stichting de schiedamse gemeenschap Kursisten praten over dramatiese vorming „Alles is fantasie, je hoeft niets" OPROEP toneelgroep '71 BEDRIJFSSCHOOL WILTON-FIJENOORD Aanmelding nieuwe leerlingen BEMETEL-DIPLOMA Inlichtingen en aanmelding: „Ik was een zonnegod; ooh... wat voelde ik me toen goed" „Je voelt je ongekompliceerd" AGENDA ROTTERDAMSE I.V.O.. AANMELDING VAN LEERLINGEN Aanmelding van leerlingen Ts scheepsbouw en werktuigbouw: FIGURANTEN (mnl./vrl.) VOORLICHTINGSAVOND: Wil Wetters (45) getrouwd, twee kinderen, volgt een kursus dramatiese vorming bij de Schiedamse Gemeenschap. Veranderd Joke van Zuylen (31), twee kinderen* volgt voor de tweede keer een kursus dramatiese vorming bij de Schiedamse Gemeenschap. Patrick Broeders (25) volgt voor het eerst de kursus dramatiese vorming. Standbeeld theater Wij hebben de beginkursus dramatiese vorming ge volgd en willen graag doorgaan. We hebben echter mensen tekort. Er zijn nog 4 plaatsen open. Wat qaan we doen? Vanuit beweging en improvisaties gaan we eigen thema's onderzoeken en uitwerken. Vervolgens ne men we één thema en werken dat uit in verschillende scènes. Daarna gaan we ons met de vormgeving be zighouden (dekors, licht, kostuums, geluid en grime). Tot slot kunnen we onze produktie eventueel voor vrienden, bekenden of zelfs voor vreemden spelen. De kursus duurt 14 weken van 2 1/2 uur per week. Hij is op woensdagavond van acht tot half elf en kost voor die periode 85,- Heb je zin? Geef je dan op bij de Schiedamse Ge meenschap, telefoon 268043. Zeg er duidelijk bij dat het om de vervolgkursus gaat. Wij vragen zo spoedig mogelijk sekr.: Ferdinand Bolplein 13 - 3141 GB - Maassluis. Nieuwe pand VVV/SG Forumdiskussie over politiek en kuituur Noorderhavenkade 162 - Rotterdam Tel. 010-65.26.87 Vanaf heden kunnen inlichtingen worden verstrekt over de - individualiserend voortgezet onderwijs op MAVO- niveau - vrijere en grotere ontplooiing van de leerling - door grotere flexibiliteit alle combinaties van vakkenpakketten mogelijk - naast de gewone MAVO-vakken ook dramatische expressie, volksdansen, ballet, muziek, tekenen, kunstgeschiedenis, K O na het behalen van I.V.O.-B-diploma doorstromingsmogelijkheden naar o.a. 4e klas HAVO, MTS, MEAO, Opl. verpleegkundige en andere vormen van M.B.O. Op telefonische aanvrage zijn aanmeldingsformulieren en prospectussen verkrijgbaar. Na telefonische afspraak is een persoonlijk gesprek met de directie der school mogelijk. voor ouders en andere belangstellenden op donderdag 4 februari a.s. te 20.00 uur in het schoolgebouw, Noorder havenkade 162. *cPV<- vVV/ GARAGEBEDRIJF PIET DE BOER B.V. Christelijke Scholengemeenschap „Henegouwerplein" Voor het schooljaar 1982/1983 „Open dag" Voorlichtingsavonden op: S- Adm. de Ruyterstraat 14, Schiedam voor de 2 jarige kursus voor het Op onze bedrijfsschool wordt u opgeleid voor beroepen in de - booglassen - scheepsmetaalbewerken - pijpenbewerken - bankwerken -machinale bewerkingen. Tijdens de opleiding wordt salaris betaald. Toelatingseis: diploma LTS/MAVO. De opleiding begint medio augustus 1982. Dagelijks bij de administratie van de Bedrijfsschool tussen 9.00 en 16.00 uur, of telefonisch: 010-269200, toestel 3491 of 3072 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 29 JANUARI 1982 TmGINA 8 „Het is een zalige sfeer" zegt Wil. „Je moet niks, je bent niks verplicht, je kan doen waar je zin in hebt. Het is heel goed om eens een keer met je lijf te praten in plaats van met je mond. Als je boos bent ga je niet lopen huppelen en als je je blij voelt stampvoet je niet." Wil vertelt verder, eerst aarze- letjes voor grote mensen, lend, later steeds enthousiaster. „Maar", denkt ze, „dat haalt het „Als je bijvoorbeeld een gespan nen dag hebt gehad en je komt 's avonds op de kursus dan kan je de leiding nemen bij een spel dat we met z'n allen doen. Je maakt door bewegingen duide lijk hoe je je voelt en de hele groep medekursisten doet dan met je mee. Ze maken allemaal dezelfde bewegingen als jij. Daardoor wordt het gevoel enorm versterkt. Nu ik erover praat krijg ik er gewoon kippevel van. Je moet je blootgeven en dat is in het begin heel eng. Het duurt lang voor je dat echt durft, maar het is enorm fijn als je er doorheen bent. We hebben zo'n lol. Zalig gewoon. Meer mensen zouden zoveel plezier moeten hebben. Je krijgt geen diploma. Alles is in deze maatschappij toch al zo op prestatie gericht." Haar ogen staan dromerig wan neer ze zegt: „Je bent steeds weer verrast over jezelf. Ja, gö... ik kan het allemaal beter voor doen. Het is zo moeilijk om iets wat alleen beweging is in woor den uit te drukken". Ze springt op en rent gebarend door de kamer. „Kijk, hier zit ik op een stoel. Ik ga iets spelen. Dat spel groeit, ledereen uit de groep kan iets verzinnen en dan meedoen. Op het moment dat er iets in je opkomt speel je mee. Je improviseert. We bedenken toneelstukjes, we doen ontspan ningsoefeningen We leren op onze ademhaling letten. Soms krijgen we een thema'tje op, maar nooit tekst". Wil raakt helemaal in vervoering als ze over de kursus praat. Ze is bang dat te weinig mensen we ten wat zo'n kursus inhoudt. Dramatiese vorming vindt ze ook eigenlijk een verkeerde naam. Het zou „bewegingsspel" moe ten heten bijvoorbeeld. Of spel- waarschijnlijk naar benden". Ook vindt ze het helemaal niet nodig dat er alleen jonge men sen meedoen. „Het is juist heel leuk voor ouderen om ook eens te mogen spelen. Voor jongeren is er al zoveel". Ze denkt ook speciaal aan mannen. „Die doen al zo weinig met hun emoties, die moeten altijd stoer doen". Ze lacht hartelijk: „Er zijn mensen die al rood worden bij de ge dachte dat ik met een gordijntje om m'n hoofd bruid loopt te we zen." Als de groep na afloop in de Blauwe Brug waar de kur sus wordt gegeven nog even aan de bar wat drinkt, zeggen de mannen die daar zitten altijd spottend: Zo hebben jullie weer zitten huilen in je zwarte mail lots? „Zodra het gevoelsleven erbij wordt betrokken laat men het afweten," vindt Wil Wetters. „Ik ben zelf ook veranderd door de kursus" vertelt Wil. „Ik was altijd bang om herrie te maken, vindt het nog wel een beetje raar, maar heb toch al veel meer maling aan mensen." „M'n kinderen vinden het enig," vervolgt ze met glanzende ogen. „Hebben bewondering voor m'n durf. We spreken nu ook meer in het bezin. Ik vertel over wat we doen en leren. De anderen doen mee". „Het toneelspel is ook enig. Ik lig daar te krijsen en gek te doen; heel anders dan in het begin, le dereen brengt oude kleren mee, we maken decors. Enig ge woon". Wil vindt dat er een dui delijk verschil met amateurtoneel is. „Je hoeft geen prestatie te le veren. Je krijgt geen kant-en- klare tekst. Alles is fantasie. Je hoeft niets. Je speelt. Als er mensen zijn die meer over onze kursus willen weten, laat ze mij dan gerust bellen: 700768. „Belangrijk voor mij was", zo vertelt Patrick, „het onderzoek naar jezelf, het kreatief improvi seren. Je gevoelens uiten door middel van spel in plaats van door woorden. Normaal gespro ken kan je die dingen niet ma ken. Het gekke is... ik heb een paar malen kontakt gehad bui ten de les om met kursisten en dan merk je dat je met elkaar omgaat „zoals het hoort" en niet zoals we op de kursus doen. Be wegen op muziek is ook heel fijn. We moesten nieuwjaarswensen uitbeelden. Ik heb eerlijkheid ge nomen. Dat heb ik uitgebeeld door bij iemand anders recht in de ogen