maar Maatschappelijk Werk en Jeugdhaven meenden toch dat enige voorziening in de wijk Nieuwland voor sociaal cultdreel werk ergens moest worden ondergebracht. Tweemaal per week houden twee maatschappelijk werksters hier spreekuur, namelijk Ma rijke den Hollander en Jana van der Kolk, op de volgende tijden: Spreekuren: maandagochtend 9.30-10me0 uur. donderdag- avond 19.30-20.30. Het telefoo nummer is 738671. De Stichting Maatschappelij Werk wacht sinds 1978 op h gereedkomen van de verbo' wing van het wijkcentrum. Op basis van een irj '77 ondei bewoners gehouden enquetj was immers door de werkgroe een ontwerp gemaakt, waari bibliotheek, kruisvereniging eq maatschappelijk werk onder> dak vonden in het centrum, vai nuit de gedachte: voorzieningen dicht(er) bij de gebruikers. Nu, eind '81, is nog steeds niet duidelijk wanneer met de verbouwing zal worden be gonnen. SCHIEDAM In één maand tijd heeft Schiedam 131 inwo ners verloren. Dit grote aan tal Schiedammers pakte in november zijn biezen, nadat in oktober al 167 stadgenoten naar elders waren vertrok ken. De stroomstatistiek van de af deling burgerzaken op het stadskantoor telde op 30 no vember nog 73.077 Schiedam mers. Naar verwachting zullen in de cember tenminste nog eens honderd inwoners vertrekken. zodat het bevolkingsaantal nog voor het eind van dit jaar tc onder de streep van 73.000 is ge-i daald. In januari telde Schiep dam nog 74.233 inwoners. In november werden 53 kinde-j ren geboren. 58 stadgenoten, overleden in diezelfde periodej 196 nieuwe inwoners meldden zich aan, maar 322 pakten hur\ koffers. Onrustbarend, naar inmiddels tot de verschijnselen van alle) dag behorend, zijn de cijfers van de huwelijksstatistiek. Ir) november werden 36 huwelij'i ken gesloten, terwijl er 25 uit d^ boeken werden geschrapt. De verhouding tussen echt^ scheiding en huwelijken is ii Schiedam door de bank gene men één staat tot twee. SCHIEDAM In de sociëteit van Stichting Lentefeest op de Broersvest wordt momenteel volop oliebollen gebakken. Ze worden hier oudejaarsdag ver docht, binnen zowel als buiten. Ervaren bakkers zorgen voor pen goede kwaliteit, niet te vet en ruimschoots met krenten ge stoffeerd! Wie vooruit dit oud-Hollandse baksel wenst te bestellen kan dit doen onder tel. nr. 730831. De opbrengst van' de verkoop is uiteraard bestemd voor de doelstelling van Lentefeest: goed zijn voor ouderen en ge handicapten! SCHIEDAM Op 4 januari houdt de Aquarium- en Terra riumvereniging „Natuurgenot in Huis" haar eerste contact avond van het nieuwe jaar in gebouw Chr. Sociale Belangen. Naast de afwerking van de huishoudelijke agenda staat een dia-lezing op het programma door de heer C. van Sliedrecht, één van de meest actieve leden van de vereniging. Zijn onder werp is niet alleen interessant voor eventuele beginnende aquariaan. Ook gevorderden kunnen iets leren van de door Van Slie drecht in een reeks van jaren opgedane ervaringen in de aquariumsport. De avond, ook toegankelijk voor belangstel- Jenden, begint om 20.00 uur. Nieuwe KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 00 uur op het kantoor BUREAULEIDER J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDRED AKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Tel 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v d Drift BV. ingeschreven K v K nr 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d 30.07 79 nr 78/1979 1-11-81 Kans op explosieramp volgens Rijnmond uiterst gering RIJNMOND De kans dat zich in het Rijnmondgebied een vliegramp voordoet waarbij de bevolking aan ernstige gevaren blootstaat door explosies van de (petro) chemische industrie is ui terst gering. Zo'n ramp zou zich hoogstens eens in de 10 miljoen jaar kunnen voor doen. Dit zegt het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond in antwoord op vragen van het Rijnmon