Gemeentelijke voorlichter Dol (63) met VUT Th. Reyman 36 nieuw hoofd voorlichting „Brasil op weg" naar Schiedam Nieuwjaarsinstuif bij bejaarden geanimeerd PFUJ?a AFAFjÉ Biotses mam «nsi, I? nBtrtCD Kostbare juwelen gestolen GASTERIE DELF SHAVEN^ ip JT SG geeft kursus rekenen Orgelconcert Bingo in Nieuwland m 02 Tm"" "ries ROKI0 nflis "'Stadsblad Wil Ellerkamp A. C. TAVERNE W.ALLON internist. PAHTAIONS.- UT NU 13® door Ruud van Houwelingen SCHIEDAM „Het voordeel van Schiedam bo ven grote buur Rotterdam is gelegen in het feit dat in Schiedam alles overzichtelijk is. Als je jaren journalistiek meeloopt weet je bijvoorbeeld pre cies wie wat en wie hoe is en je weet ook bv. iedere straat in de stad". Dat zegt Dolf Buschkens, die per 1 februari als hoofd van het gemeentelijk voorlichtingsbureau een streep zet onder zijn ambtelijk en journalistiek werk in Schiedam. Dolf Buschkens is verleden week 63 jaar gewor den en aangezien hij nog vakantiedagen heeft op te maken sluit hij vrijdag de deur van zijn ge meentelijke voorlichtingsbureau op de vierde etage van het Schiedamse stadskantoor. Dolf Buschkens (63): „In de journalistiek en in de funktie van gemeentelijk voorlich tingsambtenaar kun je een stuk kreativiteit leggen. Veeleisend Theo Reijman, het nieuwe hoofd van de afdeling voor lichting, die per 1 april naar Schiedam komt. Een Frans getint a la carte- restaurant vindt u in historisch DELFSHA VEN (t.o. de Dubbelde Palmboom) Alle dagen geopend I behalve maandag, f4 -HF zondaas vanaf 3 uur Pw*» zondags vanaf 3 uur Ook voor besloten partijen VOORHAVEN 3 TEL. 010-775181 Prop. en de kennismaking met zijn opvol ger SCHIELAND ZIEKENHUIS Vragende burgers unt kleuren geruwde NIEUWE AUTO 010 - 260199 de IMtste Ml"' de laatste dames «t. vanaf IM®- 39: Koemarkt 1Schiedam Zuidplein Hoog 572 Rotterdam HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 13 JANUARI 1982 PAGINA 3 „Nood gedwongen pakte ik alleen de publiciteit aan" Dolf Buschkens brengt het gezegde in praktijk dat de VUT (vervroegde uittre ding) de mooiste uitvoering is sinds de vrije zaterdag en het elektrisch licht. Van Dolf Buschkens kan worden gezegd dat hij de su pernestor van de Schie damse journalistiek is. Hij kwam op 1 september 1954 naar Schiedam, uit Indonesië, als eerste redakteur van het kopblad van het RotterdamsCh Parool „De Schiedammer", op 1 november 1970 trad hij in ge meentelijke dienst als de alle reerste full time gemeentelijke voorlichter. Van de Schiedamse journalis tiek naar een ambtelijke baan. Was dat geen geweldige overgang in november 1970? Dolf Buschkens: „ik heb het mij erg aangetrokken toen De Schiedammer als plaatselijk dagblad stopte. Met het hoofd blad het Rotterdamsch Parool liep het in die jaren erg slecht, maar De Schiedammer was welvarend, maar werd meege sleept door het Rotterdamsch Parool". „Het is overigens zo dat je zowel in de plaatselijke journalistiek als in de funktie van gemeente lijk voorlichtingsambtenaar een stuk creativiteit kunt leggen. Ik neem Rotterdam maar weer, daar gaat de journalistiek veel specialistischer te werk, in Schiedam pakten we alles bij de hoorns. Het is wel zo, aldus Dolf Busch kens, „dat met name de regio nale journalistiek, zoals met name in Schiedam en Vlaardin- gen erg veeleisend is. Men vraagt nogal wat van je persoonlijke inzet, van een 40- urige werkweek is helemaal geen sprake, gezien het grote aantal avondbijeenkomsten die je na moet lopen, terwijl een deel van de weekeinds ook aan de krant moet worden besteed. Mijn vrouw heeft wel eens ge zegd ben je nu met mij of met de krant getrouwd" zegt Dolf Buschkens lachend. Ruim 26 jaar journalistiek in één plaats werkzaam is nogal iets! Dolf Buschkens: „ik heb wel eens overwogen weg te gaan, maar toen ik alles tegen elkaar afwoog hebben we tegen elkaar gezegd, wij blijven toch maar in Schiedam. Dolf Buschkens heeft nogal wat wethouders versleten die