Doemdenken en humanisme Hengelose State Aid in Q.T. Vereniging voor Rheumapatiënten opgericht Gelderbnc Schiedam vervangt versleten *ilms Aktiviteiten Vier Molens Bingo bij Rietzeilers NOVOTEL LAAT OOK IN HET NIEUW JAAR WEER VAN ZICH HOREN Lezing voor wetenschappers JOHN KROES SCHIEDAM Op Medespelers zijn verder Inge- dinsdag 19 januari £°rg Elze>£er' ^joerd Pleysier, v A Steye van Brandenberg en Mela „Ik voor JOU, JIJ voor Senf Produkties. mij" met in de hoofdrol Josephine van Gaste- U HOORT NOQ VAH ONS Novotel Schiedam Hargalaan 2 3118 JA Schiedam, telefoon 713322 SCHIEDAM Als de gemeente gereed is met het herstellen van de op het tuinencomplex aange brachte schade tijdens realisering van riolering en waterleiding, gaat de Volkstuindersvereniging „Vijfsluizen" gebruik maken van een vernieuwd clubgebouw. Overname Vorm ALLE 2-zitsbankjes GEBIT STUK J. VERINGMEUER HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 15 JANUARI 1982 PAGINA 19 „Ik voor jou, jij voor mij" ragfijne (Franse) komedie Speelt in net Passage Soesman. De regie is van Elise Theater het toneelstuk Hoomans. Het stuk werd op de T1 planken gebracht door Jaques c De korte inhoud van „Ik voor ren. jou, jij voor mij": „Ik voor joum.." is wat men Het appartement van Jacques n en znn vrouw Genevieve. Hij in toneelkringen noemt een een suksesVol gynaecoloog, zij „ragfijne komedie". Het stuk met uit een „ik wilt toch wat"! werd geschreven door Loleh opgebouwde baan bij de TV, als Bellon en vervolgens uit het medewerkster afdeling cultu- Frans vertaald („Le Coeur reie programma's. Een zoon y' Stephanie, student, 23 jaar oud, sur la main jjg ^et jjUjs verjaat en zijn ei gen weg wil vinden. De gynae coloog heeft een drukke prak tijk, is veel weg, ook op reis. Van het huwelijk is de glans al lang af. De vele telefoontjes doen Geneviève vermoeden... Op de zolderverdieping van het gebouw, aan de andere kant van de Cour, woont Marcelle, werkster. Haar man, schoonma ker, is overleden aan kanker. Officieel waren zij niet ge trouwd en Marcelle moet dus nu - rechteloos als zij is, door de dood van haar levenskameraad -.de zolderkamer verlaten. Geneviève en Stephanie horen iemand huilen, het is Marcelle. Ze kennen haar niet. Marcelle wordt gevraagd beneden een glaasje wijn te komen drinken. Het brein van Geneviève werkt snel: zij doet het goed, zij helpt... misschien wil Marcelle bij haar werken? Haar eigen werkster, een Portugese gastarbeidster, is terug naar Portugal, tijdelijk misschien. Ik help u, u helpt mij, nietwaar? Marcelle accepteert, overgeluk kig, hunkerend naar warmte, opvang, begrip, denkend dat ze „bij de familie zal horen!" Ze neemt in haar spontaniteit bezit van het huis, van de bewoners. Ze geeft ongevraagd commen taar, regelt en doet en maakt van haar hart geen moordkuil. Ze kent „haar plaats" niet. „Wat verbeeldt zij zich wel"? Ze „hoort niet bij ons! Iedereen op zijn plaats, zo is dat! En met een doorzichtige leugen stuurt Geneviève haar terug naar haar eenzaamheid, haar verdriet, haar poes, haar zolderkamertje. Ze kwam van pas, ze kon ge bruikt worden... het pakte an ders uit. Jammer. Maar zo is het leven, nietwaar? Of niet? Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater. Prijzen ƒ15,ƒ20,en ƒ22,50. Pas 65 en CJP geldig. Telefonisch reserveren onder nummer 269563. Kassa geo pend van 12.30 - 16.00 uur en van 18.00 - 22.00 uur. Josephine van Gasteren in haar rol als Marcelle uit „Ik voor jou..." 23 t/m 31 januari Miditarranéfestival 19 t/m 28 februari Caribean festival 19 t/m 28 maart Visfestlval Men schrijft ons: „Binnenkort worden door de werkgroep Schiedam van het Humanistisch Verbond weer enige aktiviteiten georgani seerd. Ten eerste is er op 19 ja nuari een themaavond met als thema „Doèmdenken en huma nisme". In 1980 hield prof. Lea Dasberg een rede over doemdenken en opvoeding die nogal wat aan dacht trok. Sindsdien komt men het woord doemdenken veelvuldig tegen. Het betekent een gevoel van pessimisme ten aanzien van de voortgang van het bestaan, een gevoel van ho peloosheid en van machteloos heid om bedreigingen te keren. Het is niet verbazingwekkend dat zo'n levensgevoel bestaat; de gevaren van kernenergie, de bewapeningswedloop, onder drukking in Latijns-Amerika, grove schendingen van mensenrechten, uitputting van natuurlijke hulpbronnen, mi lieubederf en vele andere situa ties of gebeurtenissen zijn in staat ons pessimistisch te stem men. Het humanisme heeft al tijd geloofd in menselijke moge lijkheden. Het lijkt onder de huidige omstandigheden wat lachwekkend. Toch wil het humanisme niet toegeven aan het doemdenken, maar evenmin zijn kop in het zand steken. Het zal op de di verse gebieden juist strijd moe ten leveren. Over dit huma nisme in relatie met doemden ken vindt een gedachtenwisse- ing plaats in de bibliotheek van net dienstencentrum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Dam- laan 766. Aanvang 20.00 uur. Vanaf dinsdag 26 januari start voor de zesde keer een korte kursus over humanisme met als titel: „Buitenkerkelijk hoeft niet niks te zijn". De kursus is bedoeld om u kennis te laten maken met modern humanisme en wat dat in de praktijk van het dagelijks leven kan beteke nen. Dit zal gebeuren aan de hand van korte inleidingen, dis- kussies en wat schriftelijk ma teriaal. Deze basiskursus waar geen bepaalde vooropleiding voor nodig is, zal vier avonden in beslag nemen te weten: 26 ja nuari, 9 en 23 februari en 9 maart. De kosten bedragen 17,50 (leden 15,plus 10,materiaalkosten. Tevens start vanaf donderdag 28 januari a.s. een vervolg cursus voor hen die in het ver leden aan bovengenoemde kursus hebben meegedaan. Deze kursus o.l.v. Beatrix Drop- pert komt 8 maal bijeen op de volgende data: 28 januari, 11 en 25 februari, 11, 18 en 25 maart en twee nader vast te stellen data. De kosten bedragen f 40,—. (leden 35,—.) Beide kursussen worden gehou den in: Ontmoetingscentrum Striklede, le etage Burg. Stul- meyerlaan 101-107. U kunt zich aanmelden of inlichtingen vra gen bij: Wim of Birgit van Em- den tel. 730434 of bij Piet Tijsen tel. 703811 (na 16.30 uur). Bij de finitieve aanmelding dient stor ting te geschieden op gironr. 677480 t.n.v. mevr. G. Verin- gmeyer-Bouw onder vermel ding van: basiskursus of ver- volgkursus." Humanistisch Verbond Werkgroep S'dam secretariaat Nw. Damlaan 539 tel 703811 SCHIEDAM Op maandag 25 januari organiseert de Weten schappelijke Kring Schiedam en Vlaardingen wederom een lezing in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Westvest 92. Onderwerp is die avond „Is wetenschap redelijk?". Het thema wordt ingeleid door prof. S. J. Doorman, hoogleraar in de filosofie Van de natuurweten schappen aan de TH te Delft. De lezing begint om acht uur. Volkstuinders op „Vijfsluizen" verbouwen onderkomen In de algemene ledenverga- Toen dacht men nog aan een dering van 30 maart 1979 geheel uit steen opgetrokken kreeg het bestuursvoorstel over te gaan tot nieuwbouw al het fiat van 'de leden, mits het plan financieel haalbaar zou zijn. gebouw, ter vervanging van het huidige, waarvan de basis is ge weest een houten paviljoen dat dienst heeft gedaan bij het vroegere gemeenteziekenhuis. Het plan bleef het zorgenkind van het bestuur. Het grote strui