VANDAAG in deze krant Na dramatische nacht in „Irene" Kandidatenlijst H4urth&_ .Verschoor De Top 20 Stadsblad CARAVANS Overwinning en nederlaag! Honderden jeugdige schakers Dissidenten Affiche T.V. DEFEKT? RADIO ABA Oost onder hoogspan ning Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplageca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222. Aitot-Gcrage-Rekrecrtte SCHIEDAM Tijdens een uitputtende en hoogst dramatische bijeenkomst heeft de Schiedamse Partij van de Arbeid gisteravond in het openbaar een al jaren intern sudderend conflict tot op het bot uitgevochten. In de feestelijk met slin gers en lampions getooide zaal Irene, dezer dagen het verblijf van carnaval sprins Geraldo en zijn leu tige gevolg, heerste grim migheid, wrok en vijand schap. Foto's Tim Hielkema Spanning tekende vanaf het begin de PvdA-gezichten. Reinier Scheeres (midden rechts) bewandelde een loyale middenweg, maar onthield zijn fractiegenoten Brouwer en Zijdeveld zijn steun duidelijk niet. Een kijkje in de hal van de school, kort nadat het vuur was bedwongen. Wegens opheffing recreatieafdeling tegen extra lage prijzen Donderdag koopavond geopend. Restaurant „3n be <®outoe=<©eit" Commercie Herman Posthoorn (2e van links) nam het herhaaldelijk op voor de „dissidenten". Mede dankzij hem werd Chris Zijdeveld (links) weer in het zadel geholpen. voor gelecenheidskaakFèn; OE VOLVO CN UAF SPECIALIST Nieuw Mathenessestraat 11-13 L Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 - NR. 14 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG Neef Ferdinand, die ergens tus sen de grote rivier vee verzekert en polissen op schoolgaande kin deren uitschrijft, had me uitge nodigd om een dagje bij hem te komen passeren; datum en uur had hij in zijn schrijven ge noemd. „Niet slechts,zo schreef hij, „is het landschap hier mo menteel zeer fraai, maar boven dien wacht je een verrassing..." Neef Ferdinand nodigt me altijd uit, wanneer hij zo'n verrassing heeft. Eerverleden jaar bleek ze te bestaan uit een peperdure bungalow op de plek, waar vroeger zijn nederig stulpje stond; verleden jaar was de sur prise een splinternieuwe echtge note, die bij de bungalow paste en die Cynthiaheette, wat in het begin wel even wennen was, want zijn eerste vrouw heette „Dien". Er waren trouwens nog meer veranderingen; het houten bord in de voortuin, waar voordien op stond: Voor al uw veeverze keringen F. van Deurzen" was verdwenen, op die plek stond een zonnewijzer. Naast de voor deur was een glimmend bord aangebracht met als tekst „van deurzen assurantiën" zonder hoofdletters en zonder voorlet ter. „Het idee is van Cynthia," zei Ferdinand, zij heeft in Am sterdam in zulke zaken gezeten. Het is ene kwestie van bedrijfsi- mago. Dien had daar geen ver stand van, die groeide niet mee, Cynthia wél. Dat was verleden jaar en ik zat er een beetje mee, want ik had zijn Dien wel gemogen en dan kijk je wat vreemd aan tegen iets nieuws. Bovendoen noemde Cynthia hem „Bobby" wat ner gens op sloeg, ofschoon ze me toevertrouwde, dat het wel de gelijk zin had: zij vond Bob een aardige naam en bovendien klonk het op de club een stuk vlotter. Ze had het met „Ferry" geprobeerd maar dat wilde niet, het klonk te weinig mannelijk. De naam Bob daarentegen zei Cynthia straalde een bepaal de vlotheid uit en dat moest ik toegeven; als je zegt Bob zit in de assurantiewereld," klinkt dat een stuk beter dan Ferdinand van Deurzen voor al uw veever zekeringen. Ferdinand was ei genlijk Ferdinand niet meer en nu woon ik er ver genoeg van af om er geen last van te hebben, uiteindelijk moet zo'n knaap zelf weten, wat hij doet, maar ik zat er wel een beetje mee. Desondanks was mijn nieuws gierigheid dit jaar groot genoeg, om weer op zijn invitatie in te gaan. Een nieuwe echtgenote kon het niet zijn, want de brief eindigde met: „De beste wensen van mij en Cynthia". Ik ging dus en vond Bob (die dingen wennen snel) in avond kleding, ofschoon het pas drie uur in de middag was. Hij kwam me vanuit de living tegemoet, strekte zijn armen wijd uit en riep: „Alaaf, alaaf, welkom in de residentie vart prins Ferdinand den Urste, opperverzekeraar van alle koeien en vaarkes in Biggendurp. Ferdinand den Ur ste neemt u bij deze op in de orde van de verzekerde kalfs kop, alaaf alaaf. Wat wou je heb ben? Pils?" Hij keek me schate rend aan en genoot van mijn