Plannen voor GVO Bij invoering basisonderwijs: Diploma meisjes minder waard Aanvullend examen voor gezakten wijs a MIX 11 Veel onderwijs- krach ten werkloos Direkt examen niveau bepalen Afleggen examen zevende vak IIJN JLjJeiK''' ONDERWIJS WIJZER Conferentie onderwijs culturele minderheden uiminminmmmmmm11111111 Meisjes lijken in het la ger onderwijs in veel opzichten een voor sprong te hebben op jongens. Er gaan meer meisjes dan jongens na de lagere school naar „hogere" vormen van voortgezet onderwijs. Maar die voorsprong blijkt later maar schijn te zijn. Gemiddeld verlaten evenveel meisjes als jongens het voortgezet onderwijs met een di ploma, maar omdat meisjes vaak eindexa menvakken kiezen waarmee ze minder mogelijkheden hebben is hun diploma minder waard op de arbeids markt. Daarbij komt nog dat ze met dat diploma maar in beperkte mate terecht kunnen in het hoger onderwijs. Kan een kind van zes jaar nu nog vol trots melden dat hij naar de „grote school" gaat, over pakweg drie jaar zal een aan de kleuterperiode ontgroeid kind nau welijks meer iets van deze, zo belangrijke stap merken. Op vierjarige leeftijd gaat het kind dan naar school en acht jaar later heeft het het „basisonderwijs" door lopen. Zoals de zaken er nu voor liggen zal in augustus 1985 de basisschool ingevoerd worden. De huidige kleu terscholen en lagere scho len worden dan samenge voegd tot één basisschool, voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Verandering Zittenblijven Creativiteit in denken, praten, gebaar en gedrag moet ontwikkeld worden. Voorbereiding IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Niet ieder kind is in staat zijn schoolloopbaan door te brengen op een gewone lagere school. Het kan voorkomen dat een kind verwezen wordt naar het speciaal onderwijs, de nieuwe benaming voor bui tengewoon onderwijs. Ouders die te horen krij gen dat hun kind beter naar het buitengewoon onderwijs kan gaan, heb ben daar vaak veel moeite mee. Vooral de term BLO, die allang in onbruik is ge raakt, heeft het buitenge- Kentering woon onderwijs niet popu lair gemaakt en veel ou ders zouden het een ramp vinden wanneer hun kind naar dit buitengewone on derwijs verwezen zou wor den. V erzamelnaam Onderzoek Eigen tempo Categoriën De overgang van spelen naar leren zal langere tijd in beslag kunnen nemen en voor ieder kind mag dat verschillen. Wens Studie Soms is extra begeleiding nodig. Aansluiten Eindexamenkandidaten van dagscholen voor VWO, HAVO en MAVO, die gezakt zijn, kunnen onder bepaalde voor waarden alsnog het di ploma behalen aan avondscholen of bij staatsexamens met vrij stellingen. Voorwaarde is dat men tweemaal is afgewezen. Ook wanneer men eenmaal afge wezen is, komt men hiervoor in aanmerking maar dan moet men de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben (bij MAVO 18 jaar). Men krijgt een vrijstelling voor de vakken waar men wel een voldoende voor be haald heeft. Bij het avondon derwijs kan men dan voor de resterende vakken studeren, waarna in deze vakken exa men wordt gedaan. Volgend jaar zal waar schijnlijk het Kort Middel baar Beroeps Onderwijs ingevoerd worden. Deze nieuwe onderwijsvorm is bestemd voor 16- tot 18-jari- gen en biedt leerlingen de keuze uit een beroepsoplei ding in volledig dagonder wijs of in deeltijdonder wijs. Dit jaar starten drie nieuwe opleidingen computertech niek. Deze worden onderge bracht bij het middelbaar technisch onderwijs. Het is een éénjarige cursus. Pas over twee jaar zal de nieuwe pedagogische aca demie basisonderwijs (PABO) ingevoerd wor den. Aanvankelijk zou dat dit jaar starten. Ook zullen pas over twee jaar de HAVO-toppen bij de huidi ge PA's afgebouwd wor den. Bijna vijftig procent van de leerlingen van het middel baar economisch en admini stratief onderwijs (MEAO) verlaat de school zonder di ploma. In het nieuwe scheikunde leerplan voor het VWO wordt de milieu-problema tiek samengevoegd met het traditionele programma. Nieuwe onderwerpen zijn ondermeer: biochemie, in dustriële chemie en ener gie. Het voortgezet buitenge woon onderwijs zal worden uitgebreid met nieuwe vak ken: machineschrijven, kan toor- en winkelpraktijk, schei- en natuurkunde, Grieks en Latijn. Volgend jaar komt het onderscheid tussen Athe neum A en -B, en Gymna sium A en -B te vervallen. De leerlingen krijgen dan een vrijere keuze wat be treft de samenstelling van hun vakkenpakket. Met ingang van 1 augustus dit jaar mogen eindexamen kandidaten op HAVO's en VWO-scholen voor het vak Nederlands kiezen tussen het traditionele opstel of uit „ge richt .schrijven". Gericht schrijven is een vorm van stellen waarbij men minstens twee onderwerpen heeft be studeerd aan de hand van documentatiemateriaal. Steeds minder afgestudeerden aan de Opleidingen voor Kleuterleidster en de Pedagogische Academies slagen erin een baan te vinden. Recent onderzoek wees uit dat ongeveer de helft van het aantal afgestudeerden na negen maanden nog geen werk had kunnen vinden. In 1977 kon 71,2% aan de slag binnen het onderwijs, in 1979 was dit al gedaald tot 60,5% en in 1981 daalde dit aantal tot 55,1%. In Zuid Holland blijken afgestudeerden gemakkelijker een baan te kunnen krijgen dan in Groningen, Friesland of Limburg. Zo verschilt ook het werkloosheidpércentage: in Zuid Holland is dat tien procent, in de twee noordelijke en zuidelijke provincies ligt dit al op 25 procent. Onderwerpen die aan de orde zullen komen zijn: de ontwikkeling van het in tercultureel onderwijs, de plaats van de eigen taal en cultuur daarin en de posi tie van de internationale schakelklas. Samenstelling: Raymond Barneveld Foto's: Rinie Boon Leerlingen van Havo's en Mavo's kunnen met in gang van dit jaar tijdens hun eidexamen getoetst worden in een extra, door hen gekozen zevende vak. Dit jaar zal opnieuw een conferentie gehouden wor den over het onderwijs aan culturele minderheden. Het betreft in hoofdzaak het kleuter- en lager onder wijs en de eerste fase van het voortgezet onderwijs. ■««TOS Bij het nieuwe examen van de integrale vier-jarig MAVO, heb ben scholen de vrijheid de keuze voor het niveau van het eind examenvak direkt na afloop van het schoolonderzoek vast te stel len. Bij de intergrale vier-jarige MAVO, die dit jaar van start gaat, doen leerlingen persvak op twee niveau's eindexamen. Dit betekent dat de kandidaten sommige vakken op een hoger en andere op een lager niveau afleggen. Alle zes vakken afleg gen op hoger of lager niveau is ook mogelijk. Na de basisschool zullen volgens huidige plannen alle leerlingen terechtkomen in het geïnte greerd voortgezet onderwijs (GVO). Het GVO zal een cursus- Zittenblijven is er niet meer bij Behalve het samenvoegen van kleuter- en lagere school bete kent de invoering van de basis school een enorme inhoudelijke verandering van het onderwijs. Die inhoudelijke verandering van het onderwijs is in feite het belangrijkste onderdeel van de invoering van de basis school. Kinderen en ouders kunnen te maken krijgen met een school waarin de jaarklassen niet meer zijn voorgeschreven. En onder wijskrachten kunnen te maken krijgen met een school waarin zij aan groepen kinderen les ge ven, soms van uiteenlopende leeftijd. Doel van de nieuwe opzet van het onderwijs is dat kinderen een ononderbroken ontwikke lingsproces kunnen doorlopen. Dat houdt in dat een kind zich niet meer heeft aan te passen aan het leerprogramma, maar dat het leerprogramma afge stemd wordt op de voortgang in de ontwikkeling van het kind. Men wil alle kinderen het on derwijs geven dat past bij hun eigen aard en hun eigen aanleg. De overgang van spelen naar le ren zal langere tijd in beslag kunnen nemen en voor ieder kind mag dat verschillen. Zittenblijven zal dan kunnen verdwijnen en kinderen of groepen kinderen kunnen dan onderwijs krijgen dat is aan gepast bij hun mogelijkheden. Vijftien jaar lang zijn onderwij- sexperts en politici bezig ge weest met de voorbereiding van de vernieuwing van het eerste onderwijs. Het invoeren van de basis