Comfort laat zich moeilijk op papier bewijzen Daarom nodigen wij u i ti vooreen prcefrte TOYOTA? POLDERMAN natuurlijk. DE HELFT VAN DE PRIJS OF NOG MINDER Kwekerij Tuincentrum Holy Fiat lanceert Ritmo Abarth 125TC moeten onze plantentafels leeg EXCLUSIEF VOOR RANDSTAD. EDITIES Hella brengt verwarmde caravanspiegel Arola 14 geeft bewegingsvrijheid aan invaliden Wie reiscomfbrt centraal stelt bij z'n eisen aan een auto kan niet om de Citroen CX heen. En nu kunnen we u vertellen dat dat komt door z'n hydro- pneumatische vering, z'n voorwielaandrijving, z'n ruimte, z'n domplete uitrusting, z'n stuurkwaliteiten, maar tastbare bewij zen zijn dat allemaal niet. Er is dus maar één manier om overtuigd te raken van het onvergelijkbare comfort van een CXeen En dan geen proefrit van een half uurtje maar minimaal van een halve dag. II bent er bij deze voor uitgenodigd. WALDO CITROEN SCHIEDAM Te koop: leuke eengezinswoning Inlichtingen 266402 DE IDEALE VERWARMING Katalysator gaskachel 007 ge Wellstraler butagaskachel /aaq cc v.d. ZOUWEN'S OLIE GASHANDEL Daarom a.s. zaterdag de laatste 2500 kamerplanten deels uit eigen kwekerij tegen Geen handelaren. Willemoordseweg 1 Schipluiden, telefoon 01738-8437 De Citroën Visa is in 1978 op de markt gekomen. Het was het tweede nieu we model nadat in 1974 Citroën door Peugeot was overgenomen. Het eerste model uit deze combinatie is de Citroën LN (A), ge baseerd op de Peugeot 104 Coupé. Rlj-lmpressle HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 15 JANUARI 1982 PAGINA 14 ook 100 tot 150 occasions, alle merken zowel benzine, gas als diesel, verspreid over diverse afdelingen. Afdeling verkoop Singel 41-45, Schiedam, telefoon 010-263705. 's avonds 01899-10209 CITROËN A CX Op eigen grond Beierlandsestraat, Schiedam. Indeling: woonkamer met open keuken, terras met berging. Verdieping: 2 slaapkamers, douche. met Piezo ontstekingr.vel met regelbare knopJ Dr. Zamenhotstraat 13a, Schiedam, tel. 152497 WEGENS VERBOUWING Road Test Citroën Visa II Club De Visa is eveneens op de Peugeot 104 gebaseerd, met name het onderstel heeft veel met de 104 gemeen en de Visa Super heeft zelfs dezelfde mo tor en versnellingsbak als de 104 GR. Toch is de Visa heel duidelijk een Citroën, van daar dat hij bij het publiek heel wat beter aangeslagen is dan de LN. In het begin viel dat overigens nog wel een beetje tegen, maar nu er vanaf 1981 een gewijzigde Visa, de Visa II, op de markt is, gaat het crescendo met de Visa. Die aanpassing kwam trouwens naar Citroënbegrippen snel, im mers Citroën wijzigt hun model len niet veel, de 2 CV gaat al ruim 30 jaar mee, de Dyana en Mehari al bijna 15 jaar ejn de GS al 12 jaar. De CX tenslotte werd in 1974 geïntroduceerd als op volger van de DS en in 1976 dan de LN en zoals gezegd 1978 de Visa. De nieuw^ Visa van 1981 /'82 heeft vooral wijzigin gen aan het uiterlijk ondergaan, men kan stellen de wagen is wat volwasSener geworden, ziet er wat robuuster en vlotter uit. Dit alles hoofdzakelijk veroorzaakt door een nieuwe voor- en ach terzijde en meer accehtgevende beschermstrippen. Motorisch is er ook het één en ander gewij zigd. Er zijn twee motoren ver sies. De Visa Special en Club hebben een 2 cilinder 652 cc mo tor, de Super E en X hebben een 4 cilinder 1124/1219 cc motor De „kleine" motor heeft alléén wat modificaties ondergaan, de „wat zwaardere" motor heeft in grijpender wijzigingen onder gaan: de E-versie is een zuinige versie geworden door gewijzigde cilinderkop, cf/erbrengingsver- houdingen, compressieverho- ging, vermogensvermindering, de X-versie is een pittiger versie geworden door een vergrote ci linderinhoud, groter vermogen. Bij de introductie van de Visa in 1978 hebben wij de superversie gereden, nu bij de nieuwe Visa II reden wij voor u de lichte versie, de Club. Het verschil tussen de Special en de Club zit hem zuiver in de uitvoering, technisch zijn de wa gens gelijk De Special is de een voudige uitvoering, de Club de luxere, dit o.a. door wat meer stripwerk, luxe wieldoppen, fraaiere aankleding, een hoe- denplank, een uurwerkje, betere stoelen met hoofdsteunen, en twee achteruitrijlampen, twee mistachterlichten, enz. De Club is uiteraard ook duur der dan de Special, de Club kost f 12.705.