Betaald voetbalscheidsrechter Bakker: Sportagenda Juist In deze belangrijke periode voor mij floot ik de wedstrijd SW-Fortuna Vlaardingen. Ik zal dat nooit meer vergeten. Ik gaf vijf gele kaarten en ik stuurde er drie spelers uit. Daarna werd ik opgebeld door zo'n commissielid die mij zei, dat hij had gehoord dat ik niet zo best had gefloten. Toen heb Ik bij mezelf gedacht: bekijk het allemaal maar, ik ga fluiten zoals ik dat zelf wil en dat verliep erg goed. Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222. Voetbal zaterdag. Voetbal zondag Zaalvoetbal maandag Korfbal zaterdag Handbal zondag Tafeltennis zaterdag Basketbal itiJ mm ■r DORDRECHT Al voor zijn twintigste jaar hanteerde Cees Bakker (36) de scheidsrech- terfluit. Omdat de concurrentie bij DFC te groot was, prefereerde Cees Bakker het zwar te pak boven het keeperstenue. Inmiddels is hij al weer meer dan vijftien jaar scheidsrech ter, waarvan zes in het betaalde voetbal. Cees Bakker: „Ik vind niet dat je over collega's moet praten en zeker niet in de publiciteit". Waterpolo SW—Ned. jeugdelftal Spelregel wedstrijden Brand stichten Rayonbijeenkomst Filmmiddag Tussen het gesprek door laat zijn 14 maanden oude zoon Erwin luidruchtig van zijn aanwezigheid blijken en de poedel ligt rustig op de bank te snur ken. Cees zet een kop lek kere koffie waarna het gesprek met tussenpozen kan worden vervolgd. Jong Vervolg op pagina 16 Kruiwagen Hobbbyïsten Opdrachten HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 15 JANUARI 1982 PAGINA 13 PPSC's Gravenzandse SV, 14.30 uur, sportpark Harga. VlaardingenDie Haghe, 14.30 uur, Broekpolder. TSBRozenburg, 14.30 uur, sportpark Vijfsluizen. VVOR—HBSS. HVOHermandad, 14.30 uur, Zwanensingel. ZuidlandSatelliet. DSS'26SV Hoogvliet, 14.30 uur, Marathonweg. LombardijenDVO'32. Oude MaasGSS Energie BoysCION. BernisseGTB WKZinkwegse Boys, 14.30 uur, sportpark Bijdorp. FC RotterdamVlaardingen (dames) Vitesse—SVV Hermes DVSOvermaas, 14.00 uur, sportpark Harga. VFCRKDEO, 14.30 uur, Sportlaan. SVHDHS DHZ—EDS BodegravenExcelsior'20 VDLDe Hollandiaan MartinitFluks, 14.30 uur, sportpark Thurlede. MeeuwenplaatSFC TDCFCN'66 Hardinx veldU rsus. RIOS—RKWIK HillesluisSchiedam HWD—NOC, 14.30 uur, Thurle- deweg. DemosZwart Wit, 14.30 uur, sportpark Harga. DirkslandOlympus. SVDPWDEH, 14.30 uur, sportpark Harga. DRZNP'81, 14.30 uur, sport park Kethel. The HurricanesSchied.Boys. DemosVFC (dames), 12.00 uur, sportpark Harga. Fortuna-Dillettant (dames), 14.30 uur, Marathonweg. SchiedamZwart Wit 2 (da mes), 14.30 uur sportpark Harga. Hermes DVSBloemhof2(da- mes), 12.00 uur sportpark Harga. Eureka—Vlaardingen, 20.30 uur, sporthal Schuttersveld. GLZMartinit, 21.50 uur, Energiehal. DVO'32—Bloemhof, 21.30 uur Energiehal. GTB—FC Promenade,19.00 uur, sporthal Margriet. Hermes DVSNRC/Om- moord, 20.30 uur, sporthal Mar griet. SPSV—MSV'27, 21T5 uur, sporthal Margriet. BFCVVOR, 19.00 uur, sport hal Margriet. GSSUrsus, 20.30 uur, sporthal Margriet. DRZAfrikaander Boys, 21.15 uur sporthal Margriet. BKB—Kreekboys, 20.30 uur, Oude Lijnbaan. MSV'71SFC, 21.30 uur, sport hal Olympia. ASBGAS, 19.00 uur, sporthal IJsselmonde. FC BlankenburgDemos, 20.30 uur, sporthal Rozenburg. OFB—VSV, 19.00 uur, sporthal Oud Beijerland. IJsselvogelsVlaardingen, 17.00 uur, sporthal Moordrecht. Oranje NassauMerwede, 20.10 uur, sporthal Westwijk. NIOSSC Harga, 20.00 uur, sporthal Schiebroek. Ancora 2De Hollan- Ancora 2De Hollan- dames diaan. heren diaan. dames WIKMeeuwen, 