Regionale gezondheidszorg in o verzich telijk werkstuk Ouders laten het massaal afweten Klassiek RANDSTAD-EDITIES je krijgt die krant niet voor niets... I Populair Erato „in" de aanbieding" het Nieuwe stadsblad - woensdag -13 januari 1982 PAGINA 21 WATERWEG-NOORD Drie wethouders nl. mevr. Coenen van Maassluis, de heer van der Velden van Vlaar- dingen en mevr. Ta verne van Schiedam hebben in Maassluis ge zamenlijk de plannen bekend gemaakt t.a.v. de gezondheidszorg in de komende jaren. Zij deden dit middels het presenteren van de nota „de gezondheids zorg in de regio Nieuwe Waterweg Noord". Huisartsen Drie wethouders en hun visie op de regionale gezondheidszorg: v.l.n.r. de dames Riet Ta verne (Schiedam), Elly Coenen (Maassluis) en de heer IJsbrand van der Velden (Vlaardin gen). i „Perhaps Love" „Around the World een rubriek 1 van nieuwe Neil Diamond ,l'l UtUMANN HL Ploegendienst limnMiniminminminiminimiminimi Gladheid KNIPTIP Kikvorsperspectief dat is een foto, genomen van een heel laag standpunt. Je krijgt er vaak verrassende effecten door. Het gewraakte kruispunt waar de ouderwacht er voorlopig? het stopbord bij neer gooit geen huisartsen in o verheids dienst Zoals alle nota's wemelt ook deze van afkortingen en uit drukkingen die door insi ders wel maar door leken nauwelijks te begrijpen zijn. Nietemin is het een overzichte lijk werkstuk geworden waarin hogal wat beleidsvoornemens staan. Of die voornemens zullen resul teren in daden is nu natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, boor het kennis nemen van de inhoud van deze nota kan men als (belangstellend) burger ech ter wel te weten komen waar naar de gemeentebesturen van Maassluis, Schiedam en Vlaar- dingen streven. Allereerst naar een beter over leg systeem tussen de gemeen ten onderling, waardoor men naar de rijks- en provinciale overheid toe met een gezamen lijk standpunt in deze zaken kan komen. Verder streeft men er naar om tot betere meerjaren planning te komen waardoor men de ont wikkelingen op zakelijk maar ook op financieel gebied beter in de hand kan houden. De nota bestrijkt een breed ter rein. De huisartsen komen aan bod evenals de tandartsen. Ook de fysiotherapeuten, verloskundi gen, zorg, kruisverenigingen, gezondheidsvoorlichting, open bare gezondheidszorg, zieken huissituatie enz. worden er in behandeld Alle betrokken instanties in de drie gemeenten hebben een exemplaar ter bestudering en bespreking gehad. In de ge meenteraden zal het stuk in het voorjaar van 1982 worden be handeld. Een grote moeilijkheid om tot realisering van plannen te ko men is nog hèt stagneren van de nieuwe *provinciaXle indeling van ons land. Nu loopt veel nog via Rijnmond naar de provin cie, hetgeen nogal vertragend werkt en veel dubbel werk ver oorzaakt. Ook de vraag de grote en de vorm van de districtscom missies is daarvan voor een groot deel afhankelijk. Streven doet men naar een dis trictscommissie die een gebied omvat waarin' minstens 200.000 burgers wonen, maar dat aantal mag zeker niet groter worden dan 500.000 anders wordt het geen werkbaar geheel meer. Tijdens de persconferentie, waarin deze nota werd aange boden, was het boeiend te horen hoe de diverse betrokken wet houders op de veel gestelde vra gen reageerden. Wethouder tevens loco burge meester IJsbrand van der Vel den Vlaardingen stak bijvoor beeld niet onder stoelen en ban ken dat hij er niets voor voelde om huisartsen in overheids dienst te nemen. ,,Ik weet niet of dat beter zou werken dan nu