zich met voorlichting bezig hielden. Oud burgemeester Harm Roelfsema was de eerste, daarna de wethouders Kapteijn, Van der Wilk en tenslotte weer twee burge meesters namelijk Lems en Te Loo. Dolf Bushkens: „ik heb mij al tijd gericht op burgemeester en wethouders, maar ik was ook maar alleen als voorlichter, pas in een veel later stadium werd de tweede voorlichter Bas van Bockhove benoemd. Je kunt tenslotte maar één ding tegelijk. Wel heb ik mij er altijd tegen verzet de voorlichting uit het stadskantoor te laten ver huizen. Wel hebben we lang ge sproken over een zgn. informa tiebalie in het stadskantoor SCHIEDAM Met ingang van 1 april 1982 is Theo C. Reyman (36) benoemd tot hoofd van de afdeling voorlichting op het stadskantoor. SCHIEDAM Uit een woning aan de Jan Vermeerstraat is vo rige week een kostbaar juwe lenkistje gestolen. Het kistje be vatte voor ongeveer 16.000 gul den aan sieraden zoals oorbel len, gouden ringen, een arm band, enkele zilveren kettinkjes en 21 antieke zakhorloges. Otok een duur en zeldzaam staand klokje werd ontvreemd. Bovendien maakten de inbre kers zich meester van 2.800 gul den aan contanten. Gedupeerde is een 25-jarige jon geman. De inbrekers kwamen vermoedelijk binnen met een valse sleutel. Reyman is de opvolger van Dolf Buschkens, die op 15 januari voor het laatst op de voorlich tingszetel op de vierde etage zit. Buschkens werd vorige week 63. Hij maakt gebruik van de VUT regeling. Zijn opvolger kent het klappen van de voorlichtingszweep in ruime mate: Reyman is sinds 1976 hoofd van de afdeling voorlichting in Hellevoetsluis. Daarvoor werkte hij op een soortgelijke post in Delft. Hij begon zij carrière ongeveer tien jaar geleden als journalist bij Het Binnenhof. De nieuwe voorlichter kent Schiedam slechts op afstand. Hij heeft geen band met de stad en beschouwt zijn toekomstig werkterrein als een nieuw en onbekend gebied. Reyman heeft met de beheer- Nieuwe i 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 00 uur op het kantoor BUREAULEIDER J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Tel 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v d Drift B V ingeschreven K v K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d. 30.07.79 nr 78/1979 1-11-81 der van de portefeuille voor lichting, burgemeester John te Loo, al enkele „diepgaande ver kenningen" over het voürlich- tingsbeleid achter de rug. Over hoe dit beleid onder zijn leiding gestalte moet krijgen zijn evenwel nog geen vaste afs praken gemaakt. Reyman zegt wel, de Schie damse problemen te kunnen aanvoelen, dit door zijn voor malige werkzaamheden in Delft, een stad die volgens Rey man vergelijkbare problematie- ken kent als stadsvernieuwing en verkeersafwikkeling. Reymans voorganger neemt op 29 januari officieel afscheid van Schiedam. Buschkens krijgt dan een afscheidsreceptie aangebo den. Tijdens deze bijeenkomst zullen burgemeester John Te Loo, Ab Noordzij, hoofd burgerzaken, en Ruud van Houwelingen, ne stor van de Vlaardings/Schie- damse pers, de vertrekkende voorlichter toespreken. Na Buschkens vertrek zal de af deling worden beheerd door Bas van Bochove, die door de komst van Reyman tweede man blijft op voorlichting. SCHIEDAM In het weekeinde van 22, 23 en 24 januari zal in Schiedam de stichting „Brasil op weg" aktief zijn. Ge lijktijdig worden ook initiatieven ontplooid in Bodegraven. Vrijdagsavonds is er een koor optreden in Huize Frankeland aan de St. Liduinastraat. Zater dagavond wordt een dienst ver zorgd in Bodegraven. Zondag worden twee diensten gehou den in de H. Visitatiekerk in Schiedam. Zij die belangstelling hebben voor de problematiek in het noordoosten van Brazilië en voor het werk dat onder andere door Nederlandse missiona rissen wordt verzet, zijn van harte welkom. Het Noordoosten van Brazilië is een gebied dat vaak door enorme droogte wordt getrof fen. De voortdurende strijd om het bestaan