11.20 uur, sporthal Westwijk. dames DWSUVG, 14.10 uur, sporthal Margriet. heren DWS—UVG, 15.20 uur, sporthal Margriet. dames HVKAtomium, 15.30 uur, sporthal Margriet. heren Wilton F—RODA, 17.50 uur, sporthal Margriet. De KorenbeursNikon, 18.00 uur, Koopmansbeurs. dames Argus dag) heren Midland dag). Juventus (zater- 'Juventus (zon- Afgelopen zaterdag heeft Nico Rosman, lid van de voet balvereniging FC Nieuwland'66 met hardlopen het baanre cord op de Schiedamse wielerbaan verbeterd door een volle dige ronde af te leggen in de snelle tijd van 1.00.61. Enige tijd later wist hij zijn eigen record opnieuw te verbete ren met een tijd van 0.59.59. Hiermede is hij de eerste loper die een volledige ronde binnen de minuut heeft afgelegd. We hebben horen fluisteren dat de leden van FCN'66 dit niet zomaar toelaten en enkelen zijn druk aan het trainen- om deze snelle tijd nog scherper te stellen. Wij wachten met spanning af. Op woensdag 3 februari speelt het eerste elftal van SVV in het sportpark Harga een oefen wedstrijd tegen het Nederlands jeugd elftal. Het team van trainer Arie de Vroet heeft enkele sterke spe lers in de gelederen, dus kan het een aardige ontmoeting worden. De wedstrijd vangt aan om vijf uur, dit in verband met het feit dat enkele spelers zelfs uit Groningen moeten komen. Dinsdag is gestart met de eerste ronde van de jeugd-spelregel- wedstrijden, welke worden georganiseerd - door de Schie damse Scheidsrechters Vereni ging- Voor deze eerste avond werd organisator Gerard van Deuzen al direct voor problemen ge steld, omdat SVDPW op het laatste moment zich had afge meld. Nu werd op deze eerste avond gespeeld door SV HV Schie dam, Olympus en Demos elk met twee teams. De vragen werden gesteld door Gerard van Deuzen en de jury bestond uit Nico de Wolff, Jan Brouwer Jan de Koster, Harm Nijmeijer en Frans Slavenburg. De vragen werden gecontro leerd door Bas Sabel en Henk van der Veer en de punten wer den bijgehouden door Aad Gudde. In het spliksplinter- nieuwe clubhuis van Demos was veel belangstelling. Schie dam 2 eindigde op de eerste plaats. Het team bestaande uit Fred Schell, Ronald Scholte, Frank Mostert en Ron Nootenboom behaalden 321 punten. Olympus 1 werd tweede met 303 punten, 3. Demos 2 met 263 punten, 4. Schiedam 1 met 250 punten, 5. Olympus 2 met 224 punten en 6. Demos 1 met 208 punten. De persoonlijke winnaars wa ren: 1. René van Vliet (Olym pus) met 107 punten, 2. Cees Gi- lijamse (Demos) met 100 punten en 3. Peter van der Werf (O- lympus) met 93 punten. In het clubblad van de voet balvereniging SFC lezen wij het volgende. „Waar zijn we nu weer mee bezig? Enige vanda len hebben getracht om ons fraaie clubgebouw in de brand te steken. Gelukkig is het hun niet gelukt maar de schade is toch weer aanzienlijk. De verzekeringsex pert schat toch wel zo'n 2000 gulden. Wij vragen ons af wat iemand bezield om dit te doen want da gelijks zijn vele mensen in de weer om veel mensen te laten genieten. Wij hopen dat het Schiedamse politiekorps wat meer gaat kij ken zo nu en dan bij diverse sportkantines en dat zeker in de nachtelijke uren. Vast dank hiervoor". De meisjes adspiranten van de Schiedamse Zwem Club (SZC) zijn afgelopen zaterdag begon nen aan de tweede helft van de waterpolocompetitie. Zij moesten hiervoor naar het Holy-bad in Vlaardingen om het op te nemen tegen RKWIK, Het werd geen beste wedstrijd voor de Schiedamse meisjes, vooral in de verdediging wer den nogal eens foutjes gemaakt waardoor de