«ss® Afscheid van dr. Taverne Brandweer op herhaling Vrouwen kunnen kiezen onder meisjesnaam „Lentefeest" speelt bingo Stuurgroep „Kust uitbreiding" aan de slag Pater Concurrentie Tegels Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Bestuursleden en medewerkers van de Stichting Polen'81 bijeen op het koninklijk jacht Piet Hein in de Rotterdamse Coolhaven. Commandant A. Kluitenaar (met blazer) is voor de stichting een belangrijk kontaktoersoon. Renault 4 Renault 5 Renault 6 Mazda 323 Honda Civic Ford Fiesta VW Golf Mitsubishi colt Opel Kadett Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222. RIJNMOND Tussen 20 en 24 januari zal vanuit Schiedam een eerste transport met hulpgoederen op weg gaan naar Polen. Het konvooi zal waarschijnlijk uit tien vracht auto's bestaan, die elk een afzonderlijk losa- dres in Polen krijgen. In en verkoop van automobielen Wij zijn geïnteresseerd in Uw: Dr. A. C. Taverne neemt op 15 januari afscheid van zijn patiënten. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 13 JANUARI 1982 PAGINA 31 Themadag IKV in De Ark Men schrijft ons: „Hoe langer hoe meer kerkge meenten en parochies in Neder land onderhouden levendige kontakten met christenen in Oost-Europa. Vooral de kontakten met kerk gemeenten in de Duitse Demo cratische Republiek (DDR) zijn de laatste jaren sterk uitgebreid. Deze kontakten zijn gegroeid uit een toenemende behoefte om in gesprek te komen met mensen in andere delen van de wereld. Al heel lange tijd hebben de kerken in het Westen kontak ten met die in de ontwikke lingslanden. Was dit vanoudï om de mensen daar tot hel christendom te bewegen. In onze eeuw is deze gedachte los gelaten en vinden de kontakten plaats op basis van wederzijdse gedachten verrijking. Kontakten met christenen in het Oosten zijn altijd wat buiten het gezichtsveld van de Wes terse kerken gebleven. Het koudeoorlogs-denken van de tijd na de Tweede Wereldoorlog is daar zeker een belangrijke oorzaak van geweest. Maar het is de taak van de ker ken elkaar als mensen te ont moeten, om met elkaar na te denken wat het betekent chris ten te zijn, daar en hier. Het is van belang te ervaren dat poli tieke systemen verschillend zijn, maar ook dat kerkelijke kontakten mee kunnen helpen vooroordelen tegenover elkaar en vijandsbeelden over elkaar te bestrijden. Belangrijk doel voor het zoeken naar kontakten met christenen in de DDR is het samen-opweg-gaan naar de vrede. In een aantal plaatsen in Nederland bestaan interkerke lijke werkgroepen die in tensieve relaties onderhouden met christenen in Oost-Europa. Ook in Schiedam willen we tot de oprichting komen van een werkgroep „Gemeentekontak ten Oost-Europa", omdat we het als IKV-kern Schiedam van groot belang vinden mensen te ontmoeten' die in een andere wereld leven en werken en daar eveneens zeer betrokken zijn met de problematiek van vrede en veiligheid. Wij stellen ons voor dat de le den van de op te richten werk groep niet alleen afkomstig zijn uit de Schiedamse kerken. Het is immers van belang voor iedereen, dus ook voor iedere Schiedammer mensen te ont moeten, te leren kennen moge lijk elkaar beter te leren begrij pen en zo een bijdrage aan de vrede te leveren. Om tot oprichting van deze werkgroep te komen houden wij een themadag, waarvoor wij u als lezer, nogmaals kerkelijk en niet-kerkelijk, van harte uit nodigen. Deze dag wordt gehouden: op: zaterdag 30 januari as. in het kerkgebouw „De Ark", Harg- plein 101 te Schiedam. Tijd: 10.00-15.00 uur. De themadag zal de vorm hebben van een werk bijeenkomst. Hij zal door 4 spre kers worden ingeleid, te weten: H. A. Korteweg, koördinator van de werkgroep „Gemeente kontakten" van de Raad van Kerken in Nederland. Hij zal vanuit zijn