Fans lopen weg, optredens afgelast ZAKEN- VIZIER Bejaarden in politiek Rotstreek Expositie Boterham Wagenpark Precisie Slachtoffer N. v. Roon neemt afscheid van ONS Museumfilm over Max Ernst Onze krant mikt vandaag op: Evert de Koning toont een scharensliepmodel, een pronkjuweel uit zijn zeldzame collectie SCHIEDAM Bij de hoop opgelopen deining tussen de twee Schiedamse carnavalsverenigingen „De Rietzeilers" en de stichting „Lentefeest" is nu ook, tegen wil en dank, het Trio Mustang betrok ken. Het muzikale ensemble wordt plotseling alom geboycot. Binnenkort zijn De Konings modellen misschien van nabij te bewonderen in de gale rie van het voormalig Noletziekenhuis feil SCHIEDAM Vraag je hem naar z'n juiste te naamstelling dan krijg je te horen dat hij Evert De Koning heet, oud 72 jaar. Het voorzetsel „De" mei een hoofdletter. Waarom dat is, vraag je je af? Hiervan zegt Evert: „Bij een van de vorige generaties was blijkbaai een ambtenaar van de burgelijke stand dronker, bij het inschrijven van een geboorte of iets derge lijks, maar het is nu eenmaal zo!" Evert krijgt dan ook zijn hoofdletter, waarvan acte. De modellen zijn tot in de kleinste kleinigheden perfect nagebootst Het Mustang Trio zit werkeloos thuis omdat twee carna valsverenigingen elkaar naar het leven staan. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 22 JANUARI 1982 PAGINA 9 Uf Trio Mustang kwaaie pier in carnavalsruzie De nostalgische karren Al minstens vier avonden Heeft het trio werkeloos thuisgezeten omdat optre dens opeens werden afgelast. Ook in eigen kring verloor Mustang aanhangers doordat een aantal leden boos uit de fanclub stapte. Directe aanleiding voor deze onmin is het carnavalsplaatje van „Lentefeest" waaraan het Trio Mustang belangeloos heeft meegewerkt. De plaat, waarop het trio de muziek verzorgt, werd enkele yeken geleden in de handel ge bracht nadat tekstschrijver Bob van Vliet, het brein achter het trio, een op maat gesneden ljedje had afgeleverd. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor Polen, maar dat feit is allang op de achtergrond geraakt. De strijd spitst zich vooral toe op de vraag wie nu èigenlijk de meeste rechten fieeft op de single: Lentefeest of De Rietzeilers. Bob van Vliet vindt het maar een „rotstreek" dat zijn ensem ble de dupe wordt van deze ru- Jie. „Ze zoeken zeker een zon debok, en daar kan ik dan mooi voor opdraaien", veronderstelt Van Vliet zegt, zich van geen jtwaad bewust te zijn geweest toen hij het lied samen met de £rins Carnaval van Lentefeest en diens luidop meezingende raad van elf op de plaat zette, yan Vliet, teruggrijpend op de Wordingsgeschiedenis van de carnavalsstamper: „Het lied was ooit bedoeld voor De Riet- i^ilers, die vorig jaar een weds trijd uitschreven wie een typi sch Schiedamse carnavalskra ker kon leveren. Ik zei tegen ene meneer Van dier Steen van De Rietzeilers dat ik al een kant en klaar lied had liggen, en dat ik er gemakkelijk un kreet „Elluf 't is te gek" in on verwerken". „Maar bij nader inzien zagen noch de Rietzeilers noch ik het zitten omdat die wedstrijd in de eerste plaats voor amateurs was bedoeld. Ik kwam toen met 't idee er een plaat van te maken, Rollend materieel met paar- dentractie en voortbewogen door ellebogenstoom, die alles is met een verbluffende precisie en in juiste verhoudingen ge construeerd. Geen detail ont breekt. Alles is geschilderd en afgelakt en voorzien van naamgeving van de bedrijven die er eens ge bruik van maakten. Wagenmaker, smit en schilder Evert De Koning hanteert bij het maken van zijn creaties vrijwel nimmer de lijmpot. Al les is geschroefd en uitneem- baar. Er zijn in het gezin tien kinde ren groot gebracht, drie jongens en zeven meisjes. Een van de jongens is timmerman, de an dere twee zijn technisch onder legd. Ze zorgen met elkaar dat hun vader er een werkkamer op na kan houden waaraan praktisch niets ontbreekt. Nu en dan treden ze als adviseur op. Hun vader is ook bijzonder vaardig in het houtsnijden. De mogelijkheid bestaat dat Evert De Koning straks de gele genheid krijgt zijn werkstuk ken te exposeren in het Nolet ziekenhuis. Wie natuurge trouwe scharensliepen