school zal dan ook de grootste operatie worden die het Ne derlandse onderwijs ooit ge kend heeft. Miljoenen leerlingen en ouders zullen erbij betrokken worden, tienduizenden onderwijzers en onderwijzeressen, schoolbestu ren, gemeentebesturen en amb tenaren. Voordat de wet op het basison derwijs vorig jaar door de beide kamers aangenomen kon wor den zijn daaraan jaren van voor bereiding en experimenteren vooraf gegaan. Honderden scholen hebben meegewerkt aan experimentele projekten voor inhoudelijke ver anderingen. Die inhoudelijke veranderingen zullen overigens niet van de ene op de andere dag doorgevoerd kunnen worden. Wanneer de samenvoeging van scholen een feit zal zijn, moet het nieuwe onderwijs in samen spraak tussen onderwijsautori- teiten, leerkrachten èn ouders vorm gegeven worden. De wet op het basisonderwijs geeft al leen de grote lijnen aan waar binnen de scholen zelf aan de slag moeten. .......•.•.•.•.•.•.v.^v.w.^v.-.v.v.:v:-v.:-:-:w^ kinderen, voor slechtziende kin- Speciaal onderwijs is geen schande Veelal is het onderwijs dat op buitengewone scholen gege ven wordt hetzelfde als op ge wone lagere scholen, maar het „speciale" is dat er extra en vaak intensieve hulp geboden wordt. Vandaar dus de voorkeur voor speciaal onderwijs. En dat is zeker niet terecht, want buitengewoon onderwijs is alleen maar een verzamelnaam voor achttien schoolsoorten die alle gespecialiseerd zijn op een bepaald gebied. Daardoor kunnen ze tegemoet komen aan medische en/of op voedkundige problemen. Dit speciale onderwijs is te ver delen in drie categoriën: scholen bestemd voor kinderen met fy sieke handicaps, scholen voor kinderen met leerstoornissen en scholen voor kinderen met ge dragsmoeilijkheden. Toch bestaat er momenteel een kentering binnen het speciaal onderwijs. Enerzijds is hieraan duidelijk behoefte, maar ander zijds wordt meer en meer gepro beerd met behulp van aangepas te begeleiding, hulpmethoden en technische apparatuur kinderen toch in het gewoon lager onder wijs te plaatsen. Niet alleen voelt een kind zich dan minder „bijzonder", maar ook Ue vervolgopleidingen slui ten beter bij het gewone onder wijs aan. Geen kind zal ook zomaar bij het speciaal onderwijs terecht komen. Dat kan pas na een onderzoek door een toelatings commissie. In zo'n commissie zitten veelal een schoolhoofd, een kinderarts, een psycho loog of pedagoog ^opvoed kundige) en een maatschappe lijk werker.' Uit het onderzoek moet blijken welk schooltype voor het kind het beste is en of het daarvoor wordt toegelaten. Na twee jaar wordt het onderzoek bovendien nogeens herhaald. Nadeel van het onderzoek is dat ouders geen recht hebben op in zage in het toelatingsrapport, maar men kan het altijd wel vragen. Scholen voor speciaal onderwijs zijn bestemd voor kinderen van zes tot ongeveer veertien jaar. Door de individuele benade ring kan het schoolprogram ma in eigen tempo afgewerkt worden. Vaak wordt er veel tijd besteed in de begeleiding, de medische of opvoedkundi ge verzorging. Na het speciaal lagere onderwijs kan op sommige scholen nog een voortgezet buitengewoon onder wijs gevolgd worden. Er bestaan ook afzonderlijke scholen voor VBO. Het VBO leidt niet op voor een diploma, maar wel kan men voorbereid worden op een staat sexamen of voortzetting van de studie binnen het gewoon voort gezet onderwijs. In dit laatste geval fungeert het VBO als schakelfunktie. Ook komt het vaak voor dat kinderen tijdelijk naar het speciaal onderwijs gaan en bijvoorbeeld na enkele jaren toch weer verdergaan in het gewoon lager of voortgezet onderwijs. Zoals reeds gezegd is het spe ciaal onderwijs te verdelen in drie categoriën. Ten eerste zijn dat de scholen bestemd voor kinderen met fy sieke handicaps: voor dove kin deren, voor slechthorende kin deren, voor ernstig spraakge- brekkige kinderen, voor blinde In de komende jaren zullen alle onderwijskrachten deel nemen aan speciale bijscho lingscursussen. De bedoeling hiervan is dat onderwijs krachten na de bijscholing