rijke ervaring pro beren aan te geven op welke manieren kontakten tot stand '.e brengen zijn. Wolfgang Müller, stafmedewer ker van het IKV en koördina tor van de werkgroep „Interna tionalisering". De heer Muller is afkomstig uit West-Berlijn en zal een inzicht proberen te ge ven in de Oost-West problema tiek, met name tussen de beide Duitslanden. Tevens zal hij spreken over de inbreng van het IKV over het wegnemen van vijandsbeelden. Jacques v.d Meer, stafmede werker van Pax Christi Neder land. Hij heeft veel kontakten met mensen in Polen. Werkgroep Gouda. De naam van de inleider is nog niet be kend. Van deze groep verwach ten we praktische informatie over de relaties met een ge meente in Oost-Europa. Wilt u meer inlichtingen dan kunt u bellen met Martin Swart, tel. 268292." Namens IKV Schiedam J. A. Vermeulen v. Beethovenplein 67 Schiedam SCHIEDAM Zondagmorgen moest de brandweer op herha ling in de Gordonstraat/hoek Vriendschapstraat, waar brand was gemeld in een leegstaand pand. In de nacht van oud op nieuw rukte de brandweer al drie maal uit naar hetzelfde adres. Zij werd toen met stenen ver welkomd. De politie verrichttè die nacht één arrestatie. Zondag bleef het echter rustig in de Gordonstraat. Nadat de brandweer het vuurtje had geb lust kon zij ongemoeid de straat verlaten. Dorpen concurreren voor Polen SCHIEDAM Bij de laatst ge houden verkiezingen is in de gemeente Schiedam aan ge huwde vrouwen en weduwen de mogelijkheid geboden een oproepingskaart te ontvangen onder vermelding van de eigen (meisjes)naam. Ook voor de dit jaar te houden verkiezingen - op 24 maart voor de provinciale staten en op 2 juni voor de gemeenteraad an nex raad van Rijnmond - wor den belanghebbenden in de ge legenheid gesteld hiertoe een verzoek in te dienen. Dit verzoek kan worden gedaan tot en met 15 februari bij de se cretarieafdeling algemene- en burgerzaken, bureau verkiezin gen, Overschiesestraat 2, op werkdagen geopend van 8.30 tot 16.30 uur. Een aanvraagfor mulier is aldaar verkrijgbaar. Eerder gedane verzoeken be hoeven niet te worden her haald. SCHIEDAM Bij de Stichting Lentefeest wordt donderdag avond 14 januari wederom bingo gespeeld. Plaats van handeling is de Lentefeest-sociëteit aan de Broersvest 101. De balletjes gaan om acht uur rollen. Er zijn vele fraaie prijzen te winnen. Op deze bingo-avond zijn alle belangstellenden van harte welkom. Gedeputeerde J. Noorland heeft vorige week in het provinciehuis in Den Haag de ambtelijke „Stuurgroep Kustuitbreiding ten noorden van de Nieuwe Waterweg" geïnstalleerd. De stuurgroep, waarin ver tegenwoordigers zitten van de provincie Zuid-Holland, rijks waterstaat, Rijnmond, de ge meenten Den Haag, Rotterdam, Monster en 's' -Gravenzande, het Hoogheemraadschap van Delfland en de regionale mi lieu-inspectie Zuid-Holland, staat onder voorzitterschap van ir. G. Tjalma, directeur-hoofd ingenieur Provinciale Waters taat Zuid-Holland. De stuurgroep gaat een onder zoek instellen naar de techni sche realiseerbaarheid' de fi nanciële gevolgen en de invloed op de omgeving van een kus tuitbreiding tussen Hoek van Holland en Scheveningen. Het gaat om een kustuitbreiding die globaal overeenkomt met het nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljï Met vriendelijke groeten Wim Rook. zaam was. De publicatie behoeft naar mijn inzicht nog een aanvulling. Wai er uiteraard aan ontbreekt is de stem van de andere kant, namelijk het oordeel van de patiënten over hém. In een tijd waarin de mening van de consumenten meer en meer wordt gehoord (en naar waarde wordt geschat) mogen de gevoe lens van zijn patiënten jegens hem niet onopgemerkt blijven. Zelf heb ik zijn medisch hande len in die periode van zeer nabij kunnen