5^ CM1K Inspraaka vond binnenstad op donderdag 28.1 Tegenover iedere vacature 11 werklozen Geen duidelijkheid live-tv-uitzending raadsverkiezingen ft Nederlandstalige Div in Q. Docentenconcert muziekschool R Sneer voor Hijmans (D'66) ""Stadsblad SCHIEDAM Zondag 31 januari wordt in de Binnenstadskerk, parochie Sint Liduina/O.L. Vrouw Rozenkrans, Piet Martens (56) door de Bis schop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis tot „permanent Diaken" gewijd. Gehuwd Geloofsbeleving am op het Medische Diensten ÜUUIBLOER Sinds 1895 BROERSVEST 93 TEL. 26.79.37 WATERWEG-NOORD In december 1981 is het aantal werklozen in de regio opnieuw geste gen. In éên maand tijd kwamen er bijna 100 werk zoekenden bij. Het totaal aantal werklozen dat bij het gewestelijk arbeidsbureau staat ingeschreven bedroeg eind vorig jaar ruim 5100. Vacatures hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiié li 'N RANDSTAD-EDITIE De Delftse formatie De Div Piraat Premiere GEBIT STUK J. VERINGMEIJER HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 22 JANUARI 1982 PAGINA 3 Piet Martens 56 gewijd tot permanent diaken in Bisdom Rotterdam Een zelfstandige functie, waardoor men deelt in het Sacrement van het Priester schap, onderscheid in Dia ken Priester en Bisschop. In Nederland zijn in totaal nog slechts enkele Diaken werk zaam, in tegenstelling tot omlig gende landen, vooral in Frank rijk, waar het ambt van „Per manent Diaken" door het Tweede Vaticaanse Concilie weer volledig in ere hersteld- sneller tot ontwikkeling kwam. Gelijktijdig met Piet Martens wordt in Den Haag de heer J. Reder in hetzelfde ambt opge nomen. Dit brengt het aantal derdelijke ambddragers in het Bisdom Rotterdam op drie personen. Piet Martens, een geboren Schiedammer, is werkzaam als adjunct-rijkskonsulent voor komplementaire arbeidsvoor ziening van het Ministerie van Sociale Zaken in het rayon Rot terdam. Dit werk is speciaal gericht op de -eezez „Union Sociale Maritime" op de Franse Reders. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn opleiding tot deze leken roeping kreeg Piet Martens z'n vrije tijd aan de Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam. Hij studeerde hier Theologie, filosofie en pastorale zorg. Zijn confrater uit Den Haag voltooide deze studie in het se- menarie „Rolduc" te Kerkrade. Na hun wijding blijven de „Per manente Diakens" overdag ge woon werkzaam in hun beroep om te voorzien in hun le vensonderhoud. Zij zijn dan meteen als mannen van de Kerk, diakonaal dienst baar aanwezig, in de wereld van de arbeid. Daarnaast wor den hen door de Kerk speciale ambtelijke taken toevertrouwd. Hieronder vallen het toedienen van het sacrament van het doopsel; en het als kerkelijke ge tuige optreden bij huwelijksslui tingen, zonder hieraan verbon den vieringen van de liturgie. De Diaken mag voorts de H. Eucherastie bewaren en uitde len, heeft een functie in de li turgie als assistent van de pries ter aan het altaar en mag het Evangelie voorlezen en predi katies houden. Bij ontstentenis van een pries ter kan de Diaken de leiding van de parochie worden opge dragen en kan hij vieringen lei den waarvoor de aanwezigheid van een priester niet noodzake lijk is vereist. Piet Martens komt over als een man die in onze tijd met beide benen op de grond staat. In zijn aanstelling herkent hij een nieuwe vorm van geloofdsbele- ving en hij is ook vast besloten hieraan in zijn diaconale arbeid gestalte te geven. In de toekomst ziet hij het orga niseren van gespreksgroepen over bijbel en liturgie wel zit ten. Ook huisbezoeken behoren volgens hem tot de mogelijkhe den om contacten te leggen met de parochianen buiten het kerkbezoek. Hiertoe behoren ook het geven van Godsdienst lessen en, waarom wordt ver zocht, het