m Voor mensen zonder werk: FNV - W AO-W erkgr oep blijft funktioneren Streekschool de trechter De Schiedamse Gemeenschap Organiseert Sportf ondsenbad Schiedam Hoe meedoen? Hoe inschrijven Informatiewinkel Ontmoetings centrum Speelgoedprojekt Schilderen Fotografie Vrouwen in de bijstand Jiu Jitsu Autotechniek Andere aktiviteiten VOS Cursus "i£ V -èrïl Streekmuziekschool organiseert bij (voldoende aanmeldingen) Dit is een uitgave van De Trech ter met medewerking van het gemeentelijk bureau voorlich ting Informatiewinkel Broersvest 107 Schiedam ?\s T HcT NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 6 JANUARI 1982 PAGINA 14 De Trechter voor zin volle vrijetijdsbesteding Voor mensen zonder werk in Schiedam met een uitkering WW, WWV, RWW, WAO of AAW, die hun vrije tijd zinvol willen beste den door het volgen van een cursus, of het meedoen aan aktiviteiten, biedt SWA/ De Trechter in samenwerking met een aantal instelling weer diverse mogelijkheden. De deelname aan de cursussen, of aktivitei ten is gratis (wanneer u zich op de juiste ma nier aanmeld). De materialen en/of boeken, die u voor bepaalde cursussen of aktiviteiten nodig hebt zijn echter voor eigen rekening. Voor alle aktiviteiten geldt, dat zij alleen doorgaan als er voldoende belangstelling is. Wilt u over een bepaalde cursus of aktiviteit nadere informatie hebben, bijvoorbeeld over de inhoud, startdatum, tijdstip of plaats, dan kunt u het beste direkt kontakt opnemen met de betreffende instelling of groep. U kunt aan twee cursussen, of aktiviteiten tegelijk meedoen (de aktiviteiten >van de FNV-WAO-werkgroep en de Trechter tellen hierbij niet mee). Geef u pas op voor een ak tiviteit als u er echt zeker van bent, dat u er aan mee wilt doen. De deelname aan de cursussen of aktivitei ten is namelijk wèl vrijwillig, maar niet vrij blijvend. Door u inschrijving wordt een plaats op de cursus/aktiviteit voor u gereser veerd, wanneer u dan niet op komt dagen ontneemt u een ander de kans om wèl te kunnen doen. Bovendien voorkomt u hier door dat het cursusgeld voor niets wordt be taald. Het inschrijfformulier volledig invullen en opsturen naar SWA, Antwoordnummer 67, 3100 WB Schiedam, (een postzegel opplak ken hoeft niet) of afgeven bij De Trechter, Broersvest 107 te Schiedam. Telefoon 265255. De Trechter is een stichting i.o., die zich met haar aktiviteiten specifiek richt op de relatie werken- niet werken. U kunt de Trechter vinden op twee plaatsen in Schiedam: Broersvest 107: Informatiewinkel en admini stratie Overschiesestraat 44: Ontmoetingscentrum. Iedereen, die vragen heeft over ontslag, mi nimumloon, uitkeringen, CAO-kwesties, huursubsidies, enzovoorts kan hier binnen lopen. Wanneer u hier niet geholpen kunt worden, wordt u doorverwezen naar een in stelling, die dit wèl kan. Gratis folders zijn er volop aanwezig. Ook kunt u hier terecht met vragen over de in dit programma ge noemde aktiviteiten en of cursussen (al kunt u in eerste instantie toch- beter de betreffen de instelling benaderen!) De informatiewinkel is geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Telefonisch is de infor matiewinkel te bereiken onder telefoon nummer 265255. Om een goede indruk te krijgen van het Ontmoetingscentrum kunt u het beste zelf eens gaan kijken, Het centrum, dat er spe ciaal is voor mensen zonder werk beschikt over een aantal ruimtes. In de barruimte kunt u diverse niet-alcoholische dranken (koffie, thee, limonades) gebruiken, een praatje maken of een spelletje doen. In de hobbyruimte kunt u onder andere timme ren, knutselen, metaal-, of houtbewerken; tal van machines zijn hiervoor aanwezig. In de voorruimte kunt u onder andere schilde ren, kleien en handwerken. Van maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur bent u hier van harte welkom. Ontmoetings centrum, Overschiesestraat 44, tel. 263569. Wat is er te doen en waar? Speelgoed maken is een leuke bezigheid, vooral als je het gezamenlijk doet en voor instellingen, die zelf niet voldoende bezitten om speelgoed te kopen. Wij willen proberen het speelgoed zo