volgen; niet alleen in mijn functie van voormalig be stuurslid van het Noletzieken- huis, maar ook als één van zijn vele patiënten; juist in die hoe danigheid heb ik kunnen en mogen ervaren hoe de „dokter- patiënt"-verhouding bij hem was. Wat dat betreft zijn positie in het voormalige Noletzieken- huis: Taverne heeft altijd een bijzondere plaats ingenomen; door zijn persoonlijke binding met de patiënten heeft hij een niet genoeg te waarderen bij drage geleverd aan de groei en de uitbouw van dit Katholieke ziekenhuis. Het persoonlijke en menselijke element, zo typerend voor Ta- verne's praktijkuitoefening, was zeker één van de factoren. Wij mogen niet voorbijgaan aan het telkens weer blijkende feit, dat ondanks de alleenzalig makende gedachte schaal vergroting, toch de persoon de drijvende kracht is en niet de organisatie. Taverne was, zowel door zijn kunde als zijn toewijding aan zijn patiënten een geweldig wervende kracht. Zijn hoge medische kennis ver strekte hem het inzicht in het ziektebeeld, maar naast zijn diagnostische capaciteiten had hij een groot begrip van wat het lijden voor de patiënt bete kende. Daardoor schiep hij een persoonlijke relatie patiënt-arts, die naar mijn bescheiden oordeel uniek mag worden genoemd. In iedere patiënt zag hij de mens, niet alleen met zijn ziekte, maar ook met al zijn an dere zorgen, daargelaten of deze al dan niet met het ziekte beeld verband hielden. Zijn praktijkuitoefening was daardoor tijdrovend; zijn tijd schema kwam er vaak op ramp zalige wijze door in de war, maar door zijn patiënten werd dit ongerief gaarne aanvaard in de wetenschap dat men zelf ook niet „als een nummer" werd ge programmeerd en behandeld. De jaren van zijn praktijkuitog- fening zijn alhoewel onge twijfeld voldoening gevend slopend geweest. Als de toe stand van zijn patiënten dat vereiste was hij altijd en overal bereikbaar. Tot in de late avond en nacht ging de telefoon, omdat de nachtverpleging rapport moest uitbrengen. Als de toestand dat noodzakelijk maakte trok hij de wat sjofele regenjas aan met de rode gebreide shawl om de nek geknoopt haastte hij zich dan in het donker naar het ziekenhuis. Alleen zij, die het persoonlijk hebben ondervonden, weten wat een onschatbaar groot goed dit voor een zieke is; de aanwe zigheid van de behandelend ge neesheer is door geen weten schappelijke techniek te ver vangen. Taverne legt zijn praktijk neer na een 38-jarige periode. Hij lijkt onvervangbaar. Dat is hij natuurlijk niet, maar zijn pa tiënten zullen hem wel heel erg missen". Th. L. van Velzen, Warande 167, Schiedam. Opsporing" verzocht SCHIEDAM Eén van de trouwe inzenders van Opsporing Verzocht is W. P. Rook, 's Grave- landseweg 722 Schie dam, telefoon 733261. Het bericht dat deze ru briek binnenkort ge staakt wordt was voor de heer Rook aanlei ding om een laatste foto in te sturen. De heer Rook is name lijk bezig met het sa menstellen van een his torische terugblik'op de bloemententoonstelling Polyantha, die op 27 april 1940 in Schiedam werd geopend. Voor de tentoonstelling was grote belangstelling, en vanuit de wijde omtrek stroomden de bezoekers toe. Het gebeuren kreeg ech ter nauwelijks kans van slagen omdat enkele da gen later de oorlog tussen Duitsland en Ne derland uitbrak. De krijgsverrichtingen eis ten aller aandacht op. Op bijgaande foto een beeld van de opening. Jonkheer Mr. Dr. H. A. van Karnebeek sprak de openingsrede uit. Links van de microfoon staat de oud-burgemees ter van Schiedam, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren. De andere man (rechts) op de voorgrond is de voorzitter van het be stuur van Polyantha, de heer H. A. M. Roelants. Alle andere personen zijn onbekend. Wie zich zelf of anderen op de foto