verlenen van ster vensbegeleiding. Gewend zijnde aan een omgang met mensen van allerlei slag is zijn komst in de parochie Bin- nenstadskerk een ware aan winst. Dit vooral daar zijn be langstelling uitgaat naar jeug dige personen. De ouderen wor den door hem overigens niet vergeten! Zijn wijding vindt zondag 31 januari plaats tijdens de vie- ring van 11.00 uur, voor ieder- Diaken Piet Martens blijft overdag gewoon een toegankelijk. ministerie van sociale zaken. GEREFORMEERDE SCHIEDAM KERK ingcn in geelgoud, in witgoud of zelfs in mcerkleuren goud. Kreaties van vooraanstaande ontwerpers. per paar 11. 977,-- per paar fl. 962,- I xclusievc trouw-, vcrlovings- en vriendschapsringcn vanaf fl. 339,- SCHIEDAM Het tijdstip van de voorlichtings- en in spraakavond over het woning bouwplan binnenstad is ge wijzigd. Aanvankelijk zou deze avond op donderdag 28 januari al om acht uur begin nen. De aanvangstijd is nu verzet naar kwart over negen. Met deze wijziging is de ge meente tegemoet gekomen aan de wensen van de winkeliers, die het stadsbestuur er op wezen dat donderdag de gebruikelijke koopavond is. De winkeliers zullen naar ver wachting massaal komen opdra ven om de voorlichtingsavond bij te wonen. Tenslotte stelt de gemeente op deze bijeenkomst het bouwplan voor 150 wonin gen in het hart. van de binnen stad ter discussie. De middenstanders zijn een be langrijke onderhandelingspart ner, die zich sterk maken voor een goede bereikbaarheid van het centrum voor zowel de leve ranciers als de klanten. Arbeidsmarkt in '81 verder gekrompen Naar verwachting zal dat cijfer in de toekomst nog oplopen. Het aantal vacatu res is zo drastisch gekrom pen dat thans tegenover iedere openstaande arbeids plaats al 11 werklozen staan. In zijn stemmingsbericht over december schrijft de direkteur van het gewestelijk arbeidsbu reau voor de Waterweg Noord, Jan van Lent, dat alleen onder de schoolverlaters de werkloos heid iets terug loopt. Voor het overige is er uitsluitend sprake van ongunstige ontwikkelin gen. Vooral in de bouwsector deed zich in december een flinke stij ging van werklozen gevoelen. Deze ontwikkeling was met name te wijten aan de vorst. Maar ook in de andere sectoren van de arbeidsmarkt daalde de vraag naar personeel, ook in de metaal, tot voor kort de een sec tor waar vraag en aanbod rede lijk in evenwicht waren. Verreweg het meest ongunstig liggen de verhoudingen op de markten voor handels- en kan toorpersoneel. In de regio zit thans 5,9 procent van de mannelijke beroepsbe volking zonder werk. Bij de vrouwen ligt dat percentage nog aanmerkelijk hoger (13,5%). In 1981 werden door het ar beidsbureau 10.714 werkzoe kenden ingeschreven. Slechts 8.778 daarvan konden worden uitgeschreven. In 1980 lagen die cijfers gunstiger. Ook was er toen een groter aanbod van va catures. Nog steeds is Schiedam de stad in het waterweggebied met de meeste werklozen. In de kaar tenbak van het arbeidsbureau staan momenteel 2160 Schie dammers te boek als zijnde zon der werk. Vlaardingen, groter dan Schie dam qua inwonertal, staat er iets beter voor, maar telt toch ook 1833 mensen zonder werk. Maassluis telde in december 668 werklozen, Maasland 43. Rozen burg en Hoek van Holland ma ken de zwarte lijst compleet met respektievelijk 336 en 134 werkzoekenden. De tijd tussen het opstellen van deze cijfers en het in werking treden van het Arbeidsbureau Nieuwe Stijl, opgezet om vlotter in te spelen op de krappe ar beidsmarkt, is te kort om uits luitsel te geven over de vraag, of de nieuwe methode al vruch ten heeft afgeworpen. Vanzelfsprekend blijft het aan tal werklozen in de eerste plaats afhankelijk van de neergaande conjunctuur, waaraan het Ar beidsbureau Nieuwe Stijl wei nig kan veranderen. Sprekend is dan ook de