C. KOK Rotjes voor één keer taboe Oproep aan alle hulpverleners Stadskwekerij door tunnel straks beter bereikbaar john kroes Geld naar brandwondencentrum I? Fantastische koopjes AFWEZIG llll Wij denken strikt privé met u mee in goud en zilver, kristal, porcelein, quartz horloges, kortom keus genoeg. Kom snel kijken bij sinds 1896 R. J. van den Berg H. v.d. Heuvel voorspoedig 1982. Broersvest 64-66, Schiedam, Tel. 010-267920. De slaapkamer als leefruimte. Met Hülsta. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 8 JANUARM982 4 -• 'N RANDSTAD-EDITIE Akties SCHIEDAM Als eenmaal de voetgangers- en fiet- stunnel tussen sportpark „Thurlede" en de 's-Graven- landseweg is gerealiseerd, wordt de Stadskwekerij van de afdeling Plantsoenen voor iedereen wat gemakkelij ker bereikbaar. AANRIJDING 010 - 260199 De vrijwillige spaarders van de Coemen Borgesiusscnooi mei unKs wijKageru van Tricht en rechts midden de direkteur van de Brandwondenstichting in Beverwijk, W. Kruidenier. De kinderen brachten 55 gulden bijeen. Giften zijn welkom op gironummer 202122 Het algemene straatbeeld. Lange rijen wachten voor een vrijwel lege winkel. Deze fotomaakte men in Stettin. Garanties Broersvest 87-93 Telefoon 010-267937 De opruiming begint 14 januari a.s. Tandarts Boterstraat 76 telefoon 264062 van maandag 11 januari t/m maandag 25 januari. Vanaf dinsdag 26 januari weer telefonisch bereikbaar voor nieuwe afspraken. Waarneming spoedgevallen: H. J. M. v. Kessel B. K. laan 231b, telefoon 738442 B. K. laan 231b, telefoon 739121 Vooralle patiënten een De heer en mevrouw Pet-v. Deventer. Slaapkamerprogramma's van Hülsta bieden meer dan u van een slaapkamer zou verwachten. La Fleur is daar een «-■„ mi treffend voorbeeld van. tlJlSlcl Wij verschaffen u gaarne meubelmakers alle informatie. Hartelijk dank voor de vele goede wensen met Kerst en Nieuwjaar. Kerken PAGINA 3 Bericht Poolse Nieuwe Stadsblad KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 00 uur op het kantoor BUREAULEIDER J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J. Hovingh Tel 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v d Drift B V ingeschreven K v K nr 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhagad.d. 30.07.79 nr. 78/1979 1-11-81 SCHIEDAM Een loffe lijk gebaar maakten deze dagen een groot aantal leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas van de Goeman Borgesiusschool in Schie dam-west. Zo'n veertig kinderen van deze school aan de Ant. Muysstraat besloten een drachtig, dit jaar eens geen geld aan vuurwerk uit te geven. Het geld dat zij anders aan rotjes hadden besteed legden zij nu bij elkaar. Het zou een goede be stemming krijgen. Dat goede doel werd voorgesteld door de wij kagent in west, de 28-ja- rige M. van Tricht, die de kinderen ook (onbewust) op het idee had gebracht. Het welde spontaan op bij de schooljeugd toen Van Tricht kort voor de Kor-ct een lezinkje kwam hou den over de gevaren van vuurwerk. Van Tricht hield zijn praatje op ver zoek van de schoolleiding. Van het een kwam het ander. Het verhaal van de wijkagent sloeg zo aan, dat een deel van zijn jonge toehoorders al in de schoolbanken besloot, tenminste dit jaar het vuurwerk te laten voor wat het was. Het aldus gespaarde geld zou geschonken worden aan de mensen die slacht offer waren geworden van een al te dicht in hun nabijheid ontploft stuk knal werk. Automatisch kwam toen de gedachte aan het brandwondencentrum in Beverwijk boven. In dit hospitaal worden patiën ten met ernstige brand wonden verpleegd. Niet zelden is vuurwerk de oorzaak van deze ver wondingen. Het centrum in Beverwijk is