kelblok was echter de financie ring daar in die jaren de nieuw- bouwkosten tot topprijzen ste gen. Realisatie van het plan was dan ook niet haalbaar. Jaarlijkse aflossingen van eventuele te sluiten leningen zouden bedra gen gaan vergen die het ge vormde nieuwbouw-spaarpotje ver te boven gingen. Begin 1980 werd dan ook van nieuwbouw afgezien nadat ook aanbiedingen van bouwfirma's op het gebied van container/- systeembouw niet aanvaard baar bleken te zijn. Het be staande verenigingsgebouw werd door het bestuur bekeken, waarna een ontwerp tot reno vatie en uitbreiding op de eigen tekentafel ontstond. Los daar van ging het bestuur kijken naar eventuele overname van bestaande objekten. Ook had men nog een optie op een deel van het voormalige G.T.B.-kantorencomplex in de Dwarsstraat. Het bestuur is be gin 1981 in onderhandeling ge weest voor overname van ver schillende panden, waaronder een alleraardigst houten „Pey-- ton-Place" kerkgebouwtje in Woerden. Ondanks dat het bestuur de panden gratis aangeboden kreeg, waren ze niet te aan vaarden. Kosten van demon tage -transport en opbouw op het complex kwamen hoger uit dan nieuwbouw zou gaan ver gen. Dit gold ook de opstallen op het G.T.B.-complex. Ook hiervan werd afgezien. Daar het bestaande vereni gingsgebouw inmiddels in ei gendom was overgegaan bleef het bestuur niets anders over dan het ontworpen eigen plan te verwezenlijken. Voor het ontwerp werden of fertes gevraagd. Het Schier damse Bouwbedrijf/Slavenburg B.V. kreeg de gunning voor de verbouwing toen de kosten pas ten in de raming. J. Lastdrager is aangesteld tot bouwheer, met assistentie van vrijwilligers onder de leden waarop trouwens een beroep is gedaan- en niet tevergeefs. Het vragen van toestemming bij de gemeente en schoonheids commissie gaf weinig proble men. Reeds één dezer dagen wordt er met de werkzaamhe den begonnen. Bouwsegmenten zijn samengesteld bij Slaven burg. Het gebouw krijgt een z.g. „L"- vorm met een voorgevellengte, groot bijna 27 meter. Het pla fond wordt hoger dan het nu is. Het geheel wordt voorzien van een luchtverversingsinstallatie, onmisbaar in de warme zomer maanden. De accommodatie bestaat uit 152 m2 kantineruimte met open bar en keuken en opslagruimte. Vanuit de hal zijn garderobe en toiletgroepen bereikbaar. Verder krijgt men de beschik king over een ruime bestuurs kamer een commissieruimte en een werkplaats, die tevens dient voor opslag van materiaal. Te verwachten is dat ongeveer over zes weken het gebouw kan worden betrokken. Het is doel matig voor de vereniging en te vens een sieraad op dit tuinen complex dat in de zomermaan den veel wandelaars trekt. De volkstuinders op Vijfsluizen gaan het verenigingsgebouw renoveren omdat nieuw bouw te duur is. '^HIEDAM De gemeente S»iedam heeft twee nieuwe c°ieën van de film „Schie dam kiest voor het water" be stel, één exemplaar van 35 mm»n één van 16 mm. De dor Jan Schaper gemaakte film ateert uit het midden van de ja;n zestig. De omstreden film i al sinds jaar en dag ei genden van de gemeente, die copieë ervan uitleent aan tal van iistellingen zoals scholen en bejiardencentra. De filn heeft vooral historische waarde omdat Schaper Schie dams verkeerde keuze „voor het water" (de scheepsbouw) becommentarieert. De Gusto- werf was toen nog volop in be drijf. De bioscoopversie van 35 mm is minder 'hard gesleten dan die van 16 mm, maar thans zijn beide films toch aan vervanging toe. De exemplaren die Schiedam nu bij Schapers Open studio heeft besteld moeten aan de hoogste eisen voor wat betreft kwaliteit en beeldscherpte vol doen. De films kosten samen rond de 7.500 