D'66: „Meer werk met minder geld" PPR: „Waar visie ontbreekt..." EBHSH ^GURO"* n CDA: „Alle kreupele stokpaarden naar zolder" PvdA: „Geen doemdenken maar doendenken CPN: „Jeugd is de dupe" J VVD: „Politieke pralines" Vrijblijvend Wethouders Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijks totaal oplage 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 Rijswijk Telefoon 070- 190222. Siem Rosman: „...duidelijkheid..." SCHIEDAM De algemene verwachtingen zijn uitgekomen. De begrotingsdebatten staan dit jaar geheel in het teken van de Grote Mat heid, precies zoals diverse fractievoorzitters al hadden voorspeld. Naar de redenen waarom de discussie tot nu toe zo zouteloos en taai bleven, hoeft men niet ver te zoe ken. Pas in april zal de raad werkelijk van leer trekken, want dan moet een gigantische ombui gingsoperatie (lees bezui nigingsronde) van 13 mil joen over de jaren 1982- 1986 gestalte krijgen. Rob Hijmans: „...congresstadje..." Ulferd Bruseker: „...ge meente begrijpt de jeugd niet..." Sfeerbeeld uit de begroting: PvdA-fractievoorzitter Brouwer bekijkt de speciaal voor dit doel vervaardigde kwartet-pagina Onderonsje van de PvdA-ers Van Kleef en Zijdeveld; ondanks de grauwsluier over de debatten viel er soms toch iets te lachen Gerard Verhulsdonk: „...grauwsluier..." Herman Noordegraaf: brede maatschappelijke discussie..." ROTTERDAMS NIEUWSBLAD HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 20 JANUARI 1982 PAGINA 17 In deze bezuinigingstijd moe ten alle kreupele stokpaar den maar op zolder gezet wor den, vindt het CDA. Als er voor bepaalde voornemens geen geld blijkt te zijn moe ten er ook geen beloftes wor den gedaan. Dat bevordert de zo noodzakelijke duidelijk heid. Fractievoorzitter Siem Rosman drong in zijn betoog aan op een nog efficiëntere werkmethode van het ambtelijk apparaat, dit eveneens uit het oogpunt van geldbesparing. Prioriteit nummer één is vol gens het CDA het bestrijden van de leegloop. Doordat steeds meer Schiedammers naar el ders verhuizen dreigen niet al leen de overheidsuitkeringen terug te lopen, maar worden straks ook de middenstanders de dupe. Rosman vroeg om een ,,diep uitgespitte" studie over dit zorgwekkende verschijnsel. Duidelijkheid moet er volgens het CDA ook komen in zake de huisvesting, die in Schiedam met zijn ruim 8000 woningzoe kenden veel te wensen over laat. Een inventarisatie van alle leegstaande panden is zeer noodzakelijk, aldus Rosman. Duidelijkheid eiste Rosman ook omtrent de bestemming van de 'Lindenhof. Kan die niet, net als het Proveniershuis, tot kleine wooneenheden worden omge bouwd, zo vroeg hij. De woningbouw in de binnens tad wordt door het CDA van harte ondersteund. Wel willen de confessionelen weten wat de gemeente denkt te doen om de bereikbaarheid van winkels en bedrijfjes in het centrum te ga randeren voor het verkeer, Andere hoofdpunten uit Ros- mans betoog: meer mensen voor de GSD, waar de ambtenaren door het vele werk praktisch „tegen de rooie" aanzitten, meer aandacht voor blinden en gehandicapten en méér geld voor de jeugd, om het vanda lisme aan te pakken. Matte Echte debatten pas in april begrotingsmarathon Nu een beleid uitzetten en doel bewust keuze maken, terwijl de kans groot is dat die over pak weg 2 1/2 maand weer moeten worden herroepen uit hoofde van geldgebrek, dat lokt geen van de partijen erg aan. April ligt bovendien aanmerke lijk dichterbij de tweede juni, de datum die sommigen in de raad wel eens fataal kan worden om dat dan de verkeizingen voor de nieuwe gemeenteraad gehouden worden. De dames en heren afgevaardig den sparen daarom hun scherpe munitie liever tot april. Deze week oefenen zij hooguit wat met losse flodders en het ijlings dekking zoeken als de tegen stander, toch nou onverwacht, Ondanks de sombere financiële situatie ziet de