Nieuwe ter ztjde VANDAAG deze krant Ouderenbonden vechten tegen commercieel denken Body builders strijden om Miss en Mr. titel Bewonersvereniging hervat strijd tegen Tankercleaning neem vaker een bloemetje mee! Hulp bieden aan slechte betalers :f| gasrekening? Honkbal in >Nurih& Optiek „Argus" PL óók na zessen en tij zon-en i n en tijdens feestdagen Uitstel na uitstel Stadsblad Geluksgevoel Nieuwe wet Wildgroei Commercieel KONTAKTLENZEN Honderdjarige toch de oudste T.V. DEFEKT? RADIO ABA Randstad Eddies versch.jnen in helgrootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk - Telefoon 070-190222 it GabruHctgtas Hint Tornaar Een stukje geschiedenis door de schoolmeester Er bloeit iets op tussen Huil en Schiedam SCHIEDAM Al zeker tien jaar beijvert Schiedam zich voor de bouw van een (klein) crematorium. Zonder resultaat. Want na een tot twee keer toe genomen raadsbesluit wisten hogere overheden het plan telkens op te hou den, uit te stellen, af te keuren en vervolgens na goedkeuring weer op te schorten. De argumenten waren vooral van formele aard, en nooit echt duidelijk. De ware reden waarom Schiedam nog steeds niet over een crematorium be schikt is echter een pu bliek geheim: het zou de „aanvoer" naar het Rot terdams Hofwijk drastisch verkleinen en dus het (miljoenen) verlies van dit tussen Rottterdam en Delft gelegen crematori um aanzienlijk vergroten. OE VOLVO EN ÜAE SPECIALIST Aftot-Garage-ltefcreatte .Tini Krikke: „Het gaat niet om serviceverlening, maar om de Rotterdamse portemonnee" De Vlaardingse Joyce Zuid Holland, maakt een wacht te slepen. Voor alle soorten VOOR GEBOORTEKAARTEN &eötaurant „Sn be fèoutoe Ibxbtogmatetkunst u-w occng Wij helpen direktü! Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. VRIJDAG 12 MAART 1982 - NR. 20 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG C Soms ben ik wel eens vervuld van een gevoel van gehele te vredenheid. Als het werk gelukt is en ik door het in mij huizende atavisme voel, dat de lente zeer nabij is, dan overkomt mij zulks soms. Nu ik deze regel heb neer- getikt en ik hem nalees, denk ik: verrek, wat is een woord- commissie als zulks soms moeilijk uit te spreken. In de oorlogsdagen hadden we het wachtwoord „Schevenin- gen", want dat kon geen Mof uitspreken. Ik gebruik hier deze wat denigrerende aanduiding voor Duitser, maar dat paste nu eenmaal in de sfeer dier bange dagen. Maar toen ik later door mijn werk herhaaldelijk in het oostelijk nabuurland vertoefde, lieten ze me vaak het woord „zwitschernuitspreken, blijk baar een testcase om uit te vin den of iemand landgenoot was of vreemdeling. Goed, ik had het over een ge voel van opperste tevredenheid. Dat heeft men niet zo vaak. Meestal is het: gatverderrie en de balen, of ze kunnen het me doen. Een gevoel van zaligheid. Dat heb ik eens ooit gehad in 1950. Toen mocht men voor het eerst weer naar het buitenland, wijl toen de deviezenpot weer rede lijk was gevuld. Voor de krant was ik tevoren al herhaaldelijk weg geweest, maar privé nog nooit. We zaten er als Nederlan ders allemaal naar te snakken. We hadden er om het mentaal eens nader te preciseren het ta felzilver voor over gehad. Maar in 1950 mocht het weer. En wij als de hazen boeken voor een buitenlandse reis. Naar Zwitser land, want we wilden de bergen wel weer eens zien. En dat land had ons tenminste niks gedaan, al waren ze dan niet al te harte lijk geweest voor de daar belan den uit het vaderland dier da gen. We reisden over België, Luxem burg en Frankrijk, want Duits land werd toen nog gemeden als de pest. Ik weet het nog als de dag van gisteren: in Interlaken stond een oeroud, maar lief treinstelletje gereed om ons naar Wilderswil te