■k i i i I i i i i i i I OPGAVE LIDMAATSCHAP i interieurverzorging 3 CD Wijzigingen stemlokalen bij komende verkiezingen II IJLS Hl IL I i i i RECTIFICATIE ULT M IB f\ INFORMATIEBULLETIN Kruisvereniging Schiedam O Cl CD Cl (Q >STRTD<H S B'LO'EIVL'EfNSTIOT HUDSON HOIITIkv. km iHl U C/5 UW VAKMAN VOOR AL UW BL OEMDECORA TIES Grenen schroten A KA Grenen Rabatdelen 4 4 A Parapine schroten 4 OA JUT Ouders van peuters en kleuters. Redaktie-adres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 701936 Hoor je me buik? Krijgen we dan ook een prik? Ik loop weer Rouwverwerkings- groepen Omgaan met borstkanker Stuur deze bon aan Bachplein 588, 3122 JM Schiedam Ik wens lid te worden J van de Kruisvereniging Schiedam tegen kontributie van/38,- (1982) Naam en voorletters Adres Telefoon De La Marplein 2, 3123 AB Schiedam Een buitenkansje voor u die op de hoogte willen blijven van de ontwikkelingen op het gebied van modern wonen. In verband met de komende shows van Artifort, Gelderland en Leolux moeten wij plaats maken voor de nieuwste modellen. Nu diverse toonkamermodellen van kwaliteitsfabrikanten tegen zeer speciale prijzen. Direkt uit voorraad leverbaar. In onze meubelpassage, groot 2800 m2, brengen wij u Artifort, Leolux, Gelderland, B B, Banz Bord enz. Afdeling Jong Wonen, waaronder de kollektie Pine Shop, slaapkamers, een fraaie kollektie gordijnen, vloerbedekking en verlichting. Een bezoek aan onze meubelpassage Choorstraat - De Vlouw is zeker de moeite waard. In de gemeente informatiepagina van j.l. woensdag werd een kopregel wat misvormd. Ugelieve te lezen Raadpleeg uw oproepingskaart Met excuses H.N.S. adv. afd. Doe-het -zeivers opgelet geopend 8.30-17.30 uur Donderdag 8 30-21 30 Zaterdao 10 00-lfi 00 uur HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 19 MAART 1982 PAGINA 16 Praten over de opvoeding van het jonge kind, tot ongeveer 4 jaar. Vooral: uitwisselen van er varingen; een gesprek van ou ders met ouders. Al enkele ja ren verzorgt de kruisvereniging deze „cursus" voor ouders van peuters en kleuters, en telkens is er veel belangstelling voor, hoewel nog steeds de moeders daarbij verre in de meerderheid zijn. Maar vaders zijn even hartelijk welkom. Hoe dat in de praktijk gaat, kunnen we waarschijnlijk het beste duidelijk maken met een aantal grepen uit een verslag van de cursussen die tijdens het najaar 1981 zijn gegeven: Er wa ren drie gespreksgroepen. Drie maal zes avonden op drie plaatsen in Schiedam: de kruis- gebouwen Westerkade en Bach- plein en De Vier Molens. Per groep waren er tien of elf deel nemers. De groepen werden begeleid door een wijkverpleegkundige, een stagiaire (opleiding peuter- zaalleidster en schoolarts), en een gesprekleidster. De bijeen komsten duren officieel twee uur, maar gezelligheid is wel eens oorzaak dat het uitloopt. Een greep uit de onderwerpen die werden besproken: eten (of niet) angst - fantasie agressie overaktief kind straffen of belonen vervelen - bezighouden zindelijk worden slapen-dromen-er uit komen. Het woord cursus is eigenlijk niet juist; het is vooral mèt el kaar praten, onder begeleiding die er voor zorgt dat onderwer pen die binnen de groep belang rijk worden gevonden ook zo goed mogelijk tot hun recht ko men. Het werd echter wel dui delijk dat er geen kant-en-klare adviezen gegeven kunnen wor den. Iedere opvoeder is immers anders en een kind is ook al een eigen persoonlijkheid in de dop. KRUIS VERENIGING SCHIEDAM Belangrijk bleek voor de meeste deelnemers: kennis maken met ouders in ongeveer de zelfde omstandigheden (kleine kinde ren), met vaak de zelfde pro bleempjes. Enkele malen bleek een moeder zo in een bepaald gedragspatroon rond te cirkelen met haar peuter, dat zij het niet meer zag zitten. Al pratend met de groep en luisterend naar de informatie lukte het dan toch zelf te ontdekken hoe je er uit moet komen. Enkele' reakties van deelneem sters: Ik kijk met andere ogen naar mijn kind Er zijn zoveel kleine dingen die je in gesprekken tegen komt en ze worden hier toch anders besproken dan thuis, met je vriendin, je man, je moeder. Ik vond