volstrekt uniek op dit gebied van verpleging. Donderdagmiddag was de dankbare direkteur van deze instelling, de heer W. Kruidenier, hoog stpersoonlijk naar de Gmeman Borgesiusschool gekomen om het bedrag in ontvangst te nemen. Hij maakte meteen van de gelegenheid gebruik, een filmpje te vertonen over het werk in het hospitaal in Beverwijk. Wijkagent Van Tricht bleek eveneens zeer te vreden. Na afloop zei hij over het succes van zijn anti-vuurwerk pleidooi: Opvallend dat de meeste kinderen het roerend met me eens waren, terwijl ik ze alleen maar op de ge varen heb gewezen. Niet alle kinderen hebben aan de aktie meegedaan, maar er stond dan ook geen dwang achter, alles ge beurde op basis van vrij willigheid". ,,Nee, ik ben de enige in het korps van wijkagen ten die op dit idee kwam. Ik zou het wel leuk vin den als het in de toekomst oversloeg naar andere scholen in Schiedam. Goed beschouwd is het om te huilen als je hoort hoe sommige kinderen aan het geld voor vuur werk komen. Soms moet pa zijn eigen spaarpot openbreken om zijn zoon rotjes te kunnen laten ko pen. En in west wonen veel gezinnen die het niet erg breed hebben... Stichting Polen wil akties Bisdom" vergaderd onder de voorzitterschap van Aartsbis schop Jozef Glemp, primaat van Polen. Het hoofdbestuur van het bis dom heeft zich verzameld tij dens de noodtoestand. Op grond van de ontvangen informatie over de situatie in ons land, richt het tot de leden van de Katholieke Kerk woorden van toewijding, eenheid en broeder lijk medelijden. Onze pijn is de pijn van het hele volk, die nu door de militaire macht geterroriseerd wordt. Vele leden van de Vrije Vak bonden zijn geïnterneerd. De interneringen vinden nog steeds plaats en omvatten nu ook arbeiders, kunstenaars, wetenschapsmensen en studen- SCHIEDAM Hieronder volgt de -enigszins verkorte- inhoud van een bericht uit Polen dat op 2 januari naar Nederland werd gesmokkeld. Het is een verslag van een door het hoofdbestuur der Poolse kerken belegde bijeenkomst in Polen, die gehouden werd op 15 december in Warschau. In het verslag spreekt de kerk zich uit over de toestand in het land op dat ogenblik, enkele da gen na de machtsovername door de militairen. Het bericht is authentiek. Het werd door hier te lande verblij vende Polen in het Nederlands vertaald. „Op 15 december 1981 heeft „Hoofdbestuur van het Poolse ten. In vele bedrijven wordt tot staken opgeroepen. De onzekerheid en machteloos heid van de werkende klasse is de oorzaak van groeiende on rust, verbittering en haat, wat zelfs leidt tot waanzin en deter minatie. De dramatische beslissing van de overheid om in ons land de noodtoestand in te voeren, vormt een slag voor degenen die hoopten en verwachten, dat door middel van een „Nationaal compromis" kunnen we de be staande problemen oplossen. Het morele maatschappelijke gevoel staat door de drastische beperkingen van de burger rechten op een laag peil. De kerk heeft altijd in overeens temming met de beginselen van bundelen Voor het transport worden de vrachtauto's verzegeld. De ze gels worden verbroken als het konvooi op de plaats van be stemming is aangekomen. De goederen worden na afleve ring gedistribueerd door de Poolse kerken, volgens Van Stralen en zijn adviseurs de enige nog goed georganiseerde en betrouwbare instantie in het huidige Polen. Als bestemmingen zijn gekozen ziekenhuizen in Poznan en in het gebied rond Krakau. Waar schijnlijk wordt ook een grote hoeveelheid geneesmiddelen afgeleverd, die een Nederlandse medicijnenfabriek gratis ter be schikking stelt. De Stichting heeft een specialist uit het Rotterdamse Zuiderzie kenhuis