brengen. Zo'n restant van al lure uit een voorbije tijd, maar bedoeld als uitgenodigende geste voor de buitenlanders, die weer komen gingen. Het was avond en het was laat, maar dineren, dat konden we nog. Dat was toch „selbstver- standlichMijn vrouw en ik kregen een mooie kamer. Ver moeid vielen we op bed, sliepen als landverhuizers en de volgen de morgen ontwaakten we op een toch nog aanvaardbaar uur. Ik trok de gordijnen open en toen kreeg ik dat gevoel van op perste zaligheid... De Jungfrau en de Mönch, beide met een sneeuwkraag als van hermelijn, schitterden in het ochtendlijke zonlicht en toen was voor mij wat het celibaat betreft, het voor deze twee berg toppen al opgeheven. Ik was volmaakt gelukkig. Als de Pastorale al niet gecom poneerd was, had ik het toen kunnen doen. Ik zat barstens vol geluksmotieven. Mijn zieltje was hemelsblauw en mijn hart had iets van een anemoon, een bloe- mensoort, waar ik stomweg gek op ben. Die geluksmomenten zijn zeld zaam. En dat moet ook wel. Als diamanten op de markt te koop waren, waren het geen diaman ten meer, doch massa-artikelen. Als we allemaal Goethes waren of Shaws, was de culturele lol totaal van het leven af, want dan moest men een super-genie gaan creëren, zoals ze nu willen gaan doen in de reageerbuis. De Jungfrau en de Mönch moeten er om lachen in hun Alpinische trots... Schiedams crematorium is recht en noodzaak Tini Krikke woonde vroeger, voor haar verhuizing van Mep- pel naar Schiedam, op een kerk hof. Haar vader, die niets met het begrafeniswezen had uit te staan, werd bij tijd en wijle wel eens gevraagd een graf te del ven. Misschien verklaart dat haar be trokkenheid bij de Schiedamse strijd om een eigen crematori um. Veel mensen praten liever niet over de dood, maar me vrouw Krikke kent wat dat be treft geen taboe. Tegenwoordig is zij woordvoor ster van de twee Schiedamse be jaardenbonden ANBO en KABO (2500 leden). Als het crematori um ter sprake komt aarzelt zij niet het woord „onrecht" in de mond te nemen: „Je mag hier alles, in Schiedam: geboren worden, wonen, wer ken, ziek zijn, maar gecremeerd worden, dat niet. Wil je dat toch, met je eigenwijze gezicht, dan zeggen ze: ga maar naar een an dere stad." Waaraan zij toevoegt: „Binnen kort wordt in Nederland de nieuwe wet op de lijkverbran ding van kracht. Daarin worden cremeren en begraven aan el kaar gelijk gesteld." „Maar zolang niet iedere stad Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken SCHIEDAM Zaterdag avond 13 maart organiseert sportschool Peter Lagerw aard in samenwerking met Hans Bender (de sterkste man van Rotterdam), voor beginnende body buildende dames en heren de Miss en Mr. Randstad Verkiezing 1982. Het evenement vindt plaats in het Passage theater en begint om acht uur. Er doen rond de 70 gespierde schoonheden aan mee onder het motto „Body Building is Beautiful". De vrouwelijke deelname valt wat tegen. Waarschijnlijk zul len niet meer dan 15 kandidaat missen op het podium parade ren. Oorzaak is vermoedelijk de uit puttende Miss Elegance verkie zing die twee weken geleden in Den Haag werd gehouden, waar de dames hun krachten goed deels hebben opgebruikt. Body Building geniet momen teel grote populariteit, ondanks de opofferingen (streng dieet) die men zich er voor moet ge troosten. „Onbetwist de sport van de 80-er jaren", zeggen Bender en Lagerwaard eens temmig. De 70 sportscholen uit de wijde omtrek die werden aangeschre ven om aan het Schiedamse evenement (dat jaarlijks gaat te rugkeren) deel te nemen, zeg gen het hen volmondig na. Dat het nieuwe schoonheidsi deaal in alle leeftijden wordt nagestreefd bewijst wel de in- schrijvingslijst. De jongste deel nemer -van het vrouwelijk