-, de Special 11.995.-, De Super E kost 14.170.- en de Super X 15.060.-. Er is dus nog al een groot verschil tussen de lichte motorversie en de zwaar dere, daarom heeft Citroën sinds kort een goedkopere Super uit gebracht, een eenvoudige, de L, en die kost 13.260.-. Met dit gamma ligt de Visa prima in de markt, in feite is er al één voor f 11.995.-, zij het dat het een 2 ci linder is, wie echter 4 cilinders wil kan voor 13.260.- al terecht en dat zijn toch-geen gekke prij zen voor een leuke, moderne, ruime, comfortabele, zuinige en toch redelijk vlotte wagen. Na deze dit keer wat lang uitge vallen inleiding dan een rijim- pressie van de nieuwe Visa. Vooropgesteld wordt dat de Vi sa's nagenoeg alle eenzelfde rij gedrag hebben, nagenoeg alle dezelfde ruimte en comfort bie den en dus alléén verschillen in motorversie (wat natuurlijk in prestaties, geiuid en verbruik tot uiting komt) en in uitvoering. Prestaties Voor de prestaties in de Club (en ook de Special) zorgt een 2 cilin der 652 cc boxermotor met een vermogen van 36 PK en een koppel van 48 Nm bij 3500 toe ren. De Super heeft resp. een 1124 cc, 50 PK 4 cilinder motor voor de E en een 1219 cc, 64 PK motor voor de X. De topsnelheid van de Club be draagt 124 km/u, de acceleratie van 0-100 km/u verloopt in 26 sec. Het verbruik bij 90 km/u is: 1:16.5, bij 120 km/u (nagenoeg rondom de top) 1:12.5, bij stads verkeer geeft het ECE op 1:13, zodat gesteld mag worden dat bij een normale rijstijl, waarbij niet steeds topsnelheid wordt gere den 1:14 makkelijk haalbaar is. Wegligging De Visa heeft voorwielaandrij ving, de besturing gaat via het tandheugel principe, met een stuurwielomwentèling van 3 1/2 en een draaicirkel van 10 meter. De besturing 'is direct en nauw keurig, de bediening is licht, de voorwielaandrijving wordt wel in de besturing gevoeld. Het zelfcentrerend effect bij het uit komen van bochten is vrij fors, een onderstuurkarakter is waar neembaar. De koersvastheid op de rechte weg is goed, het ge drag in bochten eveneens. De carrosserie helt bij bochtenwerk wat over en het Zelfcentrerend effect is al genoemd. Comfort De Visa is alles in ogenschouw genomen behoorlijk comforta bel. De vering is zeer soepel, de schokdemperwerking goed. De stoelen en bank zitten prima, zij géven goede steun, dit alles Ci troën eigen. Geruisloos is de Visa 2 cilinder niet, de motor laat zich goed horen, ook wind geruis is waarneembaar en de banden slaan nogal op wegdek richels, enz. De decibelmeter schommelt rond de 80. Zoals bij na met alle Citroëns moet men ook aan de Visa even wennen. Dit geldt eerstens voor de afme tingen, de wagen markeert zich slecht, voor- en achterzijde zijn van v binnenuit nauwelijks te zien. Ten tweede dan het inte rieur, alles wat nodig is, is aan wezig en zelfs bij de Club nog wel wat extra's, maar Citroën ei gen, is het afwijkend gesitueerd en ondergebracht in satelieten, specifieke knopjes, handeltjes, enz. Dat is echt allemaal even wennen, wanneer dat echter on der de knie is zit je voor weinig geld toch gebeiteld. Leo de Ruiter Reliant Import Nederland b.v., assembleert sinds kort de Arola-14 een vierwielig invali denvoertuig van Frans ont werp, dat verkeerstechnisch ruwweg als bromfiets wordt beschouwd, maar het comfort biedt van een kleine tweeper soons auto. Een rijbewijs is niet nodig, ken tekenformaliteiten bestaan niet, motorrijtuigenbelasting hoeft niet betaald te worden en voor de verzekering geldt een gunstig tarief. De bewegingsvrijheid die de Arola-14 aan zijn eigenaar (en natuurlijk ook de passagier) schenkt, is vrijwel onbeperkt: - in voetgangersgebieden en op trottoirs mag stapvoets worden gereden; - binnen de bebouwde kom mag op de rijweg of op fietspaden met een snelheid van maximaal 30 km/u worden gereden; - buiten de bebouwde kom geldt een maximumsnelheid van 40 km/u op fietspaden of op de rij baan voor het overige verkeer, autosnelwegen zijn uiteraard verboden terrein. - toeristische rijwielpaden zijn voor een Arola-14 en zijn gehan dicapte bestuurder toegankelijk. Dank zij een roestvrije polyester carrosserie en een op duurzaam heid geconstrueerde techniek belooft