Explosie in zwembad Bezoekers doken de warme kassen in vamen vérder Politie sluit opzet niet uit Route bus 32 gewijzigd Wie wordt bruid van de maand? HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 13 JANUARI 1982 PAGINA 19 Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222. SCHIEDAM Een actie-comité in Kethel Noord staat momenteel op volle scherpte om, als het niet goedschiks kan, dan maar met acties, bij het ge meentebestuur aansluiting op het gasnet af te dwingen. TROS-tv Bom Centjes Wurggreep Bij sommige bewoners hangt de olietank zichtbaar aan de voorgevel van het huis. Leden van het actie-comité, links Jan Verspeek met naast zich Wout van Bekkum. SCHIEDAM Onder het motto „Een jarige dienst toont haar gemeenschappelijke werkzaam heden" was zaterdag een unieke expositie inge richt op de Stadskwekerij aan de Fokkerstraat. Natuur De afdeling boomverzorging gaf inzicht in haar werkzaamheden. N atuur educatie Aanstaande bruidsparen (ook koperen-, zilveren en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam Profiteer van onze tijdelijke opruimingsverkoop en schaf U heel voordelig een mooie bril aan. Eersteklas opticienswerk. Zie ook onze attraktieve étalage. 6 VOORBEELDEN: Damesmontuur Meisjesmontuur Leesmontuur Herenmontuur Jongensmontuur Leesmontuur Passage 18 Telefoon 26 64 54 - SCHIEDAM Demonstratie tuinaanleg en werken met de pottenpers. NakouenS Kethel Noord wil SCHIEDAM avond kort heeft zich fondsenbad Vrijdag voor half acht in het Sport- aan de Burg. De badgasten aanwezig Knappertlaan een hevige explosie voorgedaan. De ontploffing vernielde en kele dikke glazen bouwste nen. Door de wild Jn het rond vliegende scherven raakte wonderwel niemand gewond. De ontploffing was zo krachtig dat glasdelen tien meter verder in het wa ter terecht kwamen. Direkt na de explosie moes ten alle zwemmers het bad verlaten. Het bad moest worden leeggepompt om de scherven te verwijderen. Over de oorzaak van de ont ploffing is nog niets bekend. De politie sluit echter niet uit dat een zelfgemaakte bom de schade heeft aange richt. Aan de buitenzijde van het bad werden metalen scherf jes gevonden die momenteel door het gerechterlijk labo ratorium in Rijswijk worden onderzocht. Het gat in de muur is nog dit weekend afgedicht. In het bad kan weer gewoon gezwommen worden. die vrijdag waren tijdens de explosie hebben vrijkaartjes gekregen om het verknoeide zwemplezier een andere keer in te halen. SCHIEDAM/ROTTERDAM In tegenstelling tot eerder ge publiceerde berichten zal de route van RET-autobuslijn 32 op het Noordereiland in de richting Overschie met ingang van maandag 11 januari 1982 als volgt tijdelijk worden gewijzigd. Vanaf het beginpunt Meeuwen straat wordt in de richting Overschie gereden via Prins Hendrikkade, Nieuwe Willems brug, Blaak en verder via eigen route. Het gevolg van bovenstaande wijziging is dat het oostelijk ge deelte van het Noordereiland tijdelijk niet door lijn 32 wordt bediend. Passagiers die gewoonlijk ge bruik maken van de halte Ruy- terstraat zullen gebruik moeten maken van de halte bij de oprit van de Nieuwe Willemsbrug (halte lijn 49 richting Centraal Station). Vanavond (woensdag) buigt de financiële commissie zich nogmaals over dit al sinds 1967 slepende probleem dat weer actueel werd toen de eerste oliecrisis zich aan diende, en doorzette met het oplopen van de prijs van brandstofolie. Het gaat hier om precies 175 wooneenheden, verdeeld over Polderweg-Broekkade-J oppe- laan-Kerkweg-Groeneweg- Kerkweg en de kleine enclave, Het Windas. Hier wonen mensen die nim mer in hun huizen enige ga- slucht hebben geroken. Men stookte kolen in kachels en fornuizen. Petroleum was een tweede mogelijkeheid om de da gelijkse pot op tafel te krijgen. In het omschreven gebied ble ven de polderbewoners gasloos, ook toen er leidingen kwamen in de Dorpskom en de naoor logse nieuwe wijken