heeft het moraal van de landbouwers flink aan getast; waardoor ze ook de ver beeldingskracht missen om te werken aan verbetering van hun levensomstandigheden. Onder de plattelandsbevolking wordt echter veel werk gedaan om hierin verandering te bren gen; er wordt onderwijs gege ven aan kinderen en volwasse nen, waarbij ook aandacht wordt besteed aan hygiëne en voeding. Via gesprekken wordt getracht de mensen bewust te maken van hun eigen leefsituatie. Eén van de Nederlandse missiona rissen die zich hiervoor inzetten is zuster Redempte Bogers. Zij werkt samnen met nog drie andere zusters in Pao de Acucar in de staat Alagoas. Ze begon nen met een kraamkliniek, waar na enkele jaren een school bijkwam. Nu geven ze leiding aan meer dan honderd leerlin gen en verzorgen kursussen voor volwassenen, meest aan staande moeders. Daarnaast heeft zr. Redempta ook nog de zorg voor de zieke, ondervoede kinderen. Door de grote droogte verslechtert de si tuatie snel; de kinderen zijn vaak sterk vermagerd en heb ben weinig weerstand, waar door ze o.a. worminfekties oplo pen en diarree krijgen. Zr. Bogers heeft al 27 kinderen financieel laten adopteren door familieleden en kennissen in Nederland. Met behulp van de stichting „Brasil op weg" die al vier van dergelijke projekten in Brazilië heeft, wil ze ervoor zor gen, dat nog meer kinderen naar school kunnen Hiervoor zoekt „Brasil op Weg" nog adoptieouders, die een bedrag van 50,per maand betalen als bijdrage aan de studiekosten. Wanneer u belangstelling hebt voor dit projekt kunt u zich wenden tot de vrijwilli gers van de stichting, achterin de kerk. Voor infor matie kunt U ook terecht bij „Brasil op Weg", Domstraat 29, 3512 JA Utrecht, telefoon 030-311870. SCHIEDAM De Schie damse Gemeenschap start binnenkort een kursus reke nen, dit onder het motto „Re kenen, hoe ging dat ook al weer?" De kursus is bedoeld voor mensen die ooit, lang geleden de grondbeginselen Van het hoofdrekenen werden bijge bracht, maar die dit allemaal zijn vergeten en hun kennis wat willen opfrissen. De kursus omvat 12 lessen. De eerste les wordt gegeven op 27 januari, en voortaan iedere woensdagmorgen tussen half tien en elf uur. In de schoolva kanties wordt geen les gegeven. De deelnemers krijgen wel huiswerk mee. De kursus wordt gegeven in het gebouw voor Chr. en Soc. Be langen aan de Lange Haven. Kosten zijn 35 gulden voor 12 lessen. Mensen met een uitkering die belangstelling hebben kunnen informeren bij de Trechter aan de Broersvest 107. Deelnemers vanaf 18 jaar kun nen zich opgeven bij de SG/VVV Overschiessestraat (boven „burgerzaken" in de de pendance van het stadskantoor) Telefonisch 268043. Inschrijven kan alleen tot 20 januari. Alle patiënten zijn welkom op het afscheid van Vrijdag 15 januari van 15.30 - 17.30 uur in de kapel/aula van het Schieland Zieken huis, ingang Juliana van Stolbergstraat. waar ook het gemeentelijk voorlichtingsbureau zou kun nen worden ondergebracht, maar dit stadskantoor in Schie dam is daarop niet berekend. Omdat je alleen zit als voorlich ter heb ik altijd een keuze moe ten maken en die keuze viel op de pubiliciteit via de kranten, de wekelijkse voorlichtingspagina in Het Nieuwe Stadsblad enz. Noodgedwongen kwam het hoofdstuk public relations, de gemeente verkopen, niet aan bod, maar dat wil niet zeggen dat er geen contact met de bur gerij was. Ik heb dagelijks tien tallen telefoontjes beantwoord van vragende burgers", aldus Dolf Buschkens. „Toen de tweede voorlichter kwam in de persoon van Bas van Bockhove werd deze zaak wel aangepakt" Dolf Buschkens heeft ruim elf jaar het gemeentelijk voorlichtingsbeleid onder zijn hoede gehad. Wil hij nog een toekomstvisie kwijt? „Jazeker", zegt hij, „wat mij nu voor ogen staat is een ge meentelijk voorlichtingsinsti tuut zoals het HIK (Hulp Infor matie Centrum) in Rotterdam. Daar kunnen de burgers terecht met talrijke vragen. De voor waarde is dan