herkent wordt vriendelijk verzocht zich met de inzender in verbinding te stellen. De heer Rook deelde ons ook nog de uitslag mee van enkele eerder in deze rubriek gepubli ceerde foto's. „Op vrijdag 20 novem ber j.l. werden in de ru briek Opsporing Ver zocht van Het Nieuwe Stadsblad 2 foto's ge plaatst. Betrof de éne foto een groep werk mensen van de vroegere kaarsenfabriek „Apollo", de andere foto betrof een straatfoto, zoals er vroeger meer dere gemaakt werden. Op deze laatste foto, die gemaakt is in de Mid- delharnissestraat werd door een lOtal mensen gereageerd, hetgeen soms tot leuke reactie's leidde. Niet altijd zijn die reac tie's even leuk, omdat naar voren kwam, dat van de héle groep jonge mensen, 2 er toch niet meer zijn. Velen wonen nog in Schiedam, maar slechts van weinigen is bekend waar zij nu wo nen. Overigens werd de foto genomen voor de deur van nr. 20, het derde huis vanaf de ronde poort. Een bijzonderheid die ik u niet wil onthouden is het volgende: Op de, gelijktijdig geplaatste foto van de kaarsenfa- E briek staat uiterst E rechts Tinus Kerdel, die E bij velen van de andere E foto bekend is, omdat E hij in de Jacobastraat E woonde en daardoor E voor de meesten een soort van (onge- E trouwde) buurman was. Ook staat op de foto van E de kaarsenfabriek éne mijnheer Stigter die de vader is van Mevrouw E Nesse. En nu deze me vrouw Nesse is de tante van Wim en Nel Nesse. Zij kwam dus op twee foto's tegelijk bekenden tegen. Dat beide foto's tegelijk geplaatst wer- den, berust op louter E toeval. Rest mij een ieder te be- E danken die mij opbel- E den en daarmee deze E „Opsporing Verzocht" E tot een succes maakten". E Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft ook al een aktie voor Polen in voorbereiding. Het RPhO wil dat de gemeente Rotterdam De Doelen één dag gratis ter beschikking stelt. Het orkest zal dan een bijzonde re compositie ten gehore bren gen die speciaal geschreven is op de recente gebeurtenissen in Po len. En de opbrengst is uiteraard ook voor Polen. Het stuk is van de hand van de ionge Pool, pleegzoon van A. Kluitenaar en door deze enige jaren geleden uit een Poolse gevangenis bevrijd. Kluitenaar, commandant van het koninklijk jacht Piet Hein, onderhoudt kontakten met Pool se oud-strijders in Nederland en Polen. Op de Piet Hein vond dinsdag een persconferentie plaats over het verloop van de akties. Die zelfde avond waren ongeveer veertig uit het Rijnmondgebied en wijde omstreken afkomstige hulpverleners bijeen om verdere akties te plannen. Giften voor Polen zijn welkom op bankrekeningnummer 966855655 t.n.v. Stichting Polen 1981, Bondsspaarbank Schiedam. De stichting is gevestigd Nieuwe Sluisstraat 1. Het telefoonnum mer is 260559. plan, dat het Zuid-hollandse statenlid Waterman heeft opge steld (qua begrenzing). Epkele van de ontwikkelingen bij de provincie Zuid-Holland, die tot de installatie van de stuurgroep hebben geleid zijn: vragen naar een onderzoek, van de heer Waterman, en een motie hierover van provinciale staten. In juni 1981 volgde daarop be stuurlijk overleg, waarbij onder meer aanwezig waren de minis ter van, verkeer en waterstaat, de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, en dagelijkse-bestuurders van de provincie Zuid-Holland, Rijn mond en de gemeente Den Haag. In dat overleg is overeengeko men dat een stuurgroep de technische mogelijkheden van kustuitbreiding ten noorden van de Nieuwe Waterweg zou gaan onderzoeken. De nu geïns talleerde stuurgroep verwacht medio 1983 de studie te hebben afgerond. Het onderzoek dat al gaande is naar uitbouw van een schiereiland aan de Maas vlakte voor de berging van baggerspecie (slufterplan) zal, onafhankelijk van het nu begonnen onderzoek