gulden. Op het stadskantoor is men overigens al die tijd zeer zuinig met de historische film omge sprongen. Gemeen tevoorlichter Bas van Bochhove die de nu versleten copieën beheert, legt deze direkt na terugbezorging op een tot op de laatste gram nauwkeurige weegschaal, dit om te controleren of degene die de film het laatste had geleend er geen stukken heeft uitgesne den. SCHIEDAM Jonge- rensociëteit Q.T. zet ook za terdagavond 16 januari de goede traditie voort door wederom een Nederlandse band voor het voetlicht te halen. Dit keer is de beurt aan State Aid, een formatie uit Hengelo die ontstond uit het voormalige James Grieve. State Aid bestaat in de hui dige bezetting ongeveer een jaar en tracht funk en disko elementen te kombineren met de kracht van rock 'n roll. De vijfkoppige band brengt deze eigen muziek ten ge hore in een live concert dat begint omstreeks de klok van tien uur. Q.T. is te vinden in gebouw de Teerstoof aan de Nieuw- straat. Leden van de socië teit hebben gratis toegang, niet leden betalen vijf gul den. State Aid, zaterdag live in QT. ontworpen door Jan des Bouvrie vindt u bij Broersvest 64-66 1 Schiedam 010-267920 SCHIEDAM/VLAARlJINGEN/MAASSLUIS De Rheuma-patiënten vereniging Nieuwe Waterweg Noord is een feit. Tijdens een bijeenkomst op 12 december in Schie dam werd de vereniging officieel opgericht. Tevens werd toen een voorlopig bestuur gekozen. Ondanks het slechte weer kwa men ongeveer 30 personen uit de regio naar de vergaderzaal. Alle aanwezigen waren van mening dat in deze omstreken grote behoefte bestaat aan een vereniging voor rheuma-pa tiënten. De vergadering was uitgeschre ven door de in Schiedam wo nende mevrouw C. van Hoog- dalèm-Bergkotte, zelf lijdend aan rheuma en er van over tuigd dat een vereniging veel kan doen voor de patiënten, die door hun ziekte dikwijls in een sociaal isolement terecht ko men. De volgende bijeenkomst wordt wederom in Schiedam gehou den, en wel in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De datum is za terdag 30 januari, het tijdstip van aanvang 11 uur 's morgens. De Vier Molens is te bereiken met bus 52 uit zowel Vlaardin gen als Schiedam. Voor verdere inlichtingen belle men met de voorzitter, me vrouw van Hoogdalem, telefoon 702029. SCHIEDAM In diensten centrum De Vier Molens vin den deze week de volgende aktiviteiten plaats, georgani seerd door de stichting Raad voor het bejaardenwerk. Het dienstencentrum is te vin den aan de Nieuwe Damlaan 766. Woensdag 20 januari: Optreden van het bekende koor: „Happy Generation" Dit koor heeft o.a. oud-hollandse liedjes en operet temuziek op het repertoir. Na afloop dansen tot 22.30 uur. Aanvang 20.00 uur in de biljart zaal. Zaal open: 19.30 uur. Zondag 24 januari: Vrij entree. Met een optreden van het jeugdharmonieorkest Wilton Fijenoord. Met een expositie van schilderijen gemaakt door bezoekers van de Trechter. En een ruilbeurs in de bibliotheek. Aanvang 13.30 uur. Sluiting 16.00 uur. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9.00-17.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 SCHIEDAM De Schiedamse karnavalsvereniging De Riet zeilers organiseert wederom een bingo avond op 19 januari (dinsdag) in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Het prijzenpakket bestaat uit wekkerradio's, stofzuigers, grills, koffersets, enz. De toe gang is gratis. Ook niet-leden van de Rietzeilers zijn van harte welkom. De avond begint om acht uur, de zaal gaat open om half acht. De netto opbrengsten-van deze bingo avonden zijn bestemd voor de gehandicapten in de stad Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 19