K Nog maar één alarmnummer brandweer 735544 Aanvragen bouwvergunningen Spelenderwijs met energie omgaan! Verleende bouwvergunningen Vergadering gemeenteraad Nieuwe tarieven ONS ■bel Publicatie van de Gemeente Schiedam s wmÊʧÊÊmËMÊÈËMËÊËMSSËmSêê^^mÊËÊ^^^^^m st s SHtm r Hemelwater De Schie Inlaten Bureau Voorlichting ELEKTRICITEIT GAS WATER GEISERS C.A.I. REINIGINGSHEFFING Stadskantoor Emmastraat 1 Bureau Voorlichting 010 260500 Ter herdenking van het feit dat 400 jaar geleden gestart werd met bepaalde aktiviteiten die tegenwoordig bij de Dienst Ge meentewerken ondergebracht zijn, een feit overigens waaraan met een tentoonstelling in het Stedelijk Museum, alsmede door een brochure ruime aandacht geschonken werd, willen wij nu proberen aan de hand van enkele artikelen op enkele onderdelen van de Dienst Gemeentewerken in te gaan. De ar tikelen hebben betrekking op waterbeheer, riolering, bestra ting, plantsoenen en polderbemaling. - warme spullen - isolatie thuis - openbaar vervoer - stroomloze muziek - schaarse brandstof - gezellig licht - eigen vervoer - het hollandse huis - energieverspilling - alternatieve energie, vragen spelenderwijs uw aandacht ■S I- HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 10 FEBRUARI 1982 PAGINA 15 Het waterhuis houden in Schiedam Het oude alarmnummer van de gemeentebrandweer Schiedam is thans verwij derd. Het is noodzakelijk de burgerij bij herhaling te wijzen op het alarmnum mer Ms*. v.::'----- i:' V r U^,,. Al zullen op zeer grote diepte dezelfde aard lagen voorkomen als bijvoorbeeld in Bra bant of Limburg, dat wat we in Schiedam kunnen zien of wat we bij het graven in de bodem tegenkomen, is geologisch gesproken jong. Bewoning van het Schiedams gebied zal eerst aan het einde van de 10e eeuw hebben plaatsgevonden. De beste en hoogste gron den waren het eerst bewoond en de vis vangst zal aanvankelijk het bestaan voor deze bewoners hebben gevormd. De bewo ning was zeer dun en van een bestuur of van een overheidsbeheer over dat wat er was, dus zoals we dat heden ten dage kennen, was absoluut geen sprake, dit kwam alles eerst zeer geleidelijk. Wat later, zoals in de aanvang van de 13e eeuw, had het sterke be stuur van graaf Willem I wel voorzieningen tot gevolg. Grondlegging van de Hoogheemraadschap pen Delfland (voor het gebied ten weste van de Schiedamse Schie) en Schieland (voor het gebied ten oosten van de Schiedamse Schie) in de 13e eeuw. Toen was er dus al een zeke re mate van zorg voor de aanleg van een ring van dijkage en voor een dam door de Schie - vandaar de naam Schiedam - ter be scherming van het lage land tegen het bui tenwater. Wie, de hoogheemraadschappen of Schie dam, nu wat deed of bekostigde is niet altijd duidelijk. De zorg en verantwoordelijkheid voor een en ander zal wel bij de Hoogheem raadschappen gelegen hebben, terwijl Schie dam - al vroeg dijkplichtig - op aanwijzing van Delfland en Schieland met aanleg en onderhoud werd belast. Kosten en overlast zullen als gewoonlijk voor de bewoners ge weest zijn. Vast staat dat die eerste dijken, gedwongen of in matig of niet betaalde herendiensten aangelegd, naar hedendaagse begrippen niet erg hoog en sterk waren en ver van de Maas gelegen, voor toen enorme werken waren. Een van de eerste dijken in dit gebied was de Oude Dijk (bij oudere bewoners van Schiedam zeker bekend) in Overschie aan sluitend op de Rotterdamse Kleiweg. De eer ste