bereid gevonden, de geneesmiddelen te controleren De akties gaan inmiddels door. Op 16 januari vindt een groot scheepse inzameling plaats waaraan 2500 padvinders in het hele Rijnmondgebied meewer ken. De padvinders trekken in Vlaardingen, Maassluis, Maas land, Schiedam en omliggende gemeenten op die datum van huis tot huis. De aktie wordt wederom bege leid door talloze zendamateurs op de 27 MC, die zich al eerder verdienstelijk maakten voor de Stichting Polen '81. Voorzitter Herman Van Stralen over de geweldige, onverwacht hoge vlucht die de hulpaktie heeft genomen: „Ik sta met Po len op en ik ga er mee naar bed. Voor ik inslaap lees ik ter onts panning nog wat in een boek waar ik nu al weken mee bezig ben, Mila 18 van Leon Uris". Dat boek gaat over het joodse getto in Warschau, tijdens de tweede wereldoorlog. Dit gekultiveerde stukje natuur gebied is dan feitelijk opgeno men in het net van wandel- en fietspaden dat voert tot diep in Midden Delfland. In de Stadskwekerij houdt men hier uiteraard nu al rekening mee. De mensen die hier een kijkje willen nemen krijgen een natuurlijk visitiekaartje voorge schoteld waarvoor de werk zaamheden thans reeds in volle gang zijn. De aan de westzijde van de kwe kerij gelegen groenstrook wordt bouwrijp gemaakt voor de aan leg van een grote pergola met aanplant van diverse soorten bloeiende klimplanten. Hier rondom komt een model- 'hoekje stadsgroen met assorti menten zoals deze voor stads- verfraailng worden toegepast. Tevens komen er plantenbak ken en borders zoals deze overal in de stad te vinden zijn. Ook het model-schooltuintje zal niet ontbreken. Op de groen strook is een groot perk aange legd waar dertig verschillende soorten narcissen wachten op de komst van het voorjaar. Het zijn sterke bloemen, vorig jaar al ge bruikt in plantsoenen en weg stroken in de stad. Soortgelijke perken zijn ook aangelegd in het Beatrixpark en Julianapark. Nu al goed zicht baar is het experiment dat men hier neemt ter voorkoming van geluidshinder. Een stukje geluidswand werd sa mengesteld uit Wilgenstokken, dicht opeen ingeplant. Het is af wachten of een verdere ontwik keling een ondoordringbare groenscherm zal gaan vormen, dat werkelijk de beoogde ge luidswering kan bieden. Te ge bruiken is het als vervanger van de hier. en daar nu gebezigde plastic-keerwanden. Men rekent er in de Stadskwekerij nu al op dat, als alles is gerealiseerd en de ontsluiting uit westelijke richting een feit is, veel mensen hier een kijkje komen nemen! het Evangelie, altijd de rechten en waardigheid van de mens verdedigd. Want deze vormen de grondslagen van het maat schappelijk leven. De kerk verdedigde eveneens de Staat als het gemeen schappelijk welzijn. Eens komt de tijd dat we de volle waarheid weten over de oorzaak van de noodtoestand. Toch is het al heden noodzake lijk dat wij positief handelen. Daar de kerk zich medeverant woordelijk voelt voor het volk doet het Hoofdbestuur van het Poolse Bisdom geen afstand van de fundamentele rechten van de gemeenschap en richt zich met een dringende boodschap tot het volk om de rust te be houden en om de hartstocht en woede te vernietigen. Wij geloven dat ons land niet terug gaat naar de toestanden van voor september 1980 en ook niet terug kan met de vernieu wing van de democratie, die be gonnen is in ons vaderland. Al leen met een gezond verstand, kunnen we een programma vormen die de nationale en soe vereine redding kan betekenen. Daarom willen wij, dat de kerk en maatschappij zich concen treert op de volgende punten: 1. Het vrij laten van de gevan genen en tot de tijd van hun vrijlating het verbeteren van hun levensomstandigheden. Wij weten dat sommigen in koude ruimten zonder warme kleding worden vastgehouden. 