te kijken, de handen plat tegen elkaar gedrukt. Daar na moet je vertellen wat je voelt op het moment dat je iets uit beeldt. Ik merk beslist dat ik opener geworden ben. Ik kom thuis met andere emoties. We mijn vriendin en ik doen thuis ook wel oefeningen van de kur sus". Patrick vertelt hoe zo'n avond ongeveer verloopt. „We begin nen meestal eerst met ontspan- nings- en ademhalingsoefenin gen. Dat is heerlijk. Je ligt op de grond en probeert je op je ademhaling te concentreren -al of niet op muziek- je geeft je er helemaal aan over en voelt je dan verloren voor je omgeving. Daarna gaan we ons warm lo pen. Springen, gillen, rennen. We gaan door met het initiatief- spel (één leidt, de rest volgt). Nog altijd wordt er niet gepraat. Dat gaat soms heel diep. Daarna gaan we spelen. We doen ook toneelstukjes. Een soort inspringspel. Een begint, de anderen vallen in net zolang tot iedereen eraan meedoet. Aan één wand van de zaal is een grote spiegel, ledereen kan dus steeds z'n eigen kreatie zien. Pas speelden we het zonnewen de feest. Een soort Germaans kerstfeest. Ik was daarin de boze geest die moest verdwijnen. We waren geschminkt en met lappen verkleed. Ik heb keihard ge- schreewd. Ben bekaf in m'n hol gekropen. In het begin deden we ook een kennismakingsspel. We tekenden ons huis met daarin aangegeven je liefste plekje. Ook waarom dat je liefste plekje was. De ligging van je huis in de straat, buurt enz. zo leer je een hoop over de groepsleden. Later speelden we dat allemaal." Voor mij was het belangrijkste van de kursus de emotionele kant. Je voelt je ongekompli- ceerd. Je leert je weinig aantrek ken van de buitenwereld. Als kind kan je dat allemaal wel, maar tijdens het opgroeien tot volwassene vergaat dat. Nu krijg je dat allemaal weer terug. In het begin is iedereen vreemd, schuchter. Je hebt allemaal an dere verwachtingen, een andere achtergrond. Later ben je zo fan tastisch vertrouwd met elkaar! Daarom willen we ook zo graag doorgaan. Patrick volgt om twee redenen deze kursus. „Ik wilde leren me op een andere manier te uiten en als nieuwe inwoner van Schiedam wilde ik met mensen hier in kontakt komen". „Ik wilde bewust met m'n li chaam bezig zijn," zegt Joke „me wat makkelijker voelen in kontakten met anderen. Praten gaat vanzelf. Je gedachten en gevoelens verbeelden doe je maar weinig." Met zachte stem praat Joke, haar gedachten zorgvuldig afwe gend, alvorens ze onder woor den te brengen. Ik heb moeten leren om mensen aan te kijken. Dat durfde ik niet. Vroeger was ik erg verlegen. Altijd bang om uitgelachen te worden. Het is voor de tweede keer nu dat ik de kursus volg. Het heeft me erg veel goed gedaan. We willen dan ook eigenlijk doorgaan. Met de zelfde groep bedoel ik. Je bent de ruimte die je beschikbaar hebt. De anderen moeten je dan navolgen. Ik ging mensen aankij ken. Heel diep in de ogen kijken. Wel vijf minuten lang. En alle an deren namen dat over. Alles zonder woorden. Je gaat daardoor de mensen an ders bekijken, ledereen loopt al tijd maar langs elkaar heen. Vreemden zie je niet. Nu leer je niet alleen de groepsleden beter kennen, maar je ziet ook bewus ter vreemde mensen om je heen. We doen ook ontspanningsoefe ningen. Vaak samen met twee of drie anderen. „Bedachtzaam glimlacht ze. „We hebben dan heel veel plezier. En al dat ge lach werkt heel ontspannend." „Je moet soms iets uitbeelden. Iets abstrakts. Zo moest ik bijJ voorbeeld eens een keer warmte uitbeelden. Maar als ik iets doe, kan ik wel vinden dat dat warmte uitbeeldt, maar ieder mens ziet daar iets anders in. Zo krijg je hele gekke dingen. Een nieuw jaarswens uitbeelden. En dan alle anderen laten raden wat je bedoelt. Het is heel zinvol dat