in elke fase van het onderwij sproces van de basisschool kunnen funktioneren. In de nieuwe wet op het basi sonderwijs is de onafhankelijke positie van het bijzonder onder wijs nog eens nadrukkelijk vast gelegd. Het onderwijs in Neder land is namelijk uniek in de we reld omdat openbaar en bijzon der onderwijs gelijkwaardig naast elkaar kunnen voortbe staan. Vandaar dat aanvankelijk de onderwijshervorming nogal kri tisch bekeken werd door bestu ren, scholen en ouders, vooral omdat die maatregelen op het Persoonlijk gericht onderwijs en verscheidenheid in leerstof voor verschillende groepen kinderen moeten tot stand gebracht wor den. Er moet rekening gehouden worden met de eigen persoon- liikheid van de kleuter en leer ling. Kreativiteit in denken, praten, gebaar en gedrag moet worden ontwikkeld. De manier waarop het onderwijs leerproblemen onderkent en daarvoor oplossingen aandraagt moet worden verbeterd. Tenslotte moeten achterstanden in kennis en gedrag van leerlin gen uit sociaal achtergestelde ge zinnen worden opgeheven. Dat een nieuwe aanpak van het onderwijssysteem in Nederland nodig is, daarover is iedereen deren, voor lichamelijk gebrek kige kinderen, voor landurig zieke kinderen en voor meer voudig gebrekkige kinderen. Ten tweede zijn er de scholen voor leerstoornissen: voor kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden, voor moeilijk le rende kinderen, voor zeer moei lijk lerende kinderen. Binnen de derde categorie val len scholen voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, scholen verbonden aan kinderbescher mingsinrichtingen en scholen verbonden aan pedologische in stituten. Deze laatst genoemde instituten (pedologie= leer van het psy chisch afwijkende kind) funge ren in sommige gemeenten als adviesorgaan. Zij brengen advies uit over een passende school voor een kind met problemen. Omdat niet altijd direkt is vast te stellen wat een kind nu mankeert is in zo'n geval enige studie nodig om tot een goed advies te komen. Onderwijskrachten die op een speciale school werken hebben na de pedagogische academie een aanvullende opleiding ge volgd van twee jaar. Voor deze vrij zware opleiding is een groeiende belangstelling waar te nemen van de kant van onderwijskrachten. Men wil zich meer specialise ren om kinderen binnen het speciaal onderwijs net dat „duwtje" te kunnen geven dat ze nodig hebben om een rede lijke basiskennis en algemene ontwikkeling te vergaren. vlak liggen van inhoud en vormgeving van het onderwijs. Voor de verandering en ver nieuwing van de basisschool dienen een zestal uitgangs punten. Het plan van leerdoelen, de on- derwijsleerinhouden, de manier waarop wordt lesgegeven en de interne schoolorganisatie moe ten aansluiten op de voortduren de ontwikkeling van het kind persoonlijk en moeten boven dien een goed sociaal gedrag be vorderen. het wel eens. Hoe de huidige wet op het basi sonderwijs dit wil bereiken staat in grote lijnen vast. Het zal ech ter van leerlingen, ouders en leerkrachten afhangen of dit nieuwe onderwijssysteem gaat funktioneren. Eén vernieuwing wordt de leerlingen echter onthouden: die van de „glijdende werktij den". Een wens van de wer kende ouders. De school blijft om negen beginnen en blijft eindigen om vier uur. Dat is één van de weinige punten die voor alle leerlingen gelden. duur hebben van drie jaar. De doelstellingen van het GVO, dat nog volop in ontwikkeling is, zijn: een voortgezette basis vorming dat aansluit op het ba sisonderwijs en de voorbereiding op de keuze van verdere studie en beroep. RANDSTAD EDITIES kan spelen bij de toelating tot een vervolgopleiding. De uitslag van de toetsing van het zevende vak beinvloedt niet het resultaat van het examen en wordt ook niet vermeld op het diploma en de cijferlijst. Wanneer men hiervoor slaagt geeft de school een schoolver- klaring af. Voordeel van deze regeling is dat de schoolverklaring voor dit zevende vak een positieve rol

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 10