slotzin van Van Lents bericht, waarin melding wordt gemaakt van het in 1981 behandelde aantal onts lagkwesties. In 1980 kwamen 1505 mensen door bedrijfssluiting op straat te staan, in 1981 1946. SCHIEDAM Het is nog niet geheel duidelijk of de Schie- damse kijker op de avond van de tweede juni of later beel den van de verkiezingsuitslagen op zijn tv-toestel krijgt voorgeschoteld. Tijdens de begrotingsdebatten deed Siem Rosman (CDA) een voorstel in die richting. Hij dacht dat een „live" uitzending via het kabelnet, met beelden van politici die bijvoorbeeld in zaal Irene commentaren lever den, wel aardig zou zijn. Het idee ontmoette hier en daar sympathie, maar wethouder Reinier Scheeres sloeg als por tefeuillehouder van de open- Nieuwe i KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor BUREAULEIDER J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Tel 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v. d Drift B.V., ingeschreven K v K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d 30.07.79 nr. 78/1979. 1-11-81 SCHIEDAM Na optre- dens van groepen als Toontje Lager en de Dijk i treedt zaterdag 23 januari weer een Nederlandstalige roek-groep op in sociëteit Q.T., namelijk De Div. De Div komt uit Delft. Ze spe- len nu ongeveer twee jaar sa- men. Hun muziek valt het best te omschrijven als New-Wave. Over hun teksten, alle van ei- gen makelij, merken de groeps- E leden op: „Onze liedjes gaan niet alleen over „haar" maar over alles, over niets". De Div bracht onlangs de eerste single op de markt getiteld „Stap voor stap", en dit num- mer is zaterdag als één van de vele opmerkelijke Div-compo- E si ties te beluisteren. E Het concert van de Delftse band E begint omstreeks de klok van E tien uur, in sociëteit Q.T. die zo- E veel live-muziek in het pro- E gramma doet. E Q.T. is te vinden aan de Nieuw- E straat 12, in het Teerstoofge- bouw. De entree bedraagt voor niet-leden vijf gulden. Voor le- E den is het optreden gratis. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIMIIIIIIIIIIlIHMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIïï bare nutsbedrijven (ONS) alle hoop meteen de bodem in. Volgens Scheeres geeft CRM voor dergelijke uitzendingen zelden of nooit toestemming. Bovendien ontbreekt het de ONS aan de benodigde techni sche apparatuur zoals camera's en dergelijke. Wethouder Herman Posthoorn daarentegen maakte de vol gende dag in de debatten be kend dat er misschien wel iets met video te versieren zou zijn. Posthoorn wist daarvoor ook nog wel enkele potjes op zijn culturele begroting. De wethouder bleef echter in het vage of zijn mededelingen nu betrekking hadden op een live-uitzending dan wel op het samenstellen van een inge blikte reportage. Ht gebruik van het kabelnet werd ook ter sprake gebracht door Rob Hijmans van D'66, die er een mogelijkheid in zag om de politiek direkt bij de burgers thuis te brengen. „Benut de mogelijkheden van de CAI beter riep Hijmans, „als een piraat het voor weinig geld kan doen, kan de ge meenteraad dat ook. Machti ging van CRM? Onzin, dat is al leen maar bedoeld om het ver ouderde omroepbestel in stand te houden". Hijmans kreeg voor deze oproe rige taal een veeg uit de pan van burgemeester Te Loo, die het raadslid herinnerde aan diens afgelegde zuiveringseed. In deze eed belooft een raadslid, de wetten van het land strikt na te leven. En zolang geen wet het ongebreideld gebruik van het kabelnet toestaat, had Hij mans zich daar maar aan te houden, aldus de strekking van Te Loo's berisping. Oosterkerk, Rotterdamsedijk 289, 10.00 uur: ds. J. Nieuwsma; 17.00 uur: ds. J. de Kievit. Kethel „De Ark", Hargplein 101, 10.00 uur: ds. A. Prins (oe cumenische kerkedag), Heilig Avondmaal; 19.00 uur: ds. J. Nieuwsma (nabetrachting, zon dag 12 H.C.). Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat 69, 10.00 uur: ds. J. Nie- rop te 's-Gravenzande; 17.00 uur: ds. A. Prins (jeugddienst). Julianakerk, Burg. Knappert- laan 29, 10.00 uur: ds. J. de Kie vit (Heilig Avondmaal); 17.00 uur: geen dienst. Collecten, het éne offer is be stemd voor: de kerk. De inzame ling aan de uitgang is bestemd voor de jeugd. Christelijk Gereformeerde Kerk „Hoeksteenkerk", Burg. Knappertlaan, hoek Warande, 9.30 uur: dienst des woords; 14.30 uur: ds. G. J. van Rook- huijzen, Maassluis. Ned. Geref. Kerk, kerkge bouw Westvest, 9.30 en 16.30 uur: ds. L. W. G. Blokhuis. Hervormde Evangelie Schie dam, gebouw Irene, 10.00 uur: ds. D. Dekker, Dirksland. Grote Kerk, 17.00 uur: ds. F. Wijnhorst, Dussen. Ned. Protestantenbond, West- vest 92, 10.30 uur: ds. J. A. Groen, Amsterdam. HERVORMDE GEMEENTE TE SCHIEDAM Grote Kerk, 10.00 uur: ds. M. N. Schrale, Rotterdam; 17.00 uur: ds. F. Wijnhorst, Dussen. Opstandingskerk, 10.00 uur: eerw. heer H. J. van Straalen, Oegstgeest. H. Hartkerk, 8.45 uur: ds. N. J. Flink, bevestiging ambtsdragers. Aula Pinasplein Oud-Mathe- nesse, R'dam), 10.00 uur: ds. H. W. van Waardenburg, Rotter dam. HERVORMDE TE KETHEL GEMEENTE St. Martinuskerk, 9.30 uur: ds. J. Hoogendam, H. Avondmaal. Dorpskerk, 10.00 uur: ds. C. H. Heyboer, Poortugaal; 19.00 uur: ds. N. J. Flink. Evangelisch Lutherse Ge meente, Kerkgebouw Lange Nieuwstraat/hoek Oranje straat, 3e zondag na Epifaniën. 10.00 uur: eerw. heer H. Leker uit Utrecht. Zondagslied: gezang 313. Leger des Heils, 10.00 en 18.30 uur: samenkomst; 10.45 uur: kin- dernevendienst, Lange Haven 27, Kon. Wilhelminaschool, Zalmstraat, donderdagavond 18.30 uur: kindernevendienst. Pinkstergemeente Morgen stond Schiedam, 10.00 uur: ge bouw Nieuwe Damlaan 76 (in gang achterzijde Burg. Gijsen- laan). Informatie tel. 711311. R.K. Parochie St. Jan de Do per, Mgr. Nolenslaan-Nieuw- land, weekend 23/24 januari: zaterdagavond 19.00 uur: euch- viering met meditatieve mu ziek; zondag 9.30 uur: euch.vie ring met samenzang; 11.00 uur: euch.viering met zang door het Martienerkoor (Groenoord). Er is kindercrèche. Preek: J. Groot o.p. R.K. Parochie St. Liduina en O.L. Vr. Rozenkrans, Singel 104, predikant: P. M. Martens. Zaterdag 19.00: euch.viering met muzikale medewerking van de „Creedsingers". Celebrant: em. past. J. Laurent. Zondag 9.15 uur: euch.viering m.m.v. het he renkoor I.H.D. Celebrant: pas toor P. M. Vismans. Zondag 11.00 uur: euch.viering. Cele brant: em.past. J. Laurent. St. Liduinakapel, St. Liduina- straat 10, celebrant en predi kant: pastoor P. M. Vismans. Za terdag 17.30 uur: euch.viering. Zondag 10.45 uur: euch.viering. R.K. Parochie O.L. Vr. Visita tie, Dr. Schaepmansingel 3, zondag 24 jan. 3e zondag door het jaar. Zaterdagavond: 19.00 uur: euch. met orgel en samen zang; int. Franc. Rosier. Zondag 9.30 uur: euch. met orgel en sa menzang; int. Gerardus Mulder. Om 11.00 uur: de Hoogmis met muz. medew. van het Brasil- koor. Deurcollecte voor project- zuster Redempta Boders (Noor doost Brazilië); int. Jac. v.d. Touw en broer. Pred. J. Strik. Elke woensdagavond jeugdkoor- rep. van half zeven tot half acht. R.K. Parochie H. Hart van Je zus, Rijnstraat 1, zondag 24 jan. 3e zondag door het jaar. Zater dagavond 18.30 uur: euch. met samenzang; int. Giel Landsber gen. Zondag 10.15 uur: de Hoog mis met muz. medew. van het eigen koor; int. Henk Rieken. Om 11.30 uur: euch. met orgel en samenwerking; int. Henk v.d. Koppel. Pred. H. Borghols. St. Jacobuskerk, Kethel, zater dag 19.00 uur: met stiltepauzes en bandmuziek; zondag 8.45 uur: met Gregoriaanse zang; 11.00 uur: gezinsmis met het jeugd koor. Er wordt een kind ge doopt. Pastoor Kool preekt. Spreekuur: maandag 19.00-20.00 uur: pastoor W. Flapper. St. Martinuskerk, W. Andries- senlaan, Groenoord, zaterdag 18.00 uur: met samenzang en or gel. Zondag 8.30 uur: zonder zang; 11.00 uur: met het koor St. Jan Baptist; 12.30 uur: met stilte pauzes, bandmuziek en eigen tijdse gebeden. Pastoor Asma preekt. Spreekuur: maandag 19.00-20.00 uur pastoor A. Asma. Havenkerk Evangelie Cen trum, Lange Haven 70, Schie dam, zondag 24 jan. 15.00 uur: K. van Houwelingen. Dinsdag 26 jan. 20.00 uur: zr. W. Maas- bach. Vrijdag 29 jan. 20.00 uur: G. van Nieuwenhuizen. Zater dag 30 jan. 19.30 uur: Co van Agterberg. 