het fijn. Ik heb nu wat kennissen; ik voelde me erg geïsoleerd. Ik denk dat ik er zo veel aan had omdat ik een „moeilijk" kind heb; ik dacht dat alles aan mij lag; dat zie ik nu anders. Wie binnenkort ook wil mee doen aan zo'n oudergesprek groep, kan het beste zelf kon- takt opnemen met de wijkver pleegkundige, of: bel tussen 09.00 en 13.00 uur 266264. U verneemt dan meer over de plaatsen en de tijden waarop de eerstvolgende cursussen wor den georganiseerd. idee: ga met de hele klas kijken in het kruisgebouw aan het Bachplein. Even een paar bewolkte gezich ten: is dat waar je je moet uit kleden. En krijgen we dan weer een prik? Maar de nieuwsgie righeid won het, en de zusters van het Bachplein zorgden dat er op een vrijdagmiddag een „net echt" consultatieburo werd gehouden en dat de kinderen alle spullen van het magazijn mochten uitproberen. Een feest is het geworden. Er is nu één kleuterleidster die het een stuk makkelijker heeft om uit te leggen wat er, buiten dokters en ziekenhuizen, nog meer gedaan wordt aan de ge zondheidszorg. En de stad van het Bachplein heeft het met erg veel plezier gedaan. Als u ook belangstelling hebt: de heer van Ruijven wil daar best met u over praten. Zijn telefoon heeft num mer 706177. Als je thuis ziek bent komt de dokter. Ook in het ziekenhuis zijn dokters. En zusters. Er zijn ook zusters die niet van het zie kenhuis zijn, wijkzusters. Wat zijn dat? Wat doen die? Toen zag de leidster van een Kethelse kleuterschool het niet helemaal meer zitten met haar „projekt gezondheidszorg". Hoe vertel ik mijn kinderen wat een wijkverpleegster is en wat ze in een consultatieburo doen. hei Een groot verdriet kunnen we soms het beste verwerken door er over te praten met mensen die een zelfde ervaring hebben. Dit kan zijn de dood van de le venspartner. Door te praten over onderwerpen, gebeurtenis sen en problemen die samen hangen met het verlies van de partner wordt het mogelijk het verlies met anderen te delen, el kaar te laten zien hoe het leven weer zinvol kan worden ge maakt, elkaar op weg te helpen de dood van de levenspartner te aanvaarden. Dit kan gebeuren in het persoonlijk kontakt, van mens tot mens, of in een groep. Goede ervaringen zijn vorig jaar opgedaan in vier groepen die ge vormd waren met hulp van de Stichting maatschappelijk werk en de Kruisvereniging; ze wer den begeleid door een wijkver pleegkundige en een maatschap pelijk werker. De groepen zijn vijftien maal bij elkaar geweest, !twee uur per week. Ze waren samengesteld uit mensen van 'wie korte of langere tijd geleden 'de partner is overleden. Wat de 'deelnemers gemeenschappelijk hebben is het verlies dat niet verwerkt was. Men heef veel herkend bij elkaar, waardoor een groot gevoel van saamhorig heid is ontstaan. Vanuit deze solidariteit heeft men elkaar kunnen helpen bij Set vinden van weer een le vensperspectief. Na afloop van de bijeenkomsten hebben de groepen besloten om kontakten met elkaar te houden. De Stich- tingmaatschappelijk werk en de Kruisvereniging willen, gezien deze ervaringen, binnenkort' weer een groep samenstellen. Daaraan kunnen dus deelne men mannen en vrouwen van wie de levenspartner is overle den. Het aantal deelnemers moet beperkt worden tot tien per groep. Het is dan weer de bedoeling vijftien maal bijeen te komen, eens per week twee uur, te beginnen in maart/april, en een volgende groep zo moge- liik in oktober. Wie wil deelnemen, wordt te voren uitgenodigd voor een in formatief persoonlijk gesprek met degene die de groep gaat be geleiden. In dat gesprek wordt dan de afspraak gemaakt over wel of niet deel nemen. Voor meer informatie en even tuele opgave kunt u zich wen den tot: Marijke Boorsma en Pieter van Zoest. Pieter is te be reiken via de Stichting Maat schappelijk Werk, telefoon 731033 en 731485. Marijke kunt u bellen via de Kruisvereni ging, telefoon 266264 en 7Ö6177. Eind vorig jaar kwam een einde aan het voorlichtingsprojekt „Omgaan met borstkanker". Dit initiatief van het Kon. Wil- helmina Fonds en de Provin ciale Kruisvereniging is inmid dels overgenomen door plaatse lijke