Al jaren geen kookschool meer Jeugdland heeft de toekomst „Othello" met klucht EO opname in Schiedam Cslurgerlijke bÜ3tand De middenschool Schiedam West tijdelijk zonder Maatschappelijk Werker Toekomstmuziek Witte boorden- mentaliteit Goede instelling Hart onder de riem Overtuigende scriptie mix."* Direkteur hans Huisman De samenstellers van de scriptie, Thea Snel en Frans van den Eng GEBIT STUK J. VERINGMEIJER In en verkoop van automobielen Renault 4 Renault 5 Renault 6 Mazda 323 Honda Civic Ford Fiesta VW Golt Mitsubishi colt Opel Kadett Leerlingen van Liedewijde kunnen zich op hun manier ontplooien SCHIEDAM Dit is de tijd van het jaar dat leerlingen van de zesde klas van het basison derwijs samen met ouders en onderwijzer gaan bepalen naar welke vervolgschool zij zullen gaan. Dikwijls is de keus heel moeilijk maar vaak blijft er, als MAVO of HAVO te zwaar zijn voor een kind, niets anders over dan „maar" naar het Lager Beroepsonderwijs te gaan. Voor meisjes komt dat neer op het Huishoud en Nijverheidsonderwijs. „De huishoudschool" zoals dat nog altijd wat denigrerend genoemd wordt. Ouders, de toekomstige leerlingen, en dikwijls de hele omgeving kijken nogal negatief aan tegen deze vorm van onderwijs, en zelfs iemand als ex-mi nister Albeda zei nog niet zo lang geleden voor de televisie dat een leerling van het Huishoudelijk- en Nijverheidsonderwijs slechts wordt opgeleid voor de kaartenbak van het Gewestelijk Arbeids buro. In Schiedam zjn er een paar mensen, die zich verschrikkelijk kunnen opwindern over dit soort uitlatingen. Het getuigt van een gebrek aan ken nis voor deze vorm van onderwijs, die al jaren ge leden heeft opgehouden een „kookschool" te zijn. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 10 MAART 1982 PAGINA 11 Hans Huisman van Liedewijde: „Wij wensen niet in verdomhoekje te zitten" En dit zeggen we niet om ons op de borst te timmeren maar omdat we het geluk van de leerling op het oog hebben. Het eerste kwartaal is het niet anders dan op het gemak stellen, de faalangst wegne men die er bij velen is, en te alten zien dat er hier leerstof wordt aangeboden die ze kun nen behappen. Dan zie je de kinderen op bloeien, omdat ze eindelijk op een terrein zijn waarop ook zij zich kunnen waarmaken. Frans van den Ing: „Het is een voortdurend zoeken naar wegen om ze te motiveren... kortom, ze fijn naar school la ten gaan". Ook aan de middenschool die voor de verre toekomst op het programma staat, is in het rap port enige aandacht besteed. De Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 Door vertrek van de maat schappelijk werkers in de wijk West ziet de Stichting Maatschappelijk Werk zich genoodzaakt om vooralsnog de spreekuren in het buro West aan de van Beveren straat 40 te laten vervallen. Van 9 tot halt zes op werkdagen is er op het centrale buro altijd iemand te bereiken. Ook buiten de spreekuurtijden in de wijken zijn de maatschappelijk werk- (st)ers bereikbaar op het cen traal buro. Vanaf 1 maart kunnen bewo ners uit de wijk West met hun hulpvragen terecht op het cen traal buro van de Stichting: Broersveld 142. tel. 731033. samenstellers zijn er niet tégen, maar ook niet onverdeeld vóór. De middenschool ja, als daar naast andere schoolvormen mo gen blijven bestaan, zegt Thea. In landen waar ze middenscho len hebben, vind je de meeste spijbelaars. En in nederland is het aantal spijbelaars al niet ge ring. De kinderen vinden de aangeboren leerstof niet