Nieuwe VANDAAG in deze krant Bewoners worden stad „uitgedrukt" Leegloop" onder de loep neem vaker een bloemetje mee! Bedankbrief uit Polen ter ztjdi >Nur1h&, CARAVANS Kasteleins zetten zotskap op Balen Het padden vrouwtje Proveniers huis in oude glorie hersteld Walvisch-molen in Schiedamse handen i T.V. DEFEKT? RADIO ABA óók na zessen en tij zon-en fees ns Optiek „Argus" KONTAKTLENZEN 010-268220 Stadsblad Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222. m. ut AitoVGaroge-Rtkreotte ff SCHIEDAM Het aantal Schiedammers daalt, en daalt fors. In 1970 had de stad 83.313 inwoners. Elf jaar later, in 1981, wa ren dat er ruim 10.000 minder; 72.886 om precies te zijn. Jarenlang heeft deze trend zich doorgezet. Niemand maakte zich er eigenlijk druk om. Tot op de recente begrotingsdebatten de plaatselijke politici plotsklaps met het begrip „leegloop" begonnen te schermen. De leegloop betekende gevaar voor de hele stad. Verontrusting alom. Voor alle soorten Aanwas Verdunning Bouwen Vervolg op pagina 3 Wegens opheffing recreatieafdeling tegen extra lage prijzen Donderdag koopavond geopend. VOOR WENSKAARTEN Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 - NR.12 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG c De winter duurt nog lang en we hebben er de balen van. Balen van een natgeregende krant op straat, van de kou, die je 's mor gens tegemoet slaat, van de nat te jassen op kantoor en het „Goede morgen allemaal" als je elke dag dezelfde trein binnen komt met dezelfde mensen en dezelfde geur van de Nederland- sche Spoorwegen. Balen van Ajax en balen van Feyenoord, balen van de plastic bekertjes, waar we automatenkoffie uit drinken en balen van de recla meplaten met juffrouwen erop, waar je alzeleven af moet blij ven, wanneer je nog geen groot aandeelhouder bent van een wereldconcern. Labiele naturen worden in zo'n situatie wips, zij gaan 's morgens met een zak vol betaalchèques naar het eeuwige loket van eeu wig hetzelfde stationnetje en zeggen dan inplaats van „Geef me maar een weekkaart": „En kele reis". Het zijn maar woordjes, maar ze openen een hele nieuwe wereld, waarin Roosendaal ligt (en dat is al een heel eind, als je een weekkaart gewend bent) en Brussel en Parijs en al die ande re dingen, die je alleen op de te levisie te zien krijgt als je blijft vasthouden aan de weekkaart. De volgende dag zeg je inplaats van „Goede morgen allemaal" eenvoudig en simpeltjes „Bon jour" en iemand komt je vragen „avez-vous bi en dormi mon sieur", wat heel iets anders is dan: „Heb je 't slapie uit Terzij de", of soortgelijke opmerkingen van mannen, die met tomeloos geweld over hun eigen och ten d- landerigheid heen willen. En weer een dag later zeggen ze iets tegen je in het Spaans en je zegt „Hollanda Hollanda niks komprie". Pas enkel uren later ontdek je dan, dat ze tegen je gezegd heb ben: Als ik u was mijnheer, zou ik dat gerecht niet nemen, het heeft vaak een heel onaangena me uitwerking". Maar dan is het te laat en zit je met pijn in de maag en waar je zit moet je blij ven zitten, want stel je voor dat het komt, wanneer je in de eet zaal van het hotel zit, waar al leen al het gezicht op flesjes met olie drijvend werkt. En als je daar zit krijg je balen van de verte en balen van de reis en balen van het eten en ba len van „Real Madrid" want dat is het enige Spaanse woord, dat je in de kranten kunt lezen, de rest is geheimtaal. En rondom je heen praat ieder een Spaans, geen Hollands, en wat heb je aan de zonneschijn als ze geen Hollands spreken. Niets immers. En dan loop je met je op één na laatste reizigerschèque over de Puerta del Sol, ach en dan lees je ergens op een gebouw een re- klame van een gloeilampen-fa briek uit het zuiden des lands, laten we zeggen, uit Eindhoven of zo en dat is dan ineens een gedicht, dat veel mooier is dan