\&m\m Talbot programma weer compleet met de Samba FOKKERSTRAAT 576, SCHIEDAM, TELEFOON 119060 Peugeot brengt goedkope 505 EXCLUSIEF VOOR RANDSTAD EDITIES Langs de Rijksweg Rotterdam-Hoek van Holland nieuw. De Talbot Tagora is een geheel nieuw ontwerp van Talbot, het merk dat na de Simca-Chrysler perio de onderdak heeft gevon den bij Peugeot-Citroën, een staatsbedrijf. De Ta gora is de grote limousine van Talbot en volgt alszo- danig de Chrysler 2 liter op. Eindelijk is het programma van Talbot dan weer com pleet. Lang heeft men gewacht op de kleinste spruit van Talbot, een kleine auto die het gat moest opvullen dat de Simca 1000 had achtergelaten. Rij-impressie HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 10 FEBRUARI 1982 PAGINA 18 f»l| ue«Qt I Road Test Talbot Tagora Er is echter geen enkele ver wantschap meer met dit vorig model, helaas blijkt die ver wantschap er ook bij het ko- perspubliek niet meer te zijn. De ex-Chrysler 2 liter rijders hebben nu een Talbot Solare gekocht of zijn overgegaan op een ander merk. Er is trou wens een hele tendens om, zeg maar, één stapje kleiner te gaan rijden. De Tagora moet in feite dus weer helemaal op nieuw beginnen en een eigen publiek zoeken. De auto op zich genomen lijkt dan niet zo'n probleem. Het is een moderne, ruime, comforta bele wagen met een complete uitrusting en goede rij-eigen- schappen pn prestaties. Daarbij springt hij nog heel redelijk met de brandstof om, maar het is na tuurlijk de prijs die het hem doet. Aanvankelijk werd de goedkoopste Tagora geïntrodu ceerd voor een 30 mille. Nadat bleek dat dit helemaal niet ging werd de prijs verlaagd naar 26 mille, dan volgt, 33 mille, 40 mille en 43 mille. Een heel an dere prijsklasse dus dan de vori ge 2 liter. De Tagora is er in 4 uitvoerin gen, één met een 2.2 liter motor, die dan in een luxe en minder luxe uitvoering verkrijgbaar is, de GL en GLS, dan één met een 2.6 liter motor, dat is tevens een 6 cylinder motor en vervolgens één met een 2.3 liter Turbo Die sel motor. De motoren zijn rede lijk nieuw, zij het dat het afge leiden zijn van resp. de Chrysler 2 liter motor en van de Peugeot motoren. Wij reden voor U de Tagora 2.2 GLS en de 2.3 DT, de 4 cylinder benzine en Turbo EURODANI B.V. synchroniseerde 5 versnellings bak en achterwielaandrijving. Het totale gewicht is 1230 kg., 1 x br x h is 463 x 181 x 144 cm. Dit alles voort te bewegen kost aan benzine bij 90 km/u con stant 1:12 en bij 120 km/u con stant 1:9.5, de ECE cijfers zijn iets gunstiger, bij stadritten wordt 12.8 1/100 km 1:8) op gegeven, tijdens onze testperiode was het gemiddeld verbruik 1:9. De 2.3 liter motor is een 4 cylin der 2304 cc motor maar nu een dieselmotor met gebruikmaking van een turbocompressor. Het daard-uitrusting. Evenals een dagteller, digitaalklokje en een afsluitbaar dashboardkastje. Ook het onderstel van de 505 GL is zeer bijdetijds: onafhankelijke wielophanging, radiaalbanden en bekrachtigde remmen. Even als de 504 GL belooft de 505 GL, die in november 1981 wordt geïntroduceerd, met name voor het bedrijfsleven een goede in vestering te worden. Verbruikscijfers in liters per 100 km (ECE-norm): 4,6 liter (1 21,7) bij 90 km/u constant, 6,3 liter (1 15,9) bij 120 km/u constant, 5,8 liter (1 17,2) in het stadsverkeer. t Diesel dus, een korte impressie in de rijtest. De wegliggingseigenschappen voor de Tagora's, dus of het nu de benzineversie of dieselversie is, zijn gelijk. Dat geldt dus ook voor alle rij-eigenschappen waar het verschil in motoren niet in het geding komt. In feite komen er dus verschillen door de moto ren, die dan uitmonden in pres taties, verbruik en geluid, van daar dat wij makkelijk een 2 in 1 impressie kunnen