ge- slacht- is 15 jaar, de oudste -van mannelijke kunne- 58 jaar. Tijdens de verkiezingen zijn er gastoptredens van Connie Heusdens, vice miss Holland 1981, en van Alwin Djaoen, meervoudig Nederlands kam pioen. Er zijn nog enkele plaatsbewij zen voor dit spectaculaire even ement te verkrijgen bij sport school Lagerwaard aan de Lange Haven tel. 269550, of bij Hans Bender, tel. 552484. Moge lijk heeft ook de kassa van het theater nog enkele kaarten, a 15 of 20 gulden. vrij is om een eigen crematori um te bouwen, is zo'n wet loos en vals. Het is net zoiets als een kanaal graven zonder er voor te zorgen dat er ook schepen door mogen varen." Al lang geleden bdankte me vrouw Krikke voor het lidmaat schap van de AVVL (Algemene Vereniging voor Lijkverbran ding). Die instelling werft volgens haar wél driftig leden, maar doet niets om het gestelde ideaal waar te maken. Tini Krikke heeft in de afgelo pen tien jaar stad en land afge beld en aangschreven, eerst als PvdA-raadslid. later als verte genwoordiger van de ouderen bonden. Ze sprak er over met Tweede Kamer voorzitter Dolman en parlementslid Schelto Patijn, ze schreef naar de vaste kamer commissie voor binnenlandse zaken, maar kreeg telkens nul op het rekest. Argumenten dat ook Vlaardin gen, Maassluis, Maasland en Hoogvliet belangstelling zouden hebben voor een Schiedams cre matorium, zetten geen zoden aan de dijk. Dat cremeren langzaam maar zeker het traditionele begraven vervangt en wel op grote schaal (40.000 crematies in 1980, een jaarlijkse toename van zeker 2000 en een percentage dat praktisch evenhoog ligt als het aantal begrafenissen) geeft de overheid aan de ene kant toe door een nieuwe wet te ontwer pen, maar bestrijdt zij aan de an dere kant door „wildgroei" van crematoria tegen te gaan. Dat laatste zegt mevrouw Krik ke nogal schamper. Zij gelooft dat Schiedam de dupe is van te hoog gegrepen Rotterdamse am bities, waarvan volgens haar Hofwijk getuigt: „Veel te groot opgezet. Het lijkt de Brienen- oordbrug wei, met al die aan en afvoerwegen." „Rotterdam is zich doodge- schrokken van het verlies. Hof wijk moet koste wat kost in stand gehouden worden, want 't gaat om die Rotterdamse porte monnee, en helemaal niet om de serviceverlening aan de burger. Die moet maar zien hoe hij van uit Schiedam naar Hofwijk komt, met een bus die één keer per uur gaat." Dat commerciële denken vindt mevrouw Krikke verfoeilijk. „Begraven is niet kostendekken, cremeren kan dat op den duur wel zijn, doordat je minder on- houd hebt," zegt zij, in navol ging van wethouder Chris Zijde veld, die zich ook een warm pleitbezorger voor een eigen crematorium heeft betoond, maar eveneens het hoofd stootte tegen de onwil in Den Haag. Mevrouw Krikkwe wil deson danks niet van opgeven weten. Zij meent te weten dat de Bewo nersvereniging Zuid van plan is een brief te schrijven naar Bin nenlandse zaken om nogmaals aan te dringen op goedkeuring voor het crematorium, en vindt dat eigenlijk iedere Schiedam mer die achter dit ideaal sttaat, het zelfde zou moeten doen: „Het is een recht en een nood zaak." SCHIEDAM De Bewonersvereniging Schiedam Zuid heeft bezwaar aangetekend tegen het verlenen van een tweetal vergunningen (hinderwet en luchtverontreiniging) aan het omstreden bedrijf Tanker Cleaning in de Gorzen. Voor de BVSZ kwamen deze vergunningen als een complete Paardekam (21) kampioene van -rrassmg omdat -et^vori^ goede kans zaterdag de titel in ae Ginjaar overeen was gekomen dat Tanker Cleaning verplaatst Oranjestraat Koopcentrum 19-21 „Koningshoek" Schiedam Maassluis Tel. 266431 Tel. 01899-19039 Lid A.N.V.C. SCHIEDAM Door het ver keerd nemen van een bocht verloor een vrachtwagen bela den met een ton