Dit zegt de politiek over Rijksweg 19 1Vereniging De Postduif 50 jaar Rijksweg 19 is nog niet van de kaart geschrapt Gouden greep Aalmoezenier Jorna: „Gemeente houdt V boft maar met BAS VAN DER HEBBEN 9.98 1U.98 9.45 5.98 6.15 ■Mm (blauw/groen) NORMAAL (rood) SUPER (oranje) SUPER-PLUS (blauw) (paars) Bevolking open op koopavond Geharrewar Bezwaren Combinatie Drek PMBMBMBMnMHiPMMIIIIMillilllMIIHIIIIIMRMIPIRillHNHMMi ROOD BLAUW SCHIEDAM Vrij dagavond herdenkt de S.C.V. „De Post duif" met een recep tie in gebouw Irene het gouden bestaans- feest. Dit betekent weer eens positief nieuws over de dui vensport die, al bijna een eeuw lang, in Schiedam voor tal van mensen een hobby is waarvan het gehele gezin kan pro fiteren. Sprak men in vroeger ja ren nog van „duivenmel kers" vanwege het moge lijke gewin bij wedvluch ten, thans worden ze aan geduid als „als duivenlief hebbers", die van hun duiven houden zoals an dere mensen van hun hond en poes. Renault 4 Renault 5 Renault 6 Mazda 323 Honda Civic Ford Fiesta VW Golf Mitsubishi colt Opel Kadett Als de duiven moeten thuiskomen van een lange vlucht staan hun bazen ze vol spanning op te wachten bij het kot of de valplank Rijksweg 19, nog altijd niet veel meer dan een zandlichaam in de polders ten noor den van Schiedam. In en verkoop van automobielen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 24 MAART 1982 PAGINA 19 NU MEER DAN OOIT bowl "O- J DClTAwEC Bouw moet rekening houden met duivenliefhebbers De toevoeging „melkers" stamt nog uit het verre verleden. Werd toen een duivin met jon gen in het nest ingeet op een korte wedvlucht, dan had ze een krop vol met melkvoeding, iets wat de beogde vliegsnelheid niet ten goede kwam, zo dacht men. Voor de duivin de reismand in ging werd de krop afgestreken zodat de luchtweerstand tijdens de vlucht minder was dan bij het vliegen met een gevulde krop. Of dit waar is staat nog te be zien. Er leven trouwens nog an dere legenden in de duivensport. Onder meer dat er fabelachtige prijzen worden geboden voor uitstekende vliegers met getal len om van te duizelen. Wel zijn enkele jaren terug hoge prijzen door Japanners betaald die hier in ons land de kunst van de vliegsport even kwamen afkijken. Uit de talrijke verenigingen van duivenhouders de Schiedam destijds heeft gekend, zijn er uit eindelijk twee overgebleven, de P.V. „De Vrijheid" en de jubile rende Schiedamse Concours Vereniging „De Postduif". Reeds in 1924 kwam een S.C.V. tot stand. Hierin namen de be staande kleine clubjes, en als oudste „De Vriendenkring", ge zamenlijk aan de vliegwedstrij den deel. De zaak viel in 1931 weer uiteen wegens geharrewar, niel vreemd in de duivensport, ook vandaag de niet! Een jaar latei kwam men weer bijeen en vond er een heroprichting plaats. Op 18 maart 1932 werd het dan de Schiedamse Concours Vereni ging „De Postduif", een zelfstan dige club van duivenliefhebbers. Beide verenigingen beschikken nu een eigen inkorf- en clublo kaal. In het begin dienden hier voor de proeflokalen, vaak tot verdriet van de huisgezinnen der leden. Die gewoonte om in deze gele genheid de klokken uit te slaan was in zekere zin een noodzaak. Men beschikte, zo als nu, nog niet over een (dure) duivenklok. Per fiets of te voet werden na de binnenkomst van de duiven de wedstrijdringen in ijltempo naar het clublokaal gebracht waar, middels de veenigingsklok, de vliegtijden