BEKENDMAKING 'Maroen 'Meubelen Groepsgesprekken bij Maatschappelijk Werk JÊF*' im De gitaar DeStipuncteur, acupunctuur zonder naalden. „Ervaringen verwerken" Transcendente meditatie in Blauwe Brug urgerlijke tand NIEUW: dierenvoedsel op vers vlees basis. Vier koren in concert ®èw>&a'L Plesmanstraat 58, Schiedam, Tel. 379450 's-Gravelandsepolder. Iedere dag open SPECIALISTEN IN EIKEN EN LEDER een rubriek J van nieuwe Julian Bream. Dio^sl^cnCJani^rtT msüCfcrZdl Mwixl-QBefoso - 'dl:..-''drd- 895.- 695.- S3 Mr. K. Visser: groeiende belangstelling voor TM In en verkoop van automobielen Wij zijn geïnteresseerd in Uw: De huidige generatie Verwaijen Renault 4 Renault 5 Renault 6 Mazda 323 Honda Civic Ford Fiesta VW Golf Mitsubishi colt Opel Kadett Programma Een oude jubileumopname HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 17 MAART 1982 PAGINA 19 srarioN VLAA*D-C£*r*. KOKKER GALAND STRAAT ^VEUNDSE iek 99 Broersvest 19 5.83. Tel. 73.29.33. a.d. IJssel Schiedam Eindelijk óók in Nederland SCHIEDAM „In Schiedtm is een grote belangstelling voor de ontwikkeling van geest en li chaam door de Transcendente Meditatie techniek", aldus de TM-leraren in Rotterdam die in de omliggende plaatsen cursussen geven. „Om deze reden is het voor ons prettig om telkens terug te ko men", aldus mr. C. Visser die komende dinsdagavond (23 maart) in de Blauwe Brug een introduktie lezing geeft. Dhr. Visser schrijft de groeiende be langstelling voor de TM tech niek toe aan het feit dat het erg gemakkelijk te leren is, in en kele avonden, en positieve uit werkingen heeft op de gezond heid, concentratievermogen en helderheid van de geest. Ook zal de heer Visser ingaan op het wetenschappelijke on derzoek dat de laatste jaren is gedaan naar de effecten van de meditatie op het individu. In een onderzoek naar de groei van de persoonlijkheid door re gelmatige meditatie vond men een ontwikkeling van de vol gende kwaliteiten: openheid, ontvankelijkheid, zorgzaam heid, opgewektheid en goedge humeurdheid; overheersing van positief denken; spontani teit en een frisse kijk hebben, zelfstandigheid; verlies van angst voor de dood; gevoelma- tige bereidheid om het bewust zijn te ontwikkelen; het ontdek ken van mogelijkheden tot creativiteit; aanvaarding van de eigen persoon, de natuur en an deren; besef van eigen bestem ming. Aanstaande dinsdag zal de heer Visser met enkele collega's uiteenzetten hoe men in enkele lessen de meditatie kan leren en daarna thuis zelfstandig beoefe nen. Aanvang van de lezing: 20.00 uur. Sgrammofoonplaten onder redaktie van Wim Bouwens en Jacques van Rijk Inl postbus 85. Leidschendam Tel (070) 272844 De gitaar is ongetwijfeld het meest populaire instrument van onze twintigste eeuw, zij het dat vooral de elektrisch versterkte versie, zonder klankbodem, in de popmuziek opgang heeft ge maakt. Wie kende niet Bill Ha ley of The Beatles, om enkele grote voorbeelden te noemen? En zo'n beetje elke protestzanger die zichzelf rspecteerde, droeg zijn boodschap bij gitaarklanken uit. Dat is wel eens anders geweest, want zo'n halve eeuw geleden werd de studenten aan de Universiteit van Moskou het gitaar-spelen ver boden, omdat de overheid het in strument niet proletarisch genoeg vond. Overigens kwam diezelfde gitaar slechts luttele jaren later in de V.S. in een kwade reuk te staan men identificeerde gitaarensembles met communistische cellen! De gitaar is al heel oud, maar hoe oud precies weet niemand. De be naming is afkomstig van het Griek se KITHARA, weïk woord men trouwens ook terugvindt in cither en cister. De Romeinen schijnen er nog op gespeeld te hebben, maar bekend werd het instrument pas voorlopig in Zuid-Europa toen de Moren het in Spanje brachten. Dat gebeurde in de 