Vlaardingse ploeg op een 1-0 voorsprong kon ko men. Daarna ging Alenka Boon 'zich serieus met de zaken bemoeien. Ze wist viermaal achter elkaar te scoren, zodat de laatste pe riode met een riante 1-4 voors prong voor SCZ inging. In deze laatste periode kon RKWIK, wederom door een verdediginggfout tot 2-4 terug komen en moest SZC keepster Erica de Winter er alles aan doen om de voorsprong te be houden, wat haar dan ook ge lukte. SZC kon met een 2-4 overwinning naar Schiedam te rugkeren. In onze krant van vorige week vermelden wij dat de rayon bijeenkomst van de KNVB af deling Rotterdam voor pupillen en jeugdleiders op dinsdag 19 januari gehouden zal worden. Dit is niet juist. Deze bijeen komst wordt woensdag 20 ja nuari gehouden in het clubhuis van de voetbalvereniging PPSC in het sportpark Thurlede en begint om half acht. Zaterdag is er voor de jeugdle den van de voetbalvereniging SVDPW een film-bingo-mid dag. Ook voor de kinderen van de leden, van tien tot en met vijftien jaar, is deze middag be stemd. De aanvang is twee uur. Het jeugdbestuur van SVDPW hoopt dat het aantal kinderen van de vorige film-bingo-mid dag, er waren er toen ruim vijf tig aanwezig, nu zal worden overtroffen. Wat heeft jou aangetrokken scheidsrechter te worden? Cees: „Dat is bij mij al vrij jong begonnen, omdat mijn vader jarenlang scheidsrechter is ge weest. Hij floot indertijd de tweede elftallen van het be taalde voetbal. Jammer genoeg kreeg hij one nigheid met enkele personen uit die scheidsrechtercommis sie en liet op'die manier zijn carrière schieten om in de Derde en Vierde Klas te gaan fluiten. Toen ik stopte bij DFC heb ik daarna nog zo'n anderhalf jaar bij Aviolanda gespeeld, wat dus nu Drechtstreek heet. In die periode haalde ik zelfs nog de Dordtse selectie. In deze tijd floot ik al KNVB en dat was voor mij goed te combine ren omdat Aviolanda op zater dag speelde en ik op zondag ifloot. Het gebeurde ook vaak dat ik 's zaterdags geblesseerd raakte en dat ik blij was wanneer het voetbal op zondag werd afge keurd. Ik moet zeggen dat hbt voetbal erg hard was en dat heeft bij mij ook de doorslag gegeven dat ik stopte met voetballen en dat ik me volledig op die scheidsrechterij ben gaan con centreren. Bij DFC was de concurrentie voor mij als keeper erg groot. We hadden in die tijd Leo de Kreft, Leo de Visser en Piet de Bree. Ik ben nog weieens voor Renee Koster ingevallen, maar dat was in de betaalde jeugd. Die had je toen nog". Hoe lang fluit je alweer in het betaalde voetbal? Cees: „Dit seizoen wordt het mijn zevende seizoen in het betaalde voetbal. Ik promo veerde op m'n 29ste. Dit wordt dus ook mijn derde seizoen op DANSLES Inschrijving voor de januari lessen dagelijks na 19.00 uur SCHIEDAM: Lange Haven 121. telefoon 010-266262 VLAARDINGEN: t Joubertstraat 31. telefoon 010-357051 MAASSLUIS: P. Kockstraat 2. telefoon 01899-18356 ge- Ik kreeg toen voor die wed strijd een zes en een negen op mijn rapport. Zulke dingen ge beuren er dan. Op de lange duur wist ik niet meer wat ik nu wel of niet goed deed. Je hoort dan op zo'n moment niets meer van je eigen com missie omdat je weer bij een andere commissie wordt inge deeld. Ik stond als derde op de overgangslijst. Thomas stond eerste, Geurts tweede, ik der de en Bosma vierde. En juist, in deze belangrijke periode voor mij, floot ik de wedstrijd SVV-Fortuna Vlaardingen. Ik zal dat nooit meer vergeten. Ik gaf vijf gele kaarten en ik stuurde er drie spelers uit. Daarna werd ik opgebeld