Nieuwe VANDAAG in deze krant ter zijde Chauffeurs Rien en Ben, terug uit Polen: Leegloop nam in '81 dramatische vorm aan Zaalvoetbal huwelijks EXCLUSIEF \Nurth&_ _^lerschoor EXOTISCHE AVOND M Gemeente bang voor i tennis- monopoly? Vers bloed in fractie van D'66 120 jaar trouw WIJKCENTRUM DE BLAUWE BRUG Optiek „Argus" Open huis Nieuwelant RADIO ABA Kinderbingo Stadsb KONTAKTLENZEN T.V. DEFEKT? Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222. Ster reclame SCHIEDAM Ben Flier en Rien de Jongh zijn in Polen haast gelyncht. Voor een lollie en wat snoepgoed. Een zakje lekkers dat bedoeld was voor bedelende kinderen werd hun door een menigte toegest roomde volwassenen uit de hand gerukt. Iemand griste een rol koekjes uit de cabine en ging er als een speer mee vandoor, nagezeten door een hongerige meute. Weggevlucht door Adri Boer en Peter de Lange Russen Overal in Polen een vriendelijk onthaal door de bevolking en de nonnetjes. De Polen: „Het is vernederend dat zo'n rijk land als het onze geholpen moet worden." Vervolg op pagina 3 Ben Flier en Rien de Jongh: „Zat ellende gezien' OE VOLVO EN AF SPECIALIST Aito's-Garage-Rckrecrtte Ook levering en reparatie alle merken „gezellig uit in een tropische sfeer, waar u alle winterse kou vergeet" Optredens van: Trio Tropicana, Nagara duo, Little Virgy. Voor alle soorten Wij helpen direkt!!! Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, K^thel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. VRIJDAG 29 JANUARI 1982 - NR. 8 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG We zitten in de trein der con sumptieve maatschappij en elke avond rond zeven uur kijken we door de televisieraampjes van de Ster naar de reclamelandschap pen. die ons vriendelijk voorbij snellen. Naar zeegezichten, waar altijd mensen baden, die pare lende tanden hebben en af en toe mogen we zelfs in een bin nenhuisje kijken, waar een juf frouw met de was zit te klunge len omdat ze het goede merk waspoeder niet heeft. Een suf mens. als u het ons vraagt, want wie neemt nu nog een onbekend merk waspoeder. terwijl je voor bijna hetzelfde geld alle bio-natuurkracht in huis kunt halen, kompleet met een mannetje erin. dat met een toverstafje zwaait en alles blin kend maakt... Soms zien we een landschapje, dat we ons nog van vroeger her inneren en dan ineens vragen we ons af. wat in dat landschap je veranderd is. Door de raamp jes kijkend, zie je een fles spul. waar je iets mee schijnt te kun nen schoonmaken en die fles kost ..nog altijd" 59 cent. terwijl je je bliksems goed herinnert, dat diezelfde fles 'n paar maan den geleden ..maar 54 centjes" kostte. Een verschil van ..maar vijf centjes" en het beeld is zo snel voorbij, dat er eigenlijk geen tijd is om je al die dingen te realiseren. Je ziet alleen, dat de fles „nog altijd 59 cent" kost en je krijgt de neiging, om naar de kruidenier te snellen, om hem te smeken, je zo'n fles te verkopen, voor het te laat is. Als het werkelijk te laat blijkt, kost de fles tenslotte nog maar 63 cent" en je bent geneigd om te zeggen, dat het meevalt, want het scheelt maar vier cent. maar in werkelijkheid scheelt het er negen en daar ligt het antwoord op de vraag, hoe het komt. dat tegenwoordig na drie weken je maandsalaris al op is. terwijl je niets meer of minder koopt dan voorheen. Maar dat laatste is niet waar: je dénkt alleen, dat je niet meer koopt. Je dénkt alleen, dat je stil staat, maar je zit in een razends nelle consumptieve trein en je hebt dezelfde vaart als 't mon ster en we kopen als razenden. Als de conducteur je op een landschapje wijst en zegt dat een tube van dit of dat „nog altijd 75 cent" kost, krijg je zelfs de nei ging om je af te vragen, hoe ze het voor zo'n prijs kunnen ma- I ken... En als je je dat eenmaal aan het afvragen bent. kom je tot de conclusie, dat het voor die prijs met veel bijzonders kan zijn en je schakelt (consumptiebewust) over op een