verbazing. „Dat is pas een ver rassing he?" zei hij, „dat had je niet gedacht he?" Nee, dat had ik niet gedacht. Hij hing me een grote onder scheiding om en ik las zijn naam met enige verbazing. Niet Bob de Eerste?" vroeg ik verward. „Welnee", zei Cynthia, die zich bij ons was komen voegen, „Je moet die dingen gewoon volks spelen. Ferdinand is een mooie naam voor zo-iets. En ik ben prinses, weet jc hoe ik heet?" „Cynthia", zei ik. Welnee, maffe jongen,zei Cynthia, „ik ben ge woon Hubertien. Is het niet om je te bescheuren? Prinses Huber tien de Urste. Petemoei van alle biggen in Biggendurp. Enig he? Nou ja, ik heb er wel even tegenaan zitten te kijken, maar toen heb ik gezegd: Bob, als ze je vragen, dan moet je het doen. Als je het een beetje leuk speelt, krijg je zo weer een band met de oude klandizie". Buiten klonk het gerucht van een boerenka- pel... „Wat had Ferdinand?" vroeg de liefste nieuwsgierig, toen ik 's a- vonds thuis kwam. Ik zei het. „Wat zonde toch van zo'n feest, zei ze. En ik zei: „Ach ja.... V erdeelde PvdA zuivert zichzelf Aan de orde was het veelbespro ken bestuursvoorstel en op de kandidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen in juni kop stukken als wethouder Chris Zijdeveld, fractievoorzitter Gé Brouwer en raadsleden Arie van Loenen en Hans van Kleef te degraderen naar de allerlaagste regionen. De massaal opgekomen partijle den lieten van dit voorstel geen spaan heel. Alle „dissidenten" werden gerehabiliteerd, terwijl hun voorgestelde plaatsvervan ger met bebloede koppen het veld moesten ruimen. Om half twee hadden de „radi calen" de handdoek al voor het overgrote deel in de ring gewor pen. De omstreden Hans Ko- nings, Zijdevelds felste tegen stander, trok als eerste zijn kan didatuur in. Niet lang daarna volgden zijn geestverwanten Nicola Diel- mans, Ton de Vos en Jan Vlee senbeek. De bende van vier", zoals de in ongenade, en thans weer in het zadel geholpen partijleden wer den genoemd, wisten gesteund door een ruime achterban, tel kens met succes tegenkandida ten te stellen voor de namen op de lijst zoals het afdelingsbe stuur die in gedachten had. Argumenten van voorzitter Hans Bakker om een totaal nieuwe fractie samen te stellen die als een hecht team kan op treden, werd nauwelijks geluis terd. De bestuurskandidaten werden afgeschildered als een stelletje belhamels, die de socialistische politiek een nog slechter image zou bezorgen dan de ploeg die de afgelopen vier jaar voortdu rend in onderlinge strijd gewik keld was. De vergadering duurde tot diep in de nacht en werd geken merkt door emotionele tafere len, veelvuldige interrupties, overbodige ordedebatten en groepjes fel discussiërende leden die zich lang niet altijd hielden aan het voorgeschreven „de bal spelen, en niet de man". Chris Zijdeveld werd als eerste in ere hersteld, ondanks Bak kers bezwaren dat de man tij dens de verkiezingen nooit „een partijaffiche voor zijn raam heeft hangen". Na zijn verkiezing werd Zijde veld letterlijk bestormd door le den die hem om de hals vlogen. Zijn opponent Konings zat aan geslagen op de achterste rij, om- Brand LEAO-school vermoedelijk opzet SCHIEDAM De LEAO school aan het Oude Kerkhof is woensdagavond voor een deel uitgebrand. Vuur verwoestte een deel van de voorzijde, de hal en het trappenhuis. Op de bovene- tage bladderde de verf door de geweldige hitte, van kozij nen en deuren. Het vuur ontstond even na half elf. Toen de brandweer Wij helpen d'irekt!!! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting arriveerde sloegen op ver schillende plaatsen de vlam men uit het gebouwX. De brandweer ging het vuur met twee hoge en twee lage druk stralen te lijf. Om streeks vijf over elf kon men het sein brand meester geven. De schade wordt geschat op tenminste 50.000 gulden. Di verse lokalen liepen ernstige rookschade op. De brandweer heeft een sterk vermoeden dat het vuur werd aangestoken. In januari ging een houten noodgebouw van dezelfde LEAO in vlammen op. Ook toen vermoedde de brandweer dat er opzet in het spel was. Volgens de heer Oosterveer, woordvoerder van de Schie damse Brandweer, is er vooralsnog geen verband aan getoond tussen de brand van woensdag en die van precies een week geleden, toen een kleuterschool aan de Schaep- mansingel in vlammen op ging. De LEAO-leerlingen zullen deze week waarschijnlijk geen les meer krijgen in het geteisterde gebouw. In zekere zin kwam de brand op een gunstig tijdstip omdat de leer lingen volgende week toch al vakantie zouden krijgen. In de tussentijd kan men probe ren de schade te herstellen. nog enkele nieuwe Jan van Riebeeckweg 2, telefoon 379166-152066 Ook voor partifen. Telefoon 733426 'a-Gravelandteweg 622, Schiedam Deze lijst kwam er gistera vond uit de bus. Tussen haakjes de plaats die het be stuur de kandidaat had toe bedacht. 