naar de kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en Schevenin gen, worden voortgezet. enzovoort De goederen zijn ingezameld door de in Schiedam gevestigde Stichting Helpt Polen 1981. Deze stichting kwam voort uit het spontaan bij een winkeliersorga nisatie opgewelde idee, „iets voor Polen te doen". Inmiddels heeft de Stichting vertakkingen tot in de wijde omtrek. Onder de vleugels van deze stichting werken thans co- mité's en particulieren voor Po len in de Hoekse Waard, Vlaar- dingen, Maasland, De Lier en Hoek van Holland. Goede contacten onderhoudt men bovendien met hulpverle ners in Dordrecht, Zwijndrecht en Rotterdam. Tal van bedrijven, particulieren en instanties werken nauw sa men met de stichting, die ook rechtstreeks in verbinding staat met kerkelijke vertegenwoordi gers in Polen. De Nederlands/Poolse pater Sztylka maakt momenteel een verkenningsreis door Polen. Brandstof, visum en diplomatiek paspoort werden hem door de stichting verleend, evenals de noodzakelijke deviezen. Na terugkomst van de pater zal de stichting een besluit nemen over de bestemming voor de le vensmiddelen, kleren en medi camenten waaruit het transport zal bestaan. Op diverse plaatsen in de deel nemende gemeenten liggen al grote voorraden klaar voor ver zending. Het leeuwendeel be vindt zich in een loods op de Schiedamse Wilton Feijenoord- werf. De medewerking van de bevol king is volgens het stichtingsbe stuur overweldigend. Vooral in de Hoekse Waard zou een soort concurrentiestrijd tussen dorpen zijn ontbrand, waarbij het er om gaat wie de meeste pakketten kan inzamelen. Volgens stichtingsvoorzitter Herman van Stralen zijn huis vrouwen die tassenvol bood schappen in de supermarkts ver garen onder het motto „alles is voor Polen" geen uitzondering. Vanwege de geruchten over cor ruptie bij een andere grote hulp verleningsorganisatie, de Hol land Duck Club, heeft de Stich ting zich ingedekt tegen alle ri- sici's door de direkteur van de Schiedamse Bondsspaarbank Klaas van der Geest als pen ningmeester te benoemen. Wanneer het transport op weg gaat zullen alle vrachtwagens, rijdend met een TR-vergunning, worden vergezeld. De zegels worden pas verbroken in Polen, op de plaats van be stemming. Met Wilton Fijenoord is afgesproken dat geen enkele gram goed het terrein mag ver laten zonder medeweten van het stichtingsbestuur. De akties worden inmiddels voortgezet. Deze week is een speciaal voor dit doel ontworpen tegel in de handel gebracht met de tekst „Solidair met het Poolse Volk". De tegel kost ƒ8,-. Hetzelfde ideaal wordt uitgedragen door een sticker met soortgelijk op schrift, die voor ƒ1,- verkrijg baar is. In de Hoekse Waard zijn al enkele duizenden exemplaren afgezet. 4l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|lllll!llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM£ James Wattweg 12 14 3133 KK Vlaardingen Tel 010 353533 wij bieden de hoogst mogelijke prijs handeling a contant komt U eens vrijblijvend langs voor taxatie SCHIEDAM Voor de pa tiënten van dokter A. C. Ta verne wordt de gelegenheid geboden om afscheid van hem te nemen tijdens een re ceptie in de aula van het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan (de voorma lige Nolet) op vrijdag 15 ja nuari van half vier tot half zes. Er is dan tevens gelegenheid om kennis te maken met de opvolger van de scheidende geneesheer, Dr. W. Allon. Van één van de patiënten van dok ter Taverne ontvingen wij de volgende dankbrief. Men schrijft ons: „Het Nieuwe Stadsblad van 4 december 1981 heeft uitvoerig aandacht aan hem gewijd in een interview, waarin Taverne te rugzag op de periode 1944 - 1982, die hij in Schiedam werk-

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 25