tube van 85 cent of 1.25 want goedkoop is nog al tijd duurkoop en tenslotte is 1.25 géén prijs voor zo'n goed produkt denk je dan en kwali teit gaat boven alles. Misschien wil je wel een paar tubes tegelijk nemen, want dan zijn ze goedkoper en je krijgt er bovendien iets bij kado. Je hebt dat kado niet nódig, maar het is voor niets en dus pik je het. voor de prijsexplosie komt. Met een paar tubetjes en een paar kado's ben je tegen die tijd mooi gedekt. Als de prijsexplosie komt is er geen vuiltje aan de lucht: je hebt een lekker voor raadje. Maar het voorraadje raakt op en je moet dan toch weer nieuw hebben, want zon der spul kun je niet meer leven. Dan valt je prijsbewuste blik weer op het eerste flesje spul, dat ooit nog maar 63 cent" kostte en dat dan voor „nog maar drie kwartjes" wordt aan geprezen. Dan ga je rekenen en je komt tot de ontdekking, dat je heel wat kwartjes sparen kunt als je op dat oude merk terug schakelt. En dan begint de trein weer te lopen en niets blijkt duurder te zijn dan besparende uitgaven. En we moeten er niet aan den ken hoe genept we ons zullen voelen, als de prijsexplosie uit blijft... „Dat ze huilen van blijdschap, dat vergeet je nooit meer" winkels. De mensen krijgen net genoeg voedsel om in leven te blijven". Ben: „Op het eerste losadres in Czestochowa werden we gelijk besprongen. We gooiden me teen de wagen dicht, maar er kwamen steeds meer mensen. We zijn tenslotte weggevlucht naar een ander adres en hebben een tijdje op een militair terrein gestaan". b De bewaking daar was vooral voor de lading bedoeld. „De sol daten verzekerden ons dat ze direkt zouden schieten als er ie mand in de buurt van de auto kwam," aldus Rien. Uit het verslag van de twee chauffeurs blijkt dat Polen werkelijk bezaaid is met tanks, pantserwagens en militaire co lonnes: „Je rijdt 's nachts een brug over en opeens kijk je in de loop van een tank. Kom je met groot licht een dorp door daveren dan richten ze een stengum op je. Een paar keer zijn we overdag door een heli kopter gevolgd. Als de mensen ons hoorden aankomen zag je ze wegrennen, ze dachten zeker dat er een Russische invasie aan de gang was". Vooral dat voorval vertellen Ben en Rien iedere keer weer. Het was ook het eerste verhaal dat ze kwijt moesten toen ze woensdagavond om kwart over negen het ter rein van de firma Netten- breijer op de Buitenhaven weg opreden. Ze werden er uitbundig begroet door hun baas, hun vrouwen, vertegenwoordigers van de Stichting Polen '81 en familiele den, die allemaal brandden van nieuwsgierigheid. Van de vijf Schiedamse chauf feurs die zaterdag naar Polen vertrokken kwamen Ben en Rien als eersten terug. Twee andere chauffeurs, vader en zoon Moret uit 's Graven deel, waren 's middags al de Ne derlandse grens gepasseerd maar hadden nog niets van zich laten horen. Nog onderdonderd van de in drukken die ze in het door mili tairen geregeerde land hacjden opgedaan, deden de twee chauf feurs donderdagmorgen hun re laas, na een rit van ruim 3.500 Krie&T kilometer die hen bepaald niet in de koude kleren was gaan zitten. Rien, ernstig: „Het is er veel er ger dan je in de kranten leest. Ontzettend lange rijen voor de Ondanks de complete oor logstoestand die in het land heerst, de permanente contro les, de mist. de sneeuw, de ijzel, de volslagen duisternis en de ui- terst gebrekkige wegen bewa ren Rien en Ben tal van goede herinneringen aan hun tocht. Ze overnachten in kloosters („Tussen de nonnetjes") en von den overal vriendelijk onthaal. Binnen een tijdsbestek van nau welijks een uur moesten ze drie keer aan tafel schuiven voor wéér een warme maaltijd. Ben: „Weigeren was zeer onbeleefd, dus daar ging je maar weer" Alleen de laatste dag voor hel vertrek nam de spanning toe: „We zaten op ons gemak te eten, maar de priester liep maar om ons heen: opschieten, op schieten, Kriegl'. Het lossen 'van de goederen (kleren, voedsel en medicamen