goedkoop mogelijk te ma ken. Dit is mogelijk omdat we een groot aan tal machines en gereedschappen bezitten, waarmee het speelgoed gemaakt kan wor den. Wanneer U een leuke bezigheid zoekt, doe dan mee! U hoeft geen vakman/vrouw te zijn, omdat het in de bedoeling ligt dat we elkaar hel pen. U bent tot niets verplicht en U kunt zelf bepalen wat U maakt en wanneer U er aan werkt. Loop eens binnen in het Ont moetingscentrum en vraag om verdere in lichtingen. U bent van harte welkom! Op 14 januari a.s. gaat in het Ontmoetings centrum de cursus schilderen van start. Be halve dat er geschilderd wordt, kun je ook komen tekenen of voorstudies voor een schilderij maken. Dit alles onder begeleiding van een deskundige. De onderwerpen wor den in overleg met de kursisten behandeld en aan de hand van het gemaakte werk worden de problemen in de groep, of indivi dueel besproken. Aan de volgende onderwerpen zal in ieder geval aandacht worden geschonken: mate riaalgebruik, kompositie, kleurenleer, per- spektief, model, portret en stilleven. Mis schien dat dit alles U wat ingewikkeld lijkt, maar deze cursus is echt niet alleen voor de wat meer gevorderden; ook degenen, die nog nooit een penseel hebben vastgehouden zijn van h^rte welkom. Materiaal is aanwezig, de koffie staat klaar; dus kom op 14 januari eens kijken. De kur- sus wordt op donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in het Ontmoetingscentrum gehou den. Mensen, die in het bezit zijn van een camera kunnen in deze cursus hun hart ophalen aan alles wat met fotografie te maken heeft. De cursus, die op maandag-, of donderdagoch tend van half 10 tot 12 uur gehouden wordt bestaat uit 12 bijeenkomsten. In het pro gramma, dat in overleg met de cursisten sa mengesteld wordt zit in ieder geval: de wer king van de camera, model fotografie, bui tenopnamen, werken in de donkere kamer. Plaats: het Ontmoetingscentrum. Start bij voldoende aanmeldingen. Met een aantal vrouwen kwamen we op het idee om een groep op te richten voor alleen staande vrouwen. Hierbij denken we aan vrouwen met een bijstandsuitkering of RWW en WWV. Vooral vrouwen die met kinderen alleen leven hebben het in deze maatschappij vaak niet gemakkelijk. Er ko men verschillende extra problemen bij als je alleen de zorg voor de kinderen moet dra gen. Je kan bijvoorbeeld niet deelnemen aan een cursus, omdat die meestal 's avonds zijn en waar haal je opeens een oppas vandaan? Wat kost dat en wie betaalt dat? Vanuit die positie is het best moeilijk om je met je kin deren staande te houden, na een tijdje drukt die verantwoording in je eentje behoorlijk zwaar. Omdat wij gemerkt hebben, dat we op een gegeven ogenblik in een isolement terecht komen, zouden wij er met elkaar iets aan willen doen. Niet alleen als je kinderen hebt raak je in een isolement, er zijn ook andere facetten die een belangrijke rol spelen en die voor elke alleenstaande vrouw met een minimu muitkering gelden. Als je nieuwe kontakten wilt; als je hulp wilt bij informatie over uit keringen vanuit de sociale dienst en/of an dere uitkeringsinstanties; als je andere mo gelijkheden wilt proberen bijvoorbeeld cur sussen, studie; als je verandering wilt in je situatie; als je vindt dat de bijstand een over brugging is en geen eindstation, neem dan eens kontakt op, zodat we er gezamenlijk er iets aan kunnen doen om bepaalde situaties te veranderen, want samen staan we sterker! Wij begrijpen best dat het moeite kost om de eerste stap te zetten. Heel veel mensen heb ben drempelvrees, maar kom gerust eens langs om te kijken hoe we bezig zijn. Elke tweede en vierde vrijdagochtend van de maand zijn we van 9.15 tot 11.15 uur (dus tij dens de schooltijden!) op de Hoogstraat 198 in het gebouw van het buro voor de rechts hulp. Wil je liever eerst persoonlijk kontakt of gewoon wat informatie, bel dan Annie Koot, tel. 739177. Bij voldoende belangstelling (14 deelne(e)m- (st)ers) zal er in januari een cursus Jiu jitsu van start gaan. Jiu jitsu is een vorm van zelfverdediging, maar tevens is het een pri ma sport om Uw lichamelijke konditiè