Open school correspondeert met Huil „De geschiedenis van Schiedam" herdrukt ZAKEN VIZIER VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATE NI PvdA Schiedamse :Top Twintig \i Turksma groter In't kort 739937 Onze krant mikt vandaag op: ziekenfonds en partikulieren 010 - 260199 Kampagnenieuws PvdA Schiedam STEMMEN SCHIEDAM Toen in 1975 het boekwerk „Ge schiedenis van Schiedam" van de pers kwam, uitgebracht door Interbook International B.V. herdacht Schiedam 700-jaar stadsrecht. Dit stan- daardwrk, waar de schrijver, archivaris Drs. G. van der Feijst, enige jaren aan werkte, bestond uit een diepgaande studie over onze stad en haar ge schiedenis tot aan de Franse revolutie in 1795. Schoolmeester 'N RANDSTAD-EDITIE Helden KLACHTEN BEZORGING HET NIEUWE STADSBLAD HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 12 MAART 1982 PAGINA 3 „IJzeren Maggie" veelbesproken in brievenlawine SCHIED./VL AARD./MA AS- LAND Het begon allemaal heel toevallig. De dochter van mevrouw Ali Kuijper uit Maas land bracht een bezoek aan Engeland en nam op de thuis reis een Britse krant mee, de Huil Daily Mail. Mevrouw Kuijper, begeleidster Engels op de Open School in Schiedam, las het exemplaar met beroepsmatige belangstel ling door. Van A tot Z. Daarbij stuitte ze op een recht bankverslag vol grappige woordspelingen. Iets voor school? dacht ze, en ze schreef een brief naar de Engelse re- dakteur waarin ze deze haar complimenten maakte, en de vraag toevoegde of de geachte journalist haar wellicht aan en kele correspondentieadressen kon helpen voor haar leerlin gen. Ze zette uiteen dat haar school voornamelijk bedoeld is voor vrouwen met een beperkte vooropleiding (meestal alleen lagere school), die in een later stadium van hun leven wat meer tijd en gelegenheid heb ben om hun kennis op te frissen sn uit te breiden. Wetenswaar digheden over Schiedam com pleteerden de brief. Enige tijd later ontving zij een exemplaar van de Hull Star, een wekelijks bijvoegsel van de Mail. Daarin stond het verhaal van mevrouw Kuijper, com pleet met wat brokjes Schie- damse geschiedenis en de 15 na men van Schiedamse leerlingen die op zoek waren naar een cor respondentievriendin aan ,,de overkant". Weer enige tijd later begonnen er plotseling brieven uit Huil binnen te druppelen, van een doktersassistente, van een in- pakster, van vrouwen met de meest uiteenlopende beroepen, die de meest uiteenlopende on derwerpen aansneden: de poli tiek van „ijzeren Maggie" (de Britse premier), de eenzaam heid, belevenissen op het werk, het Britse lidmaatschap van de EEG. „Een ware lawine", aldus me vrouw Kuijper, die op 15 reac ties gerekend had, en er niet minder dan 70 kreeg. „Onderdak" voor zoveel corres pondentievriendinnen heeft ze waarschijnlijk wel, de brieven vinden gretig aftrek onder haar Havo en Mavo leerlingen uit Schiedam, die een paar uur per week les krijgen in de Engelse taal, hetzij in het MCM de Groothuis, hetzij in De Blauwe Brug. Een deel van de brieven heeft mevrouw Kuijper trouwens zelf al beantwoord, hetzij om de nog niet in het Engels bedreven cursisten bij te staan, hetzij om dat ze voor die bepaalde juf frouw of mevrouw uit Huil nog geen geschikte Schiedamse partner had gevonden. „Dit contact met Hull is natuur lijk een uitstekende stimulans voor de leerlingen, die zo na de kerstvakantie altijd een beetje inzakken, meent de Maaslandse docente. „Rond deze tijd ben ik daarom naarstig op zoek naar middelen om de lessen wat aan trekkelijker te maken". Tot het einde van het seizoen zijn de leerlingen naar ver wachting wel zoet met het uit wisselen van ervaringen met hun nieuwverworven Engelse vriendinnen. Onderling van gedachten wisselen over de plaats van de vrouw in de samenleving is trouwens een van de doelstel lingen van de open school, die in september weer met een nieuw cursusjaar begint. Wie interesse heeft in deze vorm van