draadslid Edzes van Loon (PvdA). Het dagelijks bestuur erkent evenwel dat het luchtverkeer met boven het Rijnmondgebied risico's met zich meebrengt. Indien een vliegtuig zou neers torten op proces- of opslag in stallaties met brandbare stolfen, ontstaat een grote brand die al dan niet gepaard zal gaan met secundaire explosies. Volgens het dagelijks bestuur van Rijnmond zal dat echter geen levensgevaar betekenen voor de woongebieden, althans niet in de meeste gevallen, en zeker niet op grote schaal. Ernstiger zijn de gevolgen als een installatie met giftige stof fen wordt getroffen, maar de kans daarop acht het dagelijks bestuur minimaal. De vragen van Edzes van Loon waren gebaseerd op de vlie gramp die zich enige maanden geleden voordeed boven de Moerdijk, toen een passagiers vliegtuig neerstortte en daarbij op een haar de chemische in stallaties van Shell miste. Dat het vliegtuig afkomstig was van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven vormde voor het Rijnmondraadslid aanleiding om te-informeren of de aanvlie groutes van deze luchthaven niet gewijzigd dienen te wor den. Het dagelijks bestuur van Rijn mond ziet daar echter geen aan leiding voor omdat uit contac ten met de Rijksluchtvaart dienst is gebleken dat de hui dige aanvliegroutes boven Rijn mond gebaseerd zouden zijn op veiligheid en doelmatigheid Ook het beperkte militaire vliegverkeer boven het indus triegebied van Rijnmond levert volgens het db geen ernstige ge varen op. Desondanks heeft Rijnmond zich op het standpunt gesteld dat Zestienhoven dient te wor den gesloten. Deze mening is niet zózeer gebaseerd op veilig heidsoverwegingen, als wel op twijfel aan de noodzaak voor een eigen luchthaven in Rotter dam. SCHIEDAM Als er wo ningen worden gebouwd op het voormalige GTB-terrein aan de Dwarsstraat in de Gorzen moet het kleine gasstation dat daar staat ver dwijnen. Op dit standpunt stelt zich de Bewonersvereniging Schiedam Zuid (BVSZ). In het laatste nummer van het verenigings blad schrijft de werkgroep „Schiedam Zuid in de steigers" dat ze nooit een „gas-bom" in een woonwijk zal accepteren. Al een jaar geleden maakte de BVSZ deze mening kenbaar bij de gemeente. Op het voorstel om het gasstation -een centraal punt waar aardgas binnenkomt voordat het naar de verbruikers wordt gedistribueerd- te ver plaatsen naar de vroegere Een- drachtsbuurt aan de Maasdijk heeft de bewonersvereniging nooit antwoord gekregen. Het terrein van de voormalige gasfabrieken houdt de bewo ners van Zuid vooral het laatste jaar intens bezig. Nog altijd is er geen uitsluitsel over de mate van verontreiniging van de bo dem, hoewel de gemeente en tal van andere instanties al ruim een jaar bezig zijn met een on derzoek. Het definitieve rapport van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond laat al maanden op zich wachten. Of er spoedig 160 tot 200 huizen op het terrein kunnen worden gebouwd hangt in grote mate van dit rapport af. Is de grond ernstig vergiftigd dan zal de gemeente eerst tot afgraven en zuiveren moeten overgaan. Ook het clubhuiswerk in Zuid heeft nog een appeltje met de gemeente te schillen. Dit ap peltje is de behuizing van het clubhuiswerk, dat rond carna val dit jaar het oude GTB kan toor kraakte nadat men zeven jaar lang vergeefs met de ge meente over een onderkomen had gepraat. De gemeente reageerde nauwe lijks op de kraakactie. Uit de bouwplannen voor het GTB terrein blijkt evenwel dat het gekraakte pand tegen de vlakte moet om plaats te maken voor woningen. Gebeurt dit, dan zit het club huiswerk opnieuw zonder ac commodatie. Dit had volgens de werkgroep „Schiedam Zuid in de Steigers" gemakkelijk voor komen kunnen worden door de verplaatsbare houten keten die tot voor kort op het terrein stonden aan het clubhuiswerk toe te kennen. De gemeente schonk de ge bouwtjes echter aan de waters