op peil te houden. Wilt U meer weten over deze aktiviteit, die 1 uur per week in beslag zal nemen; bijvoorbeeld juiste startdatum, in houd, plaats en/of tijdstip neem dan even kontakt op met de Trechter. Tel. 265255 Indien er voldoende belangstelling bestaat zal begin '82 getracht worden cursus auto techniek te laten starten: de Trechter in sa menwerking met de ANWB. Wanneer U zich nu opgeeft moet U dit zien als een proe- finschrijving. Op basis van het aantal aan meldingen zal namelijk besloten worden of de verdere uitwerking van deze aktiviteit wel of niet moet geschieden. Ook in 1982 zal de Trechter buiten de in dit programma beschreven aktiviteiten weer een groot aantal andere dingen organiseren: filmochtenden /filmmiddagen; voorlichtings- en diskussiebijeenkomsten. De juiste tijdstip pen hiervan staan op dit moment echter nog niet vast. Wanneer het zover is zult U bij voorbeeld via de pers hiervan in kennis worden gesteld. Als U zelf een idee heeft voor een nieuwe aktiviteit, schroom U dan niet om het aan ons kenbaar te maken. Wel licht dat het te realiseren is? Ook in 1982 hoopt de FNV-WAO-werkgroep te blijven funktioneren, door met elkaar in gesprek te blijven, elkaar te helpen met het oplossen van problemen, informatie te ver zamelen en door te geven, maatschappelijke instanties te benaderen om zodoende een grotere bekendheid te geven aan de moge lijkheden, wetten en voorschriften en deze indien noodzakelijk te verduidelijken en te vermenselijken en eventuele drempels te verlagen. Dit alles in het belang van de WAO-ers. In het kort gezegd wil de WAO- werkgroep proberen om ons sociale stelsel een hpmaner gezicht te geven. Voor de eerste helft van 1982 heeft de werk groep een aantal ontmoetingsmiddagen op haar programma staan met zowel een voor lichtend, als een ontspannend karakter. 12 januari 1982 Een voorlichtingsmiddag waarop drs. G. A. A. Smits, direkteur van de gemeentelijke so ciale dienst Schiedam (GSD) en de heer A. M. Vredebregt (groepschef aldaar) komen vertellen wat de GSD doet, voor wie ze werkt en wat de uitgangspunten zijn. Vooral belangrijk voor mensen met een lage uitke ring! 23 februari 1982 Een voorlichtingsmiddag over belastingza ken. De chef der Rijksbelastingen, de heer C. J. Esbach geeft uitleg over bijzondere af trekposten en andere faciliteiten voor WAO- ers. Zeer belangrijk! 23 maart Na het succes van september 81 komt de to neelgroep DISKUS" nogmaals voor ons op treden. Nu met een programma rond de ato maire zegeningen onder de titel „OVER/LE VEN". Een programma om nog lang over na te praten! 13 april 1982 Een algemene openbare gespreksmiddag waar verschillende onderwerpen aan de orde kunnen komen, dus ook die zaken, die u zelf aandraagt! 11 mei 1982 Een middag met vele vraagtekens. We kun nen er alle kanten mee uit, dus ook de goe de! Een afsluiting van een veelbewogen win terseizoen met bijvoorbeeld een „BINGO". Alle aktiviteiten van de FNV-WAO-werk groep vinden plaats in het Dienstencentrum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766 in Schiedam. De aanvangstijd voor alle middagen is 14.00 uur en de toegang is voor een ieder vrij. De FNV-WAO-werkgroep heeft sinds korte tijd ook een eigen telefonische hulpdienst. Wanneer u bepaalde problemen heeft kunt u één van de hierna volgende telefoonnum mers draaien. Men zal u dan proberen te helpen bij het oplossen van uw problemen. Zonodig wordt u doorverwezen naar de voor u juiste organisatie/instantie. De telefoon nummers zijn: 157234, 263571 en 703001 (alle dire met netnr. 010). Wilt u nadere informatie over de FNV- WAO-werkgroep? Neem dan gerust even kontakt op met haar sekretaris: de heer C. Paardenkooper, Belgischestraat 42a, 3028 TH te Rotterdam. Telefoonnummer: 010-157234. Oriëntatiecursus voor het beroep van ad- ministatief medewerk(st)er: - Doel van de cursus is het verschaffen van inzicht over de aard, werkomstandighe den, specifieke vakeisen en differentiaties binnen het beroep van administratief me- dewerk(st)er. - Toegelaten worden (in overleg met het GAB), die mensen, die enige jaren voort gezet onderwijs hebben gevolgd. - Duur van de cursus is plm. 5 maanden (per week 4 lessen van 50 minuten). - Vakkenpakket is als volgt: 1. Kantoorkennis: Wat is een kantoor? Wat doet het? Op praktische wijze gaat men op deze vragen in. Verder komt gedetail leerd aan de orde archiveren, machines, documenten, kaartsystemen, grafieken, enz. Deelname aan het IVIO-examen is mogelijk. 