grenenhout woensdag tegen het middaguur zijn lading op de hoek van de Burg. Knappertlaan en de Nieuwe Haven. In de bocht begon de lading te schuiven en belandde vervol gens op het wegdek. Een ver keersbord en een paal sneuvel den, terwijl het verkeer twee uur lang geblokkeerd was. zou worden naar de Botlek' Voor dat doel werd speciaal een Stichting opgericht die de ver huizing zou bestuderen. Nu het bedrijf toch de vergun ningen heeft gekregen vreest de bewonersvereniging dat er SCHH34MSEWEC41C TEL.:703481 SCHEDWUKETHEL) van verplaatsen niet veel meer terecht zal komen Tanker Cleaning krijgt via de vergunningen namelijk een le gale status op zijn huidige plaats, en mag daar volgens de beschikkingen tot 1 september 1983 gevestigd blijven. Voor de bewonersvereniging betekent dit een klap in het ge zicht, omdat het bedrijf nu door mag gaan met het lozen van verontreinigde stoffen in de lucht, terwijl zich op korte afs tand een woonwijk bevindt. De BVSZ ziet ook op tegen de door Tanker Cleaning veroor zaakte geluidshinder, temeer daar men in het controlerend orgaan de DCMR van Rijn mond weinig vertrouwen heeft. „Voor ons is niet duidelijk hoe de centrale milieudienst Tan kercleaning kan houden aan de gestelde voorwaarden. Zelfs bij voor de bevolking con troleerbare zaken, zoals de ge luidshinder van de Hollandse Constructiegroep, slaagt de DCMR er niet in ervoor te zor gen dan de voorschriften wor den nageleefd. Hoe zal dat dan gaan bij veel in gewikkelder zaken zoals giftige dampen in de lucht?" vraagt de bewonersvereniging zich af, De BVSZ benadrukt dan ook dat zij een tanend vertrouwen in de overheid heeft opgelopen. ikf Ook voor partijen 'J Telefoon 733426 'a-GwIandaoweg 622, Schiedam Iris Bloemenkiosken Stationsplein - Dagelijks geopend tot 's avonds 9 u. en zondags tot 8 u. De tekeningen voor een Schiedams crematorium zijn al jaren gereed. Als het er ooit komt, zal het gebouw verrijzen op de algemene begraafplaats. Voorlopig rekent men nog op een bedrag van rond de 3 miljoen aan bouwkosten, maar hoe langer de plannen wor den uitgesteld, hoe duur der het crematorium wordt. Al in 1977, na jaren van voorbereidende gesprek ken, zei de gemeenteraad ja tegen een crematorium. In 1978 onthielden Gede puteerde Staten hun goedkeuring aan het I raadsbesluit, in 1978 stuurden b en w een be roepsschrift naar de Kroon, GS trokken hun bezwaren in en. keurden begin 1980 een tweede I raadsbesluit goed. Een Koninklijk Besluit zette een domper op de vreugde: de verklaring van geen bezwaar werd geschorst tot april '81 en vervolgens tot 1 juni '81. De raad van State boog zich over de zaak, maar kort. daarop kwam er we derom een Koninklijk be sluit: beslissing geschorst tot 15 mei 1982. Formeel moet Schiedam dus medio dit jaar uits luitsel krijgen, maar er bestaat geen enkele ga rantie dat de beslissing niet opnieuw wordt uitge- I steld. UITDEUKEN iVi 4 SPUITEN is veel voordeliger bij: Buitenhavenweg 160, telefoon 261046. SCHIEDAM Door een tragi sch misverstand schreven wij in onze editie van vrijdag 5 maart dat de op donderdag 4 maart honderd jaar geworden Willem de Bree de op één na oudste in woner van Schiedam zou zijn. De oudste inwoonster was vol gens onze berichtgeving me vrouw Cornelia Van Voorde van der Vlugt met een leeftijd van 101 jaar. Deze gegevens hadden wij rechtstreeks betrokken van de afdeling kabinet op het stads kantoor. Naar diverse lezers ons verzekerden is mevrouw Van Voorden echter onlangs overle den, en wel op 10 februari van dit jaar. Zij woonde tot haar dood in bejaardentehuis Fran cois Haverschmidt. Onze excuses voor deze ver gissing. i.t - Videospeciahsten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1