t.w. Tuin dorp en Bijdorp. Dit wekte de veronderstelling op, dat dit punt van Kethel- Noord tot een vergeten hoek was geworden. Deze gedachte kreeg steeds meer vorm toen na de oliecrisis, met als gevolg ook stijging van brandstofolie, bij de gemeente aan de bel werd ge trokken. De vraag was eenvou dig: geef ons aansluiting op het gemeentelijke De huisbrandolie kost momen teel 94 cent de liter. Voor meer- kamerwoningen is het gebruik hiervan 45.000 liter op jaarbasis. Een gezin van zes personen verstookt elke veertien dagen een z.g. „bom" buta-gas, kost prijs 50,per stuk. In veel huizen wordt slechts één van de kamers verwarmd. De temperatuur wordt extreem laag gehouden om maar zo min mogelijk te verstoken. School kinderen zijn gedwongen in koude ruimten hun huiswerk te maken. Met dit barre winterse weer wordt kou geleden, zo constateerde het comité na ge sprekken met de bewoners. De voorwaarden waarop een ringnet voor gasvoorziening kan worden aangelegd zijn moeilijk te aanvaarden. De kos ten hiervan komen dan te lig gen tussen de 570,en f 30.000,per aansluiting. Prij zen die de meeste gezinsbudget ten ver te boven gaatn Standpunt van het comitCE was en blijft, dat de gemeente haar bewoners, waar dan ook, alle voorzieningen moet verstrek ken,. Men weet maar al te goed dat de geldmiddelen in het ge val van Kethel-Noord het hete hangijzer zijn. De zaak is be sproken met leden van diverse raadfracties. De politieke heren staan er vrijwel allemaat posi tief tegenover. Het gaat hier echter om een uitgave van 3 miljoen, zo zegt men, en: waar halen wij de centjes vandaan? Antwoord uit het comité hierop: net als destijds, in de wijk Bij dorp de bewoners een reductie geven gasnet! Toendertijd was het een drietal bewoners dat zich hiermee be lastte. Nu bestaat het comitCE uit tien bewoners. Het zijn de da mes Van Adrichem en Heijdra en de heren Baartmans, Van Bekkum, Janszen, Lanser, Buijs, Scheijbeler, Smits en Verspeek. Alle tien zijn ze vast besloten al les te doen om aan deze on rechtvaardige toestand defini tief een einde te maken. Het comité greep naar het mid del landelijke publiciteit. De T.V.-makers van de Tros zijn naar Kethel gekomen om opna men te maken en met het co mité te praten. Volgende week komt vermoedelijk al dit relaas van „hoop en wanhoop" op het beeldscherm. Het commentaar van het gemeentebestuur zal hierbij uiteraard niet ontbreken. In overleg met het gemeentebe stuur hield men een enquette onder de betrokken bewoners. Het was meer dan een vragen lijst, waarop ook verklaard diende te worden dat men het aardgas niet alleen voor kook- doeleinden maar ook voor ver- warmings-doeleinden zou afne men. Het comité zag hierin niet alleen een dwangmaatregel, maar zelfs een wurggreep. Het adviseerde de bewoners dan ook de vragenlijst naast zich neer te leggen, wat ook ge beurde. Men ging zelf de huizen af en kwam tot de ontdekking dat 86% van de bewoners aanslui ting op het gasnet niet alleen wenselijk maar ook noodzake lijk achten. Voor verwarming gebruikt men momenteel stookolie, om te ko men buta-gas, ook wel petro leum en hier en daar hout.zSLl op het gasverbruik waarmee de kosten van aansluiting worden gecompenseerd Op 25 januari komt de kwestie gas in Noord-Kethel op de raadsagenda. Het zal dan druk zijn in het stadskantoor. Veel gasloze bewoners zullen hierbij tegenwoordig zijn. Ze krijgen koffie en zitten een avondje lekker warm, iets wat thuis niet altijd het geval is! Open dag Stadskwekerij: veelvoud aan informatie Alle afdelingen van de nu 400 jaar oude dienst Ge meentewerken droegen hieraan hun steentje bij. Er werd een veelvoud aan vi suele, schriftelijke en monde linge informatie verstrekt over doelstellingen en werkmetho den. Het barre winterse weertje van zaterdag zal er zeker toe hebben bijgedragen, dat slechts 300 mensen de expositie hebben be zocht. Hun bewondering en zeker ook