onderwijs kan op 26 maart ter kennismaking mee naar Makkum in Friesland om daar een aardewerkfabriek te bezoeken. Als gastvrouwen tre den enkele van de cursisten van dit jaar op. De reiskosten bedragen 30 gul den. Wie mee wil moet er wel heel snel bij zijn. Opgave en be taling bij Netty Leeman, tele foon 265765. Alle verdere infor matie verstrekt Ali Kuijper, 01899-13042. Ali Kuijper, leerlingen van de Open School en de pakken brieven uit Engeland. Tandarts K. L. Ko voor Koggeschip 72, Woudhoek-Noord, Schiedam Behandeling volgens afspraak 010-706535 Bü WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. Nieuwe Mathenesse- straat 15, A T T Schiedam PvdA kraam op de Hoogstraat (van 11.00- 16.00 uur) PvdA kraam op de Hoogstraat (van 19.00- 21.00 uur) Verkiezingsbijeenkomst in de Blauwe Brug met Ed van Thijn en Hans van Vlist, muziek „Dame Blanche", aanvang 20.00 uur. PvdA kraam op de weekmarkt PvdA kraam op de Hoogstraat Vervoer naar stemburo telefoon 266269 stemmen bij volmacht telefoon 153034 Voor afhalen affiches en informatie in uw wijk I Centrum: Herman Posthoorn, 's-Gravelandseweg 635, telefoon 731554| I Nieuwland: Jaap Looy, J. Braakensiekstraat 85, telefoon 730255 [Oost: Hans Bakker, Stationstraat 41, telefoon 153034 I West: netty Leeman, Aleidastraat 26, telefoon 265765 EZuid: Jos van de Lugt, A. v. Solmstraat 7, telefoon 733473 iGroenoord: Truus de Nijs, Chopinplein 58, telefoon 701818 Iwoudhoek: Ben Stuivenberg, Schoener 11, telefoon 708703. Zaterdag 13 maart Donderdag 18 maart Donderdag 18 maart Vrijdag middag 19 maart Zaterdag 20 maart Woensdag 24 maart De kampagnekommissie De boeiende lessen van een De Groenelaan, een van de laatste straten van Schiedam die tegen de eeuwwisseling met de hierop uitkomende straten een bestrating kreeg. schoolmeester Het boek heeft z'n weg ge vonden naar talrijke huisbi bliotheken, als waardevolle documentatie. Bij de echte nostalgici onder de verzame laars van dit soort werken over de geschiedenis van hun geboorte- of woonstad staan inmiddels de nodige produkten van scribenten met hetzelfde onderwerp. Eind vorige wek kreeg burge meester Te Loo bij boekhandel Van Leeuwen het eerste exem plaar aangeboden van een voor loper van al dit geschiedkundig geschrijf, een herdruk van het boekje „De Geschiedenis van Schiedam", door W. Brouwer, Hoofd ener school in Schiedam. Deze tweede uitgave is geheel oorspronkelijk gehouden, wel extra verlucht met de nodige foto's, gemaakt rond de eeuw wisseling. Meester W. Brouwer leefde van 1849 tot 1907. Zijn pennevrucht verscheen in 1879, net in de pe riode toen het verval in de drankindustrie zich begon af te tekenen. Bleek Drs. Van der Feijst in zijn in 1975 verschenen boekwerk een documentator te zijn met veel precisie in de chronologiM- sche volgorde, heel anders komt over de inhoud van zijn voor ganger. Bij het lezen van diens boek rijst het beeld voor ogen van een schoolmeester bij het ver tellen aan de kinderen over hun geboortestad. Het zijn lessen over het verleden waar van de inhoud, jeugd en oude ren nu nog zullen weten te boeien. Deze lessen over het ontstaan van de stad, over het wel en wee van de bevolking die goede en slechte tijden meemaakte over gehakketak met nabuurs teden, verraad en corruptie, godsdienststrijd met daarnaast de strijd om te kunnen overle ven. Interessant is vooral de rond wandeling door het Schiedam in zijn jaren die de schrijver in gedachten met zijn lezers maakt. Na de weergave hiervan besluit hij met de woorden: „Nu hoop ik maar, dat iedere lezer deze beschrijving van onze stad on volledig moge vinden en dat er hier en daar nieuwe fabrieken mogen verrijzen, waardoor de werkman ruimschoots gelegen heid kan vinden, te werken voor zijn gezin. Dan heeft Sc iedam een toe komst, die beantwoordt aan de verwachting, welke de Hol landse Graven koesterden van het kleine plaatsje, dat zich ont wikkelde