geven. Prestaties De 2.2 liter motor is een 4 cylin der 2155 cc motor met een ver mogen van 115 PK en een kop pel van 184 Nm bij 3200 toeren. De prestaties van deze motor zijn goed, topsnelheid 168 km/u, van 0-100 km/u in 12.5 sec., ver snellen van 60 naar 120 km/u verloopt in 17.5 sec. De wagen is uitgerust met een volledig ge- Na het debacle Simca-Chrys ler is hard gewerkt aan de vernieuwing van de modellen, immers Simca had te lang doorgeborduurd op de 1000 en 1100 modellen. Met de komst van de Horizon werd een nieu we weg ingeslagen, de moder nisering van de 1307/1308, die tevens werd omgedoopt in 1510, was een aanwinst en de komst van de sedan in deze klasse met de Solara blies een nieuwe wind in de midden klasse-reeks. Tenslotte werd ook een oude wens vervuld met de Tagorade Chrysler 2 liter kon nu ook uit de roulatie, de Tagora was een ware opvolger, zij het dat hij wel wat prijziger uitviel. Daartegen over staat weer dat de.Tagora er ook is met een turbo-dieselmo tor, zodat ook Talbot het diesel tijdperk binnentrad. Ontbrak uiteindelijk nog een nieuwe wa gen in de kleine klasse, want de Sunbeam is bij het grote publiek nooit aangeslagen. Maar nu is-ie er dan eindelijk de Talbot Sam ba, vanaf 1982 in Nederland verkrijgbaar. Over de Samba zijn direct twee dingen te zeggen. Ten eerste het uiterlijk. Het is een kleine fast back-auto, een 2-deurs met ach terklep met een lengte van 3.50 meter. Hij vertoont grote gelij kenis met de Peugeot 104 en de Citroën LNA, niet verwonder lijk natuurlijk, immers Talbot behoort nu tot het Peugeot-Ci troën concern. Het tweede punt is de naam. Men zou wellicht denken de motor, maar daar voor kan eenzelfde verhaal gel den als voor het uiterlijk, de 1124 cc motor is die van de Peu geot 104 GR, de 1361 cc van de vermogen is 80 PK, het koppel 184 Nm (dus evenveel als bij de 2.2 benzineversie maar nu) bij 2000 toeren. De topsnelheid is 154 km/u, van 0-100 km/u kost 16.5 sec., versnellen van 60 naar 120 km/u kost 22 sec. Ook hier eenzelfde 5 versnellingsbak, de zelfde afmetingen, het gewicht is echter 1330 kg. Het verbruik is toch gunstiger dan de benzi neversie, bij 90 km/u 1:14.5 bij 120 km/u 1:10.5, de progressie in verbruik is hier veel sterker, bij 140 km/u is het al 1:7. Gemid deld reden wij eveneens 1:9, om dat de Turbo diesel nu eenmaal uitnodigt tot snel rijden. Wie ne tjes rijdt en de 100 km/u aan houdt zal zeker 1:12 halen. Wegligging Zoals gezegd is de wegligging van de benzine en dieselversie na genoeg gelijk, ondanks het meer gewicht en het mindere trekvermogen op de achterwie len van de diesel. cuitwagen. Comfort De Tagora is redelijk comforta bel. Vooral de luxe afwerking en compleetheid dragen bij tot een goed algeheel comfort. De vering is soepel en comfortabel, de schokdemperwerking is rede lijk, maar kan beter. De stoelen en achterbank zitten goed, er is overal voldoende ruimte, stoelen zijn in voldoende mate verstel baar, zijn goed geprofileerd en geven goede steun, hoofdsteu nen zijn standaard. Er is in het interieur voldoende aflegruimte, terwijl ook de kofferbak vol doende ruim is, de sluiting is echter gecompliceerd en eigen lijk primitief na de uitvinding van de sleutel. De veiligheid staat op een hoog peil, hierop zijn geen aanmerkingen. Ten slotte het geluid in de wagen. Een klein verschil tussen de benzine en dieselversie, de ben zineversie is wat stiller, de diesel is hoorbaar maar niet hinderlijk. De decibelmeter gaf bij 100 km/u aan voor de benzine Tago ra 68 decB, voor de diesel 71 decB, boven de 80 decB komen beide wagens niet. Wij vonden als laatste opmerking, onze Tur bo Diesel vooral bij de start nog al fors roken, wellicht is dit exemplarisch. 