het geval is", zei hij. „Er is nu langzamerhand een overschot van huisartsen ontstaan waar door de concurrentie bevorderd wordt. De tijd kan wel eens snel terug komen dat men de huis arts weer op bezoek krijgt en niet zo als de laatste jaren door de telefoon aanwijzingen van hem krijgt. Datzelfde geldt ook voor tandartsen. Deze markt re gelt zichzelf en bovendien nog sneller dan door overheidsin grijpen. De natuurgeneeswijzen staan niet in de nota vermeld. Op een vraag daarover, zei wethouder Taverne (Schiedam), te geloven dat er in deze zaak van een te ruggang sprake is op dit ogen blik. De Moermantherapie die zal wel blijven dacht zij. Wethouder Coenen van Maass luis slaakte de verzuchting dat zij wenste dat de mensen die op landelijk niveau de dienst uit maken eens op haar spreekuur kennis zouden kunnen nemen van de klachten die daar geuit worden. Dr. Wolfs de directeur van de geneeskundige en gezond heidsdienst Nieuwe Water weg Noord, deed ook nog en kele markante ^uitspraken. Op de vraag wat er moet ge beuren als het geld voor di verse nu bestaande voorzie ningen op is, zei hij dat er dan soms wel harde keuzes gemaakt zullen moeten wor den. Men kan dan komen te staan voor de vraag wat gaat voor de open hart operatie in Houston a 1 miljoen guldens of het onderbreögen en ver zorgen van 100 bejaarden. Een moeilijke keus waarbij vele variaties bedacht kun nen worden. Voor het scheren of knip pen van uw hond. Mevr. Houtman, B.K.-Laan 280, ook 's avonds en bij u thuis. Tel. 264150. Ook uw fiets of bromfiets staat klaar. Wij hebben een geweldige kollektie van maar liefst 450 sport-, race-, trim- en kinderfietsen. Voordeel aanbieding: sportfiets, da mes of heren, remnaaf 249,-; racefiets 10 versn. reeds v.a. 329,-. Natuur lijk... Tweewielerpaleis Van Rietschoten, Prof. K. Onnes- laan 82, Schiedam. Tel. 153995. Wij hebben géén fi lialen. Voor onderdelen Yama ha, Zündapp, Kreidler en alle rijwielonderdelen: J. Huis Rotterdamsedijk 146. Tel 269522. Zaal huren? Voor bruiloft receptie, diner, vergadering feestavond. Bel Maison Tivo- li, Nieuwe Haven 237, Schie dam. Tel. 265121 en 267921. Vraag vrijblijvend prijsopga ve. ill||||||||||||||||||||l||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll""""""""""""""""""!"l"""""!""""l""""""""!"""""""""""""""""""""" lil"""1""""" IHIIU'^ PLACIDO DOMINGO MET JOHN DENVER Een tiental love-songs, vertolkt door de Spaanse tenor Placido Domingo met bijdragen van John Denver. Arrangementen en muzikale leiding: Lee Holdridge. CBS 73592. daterende ..Perhaps Love". Voorts is de vertolking van Denvers ..An nie's Song" voortreffelijk. Bovendien gelden de uitvoeringen van ..He Couldn't Love You More",. „Now While I Still Remem ber How" en „Sometimes A Day Goes By" als even-zovele hoogte punten op deze elpee. De plaat biedt de luisteraars voorts nog „To Love". „Time After Time". „Yes terday" (Lennon/McCartney). „My Treasure" en als slot van deze aan bevelenswaardige produktie „An American Hymn" uit „East Of Eden" ORKEST DICK BAKKER Een elpee waarop de Nederland se arrangeur/orkestleider Dick Bakker een aantal melodieën ar rangeerde waarin voor een land specifieke instrumenten centraal staan. ANR 85389. ra grammofoonplaten onder redaktie van Wim Bouwens en Jacques van Rijk Inl postbus 85 Leidschendam Tel (070) 272844 j t i Ver keer s brigadiers stoppen uit protest Het repertoire dat de Spaanse ope ratenor Placido Domingo in zijn grootste carrière ten gehore heeft gebracht, kent een wel zeer brede