werden geregi streerd. Er werden hiervoor zelfs jeugdige estafettelopers aangesteld, die de lucht uit de longen liepen om maar geen mi nuutje aan tijd te verliezen. Lang dralen kon een lagere eindklassering tot gevolg heb- van een kopje koffie weinig zin, zolang er geen daden tegenover staan. Jorna's brief wordt donderdag avond behandeld in de com missie voor algemene bestuur lijke zaken, ongeveer één week nadat de VARA televisie ook al aandacht aan het Schiedamse woonwagenkamp besteedde,. In het programma van ombuds man Frits Bom was toen een foto te zien van burgemeester Te Loo, die had verklaard dat Schiedam volgend jaar kan be ginnen met de aanleg van een nieuw woonwagenkamp bij de Koekoekslaan. Te Loo maakte evenwel geen gewag van de weerstand onder de Koekoekslaanbewoners die hebben aangekondigd massaal in beroep te gaan tegen deze plannen. De schetstekeningen voor dit nieuwe kamp werden vorig jaar al door Chris Zijdeveld (wet houder voor ruimtelijke orde ning) gepresenteerd. De eerste reacties van de Koe koekslaanbewoners deden toen vermoeden dat de aanleg van het park ernstig vertraagd zou worden door een lawine van bezwaarschriften. De discussie over het ver plaatsen van de Hof van Cyrene is daarom nog lang niet ten einde. Uitgenodigd om aan die discussie deel te nemen is over igens ook aalmoezenier Jorna, die binnenkort met burgemees ter Te Loo over het onderwerp van gedachten wisselt. SCHIEDAM Rijksweg 19, de schap viel onder te brengen, omstreden verbinding tussen de Opdrachtgever voor het onder agglomeraties Den Haag en zoek was de werkgroep „Stop Rotterdam, is nog niet van de Rijksweg 19", eveneens uit kaart. Delft. Hoewel onlangs bekend werd De weg, aldus „Milieu-actief dat de beslissing over de aanleg moet nu eindelijk eens uit alle met weer eens 5 of 6 jaar was plannen worden geschrapt. Een uitgesteld, onder andere omdat nieuwe verbinding tussen Rot- de overheid niet over de fi- terdam en Den Haag is niet no- nanciële middelen beschikt om dig omdat de bestaande auto- de weg te realiseren, werkt baan, rijksweg 13, nog lang niet Rijkswaterstaat momenteel vol benut wordt, toch weer aan een nota over de De tegenstanders van de weg inpassing van de weg. hebben er overigens geen Dit signaleert Arjen van Rij in bezwaar tegen dat een deel van het blad „Milieu actief". Van Rij rijksweg 19 in de vorm van een voegt daar aan toe dat de inpas- stadsautoweg wordt aangelegd baarheid van de weg, die door rond Den Haag, en met name het landelijke Midden Delfland aan de zuidelijke rand van Rijs- moet komen te liggen, momen- wijk. teel het belangrijkste criterium Hierdoor verdwijnt de ver is voor een beslissing over het al keersoverlast in die gemeente, dan niet aanleggen van rijks- het industrieterrein Plaspoel- weg 19. polder krijgt een goede ontslui- Eind vorig jaar kwam een ting en ook een belangrijk knel- Delfts planologisch bureau al punt voor het veilingverkeer tot de conclusie dat de weg op uit het Westland zou daarmee geen enkele manier in dit land- zijn opgeheven. SCHIEDAM Tijdens de X koopavond heeft een on- bekende jongen een gou- xj den greep gedaan in het assortiment van een juwe- lier aan de Singel. De jongeman, die volgens de verkoopster omstreeks X; 16 jaar moest zijn, kwam om kwart over acht de X; winkel binnen met de vraag of hij enkele gou- X den armbanden mocht •X zien. Een viertal