interes sant, en blijven weg. In Amster dam zie je nu een opvang voor spijbelaars ontstaan waar de kinderen mogen doen wat ze wèl aanspreekt: leren typen, dingen maken... Dat is nu precies wat wij propa geren, zorgen voor een stuk le vensgeluk, dan komt de kennis bijna vanzelf, aldus Hans Huis man. Het welzijn van de leerlin gen ligt het hele team op Liede- wijde na aan het hart. Op alle mogelijke maniren wordt daar aan gewerkt onder leiding van Thea Snel en Hans Huisman. Frans van den Ing brengt zijn praktijk- en studie-ervaringen sindskort in de praktijk in Spij- kenisse, bij een school voor MIK (moeilijk leren kinderen). Ondanks de grote sprong vor- waarts die het huishoud- en nijverheidsonderwijs sinds het begin heeft gemaakt is men nog niet waar men zijn wil. Thea: Het Lager Beroepson derwijs zoals het nu bestaat is ook niet goed. In wezen staat het, met z'n gescheiden oplei ding voor jongens en meisjes, buiten deze tijd. Ideaal zou zijn één grote school voor Algemeen Vormenden en Lager Beroepsonderwijs, waar iederen alle vakken kan kiezen. Toekomstmuziek nog, evenals de gelijke waardering voor witte boorden en blauwe overalls. Maar er wordt aan gewerkt, door Liedewijde in Schiedam, en door vele anderen verspreid over het land. Het rapport van Thea Snel Frans van der Ing Dit buro is open op alle werkda gen van 9 uur tot half zes. Zodra er in de wijk West weer op nieuw maatschappelijk werk bereikbaar zal zijn, zal de Stich ting dit kenbaar maken. Wijkadressen Maatschappelijk werk(st)er Oost: Centrum Oost, tel. 735435, Anne-Marie de Lange, Bas Overbeeke, donderdag 9.30- 12.30. Noord: De Blauwe Brug, tel. 702143. John Idzerda, Wilna Terwindt, woensdag 14.00-16.00 en donderdag 9.30-11.30. Nieuwland: De 4 Molens tel. 705500, Jeugdhaven tel. 738671, Marijke den Hollander, Jana van der Kolk, dinsdag 14.00- 15.00, maandag 9.30-10.30 en donderdag 19.30-20.30. Zuid: Pieter van Zoest. staat volop in de belangstelling: de eerste druk van 70 exempla- ren is weggevlogen en van de tweede druk (40 stuks) worden de laatste exemplaren mondjes maat uitgereikt. Thea zegt la chend: „Bij de eerste 70 exem plaren vroegen we ons al af, is dat nou niet verschrikkelijk ar rogant, zo'n oplage. Twintig, dertig is meer gebruikelijk weet je. Maar het is erg leuk, dat wel!" I.v.D. SCHIEDAM Maar liefst 6680 kinderen hebben deze zo mer meegedaan met Jeugdland. Het mooie weer en het aan trekkelijke programma zorgden voor een ongewoon grote opkomst. In het jaarverslag van jeugd- consulent Joop van Broekho ven wordt verder vermeld dat ook de Jeugdland aktiviteiten rond pasen en in de herfst zich in een grote bezoekersschare mochten verheugen. Jeugdland 1981 werd volgens Van Broekhoven wederom ge kenmerkt door spanning, in spanning en natuurlijk ontspan- ning. De wijksgewijs verspreide akti viteiten hebben opnieuw hun aantrekkelijkheid bewezen, ge zien het enthousiasme onder de Schiedamse jeugd, zo conclu deert Van Broekhoven. In 1981 namen er opvallend weinig Turkse kinderen aan Jeugdland deel. Dat kwam door het feit dat de Ramadan juist in de Jeugdland periode viel, en veel Turkse gezinnen dit tradi tionele vastenfeest in eigen land hebben gevierd. Van Broekhoven verwacht dat zijn jeugdspektakel in de toe komst een steeds grotere func tie in het Schiedamse leven zal krijgen, omdat bezuinigingen bepaalde groepen uit de plaatse lijke samenleving nopen hun vakantieplannen aan te passen aan hun slinkende budget, en