schakering Naast ruim zeventig(') opera-creaties zong hij eveneens populair-klassieke melodieën met de Wiener Sangcrknaben. terwijl onlangs een zeer opmerkelijke kerst-elpee van hem werd uitge bracht Op de elpee ..Perhaps Love" zing Placido Domingo een tiental love- songs. met medewerking van de be kende Amerikaanse componist-vo calist John Denver Velen fronsen de wenkbrauwen wanneer een operatenor van wereldfaam zich waagt aan het po pulaire genre. Dit geschiedde in het verleden bij Caruso en Benjamino Gigli, zo ook in onze dagen bij de verrichtingen van Placido Domin go Toch keert de tenor met deze elpee in feite terug naar de oorsprong van zijn carrière. Domingo werd te Madrid geboren doch trok op zeer jeugdige leeftijd met zijn ouders naar Mexico, waar zij een „Zarzue- la", een muziek-theaterensemble formeerden. Placido vertolkte na een korte periode in het koor te hebben ge zongen al spoedig solo-rollen, on dermeer in de musicals „Briga- doon". Redhead" en ..My Fair Lady". Zijn belangstelling voor de opera werd pas later gewekt Niet verwonderlijk dus dat Placido Domingo als de meest-allround ten or van deze tijd wordt beschouwd Opmerkelijk is dan ook te constate ren met welk een ontspa».»ven ge mak de songs op deze elpee worden gezongen, zonder dat van een over dreven pathos kan worden gespro ken. Onbetwist hoogtepunt is het duet met John Denver in het van 1980 Bijvoorbeeld: de beeldende visie ge realiseerd in „La Strada (Italië: mandoline), het met vakmanschap geschreven arrangement rondom het Nederlandse draaiorgel („Ca nals óf Amsterdam"), het ditmaal in slow-tempo uitgevoerde „Sanie Cu Zurgalei" (panfluit), alsmede de meeslepende versie van de bekende „Song óf Moulin Rouge" (Accorde on). Met deze uitvoeringen bewijst Dick Bakker te behoren tot de meest veelzijdige arrangeurs/dirigenten die ons land kent. Zijn pennevruch- ten ademen een totaal andere sfeer dan bijvoorbeeld de verrichtingen van Rogier van Otterloo (hoe voor- teffelijk ook) en vormen daarmede een welkome aanvulling in het wereldje van de Nederlandse amu sementsmuziek. De opname werd in London ver vaardigd in augustus 1981 en vol tooid in de Nederlandse Dureco- studio's. onder het toeziend oog van Sietze Gardenier. De Nederlandse arrangeur/dirigent Dick Bakker ook mede verant woordelijk voor het welslagen van de elpee van de Rotterdamse voca list Wim Koopman lanceert op zijn nieuwste elpee ..Around the World" het alleraardigste idee om nu eens niet melodieën in breed uitgewerkte arrangementen te ver klanken, doch om in elk item op deze elpee een instrument centraal te plaatsen en een solistische rol toe te kennen. Dit uitgangspunt resulteerde in de grondslag voor de elpee „Around the World", waar een voor een be paald land typisch te noemen in strument werd gekozen en waar een arrangement werd geschreven dat dit instrument als het ware om lijst. Zo klinken ondermeer voor Roe menië de panfluit, voor Spanje de gitaar, vopr het Caraibisch gebied de steeldrum, voor Frankrijk de ac cordeon en voor Nederland hoe kan het anders? het draaiorgel. Dit alles heeft geleid tot een zeer aantrekkelijke instrumentale elpee waarin zonder overdrijving het orkest van Dick Bakker waar lijk „de sterren van de hemel speelt". „ON THE WAY TO THE SKY" Nieuwe elpee van Neil Diamond, waarop de vermaarde zanger- /componist elf nieuwe spngs ten gehore brengt, verzorgde Neil Diamond zelf de produktie. CBS 85343. De elpees die de Amerikaanse zan ger/componist Neil Diamond in zijn lange