de Arola-14 een lange, zorgenvrije levensduur met een minimum aan onderhoud. De service kan door elke goede ga rage of bromfietswerkplaats worden gegeven; voor gespecia liseerde werkzaamheden kan een beroep worden gedaan op één van de vestigingen van Re liant Import. De Arola-14 wordt aangedreven door een krachtige 50 cc Peuge- ot-tweetaktmotor en is uitgerust met een automatische transmis sie. Het bedieningsgemak wordt vergroot door een elektrisch be diende achteruitversnelling en uiteraard een elektrische starter. De breedte van de wagen be draagt precies 1 meter, hetgeen voldoende is om twee volwasse nen naast elkaar plaats te bie den. Met een prijs van 11.800,- (vol ledig rijklaar afgeleverd), een gunstig verzekeringstarief, een verbruik van ca. 1 liter twee- taktbenzine op 25 kilometer en geringe onderhoudskosten vormt de Arola-14 een aantrek kelijke aanbieding voor gehan dicapten, die wérkelijk „rijbe- wijsvrij" over een volledige be wegingsvrijheid willen beschik ken. Met de introduktie van de Abarth 125TC is de Ritmose- rie een van de meest veelom vattende series geworden in Europa: er zijn nu twaalf ver sies beschikbaar, met een keu ze uit negen verschillende mo toren. Van de kleine 60 pk 1116 cm3 motor tot de 1714 cm3 diesel en de krachtige 1995 cm3 motor van de nieuwe 125TC. Met een produktie van meer dan één miljoen eenheden (de introduktie was tijdens de auto tentoonstelling in Turijn in 1978) wedijvert de Ritmo met de 127 om de positie van het best ver kochte model op de Italiaanse markt. De 125TC is de eerste van een nieuwe generatie sportwagens ontworpen door Abarth, waarbij gebruik wordt gemaakt van hun onderzoek en ervaring, vooral op het gebied van de mechani sche componenten zoals motor, wielophanging en remmen. De nieuwe wagen is ontworpen om tegemoet te komen aan de eisen van de sportieve bestuur der, die het comfort en de ruim te van een normale personenau to niet wil missen, maar die daarnaast een auto verlangt die gebruikt kan worden bij sportie ve evenementen. De Ritmo Abarth voldoet aan de eisen voor Groep N (Nationaal) die volgend jaar in werking zal tre den. De auto heeft een sterk sportief karakter met een topsnelheid van 190 km/u, een opzienbaren de acceleratie (één kilometer wordt vanuit stilstand afgelegd in 30,2 sec., van 0-100 km/h kost 8,7 sec.), een ZF Abarth vijfver snellingsbak, geventileerde schijfremmen voor, een voor wielophanging die afgeleid is van de Groep 2 Ritmo en P6 laag profielbanden om lichtme talen wielen. Zonder ver uitstekende spat- bordspiegels op de auto, is de bestuurder van een voer tuig dat een caravan trekt, hulpeloos. Toch zorgen niet alle caravanspiegels voor een duidelijk en ruim zicht op het achterrijdende ver keer. Alleen voldoende gro te, panoramisch gevormde spiegelglazen, die het zicht- veld beduidend vergroten zoals bij de Hella caravan spiegels tonen belangrijk meer dan de zijkant van de caravan. Zij verschaffen het zicht, voor bij de caravan op het achterrij dende verkeer. Het zicht in de linker spiegel toont de be stuurder, wanneer er kan wor den ingehaald. In de rechter spiegel ziet hij dan weer, of er ruimte genoeg is om weer op de rechterbaan in te voegen. Maar wat voor nut hebben zelfs de beste spiegels, als mist, regen of ijs het weerspiegelen onmogelijk maken? Het zicht naar achteren is totaal ver dwenen, de rit met de caravan wordt een riskante zaak. Bestuurders van vrachtwagen combinaties kennen dit pro bleem al lang. Zij hechten dan ook grote waarde aan ver warmde buitenspiegels. Voor de technische afdeling van Hella een reden te meer, zulke spiegels ook voor de bestuur ders van caravan-combinaties te ontwikkelen. Het spiegelglas is aan de ach terkant voorzien van een me taal-folie. De bedrading loopt volledig weggewerkt van de spiegelkop door het stangen- stelsel tot onder de motorkap van de auto. Montage en aan sluiting van de verwarmde buitenspiegels is zeer eenvou dig Een schakelaar met kon- trolelamp, alle montagemidde len, een uitvoerige montage handleiding en een zeer duide lijk aansluitschema worden meegeleverd. De adviesprijs bedraagt 296,25 inclusief BTW.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 14