en wa gentjes van olieboeren willen zien waarmee men eens door de stad sjouwde moet dan zeker eens gaan kijken. Zijn jeugdherinneringeen over het varen met vaten genever zijn terug te vinden bij hem zelf thuis, en in de woningen zijner kinderen, want voor eenieder maakte hij een huisbar uit een genevervat. In zijn eigen huis ontpopte deze nijvere bezig heidsbij zich bovendien als een knap meubelmaker, die met zijn hobby dagelijks meer uren maakt dan vroeger in het ar beidsproces. Althans, gedurende de herfst- en wintermaanden. Anders is het tijdens het visseizoen want dan is Evert De Koning uren lang te vinden op z'n vaste „stekkie" om als fervent sport visser z'n lusten bot te vieren. Mogelijk zit hij dan te peinzen over wat het volgende project zal zijn dat hij gaat uitvoeren, deze hobby-kunstenaar en nos- talgist. Evert De Koning, een voorbeeld voor mensen die met hun vrije tijd geen raad weten. maar De Rietzeilers zeiden dat zoiets niet ging, misschien vol gendjaar, maar niet in '82". iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii Rieke, Van Zon, onroerend goed iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ruggreep op ervaringen uit zijn langdurige heriode van hard werken. Als eerste greep hij naar de klei om in keramiek copieën te vor men van verschillende vormen geneverkruiken, alles met de hand. Deze collectie, voorzien van etikettenreliëfs dragt de namen van de distillateurs. Hieruit blijkt dat er meer dan dertig in Schiedam zijn geweest. Goed drie jaar geleden begon Evert De Koning zich bezig te houden met de modelbouw. Hij bewees al gauw het in z'n vin gers te hebben, datgene te ma ken wat hij ooit eens heeft ge zien. Achtergrond gedachte was om het nageslacht te tonen, wat zich eens aan rollend materieel over de Schiedamse keien voortbewoog. Hij gaat hierbij niet uitsluitend af op persoon lijke herinneringen, maar werkt ook vamaf foto's (en in enkele gevallen vanaf tekenin gen) voor modelbouw. Een paar dagen later tte Van Vliet Rietje Konings, de voor zitster van Lentefeest. Die was meteen enthousiast. Ze kende Bob van Vliet goed omdat die met zijn trio dikwijls belange loos voor haar optreedt. Zo kwam dan toch de plaat tot stand. Bob hoefde zelfs de Riet zeilers-kreet er niet uit te schrijven want, aldus Bob: „Riet zei, de Rietzeilers maken ook gebruik van onze naam" (Riet Konings was ooit de bezielende vrouw achter de Rietzeilers). Toen de plaat uitkwam grepen de Rietzeilers onmiddellijk naar de telefoon om Bob van Vliet om rekenschap te vragen. „Ach" zegt Bob nu, „wat doet het er eigenlijk toe. Het geld is tenstlotte bestemd voor de mensen en Polen, en wat zal het hun nou uitmaken of die boter ham met gehakt die ze krijgen van de Rietzeilers afkomstig is of van Lentefeest. Maar rot blijft het wel, want wij krijgen nou van alles de schuld". Ruzie om auteursrechten van liedjes maakt Bob trouwens da gelijks mee, meestal als slacht offer. Onlangs stuurde hij een idee in naar Johnny Hoes, voor een plaat over de weersvoors- peller Jan Pelleboer. „Geen reactie, maar toen ik een paar weken later naar Op Losse Groeven zat te kijken stond daar opeens Jan Boezeroen mijn lied te zingen, in praktisch dezelfde versie". Kapers genoeg op de muzikale kust, want Conny van den Bos zette ook, geheel buiten mede weten van Bob om, een lied van hem op de plaat, zegt Bob. Maar dat van De Rietzeilers zit hem wel 't meeste dwars.. „Ik heb er hard aan gewerkt, en er niks aan verdiend, en nou kost het ons alleen maar werk en dus geld op de koop toe. Ik heb nu aan de Rietzeilers aangebo den volgend jaar speciaal voor hun een plaat te maken, maar daar hebben ze nog niet op ge- rageerd". SCHIEDAM Op 27 januari neemt de heer N. van Roon afscheid van de Opentiare Nutsbedrijven Schiedam. Vier dagen vóórdat hij offi cieel van de V.U.T.