huizen kwamen in de tweede helft van de 13e eeuw, wie last had of verwachtte van het water, bouwde zijn huis zo hoog mogelijk langs of op de dam of dijk (in de huidige si tuatie Dam, Breedstraat, Hoogstraat) of meer landinwaarts op goede hogere gedeelten (het oude dorp Kethel). Aanvankelijk moet bij stormweer de rivier wel zo breed zijn geweest, dat het een zee geleek, later kwamen er meer dijken, zoals de Schielandse Hooge Zeedijk (nu Rotter- damsedijk) aansluitend op de huidige Rotter damse Mathenesserdijk en Vlaardingerdijk. Was als bovenomschreven in eerste instantie de voornaamste zorg de bescherming tegen het buitenwater, maar ook het hemelwater dat achter de dijken viel en het kwelwater dat door de dijken naar de laaggelegen pol ders liep, moest afgevoerd worden. Gezien het peil van de Maas en van de zee kon dit op natuurlijke wijze door duikers en sluizen alleen bij bijzonder lage buitenwater stand. Geleidelijk aan kwamen er kaden om polders met windmolens, die het water uit de polders in boezems pompten die op hun beurt op het buitenwater loosden. Een van de voornaamste lozingspunten voor Schiedam naar de rivier was de monding van de Schie. De Schie, een natuurlijk wa ter, vormde een onderdeel van de vaarweg van Schiedam over Delft naar Leiden en was tevens voor Schiedam van groot belang als haven voor de scheepvaart en wateraf voer en inlaat. Toen door aanslibbing van de Schie de kwa liteit als vaarweg terugliep werden in de tweede helft van de 14e eeuw de Rotterdam se en de Delfhavense Schie gegraven. Voor afvoer van polderwater werd ook de Poldervaart aangelegd. Zo kwamen er bij de groei van Schiedam van gehucht tot dorp en later tot stad hoe langer hoe meer taken bij voor de gemeente voor wat betreft het uit diepen van dichtslibbende havens, uitwate ringssluizen, schutsluizen, inlaat duikers en bruggen. In de loop der eeuwen werd èen deel van deze voorzieningen tijdig verbeterd of ver nieuwd, maar zoals het altijd gaat werd veel uitgevoerd in voor handel en industrie goede tijden en werd zeer langdurig „pas op de plaats" gehouden bij economische teruggang, het laatste zeer tot schade van dat wat tot stand gekomen was. De windmolens voor het wegwerken van hemel- en kwelwater werden vervangen door stoomgemalen, die op hun beurt weer door electrische of dieselgemalen vervangen werden. De bestaande waterlopen werden verbeterd of van betere kaden voorzien of in het belang van handel, industrie en scheep vaart van kademuren, een en ander tot de stad zijn huidige vorm kreeg. Een van de laatste grote verbeteringen voor de water huishouding vormde de aanleg, uit veilig heidsoogpunt voor het gehele achterliggende gebied, van de Deltadijk, waartoe de waters nood van 1953 de aanzet gaf. Pr. Beatrixpark naar het poldergemaal Fok kerstraat, waar weer uitgeslagen wordt op de Schie. Zeker is dat tegenwoordig de be- heersafspraken van alle „waterzaken" als Nieuwe Waterweg, buiten waterkering, be- loodsing, zeehavens, binnenoverleg tussen Hoogheemraadschappen Schieland en Delf land, Rijkswaterstaat, Rijnmond, N.S., ge meente Rotterdam en deze gemeente duide lijker zijn geregeld dan in de aanvang van de Schiedamse geschiedenis. Nog steeds komt men hier en daar in de stad het oude alarmnummer tegen bij telefoontoestellen of op kaarten met belangrijke telefoonnummers. Zelfs het nummer dat vroeger heeft bestaan voor meldingen naar de toenmalige kazerne aan de Singel ziet men helaas nog. Er is daarom in dit verband maar één advies aan alle inwoners van Schiedam. Kontroleer het nummer op juistheid...nu kan het! Voor overige zaken is de gemeentebrandweer overwegend tijdens de kantoortij den bereikbaar onder het telefoonnummer 26.01.28. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor bouwvergun ningen binnengekomen. Belanghebben den kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 08.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, tele foon 260500 toestel 188. - L. Dienaar voor het inwendig verbouwen van de woning Nieuwe Maasstraat 90b; - G.A. Huibers voor het vergroten van een dakkapel van de woning IJsselmondestraat 35b; - Woudhoek-Noord deelplan 2 c Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Principe-aan vraag tot het oprichten van 232 woningen. - Stationsplein. Het verplaatsen van een per soneelsdienstruimte van de RET van het Emmaplein naar het Stationsplein. - G.J. Grönefeld, Rietkraag 57 het gedeelte- lijk wijzigen van de achtergevel. - Algerastraat/monding Polderwetering. W.S.V. De Schie clubhuis en werkplaats plaatsen. - 's-Gravelandseweg 567. Architektengroep Aktagon. Kantoorruimte op de 5e verdie ping indelen. - H. Keemink, Brugmanstraat 16 a: woning inwendig verbouwen, dakkapel plaatsen en berging maken. Bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam zijn energie-kwartetspellen verkrijgbaar. 10 Onderwerpen, van elk 4 kaarten, vormen tesamen het kwartetspel: Een handvol tips voor een energievriende lijk huishouden en een energievriendelijk huis zijn daar nog eens extra aan toege voegd. Het spel werd bedacht en ontworpen door Herman Domisse en getekend door Jagues Jeuken. Dit energiekwartetspel wordt lande lijk uitgegeven door de redactie Energiepro ject Basisonderwijs Apeldoorn. Heeft u belangstelling? Komt u even bij de O.N.S. langs Afdeling Voorlichting, Openbare Nutsbedrij ven, Schiedam, Van Heekstraat 15, le etage hoofdgebouw. Kosten: 3,- per spel (kost prijs). Als laatste wijziging kan genoemd worden het polderbemalingsplan waarbij het verver sen van het water van de vijvers, volkstuin complexen, sportparken en recreatiegebie den kortom vrijwel het gehele ontpolderde gebied van Schiedam geschiedt door het in laten van water van redelijke kwaliteit uit de Schie. In grote lijnen kan gesteld worden, dat dit water loopt door de vijvers van Nieuwland, het Vijfsluizen volkstuinencomplex, het Hargapark door Groenoord, Kethel en het ;s- •- 'W www»-' Door de gemeente Schiedam zijn in de maanden december 1981 en januari 1982 de onderstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden die nadere in formatie willen hebben over een bouwplan kunnen hiervoor 'een afspraak maken met het Bouw en Woningtoezicht in het Stads kantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur met de heer M. van der Loo, telefoon 260500 toestel 188. - Drukkerij Elba: het vergroten van de drukkerij Fokkerstraat 505 - H. Vollebregt: het verplaatsen en vernieuwen van het dui venhok gelegen in de tuin ach ter de woning Huysmansstraat 33 - N. G. M. Maat: het plaatsen van een windmolen gelegen op het terrein Groeneweg 61 C. Hollander: het gedeeltelijk wijzigen van de winkelpui aan het pand Nieuwe Maasstraat 104a hoek Numansdorpsestraat - A. Rip: het maken van een ser re met een glaspui, d.m.v. het afsluiten van de loggia van de woning Bosrand 34 - A. Bijl: het maken van een raam in de achtergevel van de woning Bosrand 12 - F. C. Visser: het inwendig ver bouwen van de woning, alsme de voor het aanbouwen van een berging gelegen aan de van Ostadelaan 20 - Schiedamse sportvereniging H.B.S.S.: het vervangen en uit breiden van de kleedruimten door nieuwbouw gelegen op het terrein van H.B.S.S. in sportpark Harga - Van Velzen La Feber arch.: het wijzigen van de voorgevel van het pand Boterstraat 50 - W. Tettero: het wijzigen van de indeling van de winkel Lange Kerkstraat 29 - Apotheek Kethel: het gedeelte lijk wijzigen van de achterge vel van de apotheek, door het brengen van een aluminium pui aanbrengen van een alumini um pui met schuiframen Zwa>- luwlaan 115 - J. Meerkerk: het in- en uit wendig verbouwen en vergro ten van de woning Polderweg 238 - Woningbouwvereniging „Een dracht": het oprichten van 14 woningen op een terrein aan de Hoofdstraat - Aannemingsbedrijf J. van den Tempel en Zn. BV: het bouwen van een bedrijfspand gelegen op het terrein tussen het Doe lenplein, Groeneweegje en de Noord vest De gemeenteraad van Schiedam houdt maandelijks openbare vergaderingen. De eerstvolgende gemeenteraadsvergadering is op maandag 15 februari, aanvang 20.00 uur precies in de Rekreatiezaal van het Stadskantoor. De agenda en de daarbij behorende voor stellen liggen ter inzage bij het Bureau Voorlichting op de 4e etage van het Stadskantoor en zijn op de avond van de vergadering verkrijgbaar bij de bode in de raadszaal. Belangstellenden zijn welkom! De gemeenteraad van Schiedam heeft de nieuwe tarieven voor 1982 vastgesteld voor de levering door de Openbare Nutsbedrijven van gas, water en elektriciteit en C.A.I.-signalen, evenals tarieven voor geiserhuur, geiseronderhoud en reinigingsheffing. Dagstroom - woonhuizen - niet woonhuizen met driefasemeters of meerdere meters - met éénfasemeter Nacht- en weekendgebruik, alleen in kombinatie met dagstroom - woonhuizen (minimale jaarafname 1000 kWh) - niet woonhuizen met éénfasemeter (minimale jaarafname 1000 kWh) - extra vastrecht voor elke 100 kWh mindere afname 3,00 - niet woonhuizen met een driefasemeter Tijdelijke aansluitingen met driefasemeter (korter dan 1 jaar) Alle hier vermelde kWh-prijzen worden verhoogd met de volledige brandstofprijs, die voor 1982 geraamd wordt op 13,5 cent. verbruik 0 tot 600 m3 per jaar verbruik 600 tot 170.000 m3 per jaar milieuheffing 30 ct per 1000 m3 woonhuizen tot 1.000 m3 per jaar niet woonhuizen tot 1.000 m3 per jaar niet woonhuizen 1.000 tot 10.000 m3 per jaar huur geiser inklusief onderhoudsabonnement onderhoudsabonnement (alleen Fasto) abonnement, indien éénmalig bedrag is betaald abonnement zonder éénmalig De omzetbelasting (BTW) is voor water 4%, voor gas, elektriciteit, geiser en C.A.I. 18% en wordt apart vermeld op de afrekennota. - voor woonhuizen De Openbare Nutsbedrijven Schiedam zijn ook belast met de inning van: Verontreiniging Delfland: - voor alleenstaanden - voor gezinnen en andere samenlevingsvormen basisprijs vastrecht per kWh per maand 10,8 ct 4,80 10,8 ct variabel 13,1 ct 5,00 4,4 ct 3,50 4,4 ct 3,50 4,4 ct 5,35 22 ct en meterhuur m3 prijs 46,9 ct 4,00 46,9 ct 4,00 2,258 5,00 2,258 5,00 2,258 5,00 ;xcl. 18% BTW excl. 18% BTW per maand per maand 5,60 6,61 3,60 4,25 4,24 5,00 9,94 11,73 11,60 5,80 17,40 per 2 maanden per 2 maanden per 2 maanden

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 15