PvdA in Schiedam geen reden tot doemdenken. Eerder tot doenden ken, zoals fractievoorzitter Gé Brouwer formuleerde. Volgens Brouwer heeft zijn par tij voor een groot deel bijgedra gen aan het totstandkomen van de verzorgingsstaat zoals Ne derland die momenteel is. Maar de situatie is nog verre van ideaal: andere sociale klassen raken, door de huidige ontwikkelingen, weer achterop: de jeugd, de buitenlanders, de ongeschoolden. Veel mensen hebben volgens Brouwer een afkeer van de po litiek gekregen omdat deze ge bleken is niet de grote problee moplosser te zijn. Daarom zullen de politici met meer inspiratie, meer creativi teit en minder pretenties naar oplossingen moeten zoeken. Minder bemoeienissen van de overheid, en meer aansturen op zelfwerkzaamheid als het Rijk, dat onredelijk veel geld geeft aan de grote steden en de klei nere met financiële problemen opzadelt, moeten fel worden be streden, meent de Schiedamse PvdA. Hoewel Brouwer zich niet onte vreden betoonde met het beleid zoals de PvdA-CDA coalitie dat de laatste 3 1/2 jaar heeft ge voerd, bleven er voor zijn fr actie toch een aantal vragen over: Wat gaat het college doen om de oplopende werkloosheid te be strijden, hoe kijkt het college aan tegen de vergrijzing van de bevolking (steeds meer bejaar den), wordt het niet hoog tijd een steviger greep te krijgen op de huurprijzen, die de pan uitrij zen, komt er een notitie over het minderheden beleid en zien b e w mogelijkheden om de jeugd problematiek aan te passen? „Meer gemeentewerken met minder geld", dat was het motto waaronder Rob Hijmans namens D'66 het woord voerde (wegens ziekte van fractievoorzitter Annemarie Pe terhans). pen zijn en dat Schiedam met een beetje goeie wil kan uit groeien tot een bescheiden con grescentrum. Die roep zou de stad kunnen verdienen door ergens in het centrum een kleinschalig con gresgebouwtje annex culturele ruimte te bouwen. Twee vlie gen in één klap. (Nogal wrang klonk hierna het noemen van het door D'66 be geerde crematorium, dat im mers niets, of hooguit in maca bere zin, met toerisme naar Schiedam te maken heeft.) De woningnood kan volgens D'66 worden opgelost door een betere programmering van nieuwbouw en woonruimtever deling. Verdere aanbevelingen van de tweemansfraktie van D'66: de burgers meer bij het bestuur be trekken, door ze bijvoorbeeld lid te maken van adviescom missies (motie), door referenda te houden, door een eigen stads krant uit te geven (zoals Rotter dam), door te vergaderen in de wijk of door de politiek via de CAI bij de mensen thuis te brengen. (Ook Siem Rosman, CDA, deed in deze zin een aanbeveling. Hij vroeg of de uitslagen van de ko mende gemeenteraadsverkie zingen in juni niet via het ka belnet konden worden uitge zonden, compleet met discussies en commentaren uit zaal Irene). Ook in de politiek kan er vol gens D'66 minstens één arbeids plaats bij komen, namelijk een extra wethouder. De burge meester, thans portefeuilleloos, zou volgens D'66 ook meer werk moeten krijgen. Ook D'66 ziet als hoofdproble men voor de nabije toekonjst de werkgelegenheid, de woning nood en de „onbestuurbaar heid". De redelijk alternatieve partij denkt die problemen tijdig te kunnen bijsturen door het ops tellen van een Gemeentelijk Economisch Plan (GEP). Dit plan gaat uit van het sneller helpen van bedrijven als zij zich in Schiedam willen vestigen, van het soepel inspelen op werkgelegenheidsvraagstuk ken, van een krachtige onders teuning van het winkelareaal en van het scheppen van nieuwe functies voor de stad zelf. D'66 denkt dat er in de toeristi sche sector wel banen te schep- Het overgrote deel van Ulferd Brusekers algemene beschou wingen (Bruseker is een mansfractie CPN) ging op aan de jeugdproblematiek, Volgens Bruseker geeft het col lege blijk van een totaal gebrek aan begrip voor de