Hollandgij hebt zwellende wolkenstoeten. Daar zitten dan ineens koeien achter en weilan den inplaats van lampen en je eigen straat zit er achter, hoewel die helemaal niet in het zuiden des lands ligt. Dan ga je naar het station en je zegt: „Hollanda en niks retour" want de wipsheid is over en voorbij, niets is bedrieglijker dan de wipsheid. Twee dagen later zeg je weer: Goede morgen allemaal", je zweert weer bij Ajax en Feye noord en je vindt de regen mooi, want regen, die tegen je eigen ruiten slaat is altijd mooi, al heb je het niet zo in de gaten. We hebben er balen van en we zou den best wips willen wezen. Maar niet verder dan Roosen daal... Schiedam moet bouwen, bouwen f- VÈWSSK rmQWffrttStfi A OE VOLVO EN L)AF SPECIALIST Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Van der Meulen: Griffioen, „Verontrustende ontwikkelingen". ffis tar btoemsierkunst Iris Bloemenkiosken Stationsplein - Dagelijks geopend tot 's avonds 9 u. en zondags tot 8 u. SCHIEDAM Schiedam heeft er een derde grote karnavalsvereniging bij. Deze week sloeg het kas- teleinsgilde de handen inéén en richtte ,,De Kas teleino's" op. In de nieuwe carnavals club zitten afgevaardig den uit vele Schiedamse horecagelegenheden. Zo hebben bijvoorbeeld eige naren of medewerkers van Het Sterretje, de Amstelbron, Lion D'Or en Het Koetsiertje de met pauweveren getoonde carnavalsmuts opgezet. Als reden voor dit initia tief wordt genoemd de voortdurende ruzie tussen de al bestaande vereni gingen De Rietzeilers en de Stichting Lentefeest. Deze carnavalsvierders verzieken naar de mening UITDEUKEN SPUITEN is veel voordeliger bij: Buitenhavenweg 160, telefoon 261046. van de nieuwe vereniging de ware carnavalsgeest door te bekvechten over kleinigheden. Eén van die kleinigheden was de carnavalshit die Lentefeest onlangs op de markt bracht. Het door Bob van Vliet van het Mustang Trio geschreven lied was oorspronkelijk voor De Rietzeilers be doeld, maar die zagen er op het laatst vanaf. Toen Lentefeest de schlager op de plaat zette stonden de Rietzeilers echter op hun achterste benen. Tenminste een Schiedam mer heeft inmiddels zijn bijval met de Kasteleino's al niet onder stoelen of banken gestoken. Dat is de al genoemde Bob van Vliet, die voor de kasteleins een lied gaat schrijven dat óók op de plaat moet. Het cafégilde heeft het Mustang Trio ook al voor vier feesta vonden gecontracteerd. Voor Van Vliet en zijn muzikanten reden tot vreugde. Want door de ruzie tussen De Rietzei lers en Lentefeest moest het trio al diverse annule ringen incasseren, terwijl boze fans de Mustangs de rug toe keerden. Oranjestraat 19-21 Schiedam Tel. 266431 Lid A.N.V.C. Koopcentrum „Koningshoek" Maassluis Tel. 01899-19039 VLAARDINGEN/ SCHIEDAM Talloze pak ketten voedsel en medica menten zijn de afgelopen maanden vanuit Nederland naar Polen verstuurd. Hoewel de hulp aan gene zijde van Europa ongetwij feld op hoge prijs werd en wordt gesteld, horen de gulle gevers maar zelden of en zo ja hij wie hun zending terecht is gekomen. Daarom was Jeanette van Nieuwenhuize zo blij toen ze eerdaags een express brief uit Polen ontving die bol stond van de in het Duits ver woorde bedankjes. De Schiedamse Jeannette, die in Vlaardingen op school gaat op de SG Beneden-Maas, had in haar pakket een bood schapje gestopt, dat zij het wel leuk zou vinden als ze t.z.t. een briefje terug kreeg. De dankbare Poolse familie Olszar uit Wista voldeed prompt aan dit verzoek. Ze sturen vele „liebe Griisse" en danken ook „Der Herr, unser Heiland" omdat dit zo wel kome hulppakket voor hen als het ware uit de hemel kwam gevallen. In de dank delen uiteraard ook de andere leerlingen van Beneden-Maas die rond de Sinterklaastijd voedsel inza melden voor het Poolse volk. Indertijd stond in ieder kla slokaal een speciale tafel waarop de giften werden ge