1. Herman Posthoorn 2. Arie Verlinde 3. Truus de Nijs 4. Yvonne Siljee (12) 5. Reinier Scheeres (4) 6. Chris Zijdeveld (29) 7. Gé Brouwer (27) 8. Joop de Jong (6) 9. Aad Wegman (13) 10. Hans van Kleef (17) 11. Jos van der Lugt (7) 12. Lou van der Stel (10) 13. Wim Oomen (14) 14. Kees Huisman (15) 15. Arie van Loenen (31) Jos van der Lugt is de enige „radicaal" die in het gezel schap overeind is gebleven. Zijn medestanders gaven de strijd op. SCHKWVISWEG41C TR 70 34 81 SCHEDkMIKETHEl) ringd door knarsetandende sym pathisanten. De oplopende spanning in de zaal die meer en meer verdeeld raakte in twee kampen, kwam tot uitdrukking in tal van on heilspellende woorden. Dat de partij door een diep dal ging illustreerden opmerkingen als: „Wat hier gebeurt is van de SCHIEDAM Een grootste overwinning voor de rech tervleugels of een klinken de nederlaag voor de linker vleugel in de Partij van de Arbeid in Schiedam. Zo kan men zonder meer meer de toch wel sensatio nele keuze noemen van de afdelingsvergadering van deze partij. Een klinkende nederlaag ook voor het afdelingsbe stuur, dat nog niet zo lang geleden de kandidatenlijst samenstelde voor de ge meenteraadsverkiezingen en daarop gerenommeerde gemeenteraadsleden als wethouder Chris Zijdeveld en fraktievoorzitter Gé Brouwer naar onverkiesba re plaatsen dirigeerde. Nu de afdelingvergadering heeft duidelijk anders be slist. Wethouder Chris Zijdeveld kwam gisteravond voor de zesde en duidelijk verkies bare plaats terecht en frak tievoorzitter Gé Brouwer één plaats lager, op de ze vende en uiteraard ook ver kiesbare plaats. Het werd gisteravond een trieste afgang voor PvdA- raadslid Hans Konings. Hans Konings, volgens ve len de polariserende figuur in de fraktie, trok zich hal verwege de vergadering te rug van de kandidatenlijst om zch zodoende nog meer gezichtsverlies te besparen. Hetzelfde kan gezegd wor den voor zijn „aanhang" in de Schiedmse PvdA-fraktie Thomas Vos en Nicolai Die- lemans, die in het kielzog van Konings zich ook van de kandidatenlijst lieten schrappen. Of hun beslissing juist is ge-' weest zal de toekomst leren, wel is het een feit dat de PvdA-fraktie in nieuwe sa- menstellng ongetwijfeld een homogener groep is gewor den, die met de eerder ge noemde bekende figuren als Brouwer en Zijdeveld die kiezers toch wat mer ver trouwen in kunnen boe- zmen dan met de groep rond Hans Konings, die soms als het ware vechtend met hun politieke partijge noten de stadhuistrappen afrolden. De weggelopen groep zal ongetwijfeld een liefdevol onderdak worden aangebo den in de PPR/PSP-fraktie, die gezamenljk de gemeen teraadsverkiezingen in gaan. Zij zullen daar nu nog niet op verkiesbare plaatsen te recht komen, maar als „hulpje" zijn ze daar uiterst welkom. De PvdA-afdeling Schie dam heeft zonder een traan afscheid genomen van de groep rond Konings en het zoveelste hoofdstuk politie ke ruzie in Schiedam is af gesloten. Ook het afdelingsbestuur van de PvdA in Schiedam onder voorzitterschap van Hans Bakker zal consequen ties uit de uitspraken van de ledenvergadering moeten trekken. Men heeft zich daar zo sterk gemaakt voor politieke de gradatie van Zijdeveld en Brouwer dat men niet aan kan blijven. Een duidelijker motie van afkeuring en wantrouwen kan niet worden gegeven, of heeft het „rode",, afdelings bestuur soms een betonplaat voor het hoofd? Ruud van Houwelingen zotte", „Zijn we bezig harakiri te plegen?" „Ik stem niet meer op de PvdA", „Dit is wreed en on menselijk" en „Ik walg ervan". Tegen het einde van de tumul tueuze bijeenkomst, die steeds meer op een markterrein be gon te lijken waar geen kool rapen maar kandidaten raads leden bij opbod werden ver kocht, bleek hoezeer Bakker gelijk had toen hij aan het be gin van de vergadering had gezegd: „De Schiedamse afde ling van de PvdA gaat aan groepjesgeest ten onder". Peter de Lange

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1