en succesvolle muzikale loop baan heeft uitgebracht een res pectabel aantal hebben allen één aanwijsbaar kenmerk, namelijk de uiterste zorg die wordt besteed aan uitvoering, zowel in arrangement als in sfeertypering. Dit aspect is eveneens waarneembaar op zijn nieuwste produktie „On The Way To The Sky", waarbij moet worden geconstateerd dat niet alle songs even boeiend zijn. De elpee biedt de ontelbare fans van Neil Diamond echter voor het merendeel ruim voldoende kwali teit. In sfeervolle en funktionele ar rangementen van Alan Lindgren en Tom Hensley klinken onder an deren de titelsong in samenwer king met Carole Bayer Sager ge componeerd in de bekende Neil Diamondsfeer, evenals „Save Me", waarbij een sterke tekst te onder kennen valt. Voorts is bijvoorbeeld „Be Mine To night" een der minst interessante items op deze elpee, doch vormt „The Drifter" een der hoogtepun ten van de plaat. Wederom minder geslaagd naar onze mening is de be werking van de van Gilbert Becaud afkomstige compositie Rainy Day Song", doch komt Neil Diamond zeer sterk terug in „Guitar Gea- ven". Deze greep uit het repertoire van de elpee „On The Way To The Sky", toont aan dat de produktie een wisselend niveau te zien geeft. Niet echter in de kwaliteit van de begeleiding. Ten eerste blijkt wederom het hoge niveau waarop Neil Diamonds ei gen band opereert en musiceert het grote studio-orkest voorbeeldig. Hierdoor wordt Diamonds nieuwste produkt naar een zeer acceptabel en muzikaal bezien naar een uitste kend niveau gebracht dat de be wonderaarster) van deze zanger- /componist voor het merendeel ze ker zal bekoren. Wie bij het samenstellen van een goede basis-diseotheek naar eerste klas opnamen zoekt van muziek uit barok en rococo mag zeker niet voorbij gaan aan het merk Erato. Speciaal het zestal platen dat dit la bel eind vorig jaar in de zogenaam de „Makkumer serie (zo genoemd naar de fraaie kleurenreproducties op de hoes van de beroemde tegels uit Makkum, waarop muzikanten staan afgebeeld) werd (her)uitge- bracht verdient alle aandacht van de muziekliefhebber Natuurlijk gaat het om wat-oudere opnamen, maar aan de technische kwaliteiten valt dat nauwelijks te merken. Erato behoorde wat dat betreft toch altijd al tot de „boven laag". Bovendien is het programma op deze zes LP's /niet al te voor de hand liggend en mogen de solisten onder wie „natuurlijk" de ver maarde fluitist Jean-Pierre Rampal (met kerst nog op de televisie ge zien) met ere worden genoemd. Ook de trompettist Maurice André is in ons land zeker geen onbeken de en laten we de Portugese pianis te Maria Joao Pires niet vergeten, die enkele jaren terug nog een Edi son kreeg voor haar Mozart-vertol- kingen. Het kamerorkest van Jean-Fran- Cois Paillard behoeft evenmin als „I Solisti di Veneti" nadere aan beveling en het niet zo bekende ka merorkest van de Gulbenkian Stichting doet weinig of niets daar voor onder. Speciale aandacht willen we vragen voor de trompet- en fluitconcerten van de „onbekende" componist J. M Molter (Erato MAK 8017). Voor wie ze (nog) niet kent een aangena me verrassing en een „must" voor de platenverzamelaar. Ook het fluitconcert van Marea- dante, hier gekoppeld aan de Sym fonie Concertante voor twee fluiten van Cimarosa (Erato MAK 8015), is in dit genre een voltreffer. Belang wekkend vinden we ook de wijze waarop Maria Joao Pires Bach op de piano vertolkt (Erato MAK 8020), inplaats van op het clavecim- bel In het „Jeune Homme'-concert van Mozart is zij ronduit groots