aan de Nieuwe Schie. Zoo zij het". fabetische naamlijst samen van Schiedammers, die zich in enig opzicht beroemd gemaakt heb ben. Hieruit valt onder meer op te maken dat Adriaan Naartens- zoon Carreman is omgekomen tijdens een overwintering op Groenland. Ook hoe Kornelis Adriaanszoon Kruik, als kapi tein van „De Struisvogel" won deren van dapperheid ver richtte in de driedaagse zees trijd (1653) tussen de escaders van Tromp en Blake. Hij zelf en nog zeven en dertig Schiedamse matrozen vonden hierbij de dood! Reden te meer om het boekje aan te schaffen. Het is van een handzaam formaat, telt onge veer 80 pagina's en is gedrukt op kunstdrukpapier, voorzien van een geplastificeerde om slag. Uiteraard vanaf heden in de boekhandel verkrijgbaar met als kostprijs 17,50. Nieuwe Stadsblad KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 00 uur op het kantoor BUREAULEIDER J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J. Hovingh Tel 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v. d Drift BV, ingeschreven KvK nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d. 30.07 79 nr 78/1979 1-11-81 Eén van de 42 vestigingen van de Groep Turksma, vijf jaar geleden hier begonnen op de Grote Markt, was drin gend aan expansie toe. Gogh schreef aan zijn broer Theo. De film begint om 3 uur en de toegang is gratis. De NCVB afdeling Schiedam Centrum organiseert op woens dag 17 maart een ledenvergade ring in het gebouw voor Chr. en Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Mevrouw Barneveld-de Koeijer vertelt over het boeiende leven van de schilderes Maria Sybilla Merian, die benoemd is van wege haar afbeeldingen van bloemen, planten en insecten. De bijeenkomst begint om acht uur. Ook gasten zijn van harte welkom. Op 23 maart is er weer een ont moeting van de FNV werk groep voor WAO-ers in diens tencentrum de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan, aanvang twee uur 's middags. De Rotterdamse toneelgroep „Diskus" speelt het anti-kern wapenstuk „Over leven". Vooraf zal de heer Bartalits, do cent aan de Tilburgse Hoge school en medewerker van het Kennedy instituut, zijn stand punt kenbaar maken ovti de atoombewapening. De toegang tot deze middag is gratis. Buurtcentrum De Kreek aan de> Lange Haven 92 speelt op woensdag 17 maart wederom bingo. De eerste ronde wordt afgeroepen om kwart over acht. Vanaf kwart voor acht staat de koffie klaar. Een boekje van tien kaarten kost 12,50. De carnavalsvereniging De Rietzeilers organiseert op dins dag 16 maart weer een bingo avond waarvan de opbrengst bestemd is voor de gehandicap ten van Schiedam. Plaats van handeling is als va nouds zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Aanvangstijd acht uur. In Jazzcafé De Bliksem aan de Vlaardingerstraat 9 ook dit weekeinde weer muziek, en wel The Amazing Stroopwafels, die op zondag 14 maart vanaf drie uur 's middags een optreden verzorgen. De toegang is zoals gewoonlijk gratis. Turksma kreeg hiervoor de gelegenheid in het dubbel- pand Hoogstraat 176-178, en presenteerde zich hier on langs als een vakspeciaal zaak voor alles op het gebied van elektro en geluidselek- tronika. Het interieur is inge richt als één grote showroom, modern van opzet, ingedeeld in drie afdelingen. Eén voor huishoudelijke elektrische apparaten, daar naast een expositie van wat er beschikbaar is aan koel kasten, vrieskisten, wasauto maten, sneldrogers en verder wat thuis hoort in het domein van moeder de vrouw. Als een novum mag doorgaan de studio met hierin grote aan tallen televisie's in verschil lende formaten. Hieronder ook de laatste nieuwe snuf jes, plus alles wat er op de markt is aan geluidsinstalla ties. Speciale aandacht is be steed aan de video-recording. Hiermee wordt voortdurend gedemonstreerd wat de ko pers een volledig inzicht ver schaft over werkwijze. Zelfs een opname-camera en an dere benodigde apparatuur