-regeling gebruik gaat maken wordt in het bedrijfsrestaurant van de O.N.S. in de Van Heekstraat, afscheid van hem genomen. Directie, collega's, jubileum commissie en genodigden zul len zorgen voor een passend af scheid. Zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen zullen hem die middag vergezellen. Van 14.45 tot 15.45 uur wordt het officiële gedeelte gehouden. Na 15.45 uur worden personeel en geno digden in de gelegenheid ge steld hem alle goeds te wensen. Dhr. van Roon heeft zeer lange tijd in de organisatie van de Openbare Nutsbedrijven een centrale plaats ingenomen. Se dert jaren fungeert hij in de rang van commies resp. hoofd commies als plaatsvervangend chef van de stafafdeling Perso neel en Organisatie. Een plaats, van waaruit hij veelvuldig con tacten met het personeel van de O.N.S. kon onderhouden. Mede door zijn toedoen heeft deze stafafdeling meer gestalte gekregen. SCHIEDAM Vrijdag vond de officiële opening plaats van het nieuwe kantoor Rieke van Zon B.V., gevestigd in het pand Lorentzlaan 68 op de grens van Rotterdam. Dit bedrijf in onroerend goed heeft als kenmerk aan- en verkoop van huizen in een prijzensector tot ƒ150.000, Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen zal de werkgroep verschillen de aktiviteiten gaan ont plooien. Maandag maken de bejaarden bekend waaruit deze aktiviteiten zullen be staan. Van het enige tijd gekoesterde voornemen onder de Schie damse bejaarden om zelf met een lijst voor de verkiezingen uit te komen, heeft men ten slotte toch afgezien. de film „Max Ernst -Entdec- kungsfahrten ins Unbewusste" gedraaid. Deze film geeft een beeld van het werk van de Duitse surrea listische schilder Max Ernst. Zijn onderwerpen zijn voor een groot deel ontleend aan de we reld van het onderbewuste. Wilde dromen en hallucinaties worden, soms met felle kleuren, in beeld gebracht. Verlaten maanlandschappen, reusach tige, verwoeste steden, wanstal tige gedrochten en monsters worden o.m. door de schilder uitgebeeld. Tevens biedt het aan te be middelen in transacties van onderhandse verkoop, en ver strekt het hiervoor de nodige adviezen! Dit laatste is ook van toe passing voor het afsluiten van verzekeringen op elk ge bied, het aangaan van persoonlijke leningen of hy potheken. Met een dergelijk pakket van diensten is „Rieke Van Zon" enig in Schiedam. Beide com pagnons zijn ervaren in deze gecombineerde branche, opge daan in de makelaarswereld. Hun bedrijf voorziet in een grote behoefte en trekt nu reeds de nodige mensen aan die wat vreemd staan in dit huizenwereldje en een huis willen kopen of verkopen. Doelstelling van het bedrijf is snel tot aan- of verkoop over te gaan en te bemiddelen in een vertrouwelijke sfeer, waarvoor het kantoor alle mogelijkheden biedt qua in richting. SCHIEDAM De Schiedam se bejaarden gaan zich actief bezig houden met de plaatse lijke politiek. Op maandag 25 januari instaleert burgemees ter Te Loo in het „Blauwhuis" aan de Lange Nieuwstraat een politieke werkgroep die ge heel bestaat uit ouderen. De werkgroep is voortgeko men uit het reeds bestaande projekt „Anders Ouders Wor den" dat ruim een jaar gele den van start ging. De werkgroep bestaat uit ver tegenwoordigers van de Alge mene Bond voor Ouderen en de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk. SCHIEDAM In het Stedelijk museum aan de Hoogstraat wordt zondagmiddag 24 januari De film begint om 3 uur. De toegang is gratis. Volgende filmvoorstelling: 31 januari, „Die Nationalgalerie in Berlin". Als menig ander leeftijdgenoot weet Evert De Koning zijn da gen te vullen met bezig zijn op een creatieve manier. Als onderwerpen koos hij din gen en zaken waarmee hij in .feite een deel van zijn vroegere werkzaamheden weet uit te beelden. Als jongen van nauwelijks 14 jaar kwam Evert bij z'n vader aan boord die met zijn pak schuit op Utrecht voer als trans porteur van genever en andere drankprodukten. Liever was hij timmerman ge worden, maar hij kwam na en kele jaren terecht op een plaatselijke fabriek van rijwie len. Vervolgens kwam Evert in het transportwezen. Hij werd koetsier op de verhuiswagens, toen nog met paardentractie. Het is dan ook geen wonder, dat Evert De Koning bij het kiezen van een hobby als het ware te- Hij krijgt overigens veel meer wat als uitzonderlijk dient te worden aangemerkt, namelijk het predikaat „be ste miniatuur wagenbouwer van zijn geboorteplaats Schiedam". En met recht!

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 9