en dat geldt zonder voorbehoud ook voor het pianoconcert KV 453 (Era to MAK 8018). Michel Piguet laat met fluit en hobo op Erato MAK 8016 horen dat Telemann geen onbelangrijke com ponist is, terwijl Vivaldi het zij hier herhaald ook andere fraaie muziek schreef dan alleen de Vier Jaargetijden Luister maar eens even naar het Concert voor 3 ho bo's, fagot, 2 hoorns, viool, strijkers en basso continuo, waarmee „I So listi Veneti" o.l.v. Claudio Simone Erato MAK 8019 besluit En dat al lemaal voor een aantrekkelijke prijs! SCHIEDAM De ouderwacht van de Kohnstammschool en kleuter school de Zevensprong stopt er mee. De 21 ouders die dagelijks als klaar- over fungeren op het kruispunt van de Boerhaavelaan en de Prof. Ka- merlingh Onneslaan hebben er schoon genoeg van, het werk voor anderen op te knappen. Gisteren kregen alle leerlin gen van de twee scholen een briefje mee naar huis waarin de verkeersbrigadiers de wacht aan zeiden. Hopelijk brengt dat briefje de luie ouders alsnog tot andere gedachten. De klaarovers ont- vjngen tot dusver telkens nul op het rekest, ondanks her haalde smeekbeden dat de ou derwacht versterkt moest wor den. De schoolleiding heeft zich ach- ter de „staking" gesteld, al vindt men het verre van ver antwoord dat de kinderen nu op eigen gelegenheid en zonder be scherming het drukke kruis punt moeten oversteken. Begrip voor de aktie heeft men wél. Eén van de ouders, die vrijwel dagelijks dienst doet als ver- keersbrigadier: „Drie weken geleden hebben we nog een briefje doen uitgaan dat er meer mensen bij moesten, dat het zo niet langer ging. We hebben toen zegge en schrijven drie aanmeldingen gekregen". „We doen dit werk in ploegen dienst om de taak zoveel moge lijk te verlichten, maar dan nog Staan sommige van ons 15 tot 18 keer per week op dat kruis punt". Dat is wel een beetje te veel van het goede, en het stéékt ook, want die andere vaders en moe ders zitten lekker thuis en wen telen de verantwoordelijkheid op ons af." „Op onze twee scholen zitten in totaal zo'n 600 leerlingen. Wel geteld 21 ouders zitten er in de verkeersbrigade, de rest geeft geen sjoege. En wat moesten ze helemaal doen? Eén of twee kwartiertjes per dag toezicht houden dat de kin deren veilig oversteken. Ze hebben blijkbaar niet in de ga ten dat met hoe meer je bent, hoe minder je hoeft te posten". De ouderwacht heeft aangekon digd, na de kerstvakantie niet meer voor de veiligheid van de kinderen te willen instaan. Hoe de leerlingen van de twee scholen uit de Fahrenheitstraat het volgend jaar zes maal per dag het door zwaar vrachtver keer bereden kruispunt moeten oversteken, is een punt waar over de ouders maar eens goed moeten nadenken, menen de le den van de protesterende ver keersbrigade. Dat begeleid oversteken geen luxe is maar harde noodzaak werd overigens de afgelopen week wel duidelijk, toen sneeuw en gladheid hier en daar gevaarlijke verkeerssitua ties in de hand werkten. 'n Goede autoverzekering hoeft niet duur te zijn. Vraag ons 15.000 km.tarief. Nu ook tot 50% no-claim. Schie- mond Assurantiën, Schie dam, tel. 733231. Zoekt u een mondorgel, gitaar of slagwerk? Van Krogten levert uw merk! Rot terdamsedijk 148. Tel. 267026. Te koop aangeboden: goed onderhouden bankstel (engels type Chesterfield) prijs 500,—. Tel. 707536. Te huur: grote gestof feerde kamer met keuken in centrum Schiedam. Na 18.00 uur 262169. Te koop: Noren maat 41, prijs 45,Tel. 709154. RANDSTAD EDITIES

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 15