portvereniging De Schie, wat de clubhuiswerkers verbolgen „een rotstreek" noemden. Doordat de keten een andere bestemming kregen raakt de gemeente, aldus het BVSZ or gaan, binnenkort weer in con flict met het clubhuiswerk in de Gorzen. Op voorhand wordt deze one nigheid afgeschilderd als een „onnodig probleem". Uw feest gesleegd met Lange Sjngelstraat 109 Schiedam, telefoon 269865 Opgemukte schelen met horrelgemituren, tel'edes op bestelling en gretis thuisbezorgd Documentatie op aanvraag Onze cafetaria is elke dag geopend van 12.00-24.00 uur 's Maandags gesloten SCHIEDAM Op zaterdag 2 januari gaat de werkgroep kerstboemverbranding van Jeugdhaven Nieuwland in de wijk zoveel mogelijk kerstbo men ophalen. Wijkbewoners kunnen hun boom tussen drie en vijf uur 's middags ook afgeven op het Schuttersveld. Een telefoontje naar de Jeugdhaven (738671) is voldoende om uw boom door de jeugd te laten afhalen. Om vijf uur gaan de bomen al lemaal tegelijk in brand. Voor iedere ingeleverde boom ont vangt men een consumptiebon, die goed is voor een kop warme chocomel, een kop soep en een krentebol. Aan de kerstboomverbranding wordt meegewerkt door de brandweer, de politie en de Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 Gevestigd per 4 januari 1982 Behandeling na telefonische afspraak Vanaf heden gelegenheid tot het maken van afspraken Burg. Knappertlaan 39,3116 BB Schiedam, Tol.: 734629 SCHIEDAM De 55-jarige adjudant van politie W. Vink is maandagmorgen op weg naar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat plotse ling overleden. Volgens getuigen werd de po litieman op straat onwel. Hi3 liep daarop bij een huisarts binnen, die de patiënt met grote spoed naar het Schie- landziekenhuis bracht. Kort na aankomst overleed de ad judant aan een hartaanval. Adjudant Vink was bij de po litie onder andere belast met de dagelijkse leiding van dje rayon-surveillance. Hij was getrouwd en had vier kinde ren. SCHIEDAM Op Oude jaarsavond verzorgt de Zieke nomroep Schiedam (ZOS) voor de elfde keer een rechts treeks groetenprogramma voor de luisteraars in het Schielandziekenhuis (gebou wen B.K.-laan en Stadhou derslaan). De medewerk(st)ers van de ZOS zijn van mening dat een verblijf in het ziekenhuis juist op deze avond extra vervelend is en zij willen d.m.v. dit pro gramma trachten toch nog iets van de sfeer te scheppen die bij oudejaarsavond past. Familieleden, kennissen en vrienden van patiënten en ver plegend personeel kunnen in dit programma telefonisch de groeten doen en de beste wensen overbrengen aan de hun bekenden. Tussen 's a- vonds 22.00 uur en 's nachts 00.30 uur zijn voor dit doel de volgende 2 telefoonnummers beschikbaar: 264455 en 269053. De omroep(st)ers nemen de te lefoon op en delen na een inlei dend gesprekje mede. wanneer U in het programma te besluis- teren bent. Het is helaas voor de patiënten onmogelijk terug te praten, aangezien zij het pro gramma via hun radio kunnen beluisteren. U wordt vriendelijk verzocht niet te bellen tussen 23.50-00. U> uur i.v.m. wensen tussen de pa- tienten onderling. Mocht u het nieuwe jaar goed willen beginnen geeft u zicli dan b.v. op. Donateur van d£ ZOS wordt nu al voor 10,^- per jaar. Het adres is: Stichting Ziekenomroep Schiedam, Postj. bus 239, 3100 AE Schiedanf Giro 736443. r Hyper moderne outillage voor snelle, vakkundige reparatie en penodiek onder houd van uw caravan oi vouwwagen CARAVAN SI AVICI Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam Tel. (010)-154540 Naam Ja, ik steun de PvdA nü en word lid. Adres Postcode Plaats De contributie bepaal ik zelf aan de hand van mijn inkomen (vanaf f 5,50 per kwartaal) Invullen, uitknippen en in open envelop opsturen naar: PvdA Antwoordnummer 8404 1000 PX Amsterdam Een postzegel plakken is niet nodig. pvda schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3