veel kinderen zullen thuis blij- GEBOREN Tanja, d.v. Spinhoven-van Tricht. Wendy, d.v. van Meer-Broos. Zishan Butt, z.v. Javed Ahmad Butt-Mussarat. Yvonne, d.v. van der Harg-Ko- nings. Deborah M. d.v. Daemen-Ver- meij. Michael G. A. z.v. Allewelt-Kui- ters. Zehre, d.v. Güler-Akbulut. Suleyman, z.v. Güler-Akbulut. Irelle I. d.v. Geijp-van Vliet. Ilona, d.v. Böhler-Maat. Dave L. z.v. Bijl-Verheul. Judith, d.v. Koop-Laurman. Petronella C. A. d.v. de Vette- Kerkhof. Justin, z.v. Stet-Elshout. Malu, d.v. Hof-Hageraats. Fabian W. z.v. Bijl-Zandstra. Irma F. d.v. Boddé-van Rijs. Enrico P. z.v. Bras-Verweij. Lucia G. B. M. d.v. van Wijk- vliet-Overkempe. Jan C. z.v. Borsboom-van Beve- ren. Arjan, z.v. Voorburg-Voogt. Andries, z.v. Jense-Tóth. Pim, z.v. Nohlmans-Verweij. Sibel, d.v. Ozkog-Kügük. Annemarie, d.v. Boer-de Jonge. Michelle M. d.v. Poot-Ham. Annemieke M. d.v. Poot-Ham. Pauline L. d.v. van der Meer- Wijnmaalen. Richard R. z.v. Hassfeld-Brou- wer. Jantine A. d.v. Oostdijk-Kanne- gieter. Lenie A. C. d.v. Breugem-Ver- boon. Willemina L. d.v. van den Berg- Baaijens. Kevin M. z.v. de Blom-van Ag- teren. Reyhan, d.v. Ceng-Ceng. Larissa S. d.v. Backx-Mureau. Dieter F. z.v. Mous-Burgering. Coen C. M. z.v. Gordijn-Smits. Michael J. z.v. Harms-Boomsma. Wendy, d.v. Heesbeen-Kleinhe- renbrink. Danny G. d.v. Franken-van Roest. Ali, z.v. Kondu-Alan. Mandy, d.v. van Selm-Hazeu. Arjan J. z.v. Docter-Oldenburg. Maurice, z.v. Maasdam-van Kra lingen. ONDERTROUWD A. C. van den Berg, 23 jr. en C. Verkade, 22 jr.; J. G. Blokhuis, 23 jr. en J. Punt, 19 jr.; N. L. Brandenburg, 28 jr. en M. van Popering, 23 jr.; J. Cohen, 27 jr. C. M. 27 ji„ A. J. A. Heetman, 33 jr. en G. C. van Nimwegen, 27 jr.; G. T. Heijster, 27 jr. en K. J. Westveer, 21 jr.; C. D. Kranendonk, 26 jr. en W. Nieuwenhout, 21 jr.; A. F. Kui ters, 23 jr. en H. A. Heskes, 21 jr.; M. Kumentas, 44 jr. en L. H. J. Oeij, 35 jr.; E. Mol, 21 jr. en A. H. Collignon, 20 jr.; J. Vermeu len, 27 jr. en M. Hoekstra, 20 jr. P. Groeneweg, 24 jr. en M. M. Cijs, 20 jr.; J. Hartog, 28 jr. en A. Schreiers, 23 jr.; J. J. Holier- hoek, 26 jr. en S. de Wit, 20 jr.; L. M. in 't Hout, 38 jr. en Z. El Kart, 31 jr.; J. P. J. van der Meer, 24 jr. en W. C. L, Beun, 21 jr.; W. Meijer, 23 jr. en A. H. van 't Zelfde, 22 jr.; D. Oranje, 22 jr. en S. J. de Jong, 21 jr.; W. M. Rebers, 25 jr. en A. Harte, 27 jr.; A. Twigt, 23 jr. en E. J. Koppe, 25 jr.; K. R. Woen-A-Lien, 27 jr. en L. M. Piqué, 25 jr. GETROUWD J. Zwarts, 30 jr. en P. C. Spruit, 28 jr.; G. A. Markus, 44 jr. en L. Silvis, 40 jr.; J. van Meurs, 26 jr. en C. J. M. Verver, 20 jr. G. Verhoeckx, 25 jr. en L. A. Hoefnagel, 23 jr.; R. A. den Tuinder, 22 jr. en A. Witter, 21 jr.; S. Plantenga, 28 jr. en C. K. Brag; M. E. Burghout, 30 jr en J. I. H. Verhoeff, 29 jr.; A. de Jong, 31 jr. en M. Petersen, 25 jr.; J. van Schaften, 49 jr. en S. C. Bijl, 39 jr.; G. Q. W. A. Vermeulen, 25 jr. en E. W. M. de Kok, 25 jr.; J. M. Woudsma, 23 jr. en G. E. Koevermans, 22 jr.; R. C. W. van der Veer, 23 jr. en J. A. van der Schans, 20 jr. OVERLEDEN N. van Rooij, vr. geh. gew. met P. van Woerkom, 92 jr.; N. Heu- kels, man, 63 jr.; N. Verberk, vr. geh. gew. met J. Noordermeer, 82 jr.; M. van Wasbeek, vr. geh. gew. met A. van Wolferen, 84 jr.; W. J. B. van Gogh, man, 84 jr.; M. G. van der Moer, vr. geh. gew. met I. van der Tholen, 94 jr.; C. van der Vlies, man, 72 jr.; J. de Ruiter, man, 76 jr.; M. Met- zon, vr. geh. gew. met W. van