door zo'n commissielid die mij zei, dat hij had gehoord dat ik niet zo best had gefloten. Toen heb ik bij mezelf dacht: bekijk het allemaa ga fluiten zoals ik dat en dat verliep erg Ik kreeg in die l/aè wedstrijden vier promoveerde ik na lijst. Ik was toer ste scheidsrechter taalde voetbal maar was nog twee maan dan ik. Het bleek in ieder geval een goede groep te zijn omdat Tho mas en Geurts inmiddels in ternationals zijn". Heb jij, net zoals vele ande re scheidsrechter, ook een „kruiwagen" gehad? Cees: „Dat zal vroeger best ge weest zijn, en dat meen ik heel eerlijk. De commissie is op dit moment dusdanig zakelijk in gesteld, dat je zo'n „kruiwa gen" wel kunt vergeten. In de eerste twee jaar in het betaalde voetbal, en daar moet ik ook .heel eerlijk in zijn, floot ik twee geweldige seizoenen. Het derde jaar had ik in prin cipe over moeten gaan maar toen werd er gezegd dat ik mij in dat derde jaar maar moest waarmaken. En dat werd nu juist een flop. En ik blijf er bij, dat ik toen werd gehandhaafd omdat ze mij een fijne vent vonden. Dat mag misschien wat arrogant klinken maar dat is gewoon zo. Wanneer ik een mannetje met een grote mond gefloten. En daarmee wil ik dus zeggen, dat wanneer ie mand een kruiwagen heeft ge had, vaak op een hoger niveau fluit, met minder capacitei ten". Kun je in het scheidsrech- terscorps spreken van colle gialiteit? Daar kan ook wel zo'n dwaas tussen staan die je opeens een klap voor je kop kan geven. Wanneer moet je nu een wed strijd staken? Denk er om dat dat moeilijk is. Neem nou die bom bij Feyenoord, ze staan met 4-0 voor en vijf minuten voor tijd wordt die bom ge gooid waarna de Feyenoord- keeper van het veld wordt ge dragen. Een mooiere gelegen heid om een wedstrijd te sta ken is er niet, maar dat bete kent dan wèl dat die wedstrijd moet worden overgespeeld. En dat wordt dan een moeilijke zaak. Ik vind wel dat het in de pu bliciteit te veel wordt gerom meld. Neem nou VI, die wijdt er zelfs hele pagina's aan en laat zelfs nog die gasten aan het woord. Ik ben kortgeleden als grens rechter bij Glasgow Rangers- Juventus geweest. Daar zitten de mensen twee meter van het veld vandaan maar daar ge beurt niets. Er werd wel even op Charles Corver gescholden omdat hij geen penalty gaf maar meer ook niet". Ben jij al eens bedreigd? Cees: „In een van mijn laatste wedstrijden werd ik tijdens de wedstrijd De Graafschap-FC Utrecht door De Graafschap spelers bedreigd, omdat ik een doelpunt van Carbo goedkeur de. Het was een terugspeelbal van Jo van Soest in het strafschop gebied en die bal komt bij Willy Carbo terecht, die scoort. Ik stond op dat moment Cees: „We zijn zo ongeveer met zo'n dertig scheidsrech ters. Je bent allemaal hobbyis ten en je wilt het allemaal goed mogelijk doen dereen heeft weer stijl. Dat is logisch maal verschillende En daarom heb ik veel moeite mee bepaalde figuren zijri dig in de publiciteit brengen hoe zij over'andere -"jn excuses collega's denken. g6**' Dat is niet mijn stijl. Ik vind, Waadden de video afgedraaid J J ,-»»-» rlnornr. Ho/4 man fT07ion Hof moeilijkheden vlaggen De Graaf- Ruygrok naar me aan te bie- wanneer er zijn, dat je dat intern moet re gelen en niet naar buiten brengen. Want uiteindelijk is daar niemand mee gebaat. Dat er de laatste tijd een ande re sfeer heerst, daar ben ik het wel mee eens. Voorheen wa ren we altijd met zo'n manne- of zeven, die na afloop van i training, gezellig iets in St gingen eten en dat we na onder elkaar een