2. Typen: blind typen met tien vingers. Bij voldoende vaardigheid bestaat de moge lijkheid om deel te nemen aan het exa men van het Uni-diploma. 3. Steno: systeem Grootte. Bij voldoende oe fening en vaardigheid is het mogelijk om deel te nemen aan het examen voor het Basisdiploma Steno. - Boekenpakket: De kosten voor studieboe ken en overig studiemateriaal bedragen plm. ƒ75,- (voor eigen rekening). - Opleidingsplaats: De dependance van de Streekschool Rotterdam-Noord, School straat 8 Schiedam. Tel. 268691. - Opmerking: In enkele gevallen is het mo gelijk om slechts een gedeelte van de les sen uit het vakkenpakket te volgen. Oriëntatiecursussen slagwerk of accorde on Tijdens deze kortlopende cursussen (8 les sen) worden de cursisten meteen vertrouwd gemaakt met de basistechnieken van het ac cordeon of het slagwerk, terwijl de theorie die daarvoor nodig is tijdens deze cursus wordt gedoceerd. Om deze cursussen van start te kunnen laten gaan, zijn per cursus minimaal 6 leerlingen nodig. Popprojekt voor gevorderde en minder ontwikkelde gitaristen Een pop-initiatief, dat uniek is voor Neder land en dat in januari 1982, bij voldoende belangstelling in de Schiedamse Muziek school (Lange Nieuwstraat) van start zal gaan. De vorm, die uiteindelijk voor dit projekt gekozen wordt hangt af van de ideeën, die bij de gitaristen zelf leven. Het projekt, dat uit 8 lessen zal bestaan zal een oriëntatiedag in januari van start gaan. Voor meer informatie: de Streekmuziek school, telefoonnummer 355678. Vragen naar de heer Mulder. Ook in januari/februari zal er weer een VOS-cursus van start gaan. De letters VOS staan voor Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving. Wilt U meer weten over deze VOS-cur sus: inhoud, plaats, start? Neem dan even kontakt op met Len van Berkel, telefoon 373244 ■"SS Dramatische vorming Een cursus van 14 lessen waarin je op een speelse wijze vaardiger wordt in het uiten van je gevoelens en je gedachten. Zonder en met woorden. Een cursus waarin spel een belangrijke rol heeft. Improviserend spelen is een prima middel om het speelse in jezelf weer te ontdekken en toe te laten. Het speel se, spontane dat kinderen nog zo van zelf hebben en dat volwassenen al opgroeiend toch wat kwijt zijn geraakt. Geen cursus to neelspelen, maar experimenteren hoe je op een plezierige manier je gevoelens, gedach ten en fantasiëen uitdraagt. Het enige dat je voor deze cursus nodig hebt, is gemakkelijke kleding en de zin om samen met anderen met spel aan de slag te gaan. Het met veel fantasie en durf bezig zijn, daar gaan we tij dens de cursus zelf aan werken. De cursus wordt gehouden in de Blauwe Brug en start in januari. Kreatief Bij het uitbrengen van dit programma stond de juiste inhoud van deze uit 15 lessen be staande cursus, die in het M.C.M. de Groot huis gehouden wordt, nog niet vast. Textiele werkvormen In deze cursus van 15 lessen, die op 29 janua ri in het M.C.M. de Groothuis van start gaat, zullen verschillende technieken worden ge leerd; onder andere: spinnerhmet diversjf soorten wol, weven op een raam, een heup» weefgetouw, op stokjes, op kaartjes en ojj een getouw, frivolité, kantklossen, batikker met invulvloeistof, stempelen, naaldkan patchwork, macramé, Zaanlands stikwer en vrijborduren. Het zal van de belangstelt ling van de cursisten afhangen welke tech4 nieken er behandeld worden. Alledaags rekenen Deze cursus, die uit 12 a 15 lessen bestaat zaj in januari in Christelijke Sociale Belangen van start gaan. Timmeren voor vrouwen De cursus, die zeer op praktijk gericht is be» staat uit 15 lessen. Hij start in januari ap wordt gehouden in het ontmoetingscentrum. Behalve aan het