's Zaterdags is de Ha venkerk geopend ter bezichti ging van 10.00 tot 16.00 uur. Oud-katholieke Parochie v.d. Heilige Johannes de Doper, Dam 30, Schiedam, 24 jan. geen kerkdienst in Schiedam, maar te 10.15 uur in de Kerk, Nobel- straat 24 (Blijdorp), Rotterdam; 3e zondag na Driekoningen en viering Bekering H. Paulus. Pas toor W. A. Eman. Noletkapel Schielandzieken- huis Schiedam, zaterdagavond om half zeven: korte euch.vie ring, waar het bezoek van zeven uur op aansluit. Zondag 24 jan. om half elf: zondagviering sa men met het Valeriuskoor uit Schiedam. Preek in dit week end: pastoor De Groot. Gebeds-aktie Schiedam, don derdag 28 jan. bidden wij 's a- vonds om 7.10 uur de Rozen krans in de kapel, Warande 155, Schiedam. Om 7.30 uur lof met preek van pastoor dis. A. Vree burg. Biechtgelegenheid. In de kapel van Huize Frankeland wordt iedere middag om half vier de Rozenkrans gebeden. Op vrijdag 29 januari organiseert de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord een docentenconcert in de Mara- nathakerk, G. A. Brederolaan te Maassluis. Aan dit concert werken 13 docenten mee, waarbij het accent gelegd wordt op samenspel. Het concert wordt geopend door Esther Blom en Martine Soe- ters, beide als pianodocente aan de school verbonden, met „Dolly opus 56" van G. Fauré, een compositie voor 2 piano's. Aansluitend brengen Gerrit Smit (viool), Cees Matla (klari net) en Carlos Cardinaal (cello) een Trio voor deze instrumte- nen van L. van Beethoven ten gehore, terwijl het programma voor de pauze wordt afgesloten met een compositie voor twee gitaren van J. Rodrigo, uitge voerd door Joke de Mol en Harry Pothof. Na de pauze een Sonata van J. Gibbs, gespeeld door Annema- rie ten Bosch (viool) en Leny v.d. Endt (piano), waarna Harry Pothof en Jan Hofland een ze stal liederen ten gehore zullen brengen op renaissanceinstru- menten (vihuela en blokfluit) van de componist A. Schlick. Het concert wordt besloten met een nieuwe compositie voor vier piano's van Kees Bak, die als docent/componist aan de school verbonden is. Geïnspireerd door de goede re sultaten van de koppellessen piano, waarbij meerdere leer lingen tegelijkertijd les hebben en de aanwezigheid van zovele piano's in de verschillende les- gebouwen, groeide bij Kees Bak het idee een „spektakelstuk" te componeren voor een impo sante en vrijwel niet bestaande bezetting. Het werk is getiteld „Collage voor Collega's", enerzijds omdat er verschillende citaten in voor komen van volksliederen en bekende instrumentale muziek (Collage) en anderzijds omdat Kees Bak - hetgeen voor de hand ligt - dacht aan een uit voering met mededocenten van de school (Collega's). Deze compositie die tijdens dit concert in première zal gaan, wordt uitgevoerd door Leny v.d. Endt, Marlies van Gent, Carla Vermeulen en de compo nist Kees Bak zelf. Kaarten voor dit concert ad. f 2,50 zijn vanaf 26 januari ver krijgbaar in Maassluis: Ko ningshof; Vlaardingen: Da Costastraat 26; Schiedam: Lange Nieuwstraat 183, dage lijks van 14.00 - 16.30 uur en, voor zover voorradig, 's avonds bij de Maranathakerk. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9.00-17.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3