8ste en 9de eeuw, maar het zou nog een half millenium duren, alvorens de gitaar ook in noordelijker streken ver breiding vond. Van de Normandi- sche koning Jan weten we dat hij in 1349 twee gitaarspelers in dienst had en de goede Vlaamse stad Me- chelen kende van 1371 tot 1374 een „stadsgitarist". In de 17de eeuw verdrong de gitaar aan de Franse en later ook de andere hoven de luit en kon hij zich tot de huidige vorm ontwikke len: een aan twee zijden vrijwel vlakke klankkast met aan de bo venzijde een rond galmgat. De lan ge hals bleef, maar de vijf dubbele snaren werden vervangen door de zes enkele, zoals we nu kennen, in de stemming E, A, d, g, b, e'. Som mige gitaarspelers veranderen de stemming van een of meer snaren wel eens om bijzondere klankeffek- ten te bereiken. Zoals bijvoorbeeld John Williams in „Granada", wan neer hij de b-snaar een oktaaf lager stemt. Aan het begin van de 19de eeuw beleefde de gitaar een enorme op bloei, waaraan vooral de Spaanse gitarist en componist Tarrega debet was. Hij was de grondlegger van de moderne Spaanse gitaarschool. In de tweede helft van de vorige eeuw daalde de belangstelling echter weer aanzienlijk, maar op 17 febru ari 1893 werd in Linares Andres Segovia geboren. Deze ontpopte zich niet alleen als een (toen) niet te evenaren gitaar- virtuoos vanaf zijn 16de jaar stond hij op alle podia van de we reld, momenteel leeft hij terugge trokken in Geneve maar ook als iemand die kans zag de tot volksin strument gedegradeerde gitaar weer een waardige plaats te geven in de kunstmuziek. Wellicht is George Harrison's com pliment aan Segovia's adres het meest treffend: „Hij is ons aller va der", zei deze Beatlezelf toen toch ook op het toppunt van zijn roem. •x<:' ■y.< Sfex y-.v*■■-•*.... Tv. --.e Daarom valt het toe te juichen dat RCA eind vorig jaar een tweeplaats set uitbracht onder de titel „Die Grösszten Gitarristen unserer Zeit" (RCA RL 43454- m.c. RK 43454 CV). Met naast grote namen als Julian Bream, John Williams, Narciso Yepes, Siegfried Behrend en Jorge Car doso die van Andres Segovia. Hij speelt op deze gecombineerde heruitgave delen uit twee suites van Bach, die zoals bekend geen gitaarmuziek schreef, maar wel voor de luit. Het gaat echter om oorspronkelijke clavecimbelmuziek uit het „Notenbtlchlein ftlr Anna Magdalena Bach" en een prélude en sarabande uit de cellosuite in G (BWV 1007). Wanneer de opname gemaakt is, wordt niet vermeld; het moet aan ;X het eind van de zestiger jaren ge- weest zijn, toen Segovia toch de 70 ;X al ruim gepasseerd was, maar zijn X; muziek straalt op deze uitstekende X; opname nog steeds van ingehouden vitaliteit. X; Het geliefde Concerto de Aranjuez ;X Rodrigo gaf hier een beschrij- X; ving van het leven aan het Spaanse ;X hof in de vooijaarsresidentie :-:j speelde Julian Bream al bijna 20 X; jaar geleden met The Melos Cham- ;X ber Orchestra o.l.v. Colin Davis. X Het resultaat is nog steeds maatge- ;X vend. Schitterend is ook de gitaar- versie van het Andante uit Brahms' ;X strijkkwartet in B, opus 18. Een op- name die Julian Bream samen met John Williams maakte in oktober ;X 1978 in de Verenigde Staten. X; Het spel van Narciso Yepes komt door de zwaardere orkestbezetting X; in het Concert voor gitaar, strijkers en basso continuo in D van Vivaldi X; wat in het gedrang. Maar wie deze X; meester enkele groeven later hoort ;X in de „Tres piezas de la „Belle épo- X; que"" (beide opnamen dateren uit ;X '73) geeft zich alsnog gewonnen. Iv Relatief heeft RCA veel plaats in- geruimd voor de in Berlijn geboren ;X gitarist Siegfried Behrend. Meest X; opmerkelijk is de Serenade in A ;X van Carulli, waarin hij samen met X; Martin Krüger tot een indrukwek- kend resultaat komt. Maar ook de