timmeren, zagen enz. wordt ook aandacht besteed aan diverse soortei^ houtverbindingen, kennis van houtsoorten en hun eigenschappen en aan de verschil lende soorten gereedschappen. Wilt U meer informatie over een bepaalde cursus: inhoud, tijdstip, enz.? Neem dan ge rust kontakt op met: het Buro van de Schie- damse Gemeenschap, Overschiesestraat 2 (iri de oude rijks-HBS), op de tweede etage bo ven de afdeling burgerzaken, telefoonnum mer 268043. Huishoudelijke voorlichting Zelf kleding maken In deze tijd van snel wisselende mode is het kostenbesparend, leerzaam, kreatief en bo vendien een goede vrijetijdsbesteding om zelf uw kleding te vervaardigen. Het aan passen van bestaande patronen aan uw eigen wens maakt deel uit van de lessen. Nieuwe cursisten beginnen met het maken van on derdelen, zoals het inzetten van ritssluitin gen, opzetten van banden, enzovoort. 12 les sen van 2 1/2 uur. Koken voor beginners Mensen, die nog weinig of geen ervaring hebben in het klaarmaken van eenvoudige gerechten, maar die het graag zouden willen leren, zijn hier op hun plaats. Ook degenen, die op kamers wonen, of gaan wonen. 12 les sen van 2 uur. Fijne keuken In deze cursus wordt aandacht besteed aan het bereiden van echt fijne gerechten. Het accent ligt op bakken in de oven. De cursus eindigt met een koud buffet, waarop de kur sisten een introducé mogen meenemen. 8 lessen van 2 1/2 uur. Gezond vegetarisch koken In deze cursus leert u smakelijke en gezonde maaltijden bereiden met natuurlijke grond stoffen. Tevens ontvangt u een uitgebreid receptenboek met informatie. 6 lessen van 2 1/2 uur. Indische keuken 8 lessen van 2 1/2 uur. Exotische keuken In deze cursus leert u het bereiden van Chi nese, Hindoestaanse, Surinaamse en Zuid- Amerikaanse schotels. 8 lessen van 2 1/2 uur. Wandkleden 12 lessen van 2 1/2 uur. Bloemschikken 8 lessen van 2 1/2 uur. Schoonheidsverzorging (door uzelf) In deze cursus krijgen de dagelijkse verzor-; ging van de gezichtshuid en de make-up bij zondere aandacht. 5 lessen van 2 uur. Gymnastiek Deze aktiviteit omvat 12 lessen van 1 udr.I De lessen worden gegeven door een physip- therapeute. Bridge Een denksport voor iedereen. Buiten dat het een fascinerend spel is, is het ook een moge lijkheid om met anderen kontakten te leg gen. Bridge is zeker niet die zwaarwichtig sport zoals velen denken. Eenmaal de spel regels onder de knie, dan valt het allemaé best wel mee. De cursus, die uit 12 lesse: van 2 uur bestaat is er zowel voor beginner als gevorderden. Hatha Yoga In deze moeilijke tijd, volop spanningen e problemen is het erg belangrijk dat je doi ontspanningsoefeningen tot innerlijke ru: kunt komen. Deze cursus van 18 lessen va: 1 uur helpt u daarbij. Eenvoudige reparaties in huis Tijdens deze cursus, die uit de onderdelen timmeren en elektriciteit bestaat leert u on* der deskundige begeleiding van een timmer-; man en een elektriciën aan de hand van eenvoudig werkstukje een aantal kleine rl paraties en klusjes verrichten. Ook zult beide begeleiders tijdens hun lessen inga op de vragen, die u inbrengt. De cursus be; staat uit 8 lessen van 2 uur. Wilt u meer informatie over deze cursussen, neem dan kontakt op met de Stichting Huis4 houdelijke voorlichting, Stadhouderslaan 30, Schiedam. Tel. 264781. Geopend: van maan dag t/m donderdag van 9.30 tot 12.00 uur eri maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. J Instruktief zwemmen samengesteld waarin de verschillende Of U nu wel of niet kunt zwemmen maakt zwemvormen aan bod komen, zoals de duik- niet uit. Elke vrijdagochtend van 11.00 tot sport, polospel en de verschillende zwemsla- 12.30 uur kunt U terecht in het Sportfond- gen. Tevens wordt U in de gelegenheid ge- senbad, B K.-laan 245c te Schiedam. De be- steld om af te zwemmen voor alle diploma's, ginners wordt de zwemkunst op een prettige en gevarieerde wijze gellerd. Voor de gevor- Voor nadere informatie: Het Sportfondsen derden is er een afwisselend trimprogramma bad, B.K.-laan 245c te Schiedam. Tel. 269600.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 14