jongeren en hun motieven voor protestac ties. Hét voorbeeld is in Brusekers ogen de ontruiming van de ge kraakte Mastenbroekschool, waar b en w de Schiedamse jon geren letterlijk in de kou zetten door ze eerst geen olie te geven en vervolgens het pand uit te zetten. Bruseker: „Waarom is er nog steeds geen open jongeren cen trum in Schiedam Noord, waarom mochten de krakers niet in de Noordmolenstraat (Muziekkollektief Het Slacht huis) blijven zitten, waarom zijn er geen geschikte oefenruimten voor popgroepen, en wat is er, samengevat, terechtgekomen van het PvdA „anti-vervelings- plan" voor de jeugd?" Bruseker vond ook de huisves ting voor jongeren in Schiedam ten hemelschreiend. De CPN-er pleitte voor kleine, door de overheid opgezette of gemeubi leerde bedrijfjes voor jeugdige werklozen, onderneminkjes zoals die in bijvoorbeeld Rotter dam al geruime tijd bestaan. De stijgende huurprijzen vorm den een andere hoeksteen in Brusekers betoog. Doordat steeds meer mensen het huis houdgeld aan huur moeten be steden blijft er weinig over voor andere levensbehoeften. Dat merken de winkeliers in hun omzet. Wat kan het college daar aan doen? wilde Bruseker weten. De CPN-vertegenwoordiger deed ook een uitval naar de be- zuinigingspolitiek van regering en gemeente. Bruseker wees op de overschotten op de Schie damse begroting. Die miljoenen verdwijnen in de reservepot en Schiedam doet er vrijwel niets mee. Ulferd Bruseker was ook van mening dat Schiedam vorig jaar een bezuinigingsbedrag vasts telde dat veel te hoog was. Naar zijn mening is het onverstandig met deze politiek van besparen verder te gaan. een vermeend schietgebaar maakt. De betogen kenmerkten zich maandag en dinsdag door een zekere vrijblijvendheid. Opmer kelijk en ook veelbetekenend was de geringe bijdrage die de grootste partij, de PvdA, leverde aan de algemene beschouwin gen. Woordvoerder Gé Brouwer hield het al voor gezien na slechts drie kantjes cliché's. Van socialistisch élan geen spoor. Het CDA in de persoon van Siem Rosman beklom het spreekgestoelte met 18 dichtbe schreven velletjes, maar bracht het evenmin veel verder dan weinig geïnspireerde algemeen heden. Het betoog van de liberale lei der, Gerard Verhulsdonk, munt te helemaal uit door vaagheden en onbeduidendheden. Alleen de kleine partijen (D'66, CPN en PPR) gaven hier en daar nieuwe wegen aan, al sprak ook hier het uitblijven van de gebruikelijke lawine moties en amendemen ten, boekdelen. Geen politiek touwtrekken om de centenverdeling dus. Bleef over: de theorie, oftewel de handvol acute grote problemen waar Schiedam mee worstelt. Dat zijn. de leegloop, de woning nood, het jéugdvandalisme, de werkeloosheid en de vraag, hoe de burger meer bij de besluit vorming betrokken kan worden. De wethouders hadden weinig nieuws te melden. Reinier Scheeres (PvdA, finan ciën, economische zaken) stipte de deeltijdarbeid aan als gedeel telijke remedie tegen de werke loosheid, evenals de stadsver nieuwing. Voor het opstellen van een Ge meentelijk Economisch plan ontbreekt het Schiedam aan mankracht en tijd en aan deze wens van Rob Hijmans kon der halve niet tegemoet gekomen worden. Aan een andere wens van Hijmans, een congresge bouwtje, wordt inmiddels ge werkt. Scheeres boeiendste bijdrage was nog wel het voorlezen van •de avonturen van Tom Poes over een erfpachtkwestie, die met de discussie overigens wei nig uitstaande had. Riet Taverne (CDA, sociale za ken en woonruimteverdeling) noemde ook de deeltijdarbeid als middel voor een betere arbeids verdeling. Om de woningnood te lenigen is de vorderingscommis sie aktief, maar het werk van dit gezelschap wordt gefru streerd doordat voor gevorderde woningen maar moeilijk huur ders te vinden zijn, dit vanwege de onaangename verhouding met de huisbaas. De leegstands- wet kan uitkomst bieden, maar