ten) verliep heel vlot, toen ze eenmaal op het goede adres wa ren beland. Ben: „We hadden al afgespro ken dat als het link werd. we naar de eerste de beste kerkto ren zouden rijden en daar me teen lossen, de soldaten hebben een groot gezag voor de kerk. Dat is een plaats die ze ontzien, en ze komen er ook niet bin nen". Bij het lossen barstten de non nen in huilen uit. Rien: „Ze be gonnen werkelijk te janken van blijdschap en ze herhaalden maar telkens dat we zulke goeie jongens waren. Toen we wegre den zeiden ze dat ze vijf dagen voor ons zouden bidden Opvallend was volgens Ben vooral de openlijke haat jegens de Russen, al zijn het niet de Sowjet tanks die de Poolse be- UITDEUKEN SPUITEN is veel voordeliger bij: Buitenhavenweg 160, telefoon 261046. Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Bachplein 590, tel. 701049 Organiseert a.s. zaterdag (30 januari) Toegang 5.- Aanvang 20.00 uur SCHIEDAM De leegloop in Schiedarp heeft vorig jaar dra matische vormen aangenomen. In 1981 vertrokken niet minder dan 1331 inwoners naar elders. Dar waren er twee keer zoveel als in 1980, toen 662 mensen Schiedam de rug toekeerden. Schiedam had op 31 december 1981 nog maar 72.902 inwoners. Algemeen geldt 75.000 als het minimale streefgetal. Een jaar of tien geleden telde men op het stadskantoor nog 85.000 Schie dammers. Deze leegloop, zoals het ver schijnsel ook officieel wordt ge noemd, wekte tijdens de begro tingsdebatten vorige week in de Schiedamse raad alom veron trusting. Oranjestraat 19-21 Schiedam Tel. 266431 Lid A.N.V.C. Koopcentrum „Koningshoek" Maassluis Tel. 01899-19039 Diverse fracties drongen bij het gemeentebestuur aan op een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van deze voor Schie dam zo negatieve volksverhui zing. Hoewel zich ook in andere Rijn mondgemeenten soortgelijke verschijnselen voordoen, ligt het tempo nergens zo hoog als in Schiedam. Op het stadskantoor zoekt men de reden voor dit massale ver trek voornamelijk in de wo ningbouw, die in Schiedam met zijn ruim 8.000 woningzoeken den ver achterblijft bij de be hoefte. Over oplossingen voor dit pro bleem wordt momenteel op hoog niveau volop gedis cussieerd. Niet alleen betekent de leegloop een vermindering van de gemeentelijke inkoms ten (minder belastingbetalers, maar ook lagere uitkeringen van het rijk), ook de middens tand wordt door de dramatische vertrekcijfers steeds meer be dreigd. Minder aandacht is tot nu toe besteed aan de wanverhouding tussen het aantal huwelijken en echtscheidingen. Gemiddeld staat in Schiedam tegenover iedere twee huwe lijksvoltrekkingen éCEn geval van echtscheiding. Vorig jaar bedroegen die cijfers respek- tievelijk 513 huwelijken en 263 scheidingen. Ook deze cijfers zijn van groot belang, omdat door het toene mend aantal echtbreuken de aanmeldingen voor een woning evenredig toenemen. SCHIEDAM De Scholenge meenschap Nieuwelant (mavo, Ito, leao) organiseert op dinsdag 2 februari een open huis. Tussen zeven uur en half tien 's avonds is ieder welkom om kennis te maken met de school en het lesprogramma. Tijdens het open huis ontvangt iedere bezoeker gratis een kopje koffie. Te zien is ook een spe ciaal klankbeeld, dat de dage lijkse praktijk op Nieuwelant in vogelvlucht vertoont. Deze dia serie duurt ongeveer 20 minu ten. Speciaal voor dit open huis heeft Nieuwelant een wegwij zer/informatieboekje uitgege ven, dat ouders van toekoms tige leerlingen alle gewenste in lichtingen kan verschaffen. Sg Nieuvelant-is"te vinden aan de Burg. Honnerlage Gretelaan 20, ingang achter de Mgr. No- lenslaan 99. Videospecialisten Telefoon 26077S-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM De vereniging Het Singelkwartier organiseert op zondag 31 januari een kin derbingo in zaal Marijke aan het Broersveld 121. Het spel begint 's middags om twee uur. Ieder kind is van harte welkom. Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1