modellen die ;X hem werden getoond X; schoof de jongen bewon- jj X; derend om de pols. „Ik vind ze allemaal wel mooi", zei hij, en rende vervolgens de winkel uit. Een achtervolging van de dief haalde niets uit. De X; armbanden hadden een waarde van om en nabij X de 3000 gulden. enzovoort ben. Tegenwoordig beschikt ie dere liefhebber over een eigen klok dus is haasten overbodig geworden. Ere-voorzitter, Piet van Os (80) weet dit alles nog als de dag van gisteren. Hij was de eerste voor zitter van zijn vereniging en bleef dit gedurende 40 jaar. Opvolgers waren G. Smits, Cor van Tricht en tot op dit moment, Leo Lems. Ook al is Piet van Os geen actief ld meer, hij voelt zich nog altijd nauw verbonden met de vlegerij. Ook hem deert het dat het aantal duivenhokken in Schiedam langzaam maar ze ker terugloopt. De jubilerende vereniging telt momenteel 42 le den. Daar tegenover staan slechts 33 vlieg- en kweekhokken. Dit wijst er op dat stees meer leden in combinatie met hun duiven zijn gaan spelen. Er kan eerste een opbloei ontstaan wanneer er toesteming komt van de ge meente zelf of van woning bouwverenigingen om in de wo ningen duiven te houden, Bij het ontwikkeling van wo- ningbouwprojekten moet reke ning worden gehouden met lief hebbers voor deze tak van sport. Elders gebeurt dit ook! Dan al leen ziet ook Piet van Os nog een goede toekomst voor de dui vensport. Deze kwestie zal ove rigens wel aan de orde komen tijdens de jubileumreceptie die vrijdagavond om half acht be gint. kampbewoners aan het lijntje" SCHIEDAM De Zuidhollandse woonwagen aalmoezenier J. Jorna heeft zich bijzonder teleurgesteld betoond over het beleid dat Schiedam voert ten aanzien van de totstandko ming van een nieuw woonwagenpark, dat het oude aan de Schiekade, de Hof van Cyrene, moet vervangen. In een brief aan het gemeen tebestuur zegt de aalmoezenier dat hij sterk de indruk heeft dat de bewoners van de Hof van Cyrene aan het lijntje worden gehouden. Uit gesprekken met kampbe woners is hem gebleken dat Schiedam al minstens 6 jaar plannen opstelt en die be spreekt, zonder ze ooit uit te voeren. Het ziet er volgens Jorna naar uit dat de kampbewoners waar schijnlijk nog zeker 16 jaar in hun „diepe put" aan de Schie kade moeten blijven, wonen, terwijl zij er onderhand al 22 jaar „voorlopig" wonen. „Deze mensen hebben toch ook recht op een betere accommo datie?" aldus de aalmoezenier. „Maar in plaats van hen een nieuwe lokatie te geven, wordt juist rondom het woonwagen centrum het vuil van Schiedam gedeponeerd". „Zaten de woonwagen mensen al in een diepe, bijna onzicht bare put, door de gestorte drek en andere troep rondom, zijn ze nog verder in een verschrikke lijke situatie terecht gekomén". Stank en vuile lucht veroorza ken volgens Jorna ademha lingsmoeilijkheden en hoofd pijn onder de kampbewoners. Daarbij komt dan nog gebrek aan goede sanitaire voorzienin gen, wat vooral bij ziekte „een niet goed te praten; toestand" is. De aalmoezenier merkt ook verontwaardigd op dat het kamp een prachtig toevlucht soord voor ratten is geworden. Van een goed gemeentebeleid kan in Schiedam nooit sprake zijn zolang de herinneringen aan de put van Cyrene in het geheugen van de bewoners ge grift staan, merkt de aalmoeze nier verder op, die in dit opzicht spreekt „de donkerste bladzij den uit de geschiedenis van Schiedam". Volgens Jorna heeft praten met de