die treedt voorlopig nog niet in werking. Herman Posthoorn (PvdA jeugd en cultuur) zei dat de jeug dopvang op kleinere schaal de toekosmt heeft, zoals twee pró- jekten in Zuid en Noord hopelijk «mm zullen uitwijzen. Ook voor Nieuwland staat iets dergelijks op stapel; een klein onderkomen voor de. jongeren die dakloos werden toen de gekraakte Mas tenbroekschool werd gesloten. Over het OJC in Noord wordt nog altijd druk gepraat en wat betreft de oefenruimten voor popgroepen zit de gemeente nog steeds met het probleem, waar die specifieke ruimten vandaan te halen. Chris Zijdeveld (PvdA, stads ontwikkeling) besteedde zijn 30 min. spreektijd voornamelijk aan mogelijke oplossingen voor de stijgende woonlasten: kale huizen afleveren die de bewoner zelf goedkoop kan „aankleden" is volgens hem een mogelijk heid, naast huizen-bouwpakket ten die wel in de handel, maar in Schiedam nog niet van toe passing zijn. Ook Zijdeveld hoopt op spoedige restauratie van De Lindenhof. Vraag is wel hoe de gemeente een exploitatietekort van 3 ton per jaar moet bekostigen als het monument kleine wooneenhe den, een gerestaureerde stijlka mer of een restaurant-logement gaat herbergen. Burgemeester Te Loo (openba re orde) kwam nog even terug op de aanval die Ulferd Bruse ker op hem had gelanceerd, naar aanleiding van het sluiten .van de Mastenbroekschool. Te Loo bleef bij de B W verkla ring dat er „grove vernielingen" waren gepleegd door de jeugd, en meende dat ieder die het te gendeel beweerde zich schuldig maakte aan „stemmingmakerij" Kort voor elf uur dinsdagavond, eindigde de eerste ronde in het debat. In de wandelgangen had Te Loo het gebeuren al treffend gekenschetst toen hij zei dat er dit keer „geen lol aan te beleven was", gezien de ombuigingsope ratie in april en de daaropvol gende verkiezingen. Tweede Kamer-voorzitter Dol man citerend schertste Te Loo, over de begrotingsdebatten 1982: „Het is feitelijk niet meer dan bezoldigde verveling". Een weinig hecht betoog bracht VVD-leider Gerard Verhulsdonk maandagavond ten gehore. Zijn algemene be schouwingen waren in luttele uren tijds bijeengepend, dit omdat de liberale fractNie- voorzitter van mening was dat de begrotingsbehandeling voor 1982 toch „de verve lendste sinds jaren" zou wor den. De bonbonmaker plukte wat „politieke pralines" uit de kran ten van het afgelopen jaar, constateerde dat er een „grauwsluier" over de ges noeide begroting hing en sprak van de „bezuinigingsorkaan", echter zonder op al het aange stipte dieper in te gaan. Concreet kwam de VVD met de volgende vragen en voorstellen: -de Lindenhof zo snel mogelijk opknappen, dit desnoods door particulieren laten doen. - hoe zit het met de loskoppe ling van VVV en SG (vorig jaar al door de liberalen aangekaart) - onrendabele grond verkopen om woningbouw en bedrijfsves tigingen te stimuleren. - Zeer sympathiek zou de VVD staan tegenover het „in een vlaag van solidariteit" te over wegen voorstel, de vergoedin gen voor raadsleden te bevrie zen. - Gaten vullen in de binnenstad en benutten voor woningbouw. Wethouder Zijdeveld gaat dan mogelijk toch de geschiedenis in als „gatenvuiler" in plaats van de „gatenmaker". Jammer is het volgens de VVD dat burgemeester Te Loo geen politieke portefeuilles beheert. In het volgende college zal de burgemeester toch tenminste personeelszaken in zijn binnen zak moeten hebben, vindt de VVD Verhulsdonks milde kritiek op het stadsbestuur werd besloten met een opmerking over de Mastenbroekschool „Jammer dat het experiment mislukte, de jeugd verdiende mijn vertrouwen helaas niet". Aan het morele, materiële en bestuurlijke verval kan volgens de VVD een eind worden ge maakt door een wat harder dui delijker en vooral moediger opstellen van de overheid, die ook eens „nee" moet durven zeggen. Schiedam waarheen? Dat was de