werkgroep. De opzet van het projekt was tweeledig: - Vrouwen leren met borstkan ker „om te gaan". - Onderzoeken welke invloed de informatie heeft op vrou wen. Het projekt heeft aangetoond dat goede voorlichting over borstkanker aan alle volwassen vrouwen noodzaak is. Het is dan verheugend dat het initia tief nu door een plaatselijke werkgroep is overgenomen. Dus met vragen om voorlich tingsmateriaal of een aanvraag voor een voorlichtingsbijeen komst kunt u hier terecht. Op zo'n voorlichtingsbijeen komst wordt aan de hand van dia's een uitvoerige instruktie gegeven van het borstzelfon- derzoek. Ook zijn meestal een arts, een verpleegkundige en een vrouw die zelf een borstam- putatie heeft ondergaan aanwe zig om vragen te beantwoorden. De werkgroepen waarbij u met deze vragen terecht kunt, zijn te bereiken via de plaatselijke kruisverenigingen die als kon- taktadres en -telefoonnummer dienen: Schiedam: Kruisvereniging Schiedam Bachplein 588 telefoon 010-706177 Vlaardingen: Interkruis Vlaardingen Floreslaan 41 telefoon 010-343279 Maassluis: Interkruis Maassluis De Vloot 206 telefoon 01899-21822 Informatiefolders over borst kanker en borstzelfonderzoek zijn verder verkrijgbaar bij o.a huisartsen, kruisverenigingen apotheken en buurtcentra. r Korrespondentie over lidmaatschap: Trommelrem fietsen met versn. geheel gemoffeld, nog enkele stuks voor maar 485,Tweewieler-Zuid, Wilhelminaplein 6, Schiedam, tel. 267916. Voor gasflessen en petro leum en tevens verkoop nieuwe butagaskachels v.d. Zouwen's olie en gashandel. Tel. 152497, Dr. Zamen- hofstr. 13a, Schiedam. Wij kopen bankstellen tot 400,eethoeken, geh. of gedeeltelijke inboedel, an tiek, etc. Tevens verkoop. Tel. 015-615984, b.g.g. 015- 616513. Let op! AUTOSLOPERIJ TURK vraagt sloopauto's, de hoogste prijs 100,tot 1000,Luxe auto's en vrachtauto's. Tel. 551642 's avonds 347051. breetvelt Choorstraat 35-43 Delft Telefoon: 015-123849 Te koop: Cursus L.O.I. eng. bedrijfscorr., Wiskunde, Engels, Rekenen, Frans, div. kinderboeken; lampgarn.; duosit v. brommer (boxer); 1 paar dameslaarzen z.g.a.n.; bordeaux rood 39 1/2; 2 pla- tenkoffers; 2 bromfietshel men; 2 rugzakken; 1 kleuter schoolbank met bord; fiets mandje; 1 intercom.? luxa flex, blauw afm. 2.75x160; 1 platenspeler en 6 ox Gerard. Tel. 703943. Te koop: centrum Schie dam: een pracht woning met ligbad en gas c.v. Tel. 010- 733168. Lange Kerkstraat 5 (t.o. Hema) - Schiedam. Tel. 010-266657, b.g.g. 266685 Voor al uw binnen en bui tenwerk, muren, plavuizen, tegels, stuk, granol en schro ten incl. alle materiaal. Inl. 678064 of 744693. Goed tehuis gezocht voor 2 poesjes van 8 mnd. zwart en zwart-wit, heel erg lief. Liefst samen, daar ze erg aan elkaar gehecht zijn. Tel. 711594. Tuinman heeft nog tijd om uw tuin op te hogen, terras opnieuw te tegeten, hek of schutting te plaatsen. Goed en niet zo duur. Tel. 711581 na 18.00 uur. Rechtstreeks van groothandel vanaf per meterWi WW vanaf per meterlil W vanaf per meterI iWW Prijzen inclusief btw in lengte van 1.80 t/m 4.50 Geopend van 9-17 uur. 's zaterdags tot 13 uur HOUT EN PLAATMATERIAALHANDEL hudsonstraat 195-197 rotterdam (west) tel 010-253611 SCHROTEN RABATDELEN VLOERDELEN GESCHAAFD HOUT-PLAATMATERIAAL ENZ.ENZ. HET GOEDKOOPSTE ADRES IN GROOT ROTTERDAM Nieuw! Gezien op t.v.: De- walt 125, radiaalzaagmach. De machine die meer kan dan alleen zagen. Speciale prijs bel meteen 267777. Dag kleuter, zeg maar te gen mama dat wij heerlijk zand voor de zandbak in voorraad hebben. DE PLAN TENTUIN, Warande 198. Erkend opkoper geeft ƒ50,tot ƒ150,voor uw gave bankstel of kast enz. Tevens inboedels. Tel. 010- 815663. muil MM Luxueuze tuinsets van voor elke beurs voor elke smaak voor een fijn buitenleven een showroom vol tuinmeubilair ook voor losse kussens (op bestelling) balkondoek, overtrekken voor lig- en tuinstoelen grastapijt voor uw balkon, breed 150 of 200 cm kan het gehele jaar buiten liggen loopt zacht, is gemakkelijk te reinigen. ■m een BOTERSTRAAT 8-10 - 3111 NC SCHIEDAM (achter de HEMA) - TELEFOON 010-267215

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 16