2. Het herstellen van de vrije vakbonden en vooral de vak bond Solidarnosc. In dit ver band wijzen op de mogelijkhe den zoals in de statuten staan omschreven, vrije activiteiten van de voorzitter en bestuur van de bond. De vrije vakbond Solidarnosc die de rechten van de werkende mensen heeft ge red is noodzakelijk om het evenwicht in het maatschappe lijk leven te herstellen. Het Hoofdbestuur van het Poolse Bisdom roept alle gelovi gen op tot hevige gebeden voor eenheid bij het volk en voor vrede in ons vaderland. Wij vragen om gebeden in alle kat hedralen en sanatoriums. Dat Moeder Gods, de redster van het volk, met de kerstda gen orde brengt in het geweten en vrede in de harten". WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krjjgt 'n gratis leenauto mee. Nieuwe Mathenesse- straat 15, Af? Schiedam m k RIJNMOND Het gaat goed met de Stichting Polen 1981. Zo goed dat de van oorsprong Schiedamse stich ting zijn ideaal inmiddels heeft uitgezaaid over het hele Rijnmondgebied. Maar dat is niet voldoende: de Schiedamse hulpverleners die kleren en levensmiddelen inzamelen voor Polen willen nu zelfs alle socrtgelijke ak ties uit heel Noord- en Zuid- Holland bundelen en onder de vleugels van deze ene stichting brengen. Daartoe wordt op dinsdag 12 ja nuari een bijeenkomst belegd op het Koninklijk Jacht Piet Hein dat ligt afgemeerd in de Rotterdamse Coolhaven. Voorzover nog niet persoonlijk benaderd, worden alle particu liere hulpverleners uit het Rijn mondgebied en wijde omstre ken middels publikaties ver zocht aan deze samenkomst deel te nemen. Het is geen toeval dat juist de Piet Hein daarvoor werd uitge kozen. Het schip, officieel nog steeds eigendom van prinses Juliana, wordt regelmatig ge bruikt voor party's en vergade ringen. (Het is dagelijks te be zichtigen tegen betaling van een gering bedragje). Belangrijker is echter de func tie van de commandant in het geheel, want deze is behalve ge zagvoerder, ook woordvoerder van de Poolse kerken in Neder land. Commandant Kluitenaar on derhoudt goede contacten met Polen. Tijdens de bijeenkomst op de 12e zullen ook tenminste twee Poolse priesters aanwezig zijn. Het programma valt in twee de len uiteen, 's Middags is er een ontmoeting met de pers. 's A- vonds zijn alle hulpverleners welkom om in informele sfeer over bundeling van de akties te praten. Nadere inlichtingen over dit programma geeft de voorzitter van de Stichting Polen 1981 in Schiedam, Herman van Stralen, die bereikbaar is onder tele foonnummer 010-260559. In Schiedam en omstreken is al voor tenminste 70 ton aan kle ding en levensmiddelen ingeza meld. De voorraad wordt nog met de dag groter. Van Stralen schat het aantal telefoontjes op ten minste 90 per dag. Zoals het er thans naar uitziet zal begin maart een transport worden samengesteld om de immense hoeveelheid goederen naar Polen te brengen. bank. Voor wat betreft de materiële hulp is bepaald dat geen enkele doos of zak de werf van Wilton Fijenoord waar de goederen liggen opgeslagen kan verlaten zonder medeweten van het Stichtingsbestuur. Herman van Stralen: „Zo veel mogelijk garanties scheppen". Lering trekkende uit de rellen rond de in opspraak geraakte Holland Duck Club, de vracht wagen colonne die eerder een massaal hulptransport op Polen verzorgde, heeft de Schiedamse Stichting gepoogd zoveel moge lijk garanties te scheppen. Financieel wordt de Stichting gecontroleerd door de direkteur van de Schiedamse Bondsspaar-

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3