104 ZS. de naam mag wat op merkelijker zijn. Evenals bij de 1100 heeft men ook bij de 1000 opvolger niet meer gekozen voor een getal, de cilinderin houd aanduidend, maar voor een eigen naam. Het is Samba geworden, weinig connecties met Horizon of Solara, Samba is bij ieder bekend, dat is een Bra ziliaanse dans. Verwarming kan even ontstaan met andere pas geïntroduceerde wagens, die be ginnen ook alle met een S en veel A's, zoals de VW Santana, de Datsun Stanza enz. De Talbot Samba is leverbaar in 4 uitvoe ringen, waaronder een door Pi- nin Farina gestyleerde cabriolet, met 2 verschillende motoren 1124 cc (50 pk) en 1361 cc (72 pk), een 4-versnellingsbak of een 5-versnellingsbak. Het is een „kleine auto" die een plaats zal weten te veroveren in het Europese segment „kleine zuini ge auto's", omdat de Samba een goede synthese is uit zuinigheid (4,7 liter op 100 km. bij 90 km/u voor 1124 cc motor), prestaties, goed weggedrag en betrouw baarheid. De motor van de Sam ba is een 4 cylinder lijnmotor met een bovenliggende nokken- as. Het motorblok bestaat uit twee delen en de cylinderkop is van lichtmetaal. De motor is dwarsgeplaatst ter hoogte van de vooras, 72° naar achteren ge kanteld en rust op een plaatsta len traverse door middel van drie elastische verbindingen. Deze techniek staat borg voor een goede filtering van vibraties en geluiden. De Samba is er in 3 Leo de Ruiter. ties (topsnelheid 166 km/u), ter wijl het brandstofverbruik bij zonder aantrekkelijk mag wor den genoemd: "bij 90 km/u con stant 1 op 14,1, bij 120 km/u con stant 1 op 10,9. Goed nieuws voor mensen die veel kilometers rijden is, dat een LPG-tank pro bleemloos te plaatsen in de 523 dm3 grote kofferruimte, terwijl de motor reeds af fabriek ge schikt is voor LPG-inbouw. Compleet De uitrusting van de Peugeot 505 GL is zeer compleet: stoffen bekleding, verstelbare rugleu ningen vóór, een gelaagde voor ruit, halogeen koplampen, ach- teruitrijlampen en twee mistach- terlichten behoren tot de stan- uitvoeringen, een LS en GL met de 1124 cc motor en een GLS met de 1361 cc motor. Het spreekt vanzelf dat de GLS als de meest sportieve en luxueuze moet worden gezien. De 1361 cc 72 pk motor is goed voor een top van rond de 160 km/u en een acceleratie van 0-100 km/u in 12,5 sec. Het belangrijkste ken merk van de Samba blijft echter zijn zuinigheid. De 1100 zal ko men aan een verbruik van 1:17, de 1300 aan 1:14, alles afhanke lijk van de rijstijl. Over de prijs van de Samba is bij het vergaren van deze gegevens nog niets be kend. De besturing is direct en zeer nauwkeurig, stuurbekrachtiging is standaard, de bediening is dus licht. Een duidelijk onderstuur karakter is waarneembaar. Op de rechte weg doet de wagen het goed, geen vaag wegcontact, de koersvastheid is positief. Zijwind noch oneffenheden in het weg dek hebben vat op de koers. In de bochten gedraagt de Tagora zich ook keurig, uitbreken is er normaliter niet bij, de carrosse rie helt in bochten wat over, het is dan ook meer een comfortabe le reiswagen dan een race/cir- Het Franse automerk Peugeot is jarenlang marktleider ge weest in de klasse van de 2-li- ter auto's. Met name de populaire Peugeot 504 GL heeft hiertoe bijgedra gen. Het gat, dat door het weg vallen van de 504 GL -in 1979 - is ontstaan, wordt nu door Peu geot opgevuld met een nieuw model: de Peugeot 505 GL. Een auto die een topper in de 2-liter klasse belooft te gaan worden. 23.995,- De sterkste troef van de 505 GL is zijn prijs: 23.995,-, inclusief b.t.w. Hiervoor krijgt men een ruime vierdeurs-, vijfpersoon- sauto, met een cilinderinhoud van 1971 cm3. Deze - beproefde - motor zorgt voor goede presta- v

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 18