Doorne, 89 jr.; J. Batenburg, man, 89 jr.; P. Valk, man, 69 jr.; T. C. Torenvliet, vr. geh. gew. met M. C. Tettero, 83 jr.; L. J. Boon, man, 61 jr.; A. J. Broer, man, 67 jr.; D. van Katwijk, vr. geh. gew. met J. van Dijk, 74 jr.; D. Los, man, 80 jr.; J. M. A. de Koninck, vr. geh. gew. met A. van den Ham, 78 jr.; L. H. H. van den Berg, man, 82 jr.; opleiding dan ook mede opge richt. Je kunt natuurlijk een ahrde funktietraining geven, en aanleren hoe iemand zi snel en goed mogelijk 100 slaatjes moet afleveren, maar je kunt ze ook toerusten met een flexibele ar- beidshouding zodat hij of zij be ter inzetbaar is op een bredere linie. Hans Huisman: „Wij zijn heel blij met dit rapport. Het geeft ons zwart op wit dat wij op de goede weg zijn met onze aanpak. Dat horen we trouwens ook wel van andere kanten, van de in spectie en van allerlei instanties waarmee we kontakt hebben. Het houdt bovendien een over schatting in van de „witte boor den" en een onderschatting van handarbeid, „de blauwe overall". Dat is de mening van Hans Huisman, direkteur van Liedewijde, de R.K. School voor Individueel (IHNO) en Lager (LHNO) Huishoudelijk- en Nij verheidsonderwijs in Schiedam. Wij boksen al jaren tegen deze opvatting waarbij ons soort scholen in het verdomhoekje zit. Voor ons is elk mens een mens, met andere, maar niet mindere kwaliteiten. James Wattweg 12 14 3133 KK Vlaardinqen Tel 010 353533 Wi /Vil n U zijn geïnteresseerd 'w wij bieden de hoogst mogelijke prijs handeling a contant komt U eens vrijblijvend langs voor taxatie enzovoort SCHIEDAM Voor de eerste uitvoering van het nieuwe jaar gaat de toneelvereniging „Othel lo" op een kluchtige toer. In première gaat het amusante toneelspel van Hans van Wijn gaarden op het toneel van zaal Arcade, met als titel „Ruilen is niet altijd huilen" onder regie van Köos Huibers. De klucht is gebaseerd op het hedendaagse samen arbeid ver richten door man en vrouw. Het gaat over een echtpaar werk zaam in eenzelfde branche. In feite niet bezwaarlijk, waren het niet dat de werkgevers, concur renten zijn. Dat zulks tot vreemde situatie SCHIEDAM De Evangeli- I sche Omroep organiseert voor opnamen van het radio-pro gramma „Laat ons de rustdag wijden" een groot aantal avonden in het gehele land. Het programma is iedere zaterdag avond op Hilversum 2 te beluis teren. Eén van deze avonden wordt gehouden op vrijdag 19 maart a.s. in de Ned. Geref. Kerk, Lange Haven 33. kan leiden en er bovendien pro motiekansen aan te pas komen, blijkt aan de inhoud van het stuk, dat uiteraard een goede af loop krijgt. De spelers zijn de dames: Jo Morra, Alie van Gerven, Anette Leermakers, Sandra Parent en Bep Huygens. Voor de heren Sjaak Dessens, Charel Dessens, Koos Huibers, Cor Morra en Piet Dessens. De eigen techni sche dienst zorgt ook nu weer voor een toepasselijk decor. De avond begont om 20.00 uur met tot besluit het traditionele bal. De toegangsprijs is f6,-, ver krijgbaar op de bekende adres sen en 's avonds aan de zaal. Sprekers voor deze avond zul len zijn ds' L. W. G. Blokhuis uit Schiedam en ds. M. van Campen uit Vlaardingen. Muzi kale medewerking wordt ver leend door de Geref. Gem. Zangver. ..Com nu met sangen de Chr. Geref. Zangver. „Et han" uit Vlaardingen. De orgel begeleiding is in handen van Frans van Tilburg. Jan van den Driest heeft de leiding van de koor- én samenzang. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Er zal ook een boekentafel aanwezig zijn. is wel iets anders dan opgeleid voor de kaartenbak van het Ge westelijk Arbeidsburo..." En Thea voegt er aan toe: „In de uitslag hebben we het zoge naamde parkeerbaan-effekt op gemerkt". Zo hebben we de baan ge noemd die de ondervraagde vast maar aangepakt heeft in afwachting van de baan die zij werkelijk wilde. Dat is heel positief: in eerste instan tie: aanpakken in plaats van werkelos zijn, en in tweede in stantie toch een baan vinden die je wilt. Uit de antwoorden is gebleken dat 35% van de leerlingen met een bepaald idee over het toe komstige beroep naar onze school is gekomen, en dat die dat ook hebben kunnen waar maken. Over de instelling van de H.N O.-leerlingen is men in de direkteurskamer van Liedewij de best te spreken: dse leerlin gen geven blijk best te willen werken, hun optreden is vaak eerlijker (minder hypocriet, zegt Thea) dan van middelbare scho lieren, spontaan. Ook hebben zij sociale vaardigheden aange kweekt die in hoge mate com penseren wat zij eventueel aan „geleerdheid" te kort komen. Aan die sociale vaardigheden wordt grote waarde toegekend. Onze leerlingen kunnen zichzelf uitstekend redden. Daar is de Trouwens, het wreekt zich in de hele maatschappij. Er is, en komt steeds meer, een groot te kort aan vaklieden. Scheepswer ven bijvoorbeeld laten die over komen uit Engeland en Yoegos- lavlë. Er ontstaat een reuze dis harmonie. Het vervelende van die negatie ve opstelling is dat het zo fnui kend is voor het gevoel van de kinderen die deze vorm van on derwijs (gaan) bezoeken. Op de basisschool krijgt het kind dat niet goed genoeg meekan als het om schoolprestaties gaat al een gevoelige knauw. rekteur van Liedewijde aan hun kant. Zij stelden een enquête op die maar liefst 119 vragen telde. Deze vragenlijst stuurden ze toe aan meer dan 300 schoolverla ters van Liedewijde over de ja ren 1976 tot en met 1980. De res pons is verbluffend hoog vindt Thea Snel-de Rijcke. „Gemid deld krijg je 30 tot 40% terug van je vragenlijst bij ons lag dat op ruim 59%. En dat zegt toch echt wel iets over de mening die de leerlin gen van Liedewijde over hun school hebben. Ik zou dan ook wel graag willen dat ze in de krant alvast bedankt worden voor hun medewerking. Hans en ik vinden het geweldig dat ze de moeite hebben geno men die hele lange vragenlijst door te worstelen". Direkteur Hans Huisman voegt er aan toe: „Binnenkort komen we via een advertentie er nog wel op terug. Het zou natuurlijk leuk zijn om tijdens een avondje de resultaten van de enquête aan de ondervraagden mee te delen..." De uitslag van de enquête mag regelrecht een hart onder de riem worden genoemd van de voorstanders van het nijverheid sonderwijs: Van de 181 Liedewijde-leerlin- gen die de enquête hebben te ruggestuurd, waren slechts 7 personen (is 4,4%) zonder baan. Hans Huisman vergenoegd: „Dat De kinderen die wij hier krij gen hebben wat dat betreft al heel wat te verwerken gehad. Dat het Huishoud- en Nijver heidsonderwijs ondergewaar deerd wordt, en dat gebrek aan kennis wat er werkelijk omgaat een grote rol speelt daarbij, weten Hans Huisman en de zijnen al jaren. Sinds kort hebben ze echter ook een document om hun overtui ging kracht bij te zetten. Thea Snel (35) en Frans van den ing (32), docent en voormalig docent aan Liedewijde, schreven een scriptie over het „IHNO en het LHNO, en wat daarna?" Voor het veelomvattende onder zoek hadden zij bestuur en di-

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 11