bewoners onder het genot SCHIEDAM Het bureau Be volking van de secretarie-afde ling Algemene- en Burgerzaken in de Overschiesestraat 2, zal met ingang van donderdag 1 april en verder tot en met juli op alle donderdagen (koop avond) voor het publiek geo pend zijn van 18.00 tot 20.00 uur, doch dan uitsluitend voor aanvraag en afgifte van reisdo cumenten' Op donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) is het bu reau gesloten. In het laatste ge val wordt de avondopenstelling verschoven naar vrijdag 21 mei. VOOR DROGERE BLIJE BABY'S, ELKE DAG EN NACHT! SCHIEDAM Rijksweg 19 is één van de veelbesproken items geweest tijdens de ver kiezingsbijeenkomsten die de politieke partijen organiseer den voordat Nederland op 24 maart naar de stembus ging. Hieronder een door de Werk groep Stop Rijksweg 19 opge steld overzicht van de menin gen die de deelnemende par tijen aan de provinciale sta tenverkiezingten huldigen over de omstreden autoverbin ding Den Haag/Rotterdam. PvdA: is tegen de aanleg van RW 19 omdat geluidshinder on aanvaardbaar is voor de omwo nenden, omdat het landelijk ge bied Midden-Delfland niet aan getast mag worden, omdat RW 13 de verkeersdruk nog makke lijk kan opvangen en omdat Midden-Delfland zijn waarde voor de recreatie niet mag ver liezen. De landschappelijke in passing is een farce: Midden- Delfland kan wel opgeven wor den, wanneer RW 19 wordt aan gelegd. CDA: is voor aanleg van RW 19. In 2e instantie moet rekening gehouden worden met land schappelijke inpassing. CDA wijkt hierbij af van de voor waarden die de 2e Kamer in no vember 1980 gesteld heeft, nl. dat de weg alleen aangelegd kan worden, wanneer hij landschap pelijk ingepast kan worden. VVD: is voor aanleg van RW 19 omdat de 2e Kamer voor is, dus moet de weg in het streekplan opgenomen worden. Bovendien moet een land voldoende infra structuur aan haar industrie bie den. Z.H. bergt de grootste zee haven en het grootste aaneenge sloten glastuinbouwgebied. Van alle provincies heeft Z.H. de grootste industriële en agrari sche produktie en de daaruit voortvloeiende export. Boven- U1C11 bestaat er in Z.H. relatief de grootste bevolkings- en auto dichtheid. D'66: is tegen de aanleg van RW 19 omdat het landelijk gebied Midden Delfland niet aangetast mag worden en omdat RW 13 de verkeersdruk nog makkelijk kan opvangen. RW 19 moet niet opgenomen worden in het streekplan. PSP/CPN/PPR: zijn tegen de aanleg van RW 19. In volgorde van belangrijkheid omdat het landelijk gebied Midden-Delf land niet aangetast mag worden, omdat Midden-Delfland niet aangetast mag worden, omdat Midden-Delfland zijn waarde voor de recreatie niet mag ver liezen, omdat RW 13 de ver keersdruk nog makkelijk kan opvangen en omdat dè geluids hinder voor de omwonenden onaanvaardbaar is. James Wattweg 12 14 3133 KK Vlaardmgen Tel 010 353533 Wij zijn qeinteresseerd in Uw: wi| bieden de hoogst mogelijke handeling a contant komt U eens vrijblgvend langs voor taxatie SGP: vindt dat RW 19 onder de huidige economische omstandig heden niet aangelegd behoeft te worden, hoewel hij wel het sluipverkeer in het Westland te gen zou gaan. Als de situatie echter zou verbeteren, het ver keer gaat toenemen en er een verschuiving van aktiviteiten plaatsvindt naar het westelijk gedeelte van het Rijnmondge bied, dan moet hij wel aangelegd worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 19