gitaarstukken van Losy von Lo- senthaal, waarvoor hij ook de trans- x criptie zelf schreef, mogen er zijn. X; Deze revolutionaire franse vinding die geheel electronisch is, stelt u in staat deze meer dan 3000 jaar oude oosterse methode zelf thuis toe te passen Wilt u meer weten, vraag dan middels een briefkaart zonder postzegel vrijblijvend brochure aan bi) Gevalo bv, Antwoordnummer 60517, 5000 WB Tilburg Telefoon 013 -434711 Alleenverkoop voor Nederland Pni» Siipunctetir 750,— inkl verzendkosten en uitgebreide beschrnvine Binnen 14 dagen geen siikae* geld terug! Er is ook een professioneel apparaat leverbaar voor hen die toepassen. (Ook hiervan is Betaling in termiinen Wij hebben beslag weten te leggen op een enorme faillissementspartij MASSIEF EUROPEES EIKEN MEUBELEN 30 KAASKASTEN 200 cm breed Winkelprijs 3295.- nu 2395.- Ook in andere maten leverbaar. 10 TV KASTEN met 2 laden Afm. 106brx50dx117h 1995.- nu 995.- SCHIEDAM In 1980 is het algemeen maatschappelijk werk ingegaan op bepaalde gemeenschappelijke hulpvragen door een groep op te zetten voor „rouwverwerking". Het is gebleken dat deze vorm van ondersteuning baat heeft gehad. In een groep hebben deelnemers de kans steun te krijgen en steun te bieden bij verwerking van problemen. Deze kunnen betrekking heb ben op gelijksoortige situaties. In een groep merken mensen dat ze er niet helemaal alleen voor staan. Ieder mens gaat an ders met zijn ervaringen om; aan de hand van verschillen kan elk groepslid ideeën op doen en daar eventueel mee oe fenen. In een groep kunnen, mensen zoeken naar andere manieren om hun leven in te richten. Deze maand starten er drie nieuwe groepen: Groep voor mensen die hun le venspartner hebben verloren. Bij deze groep gaat het om het verwerken van het verlies van de levenspartner en het zoeken van wegen om het leven weer zinvoller te maken. De groep is bestemd voor mannen en vrou wen, die in hun naaste omge ving zich onvoldoende over de dood van hun partner kunnen of durven uiten; het moeilijk vinden alleen te zijn en willen leren hoe ze het leven opnieuw kunnen inrichten. Groep voor gescheiden mensen, of mensen die uit elkaar zijn. Bij deze groep gaat het om het met elkaar ervaren en delen van ge beurtenissen bij een scheiding en het vinden van een nieuwe eigen levensinrichting De groep is bedoeld als steunpunt voor mensen, die geen moge lijkheid hebben om hun ellende en verdriet te verwerken of die mogelijkheid niet zien. Groep voor het leren van so ciale vaardigheden. Deze groep is bedoeld voor mensen, die hun eigen mogelijkheden in het aangaan van kontakten/relaties willen leren uitbreiden of ont dekken. De groep is voor man nen en vrouwen die het moei lijk vinden voor hun belangen op te komen, die afhankelijk besluiteloos en onzeker zijn in het nemen van beslissingen, die zich eenzaam voelen en die zich tegenover anderen moeilijk kunnen uiten. De groepen bestaan uit mannen en vrouwen van maximaal tien deelnemers. Er worden onge veer vijftien bijeenkomsten ge houden. Deelname is kosteloos. Voor inlichtingen of opgave, kunt u zich wenden tot de bege leider van de groepen, P. van Zoest, bij de Stichting Maat schappelijk Werk, tel. 731033. 20 SALONTAFELS Afm. 120x60 - 125x75 met lade 90x90x65 1595.- 995.- nu nu 10 HOEKTAFELS 20 LEDIKANTEN 140-160-180 cm br. bij 200 cm 1895.- nu 995.