staan hier ter oriëntatie opge steld. Belangrijke nevenarti kelen zijn gasfornuizen in alle formaten en kleuren. Tutksma propageert een goede service, zeker sinds men over een eigen techni sche dienst beschikt. De ge bruikelijke goedkope aanbie dingen omlijsten deze feeste lijke heropening, waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Radio Randstad heeft nieuwe uitzendtijden. De piraat is voor taan te beluisteren op vrijdag van 9 tot 12 's morgens, op za- terdag van 10 tot 6 en op zondag van 11 tot 7 -uur. Ongewijzigd is de frequentie: 90.7 Mhz van de gewone FM band of 103 Mhz via het kabel net. Ook de uitzendtijd van de Schiedam top twintig is niet veranderd, die gaat zaterdags tussen vier en zes de ether in. De Schiedamse hitparade wordt door radio Randstad samenge steld, samen met grammofoon- platenhandel Hakkert. Deze week ziet de hitlijst er als volgt uit: 1. Orchestral Manouvres in the dark Maid of Orleans (1) 2. Four Tops - Don't walk away (3) 3. A1 Jarreau - Roof Garden (6) 4. Buck's Fizz - Land of make believe (4) 5. Vanessa - Upside down (2) 6. Lori Spee - How many times (7) 7. Michel Sardou - Les lacs de connemara (15) 8. J. Geils band - Centerfold (16) 9. Abba - Head over heels (12) 10. The Jam - A town calles Ma lice (20) 11. Stranglers - Golden Brown (5) 12. Brooklyn Express - Spank 69 (nieuw) 13. Stars on 45 - Stars on Stevie (9) 14. Elain Page - If you don't won't my love (10) 15. Risqué - Girls are back in town (nieuw) 16. Tower - See you tonight (19) 17. John Miles - Music (nieuw) 18. Shakin Stevens - O Julie (11) 19. Leo Sayer - Have you ever been in love (nieuw) 20. Kim Wilde - Cambodja (8) SCHIEDAM De muziekver eniging St. Radboud geeft op zondag 14 maart een concert in de Groenoordse St. Martinus- kerk (Willem Andriessenlaan). Het concert vindt plaats in het kader van de Vastenaktie 1982. Het motto is „water voor later" -een broodnodige wateropslag tank voor een Indianenge- meenschap in Venezuela. Het concert begint om half drie en de toegang is gratis. Jongerensociëteit Q.T. organi seert iedere zaterdagavond een live-concert van een Neder landse formatie. Op zaterdag 13 maart treedt in sociëteit aan de Nieuwstraat 12 (Teerstoofge- bouw) de groep Nereida op. „Geen opgefokte flauwekul, maar gewoon lekker swingen", dat zegt de band van zijn eigen muziek. Nereida speelt voor namelijk eigen werk, melo dieuze pop met west-coast in vloeden en een sterke nadruk op zanglijnen. Nereida was onlangs te beluis teren in Vara's popkrant. Mu- ziekkrant Ooor was één en al lof over deze groep, die bestaat uit Laer van Iwaarden (drums), Ruud Kruithof (toetsen). Maar ten Mos (bas), Teus Zandman en Henk de Groot (gitaar). Het optreden begint rond tien uur en de toegang is voor Q.T. leden gratis. Niet-leden betalen vijf gulden. In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat wordt zondagmid dag 14 maart een film vertoond over de schilder Vincent van Gogh. Van Gogh begon met schilde ren op zijn 27e jaar. Tien jaar la ter, bij zijn dood, had hij meer dan 800 schilderijen vervaar digd. Het commentaar bij de film is ontleend aan de brieven die van Wij zijn er trots op dat onze bezorgers zich inzetten om HET NIEUWE STADSBLAD zo goed mogelijk te bezorgen. Terecht, en daar zijn wij blij om, belt u ons kantoor ais u onze krant niet hebt ontvangen. Bij zo'n oplage kan dit voorkomen; daar zult u begrip voor hebben. Vriendelijk verzoek van ons: BEL UW KLACHTEN ALLEEN DOOR OP MAANDAG EN VRIJDAG TUSSEN 10.00 EN 12.00 UUR TELEFOON 267368 Wij kunnen u dan in alle rust te woord staan en een maximale aandacht aan uw klacht schenken. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. Aan het slot van zijn boekje stelde meester Brouwer een al- I wordt 2x per week huis aan huis bezorgd in een oplage van 37.500 ex. in Schiedam en oud-Mathenesse.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3