vraag die Herman Noorde- graaf (eenmansfractie PPR) zichzelf en de gemeenteraad stelde. Meer dan ooit is volgens de PPR een beleid nodig, want, aldus Noordegraaf, het bijbelboek Spreuken citerend: „Waar visie ontbreekt, komt het volk om". Die visie, zou dan betrekking moeten hebben op problemen als de teruglopende bevolking, de woningnood, de vergrijzing (meer bejaarden), 'het toene mend aantal zich in Schiedam vestigende buitenlanders, de groeiende werkeloosheid en (typisch PPR stokpaardje) de milieuvervuiling. „Een brede maatschappelijke discussie" met heel Schiedam zou volgens Noordegraaf een noodzakelijke aanvulling zijn op het democratische, maar te ambtelijke bestuur. Noordegraaf wil dat b en w zo spoedig mogelijk een diepgaand onderzoek instellen naar de oorzaken van de leegloop (ook al door CDA-leider Siem Ros man aangekaart). De woningnood moeten worden opgelapt door de gaten in de binnenstad te vullen, door flats te splitsen en door de stadsver nieuwing te versnellen. Noordegraaf vroeg zich af wat de gemeente gaat doen om de bejaardenhulp uit te breiden en te verbeteren. Voorrang ver dient volgens de PPR ook een doelgericht beleid ten aanzien van de buitenlanders, die thans bijna 7 procent van de Schie damse bevolking uitmaken. Aan de werkloosheid kan de gemeente iets doen door een „meerfrontenpolitiek" te voe ren en een dreigende eenzijdig heid (leegstaande kantoorflats) tijdig af te wenden. Noordegraaf ziet een grote toe komst voor kleine, milieu vriendelijke bedrijfjes en denkt dat ook in de toeristische sector voor Schiedam wel werk te vin den is. De PPR had als laatste pijl op de boog een motie die het ops laan of vervoeren van kernwa pens over Schiedams grondge bied veroordeelde. EVENEMENTEN PASPOORT '82 Heeft u nog geen exemplaar besteld, stuur dan een Ingevulde giro-betaalkaart of Euro bankcheque in met vermelding van Evenementen Paspoort '82, ad. 4,- t.n.v. het Rotterdams Nieuwsblad, of af te halen (ad. 4,-) bij ons bespreekburo. Mogelijkheden Uit de 125 eoupone: Coupon nr. 8 ƒ2,50 korting, max. 2 personen. Ahoy Internationaal Motorsportgala (Indoor Speedway) 5 t/m 7 februari 1982. Kaartverkoop: Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad. Coupon nr. 23 2,- korting, max. 2 personen. Ahoy Binnenhuis 19 t/m 28 februari 1982. Coupon nr. 51 5,- korting, max. 2 personen Hofpleintheater Skirted Issue zondag 24 januari 1982. Kaartverkoop: Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad. Coupon nr. 59 7.- korting, max. 2 personen. Theather de Graanschuur - Zoetermeer Theatergroep Splien met Domweg gelukkig. 6-3-'82 en 13-3-1982. Coupon nr. 65 met de North Sea Ferries naar Engeland aanbieding t/m 31-3-1982 Retour-tarief 220,- p.p. Coupon nr. 67 5.- korting, max. 2 personen. Randstad reizen Westfriese Boerenbruiloft 18-2-1982 Coupon nr. 111 5.- korting, max. 2 personen. Super Jazz Band Ball Number One m.m.v. Ted Easton's Jazz Band 13 maart 1982 te Leiden. Kaartverkoop: Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad Boeken etc. af te halen aan ons Bespreekburo Coupon nr. 104 Hollands Glorie, Jan den Hartog van 24.90 voor 10.- Coupon nr. 113 Beaxtrix, Richard Haan van 24,95 voor 17,50 Op vertoon van Evenementen Paspoort '82 Delven in Delfshaven, Herman Romer van 32,50 voor 22,50 Onder de Rook van een Stad Overschie van 1900 to 1979 van 17,50 voor 10,- Letter flex, ingelijst (42,5x58 cm) van 27,50 voor 17.50 Boeken, etc. uitsluitend af te halen bij ons Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad Coolsingel 67, telefoon 010- 128231 Dagelijks geopend van 9.00 u.- 17.00 u. zaterdag van 9.00 u.-13.00 u. Bespreekkosten per plaats f 1,50. Iedere woensdag de Uit-bij- lage van het Rotterdams Nieuwsblad, hierin regelmatig Evenementen Paspoort Nieuws.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 17