- In de meeste gevallen kunt uzelf de beitskleur nog bepalen. Verder worden nog eethoeken, zitgroepen, kasten en verlichting voor aantrekkelijke prijzen verkocht. Wilt u maatwerk? u óók bij ons bestellen. RLGOUTg VAN H LEKSTRAAT GEBOORTEN Antoinette A. d.v. van Driel- Krijger. Lisette M. d.v. van Vliet-van Doesburg. Arfan Jalil Rahi, z.v. Muham mad Jalil Rahi-Bushra Begum. Robin, z.v. Brijs-Ritter. Debora, d.v. den Breejen-de Graaff. Kimberly, d.v. de Winter-Oster- holt. Jennifer, d.v. Haas-Veen. Jean P. z.v. Chatelain-Pothoven. Eva M. d.v. Moraal-de Vries. Alex A. v. Gomes Agostinho- Dool. Boy, z.v. van Katwijk-de Wit. Martijn, z.v. Waninge-van Rijn. Hidde J. H. z.v. Mulder-van der Hoek. Patricia A. d.v. de Bruijne-Kra- nenburg. Fleur D. d.v. van Beem-Bollee. Mariska, d.v. Mulder-Bos. Michel, z.v. Ko-Kwee. Casper G. F. z.v. Suijker-van Krugten. ONDERTROUW H. C. Bakker, 25 jr. en L. C. M. van Kampen, 28 jr.; R. A. Bus- kens, 23 jr. en M. Huigen, 21 jr.; P. B. M. van Doesburg, 36 jr. en E. C. P. Nuberg, 26 jr.; C. A. Furrer, 24 jr. en T. C. M. de Vet te, 20 jr.; J. T. Hogeling, 29 jr. en M. I. A. van Deurzen, 23 jr.; B. G. Jeup, 30 jr. en C. Gijsen, 20 jr.; D. Kooy, 37 jr. en A. M. Goudappel, 30 jr.; N. J. van der Laan, 27 jr. en A. J. Pfeiffer, 26 jr.; P. B. Nijman, 24 jr. en L. C. M. de Raaij, 22 jr.; H. de Wit, 31 jr. en I. Ivasko, 28 jr.; J. van Zo meren, 24 jr. en P. Triel, 21 jr. GETROUWD J. M. Merker, 27 jr. en J. Scha per, 31 jr.; A. J. A. Heetman, 33 jr. en G. C. van Nimwegen, 27 jr.; P. H. Teerling, 21 jr. en A. J. M. de Bruin, 19 jr. James Wattweg 12 14 3133 KK Vlaardingen Tel 010 353533 wij bieden de hoogst mogelijke handeling a contant komt U eens vrijblijvend langs voor taxatie heel, dus één grote verkoop ruimte gemaakt. Ook hier werd de bovenetage woonruimte maar nu voor de inmiddels, ge trouwde zoon P. J. A. Ver waijen met zijn echtgenote G. M. Vester. Van lieverlede nam dit paar de zaak van pa en moe ovér. Ook zij wisten door diverse grote en kleine verbouwingen het be drijf aan te passen aan de steeds veranderde eisen die het zaken doen stelt. Aan het eind van de zestiger jaren werd op de Hoog straat 134 een meubelzaak over genomen' en in '72 verbouwd en ingericht als speciaalzaak voor slaapkamers, bedden, de kens, enz. Deze zaak heet nu Bedderie Verwaijen. In 1975 werd een woninginrich ting aan de Mgr. Nolenslaan 774-776 gekocht en ook deze zaak werd in 1977 geheel gemo derniseerd tot een up-to-date service bedrijf. Inmiddels was de derde genera tie zich komen aanmelden. NI. de heren W. A. M. Verwaijen als leider van de „moederzaak" Hoogstraat 184-186 (samen met z'n broer nu direkteur) en H. A. M. Verwaijen als leider van het filiaal aan de Nolenslaan, tei> wijl de Bedderie op de Hoog straat is toevertrouwd aan de heer C. B. J. M. Coppens. Als lid van een grote inkoopor ganisatie werd ook op het ge bied van sales promotion, admi nistratie, economie e.d. gelijke tred gehouden met de reeds eerder genoemde eisen die aan een goed florerend bedrijf moe ten worden gesteld. Het voornaamste echter is in die 70 jaar nog nooit veranderd, voornamelijk. „Geef je klanten 100% service en persoonlijke aandacht, goede waar, billijke prijzen, garantie en eer eerste klas voorlichting" Dankbaar is de firma Ver waijen ook aan alle medewer kers met name de heer J. E. Ta- hey die al 33 jaar lang als chauf feur zijn werk doet en aan alle kanten die, in al die jaren het mede mogelijk maakten meer dan 70 jaar een bedrijf in Schie dam te doen bloeien. Deze erva ringen geven moed voor de toe komst en voor de derde genera tie Verwaijen. enzovoort Folk in de Teerstoof SCHIEDAM Na het succes volle muzikaal weekend van Magna Carta, brengt theater de Teerstoof dit keer de folkgroep RUM. De Vlaamse muziekgroep RUM staat in zijn nieuwe samenstel ling borg voor een eersteklas folkconcert. De vier heren van RUM bespelen tal van snaar- en blaasinstrumenten, waaronder de kolossale baritonhoorn het meest opvalt. In het nieuwe re pertoire overheerst het instru mentale element. Vrijdag 19 en zaterdag 20 maart: RUM: Vlaamse Folk. Prijs 12,50 CJP Pas 65 plus10,—. Zaterdagmiddag 20 maart: Clown Woudi: „Roodkapje". Prijs 3,50. Volgende week vrijdag en za terdagavond: Azimuth en Tre- mouille (de Franse mimi clowns). Volgende week zaterdagmid dag: Clown Woudi „Hans en Grietje". Aanvang middag 14.30 uur, zaal open: 14.00 uur. Avond, 21.00 uur, foyer open 20.00 uur. Reservering: maandag t/m vrij dag via het VVV, tel. 733000 vrij.