bor- dronken. Ik moet zeggen ik dat de laatste tijd een lêetje mis. Er zijn ook colle- a's, waar je gewoon even mee raat maar die na een training of een bijeenkomst weer gelijk naar huis gaan. Ik vind dat je in de publiciteit helemaal niet over collega's moet praten, niet positief maar ook ijiet negatief" Cees: „Dat is ook zoiets wat al tijd in de kranten verkeerd wordt geïnterpreteerd. Wij krijgen helemaal geen op drachten. Het enige waar vaak op gewezen wordt, zijn de overtredingen die van achter worden begaan. De oyertre- dingen op de achillespezen. En wat zo vaak wordt gesug gereerd dat wij bol staan van de instructies en de opdrach ten. Dat is helemaal niet waar. Bij zo'n bespreking wordt juist gewezen op bepaalde dingen die in een rapport over je staan. Zoals bijvoorbeeld, dat ik te weinig gereageerd zou hebben bij ballen wegtrappen na een overtreding. Over zul ke dingen wordt er dan ge sproken. De laatste tijd zijn bij mij de rapporten vrij kort en dat is voor mij alleen maar positief. Kijk, wanneer je na drie kwartier bij de scheidsrech- terscommissie vandaan komt met rooie oortjes en je zegt dan dat alles oké is, nou dan weet ik al genoeg. Maar waarom kun je in zo'n geval nou niet gewoon eerlijk zijn. Ik weet van mezelf heus wel wanneer ik goed of slecht gefloten heb. en daarop had men gezien dat ik het wel degelijk bij het rechte eind had. Dat vond ik toch weer klasse van hem. Hij vertelde er wel bij dat die kna pen zo reageerden, omdat ze al een paar keer door zulke situ aties genaaid waren en dat het hun toch weer een paar pun ten kostten. Toch kneep ik hem na de wedstrijd nog wel een beetje omdat de auto op de parkeer plaats stond en die ligt bij De Graafschap in een stuk bos en daar is het hardstikke don ker." Wanneer denk je op de lijst van internationale wedstrij den te komen? Cees: „Het is een lange weg om van de amateurs in het be taalde voetbal te komen maar de weg is ook lang om op die internationale lijst te komen. Ieder land heeft zo'n lijst waarop zeven mensen staan. Dat kan Malta, Cyprus of En geland zijn. Ieder land heeft daar recht op. Hier in Nederland is het zo dat de zeven besten op deze lijst staan en er daar ook op blijven staan totdat ze natuurlijk de leeftijd hebben bereikt om te stoppen. Maar om op die lijst te komen moet je gemiddeld een acht per wedstrijd halen. De kans om op die lijst te ko men krijg ik volgend seizoen want dan stoppen Corver en Geurts. Maar vergeet niet dat ik niet de enige ben. Ik denk dat we met z'n zessen zijn om die twee plaatsen weer te be zetten. de A-lijst en daarvoor heb ik ijyas geweest, hadden ze mij er vier jaar op de B-lijst gÉS&^an, uitgegooid. Ik kreeg in dat wat overigens een uïteölKfe" derde jaar Jef Dorpmans als ring mag worden genoemd, begeleider en daar blijf ik bij, Want tegenwoordig krijg je jef njet iets voor niets daar maar twee jaar de tijd voor <}e KNVB heeft gedaan voor en dan wordt et beslist of en jat daarom dat vierde je promoveert of je we#r terug afenog een kans kreeg, gaat naar de amateur»". Tegèlt het einde van die com- pbt«iie: :floot ik die wedstrijd HappOft waarin Henry Hollink met alle Hoe lang duurt zo'n procedu- spelers^ van ^Heracles van het Daar hoef ik toch niet om te re voordat je de kans krijgt om' naar het betaalde voet bal over te gaan? Cees: ,,Ik heb toch nog vrij lang "in de amateurs gefloten. Achteraf heb ik daar vrede mee maar toen vond ik het toch te lang duren. Het ging mij niet snel genoeg. In de laatste