waardering voor hetgeen de mensen van de Dienst Gemeen tewerken hier presteerden, krijgt zeer zeker een herhaling tot gevolg. Dat zal dan gebeuren op een tijdstip dat er op de Stadskwe kerij in totaliteit meer aan groen en bloemen te zien is dan nu in de winterse koude. Door de koude kreeg de verza meling van rollend en mechani sch materieel maar weinig aan dacht. Ook werd afgezien van het bezichtigen van het nieuwe gemaal, wat een ijselijke tocht zou hebben gevergd tot diep op het complex. Nu dook men liefst zo snel mogelijk de expositieruimte in en de plantenkassen van de af deling plantsoenen en die van „Schiemond". In deze kassen was veel te zien over de kweek van kamerplan ten „van zaad tot plant", ook met toepassing van hydrocul tuur. Tevens werden hier geïl lustreerde folders verstrekt over het omgaan met snijbloe men en de verzorging van ka merplanten. Nu we in de tijd leven van na tuurbeheer en -bescherming stond de natuur in de expositie centraal. Een en ander was ge richt op bijdragen van wijkbe woners met, naast de aange brachte bloemversieringen in straten en wijken, balkons en gevels. Een dia-serie van de KNTP toonde de nodige voor beelden. Een bijdrage om de bevolking iets meer te doen weten over voor perken en plantsoenen te kweken bloemen en planten le vert de eerste folder, door Jan Renterop samengesteld. Er zul len er nog meer volgen. De fol der behandelt narcissen (di verse soorten) waarvan borders komen op de kwekerij, in het Juliana- en Beatrixpark. De bollen zitten reeds in de grond. Voor de liefhebber zijn er van deze drie borders plattegronden beschikbaar waarop de plaatsen en namen van de 30 hiervoor gebruikte soorten staan aange geven. Ze zijn verkrijgbaar op de Stadskwekerij, Pannekoek- huis „De Vijver" (Beatrixpark) en in het Plantsoenenonderko men aan de Stadhouderslaan. Op het gebied van natuuredu- catie was de KNNV, afd. Wa terweg-Noord aanwezig met fo topanelen over vogels, insecten en wilde planten. Natuurbe scherming kwam tot uiting op de lijsten met afbeeldingen van beschermde diersoorten, com pleet met modellen van vogel kastjes in diverse types. Bescherming van het mensdom zelf was de aansporing geen glas te doen in plastic vuilniszakken, doch te deponeren in de hier voor bestemde glasbakken. Gemeentelijk ambtenaar na tuur- en mileuzaken, Han van Duijvendijk demonstreerde de waterbemonstering om vast te kunnen stellen hoe de kwaliteit van ons oppervlaktewater is. De gesteltenis hiervan is in de stad en omgeving overigens redelijk goed te noemen. Inte ressant was ook de stand van de boomverzorging. Wat er verder allemaal nog te zien was, ondermeer voor „doe 't zeivers" op het gebied van timmer- en metselwerk, inrich ten van kleine- en grotere tui nen, is teveel om op te noemen. In het kantoor van de kwekerij kwamen in een video-vertoning hoofden van dienst aan het woord over hun werk en de groei en verdere ontwikkelin gen van Schiedam als woonstad, en welke taken hun afdelingen hierin hebben te vervullen. „Samen Verder" Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- (aan waardebonnen en een 2e bruidspaar100,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie moge lijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad. Brilmonturen HALVE PRIJS Een charmant, modieus model. Verfijnde vormge ving. Licht in gewicht. Goe de pasvorm. Van 138,- nu CQ voor Leuk, vlot model. Modern van vorm en licht m ge wicht. Een fijne bril van 98,- nu voor Een leuk markant model Uitvoering in donker getint kunststof Van 78,- nu voor Een mooi klassiek model met voortreffelijke pas vorm. Bijzonder degelijke yitvoering. Van 118,- nu voor Populair, vlot model Een fijne sterke bril, die tegen vele stootjes kan Van 78,- nu voor Een charmant damesmo del. Uitvoering in zacht ge kleurd kunststof Van 98,- nu voor 5Üaa"s

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 13