al lemaal te leren. Ook bewegen we ons vaak op muziek. Sloom of heel druk. Zonder je voor de groep te generen. We spelen ook toneelstukjes. Laatst kregen we een zin op: de poes is van nacht doodgegaan. Die moeten we dan in alle toonaarden uitpra ten. De POES is vannacht dood gegaan de poes is VANNACHT dood gegaan de poes is vannacht DOOD GEGAAN enzovoort. Dan gaan we ons ook verkleden en schminken. Ik heb eens een zonnegod uitgebeeld. OOOh, wat heb ik me toen goed ge voeld! Ik was verkleed in alumini um folie. Een ander was het duister. De groep moest toen het duister wegduwen en de zonne god tevoorschijn roepen. En dat alleen maar door gezichtsuit- -•drukking en beweging. Dat werkt enorm op je in. Het smeedt een hele hechte band." M'n kinderen (7 en 4) vinden het ook enig. Ik moet er alles over vertellen. Dan doen ze ook mee. Spelen alles na. Soms laat ik de schmink ook op m'n gezicht zit ten om aan hen te laten zien." zo met elkaar vertrouwd geraakt. Je kunt er eeuwig mee door gaan. Je bent nooit klaar. Maar voor een vervolgkursus hebben we nog geen mensen genoeg. Er zijn nog vier plaatsen over." Drie jaar geleden is Joke voor het eerst aan zo'n kursus begon nen. „Ik deed Tiet toen echt om wat kontakten met anderen te krijgen. Ik zat thuis met twee kleine kinderen, m'n relatie was heel onbevredigend. Ik was-echt helemaal geïsoleerd geraakt. Dan is het goed om eens naar je eigen gevoelens te kijken, din gen over jezelf te leren." „Zo doen we bijvoorbeeld een zogenaamde initiatief-training. Dat wil zeggen dat je iets doet in i.v.m. onze nieuwe MUSICAL „De kunst wordt duur betaalt!" (première medio sept /okt. '82) een aantal die genegen zijn zich volledig in te zetten voor zang. dans en figuratie. Repetities: maandagavond vanaf 19.30 uur. Diegenen die daadwerkelijk, in een fijne sfeer, hieraan willen meewerken worden verzocht z.s.m. kontakt op te nemen met het sekretariaat 01899-22942 of 706018. 2 febr. 20.00 uur Zaal Irene 3 febr 21.00 uur Margriethal 6 febr. 14.30 uur Teerstoof 6 febr. 20.00 uur Zaal Irene 9 febr. 20.15 uur Passage Theater 10 febr. 21.00 uur Margriethal 12 febr. 21.00 uur Teerstoof 13 febr. 14.00 uur Zaal Irene 13 febr. 14.30 uur Teerstoof 13 febr. 21.00 uur Teerstoof 14 febr. 10.30 uur Passage Theater 15 febr. 20.00 uur Zaal Irene 16 febr. 20.00 uur Zaal Irene 17 febr. 21.00 uur Margriethal 19 febr. 21.00 uur Teerstoof 20 febr. 20 febr. 14.30 uur Teerstoof 20 febr. 15.00 uur Museum 20 febr. 21.00 uur Teerstoof 20 febr. 20.00 uur Zaal Irene 21 febr. 20.00 uur Zaal Irene 23 febr. 20.00 uur Zaal Irene 23 febr. 24 febr. Margriethal 24 febr. 20.15 uur Passage Theater 24 febr. 21.00 uur Margriethal 25 febr. 20.00 uur Zaal Irene 26 febr. 21.00 uur Teerstoof 27 febr. 14.30 uur Teerstoof 27 febr. 21.00 uur Teerstoof Bingo avond (zaal open 19.00 uur) Sport- en Spel instuif voor 18 jaar en ouder, toegang 2,50 o.a. vol leybal, hockey, badminton, tafel tennis, trimmen, balspelen. Poppentheater Guido van Deth' met De Muizentemmer (vanaf 8 jaar) 3,50 Carnavalsbal (Rietzeilers) „Is die kruk nog vrij", Frans Halsema the angels of hope ƒ22,50, 20,- en ƒ15.-, CJP/Pas 65 2,50 korting Sport- en Spel instuif, zie 3 febr. Theatergroep Funhouse met de Rob van Houtenshow prijs 15,- CJP/Pas 65 12,50 Kindercarnaval met m.m.v. be kende artiesten Theater Pluisje met „Liesje en Lorre op Fluorisa" (6-12 jr.) 3,50 Funhouse, zie 12 febr. NOF orgelconcert door Jan de Nes, prijs 5,-, leden NOF 3,50 Postzegelbeurs Philatelica Bingo avond (zaal open 19.00 uur) Sport- en Spel instuif, zie 3 febr. Magna Carta, prijs 15,-, CJP/Pas 65 12,50 Carnavalsoptocht, bijzonderheden volgen Poppenth. Ej-Ej met „De vogels en het meisje,, (6-12 jr.) prijs 