deponeerd. Jeannette liet vorige week, zo trots als één pauw, de Poolse brief aan haar klasgenoten lezen. En wie weet volgen er spoedig meer, want naar Wista is alweer een nieuwe brief uit Schiedam onderweg. i la cane restaurant gespecialiseerd in vis- vlees-en grill-gerechten geopend: di. t/m vr. v.a. 17.00 uur za. en zo. v.a. 16.00 uur appelmarkt 2a Schiedam Volgens L. F. Griffioen en J. van der Meulen, ambtena ren op de afdeling sociogra fie van het stadskantoor, is die verontrusting alleszins gerechtvaardigd. „Er is een ernstige ontwikke ling aan de gang", zegt Grif fioen, „en die ontwikkeling heeft grote gevolgen voor de Schiedamse samenleving". De term „leegloop" is volgens beide cijfervorsers overigens niet op zijn plaats. Leegloop suggereert immers vertrek in massa's tegelijk, en daarvan is geen sprake. Zeker veel Schie dammers verlaten hun stad. Vorig jaar waren dat er zelfs 3509. Maar vergeleken met voorgaande jaren is dat cijfer eerder gedaald dan gestegen. Toch zit Schiedam wat zijn be volking betreft diep in de zor gen en de rode cijfers. Hoe kan dat? Griffioen en Van der Meulen noemen verschillende oorza ken. Verreweg de belangrijkste is het uitblijven van nieuwe in woners. Blijkbaar vindt men Schiedam geen ideale stad om zich te vestigen. Op de vraag „waarom" ligt het antwoord voor de hand: Schiedam be schikt niet over voldoende hui zen. Het woningaanbod elders in het Rijnmondgebied zuigt veel Schiedammers en adspirant- stadgenoten op. Men verdwijnt naar de nieuwbouwprojekten in Hellevoetsluis, Spijkenisse, Rot terdam, Nieuwerkerk, Poortu- gaal en Maassluis. Tweede belangrijke oorzaak: een dalend geboorteoverschot. Terwijl het aantal sterfgevallen hooguit licht oploopt, daalt het geboortecijfer. Het positieve saldo valt de laatste jaren praktisch te ver waarlozen. Via deze „natuur lijke aanwas" kreeg Schiedam er in 1981 slechts 18 inwoners bij- Voeg dat verschijnsel bij het feit dat vooral de jonge gezinnen en de gezinnen met opgroeiende kinderen Schiedam verlaten, en je krijgt een tamelijk somber toekomstbeeld. Griffioen: „Dat dalende aantal kinderen zal straks harde klap pen uitdelen in het onderwijs". Neveneffect: een vergrijzende bevolking. Momenteel is al 14,5 procent van de Schiedammers ouder dan 65. En dat cijfer zal zeker nog oplopen. Maar, terug naar het onderwijs. Ook door een andere oorzaak dreigen de Schiedamse scholen te ontvolken. Die oorzaak wordt aangeduid met „gezins verdunning". Gezinnen worden kleiner door echtscheidingen of doordat de kinderen vroeg het huis uitgaan. Vooral de wijk Nieuwland raakt daardoor in de problemen. In 1971 bewoonden nog gemid deld 3,11 personen é(En huis. Nu ligt dat cijfer op 2,59. Dat betekent dat Schiedam méér huizen moet bouwen om alleen al een gelijkblijvende bevol kingsaantal te huisvesten. Nieuwbouw en huisvesting dat zijn de twee sleutelwoorden in Schiedam bevolkingsproblema tiek. De woningvoorraad wordt nau welijks groter doordat in de stadsvernieuwingsgebieden veel huizen tegen de grond gaan. De bewoners worden tijdelijk elders ondergebracht. Ze komen terecht in huizen waar anders één van de 8300 woningzoekenden gehuisvest had kunnen worden. Dat betekent weer dat woning zoekenden van buiten de stad nauwelijks aan de bak komen, en daarmee is de cirkel rond, want als je het bevolkingsaantal wilt opkrikken moet je eerst huizen beschikbaar hebben. „Continue bouwen" zeggen Griffioen en Van der Meulen, „dat is de enige oplossing" Mo gelijkheden te over. Zij wijzen op projekten als Woudhoek- Noord, de kaalslag in de bin nenstad, het Schienokogebied, het GTB-terrein in Zuid en het Hoofd in Zuid, langs de water kering. nog enkele nieuwe Jan van Riebeeckweg 2, telefoon 379166-152066 SCHEDIMSEWEC-IIC TEL.:703481 SCHIED4M(K£THEL>

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1