-avond en zat.middag via het theater, Nieuwstraat 12, Schiedam, tel. 269455. Gereserveerde kaartjes worden tot een kwartier voor aanvang van de voorstelling vastgehou den. OVERLEDEN L. S. J. van Gerven, vr. geh. gew. met W. Vrijland, 64 jr.; A. Moerkerken, vr. geh. gew. met G. de Willigen, 76 jr.; G. A. W. van Rijswijk, vr. geh. met H. van den Berg, 40 jr.; M. van Eek, man, 72 jr.; M. Treurniet, man, 65 jr.; T. Hopman, vr. geh. gew. met C. Huigen, 88 jr.; M. Klein, man, 78 jr.; C. M. C. Beining, man, 61 jr.; H. T. de Kok, vr. geh. met C. A. Oosthof, 75 jr.; W. Wijnen, man, 70 jr.; A. A. Maat, man, 75 jr.; W. G. Schaap, vr. geh. met H. T. Ruitenbeek, 78 jr.; H. J. den Hartog, vr. geh. gew. met J. W. M. van't Hof, 67 jr.; G. J. Weideman, man, 79 jr.; H. J. Wiegmann, man, 72 jr.; H. Daalman, man, 65 jr.; J. Pille, man, 85 jr.; T. W. Vis, man, 91 jr.; H. Heijmans, man, 65 jr. SCHIEDAM Op zaterdag 20 maart wordt in de St. Mar- tinuskerk, Willem An- driessenlaan in Schiedam Groenoord een 4 koren-con cert gegeven. Medewerking verlenen: Het Advent-kerkkoor Overschie; het kinderkoor Overschie; Het Opstandingskerkkoor Rijsoord; Het Herv. Kerkkoor, Groe noord. Alle koren staan onder leiding van Frans v. Rhijn. Aan het or gel Jacob van Hes. Tevens ver leent de alt Remate Heemskerk haar medewerking. Kaarten a 2,zijn op de vol gende adressen verkrijgbaar. Mevr. Willemsen, Valerius- straat 50; Mevr. v.d. Hammen, Sibeliusplein 90; Mevr. Sparre- boom, Arnoldipad 47; mevr. Kostense, Populierenlaan 44, en s'avonds aan de kerk. Aanvang 20 uur. Kerk open 19.30 uur. SCHIEDAM Het was be gin 1912 dat W. A. Verwaijen een winkel met bovenwoning huurde op de Hoogstraat 165, waar hij onmiddellijk na zijn huwelijk, met J. M. Vrede- brecht, een woninginrichting begon. Hij begon als behanger (voor hele blokken huizen maakte hij lange dagen), terwijl zijn vrouw gordijnen en tafelkle den ging verkopen. Na de eerste wereldoorlog onts tond een periode van welvaart die tot 1930 duurde. Er werden veel woningen gebouwd en de inrichting daarvan bracht ook hoogconjuctuur voor het jonge bedrijfje, zodat al in 1920 een groter pand op de Hoogstraat 186 werd betrokken. Een kleine etalage en woon ruimte daarachter waren het begin. Maar in 1928 werd de ge hele benedenverdieping en de aan de Korte Kerkstraat gren zende tuin, als verkoopruimte ingericht. Hierdoor werd het assortiment uitgebreid met meubelen en slaapkamers tot een complete woninginrichting. Na diverse moderniseringen werd in 1938 het pand Hoog straat 184 gekocht, met de achterliggende tuin en 2 oude pandjes in de Lombardsteeg met het eerste pand tot een ge- Visje van de week. GROENE ZWAARDDRAGER normaal 11.- nu 4 voor6.50 Plantje van de week: REUZE AMBULIA nu 2 voor1.95 Bij aankoop van een cavia, hamster, konijn, kanarie, parkiet een heel leuk informatieboekje GRATIS. NIEUW UIT DE DIEPVRIES: komplaat volledig diarenvoadsal op vors vloos basis. De samenstelling is gebaseerd op een jarenlange ervaring en voldoet aan wetenschappelijke normen. Er worden geen kleurstoffen, conserveringsmiddelen, reuk- of smaakstoffen, dier- of beendermeel en geen varkensvlees in verwerkt. Het bevat 88% hart, lever, long, milt, nier, pens, boekmaag, lebmaag, 10% plantaardige eiwitten, 2% extra premix vitaminen en mineralen. Nu 400 gram1.95

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 19