wel dat ik dit HIK bv. ook een funktionaris van de sociale dienst wordt op genomen, terwijl daar ook de VVV een plaatsje diept te krij gen, dit alles uiteraard onder de paraplu van het gemeentelijk voorlichtingsapparaat. Ik ben daarom zo blij dat met name de PvdA dit in zijn verkiezings programma schijnt op te ne men, maar wellicht kan men daar gelijk zeggen hoe dit uitge voerd moet gaan worden, want zoals bij zoveel zaken binnen gemeentelijk verband zullen ook de financiën daar wel weer de grote spelbreker worden". SCHIEDAM In de soos van de afdeling Schiedam, Neder landse Algemene Bond van Ouderen was het woensdagmid dag een komen en gaan van bezoekers van de Nieuwjaars- instuif, georganiseerd door de recreatiecommissie die met elkaar wensen voor 1982 uitwisselden en zulks bezegelden met een drankje. De afdeling sloot het vorig jaar af met bijna 1800 leden, wat een lichte stijging inhoudt met het jaar daarvoor. Nu onweerswolken hangen bo ven inkomens en kostenstijgin gen, heeft men er bij de raads fracties op aangedrongen in hun verkiezingsprogramma's de zorg voor ouderen niet te vergeten. Om meteen met een eigen ver kiezingslijst uit te komen ziet men niet erg zitten. Het aantal georganiseerde ouderen in de SCHIEDAM Zondagmorgen 17 januari organiseert de Ne-' derlandse Orgel Federatie haar maandelijkse theater orgelcon cert in het Passage Theater te Schiedam. Dit concert zal ver zorgd worden door de bekende Engelse theater organist: John Mann. Aanvang van het concert half elf. Kassa is geopend vanaf half tien. Kaarten zijn vanaf 11 ja nuari dagelijks verkrijgbaar aan de kassa en bij P. Foncke. v. Ruysdaellaan 35a. SCHIEDAM De maande lijkse bingo-avond van Wijkvereniging-Nieuwland wordt gehouden op dinsdag 19 januari. Deze avond wordt zoals gebruikelijk gehouden in de grote zaal van Dienstencentrum „De 4 Molens". Er zijn weer vele prijzen te win nen zoals: klok-radio, hair sty- ler, stoom-strijkijzer, koffie-ap- paraat. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.00 uur. Kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar zonder ge leide geen toegang. ANBO en de afdeling van de Katholieke Bond is niet toerei kend om kans op een raadszetel te maken. Bovendien zorgt dat voor een versnippering in de verschil lende partijen, wat niet wense lijk is, aldus Roel Krikke, voor zitter van de recreatiecom missie. De laatste activiteit van deze commissie was het bezoeken van de patiënten in de zieken boegen in de plaatselijke oude ren- en verzorgingscentra om deze met een attentie te ver rassen. In al deze tehuizen waren voor de bewoners kerstbijeenkoms ten met of zonder diner. Leden, langdurig ziek of opgenomen in een ziekenhuis, worden ook dit jaar weer bezocht. Wie hier prijs op stelt moet dit echter wel even melden onder tel.nr. 712968. Andere activiteiten worden weer de viswedstrijden en de filmvoorstellingen, ook nu weer in samenwerking met de soortgelijke commissie van de Katholieke Bond. De goede verstandhouding komt tot uiting bij de komende interne verbouwing. De gym- ploeg op maandag breidt zich dermate uit dat de hiervoor be schikbare ruimte veel te klein is. Het zaaltje grenst aan de lokali teit van de Katholieke Bond. De tussenmuur wordt weggebro ken zodat er nu voldoende ruimte komt, die bij toerbeurt door beide organisaties is te be nutten. Het gezellige bewe gingsuurtje op maandag is van 10 tot 11 uur. De soos is daglijks geopend van 9 tot 16.00 uur dus staat de kof fie al vroeg in de ochtend klaar! Woensdag start men weer een serie klaverjasconcours, zo ver telde Roel Krikke die erg dank baar is omdat de nodige vrijwil ligers er hebben toe bijgedragen dat de Geanimeerde Nieuwr jaarsinstuif bijzonder is ge slaagd! Na 'n WCC-beurt herkent u uw eigen auto niet meer terug, laat staan de buurman. Nieuwe Mathenesse- straat 15, A? '7^^ Schiedam j 4"

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3