3,50 Orgelconcert Magna Carta - zie 19 febr. Groot Prinsenbal Neuzenbal Slotbal Volleybaltournooi voor het voort gezet onderwijs Vrolijk Pasen m.m.v. Kitty Jansen en André v.d. Heuvel - prijzen zie 9 febr. Sport- en spel instuif - zie 3 febr. Lezing Nivon Alternatieve Genees kunst Henk van Ulsen in „Van het een komt het ander" prijs 15,- CJP/Pas 65 12,50 Sofia's Poppentheater met „De Kikkerkoning" (4-8 jr.) prijs 3,50 Henk van Ulsen - zie 26 febr. Exposities: Gehele maand februari Stedelijk Museum - Eigen collectie De voltooiing van het nieuwe pand is in zicht. Het nieuwe onder- komen van de VVV/SG aan de Buitenhavenweg nummer 9 zah op maandag 22 februari voor het publiek worden opengesteld. De nieuwe openingstijden zullen zijn van 09.00 uur tot 17.30 uur (zaterdag en zondag gesloten). Wat doet de Schiedamse politiek de komende vier jaar aan de kuituur? Daarover wordt gesproken tijdens een zogenaamde forumdiskussie die de Schiedamse Gemeenschap organiseert in samenwerking met de politieke partijen op woensdagavond 26 mei vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen in ge- bouw Irene aan de Nieuwe Haven 155, om 20.00 uur. Op deze openbare avond zullen vertegenwoordigers van alle po litieke partijen aanwezig zijn om kritische vragen met betrekking tot de kulturele- en sociaal-kulturele paragrafen uit hun pro gramma's te beantwoorden. Deze vragen kunnen worden ge steld door iedereen die zich daarbij betrokken voelt. Hierbij wordt gedacht aan o.a. vertegenwoordigers van het Schiedamse- verenigingsleven, het klub- en buurthuiswerk enz. Het idee van zo'n diskussie is ontstaan omdat het bij de voorbe reiding van het sociaal-kultureel plan heeft ontbroken aan duide lijkheid over de visie van de politiek. Nadere informatie volgt begin april. Te koop: Mts jumeaux le dikant; langzaam wasma chine, papegaaiekooi, 1 pers. ledikant, Ford trekhaak, Opel banden, basis bakje Aatron met toebehoren. Tel. 262211. Te koop: klassiek bankstel, i.z.g.st. 225,Tel. 700832. Op de Noordzee varend een showboat Disco Partij ot een Northsea Jazz Partij, prij zen vanaf 59,pp ANVR Reisb. DE BEER, Appel- Te k°°P gevraagd: wissels en rails voor Fleischman m trein. Tel- 738567. U bent welkom bij Mercuriusstraat 22, 3133 EN Vlaardingen. Telefoon 010-347500 SKODA Atheneum - HAVO - MAVO Henegouwerplein 14-16, 3021 PM Rotterdam, tel. 010-774533. Rector: H. J. van Haaren. dagelijks, door ouders/verzorgers of via hoofd basisschool. - het brugjaar is voor alle leerlingen gemeenschappelijk het tweede jaar is ingedeeld in Atheneum - HAVO - MAVO en MAVO-klassen. (Definitieve keuze van schooltype pas aan het eind van het 2e jaar) - textiele werkvormen kan gekozen worden als examenvak in HAVO en MAVO - soepele doorstromingsmogelijkheid leerlingen kunnen desgewenst op school onder begeleiding huiswerk maken. Verdere informatie wordt u gaarne verstrekt door rector of conrectoren. op zaterdag 30 januari van 10.00-13.00 uur. maandag 1 en dinsdag 2 februari, 's avonds 8.00 uur in de school. Te koop: z.g.a.n. moderne schrijfmachine. Tel. 261673. Haal uw travelclub vakan tie 1982. ANVR Reisb. DE BEER, Appelmarkt. AUTOVERZEKERINGEN NO-CLAIM tot 70%. 10,"12 en 15.000 km.tarief, premie per kwartaal. SCHEPER, Lange Haven 102, Schiedam. Tel. 262638. Te koop wegens omstan digheden: 2-zits slaapbank, gekocht 16 januari 1982, prijs nader over te komen, gekost 555,kwitantie aanwezig, Tel. 264233. Kolling, Brug manstraat 23a. Woningruil: heb 4/3 ka merflat met cv, huur 290,--' o.m. Beloning 500,die wö ruilen met 3 kamerflat omgé ving Parkweg of v. Haarerjv laan, mag ook 4 hoog zijn met vrij uitzicht. Tel. 727068.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 8