twee jaar heb ik de hoogste afdeling van de ama teurs gefloten. In die periode floot ik ook 's zaterdags de C- teams van de betaalde clubs. Het gebeurde dan vaak, dat ik op zaterdagmorgen met goede moed naar een wedstrijd wilde vertrekken en dat er dan een rapport in de bus viel van de vorige wedstrijd. Daar stond dan in dat ik goed had geflo ten maar en dan volgde er een hele waslijst wat ik niet goed had gedaan. Ik weet nog goed, dat ik een keer Amster dam C tegen NAC C moest fluiten en dat ik zeker twintig minuten op een grensrechter heb staan wachten veld afliepen. Op dat moment zat ik echt in de put. Toen ik daarna als grensrechter werd uitgenodigd voor de tweede bekerfinale tussen Ajax en FC Twente, die Jan Keizer moest leiden, dacht ik bij mezelf: dat word je af- scheidswedstrijd voor het be taalde voetbal. Jan Keizer bel de nog voor die wedstrijd mijn vrouw op om te zeggen dat ik mij helemaal niet zo druk moest maken en dat het alle maal best in orde zou komen. Daarna kwamen Van der Kroft en Hoppenbrouwer nog bij mij op bezoek om over be paalde dingen te praten. Zij wisten in principe niet wat ze nou precies aan mij hadden. De ene keer floot ik de sterren van de hemel en de andere keer was het weer een stuk minder. Kijk, in geval van twijfel, had ik het voordeel dat ze mij mochten. Was ik iemand met een grote bek geweest, had ik waar schijnlijk nu in de amateurs liegen? Hoe sta jij tegenover de veilig heid op het voetbalveld? doel alleen al op die res bij Feyenoord e. Haag. ou Cees: „Aan dat plint we laatst hele bespre gewijd. Er zijn nog waar de beveiliging ft te wensen overlaat. Er zijn oi bepaalde wensen naar de clu1 gegaan om bijvoorbeeld een loopkooi te plaatsen. Al kijk je alleen al naar wat er bij de wedstrijd Veendam-DS '79 is gebeurd, dat een scheidsrech ter een half uur op het veld moet blijven staan. Dat is toch waanzinnig. Hetzelfde geldt ook bij DS '79. Wanneer je naar de tribune gaat om in je kleedkamer te komen, kan ook iedereen van alles naar je gooien. Ook staan vaak in die wandel gangen te veel lui die daar he lemaal niet behoren te staan. Kijk, krijg ik de kans om op die lijst te komen dan pak ik die met beide handen aan. Uit eindelijk heb ik altijd willen kijken tot hoever mijn moge lijkheden liggen. Het eerste seizoen op die A-lijst heb ik voortreffelijk gedaan. Het tweede jaar was wat minder maar dit seizoen gaat het weer uitstekend moet ik zeggen en daarom ben ik nu echt wel be zig om dit seizoen dan ook goed af te maken. Belangrijk is dat je het zelf moet maken maar een beetje geluk heb je ook nodig. Voor lopig heb ik al dertien interna tionale wedstrijden gevlagd en daar leer je erg veel van" Ik Na afloop van dit gesprek be- aï- KüUpn we op Cees Bakkers amer de trofëeen die 1 heeft vergaard op zijn btrrtenlandse reizen. Een hele wand hangt vol met vaantjes, foto's en stropdassen, waarvan onder eentje van de FIFA. ay~Zïjh\foto-albums bewijzen dat Cees niet alleen een goed scheidsrechter genoemd mag worden maar ook een fervent fotograaf is. Men zou het een bepaalde ijdelheid kunnen noemen maar wie vindt het niet leuk om met bijvoorbeeld de grote voetbalbons Sir Stan ley Rous aan een banket in het Wembley-stadioh gefotogra feerd te worden. Cees lacht wanneer hij erbij vertelt, dat juist op dat, voor hem zo belangrijk moment, zijn flitser het liet afweten. „Maar", zegt hij, „het is een leuke hobby, net als het flui ten".

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 13