m i Porsche zonnebrillen reddings-granaat nooit meer lekke band TEA ZAKE Op weg naar Pasen Geschiedenis van de Singelkerk Uit de parochie „Vak"-horren Lichtbox Geen lekke banden Fietskar uitgave voor de Rooms Katholieke binnenstadsparochie St. Liduina O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 320, Schiedam. Telefoon 263095 We gaan met z'n allen toch weer naar lente en zomer toe en dat beïnvloedt ook van alles en nog wat in deze rubriek. Ik ga zelfs heel zonnig beginnen met een bril voor en in die zon. Niet zomaar een zonnebril, maar een echte Porsche. U weet wel, van die auto's, waarmee de Rijks politie je op de weg de ogen uitsteekt. Of van die snelle jongens binnen elf uur van Utrecht naar Nice rijden. Saint Tropez kan ook... De nieuwe witte fietskar voor veel bagage' en weinig inspanning. Zodra de reddingsgra naat in het water is ge gooid, komt er een zichzelf automatisch op blazend zwemvest uit. Een handige meeneem- lamp met een extra stop- kontakt voor nog een an dere aansluiting, zowel binnen als buiten te ge bruiken. Porsche-dessin: een zon nebril met verwisselbare glazen en een apart etui er bij. En zo staat zo'n bril van dat automerk. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 26 MAART 1982 PAGIN/ 10 -5 binnenstadskerk Wanneer u dit blad in handen krijgt, zijn we nog twee weken van Pasen af. Dat wil zeggen, dat de voorbereidingstijd bijna ten einde is. Een voorbereidingstijd, waarvan de liturgie zegt, dat het een tijd is van meer toeleg op het bidden, van grotere aandacht voor de lief de tot de naaste, en een tijd van grotere trouw aan de sacramenten, waarin we zijn herboren. Voor ieder van ons zal het accent mis schien wat meer op het één dan op het ander liggen, maar ons leven zal door alle drie omschrijvingen toch getekend moeten zijn. De veertigdagentijd wil ons tot vernieuwde mensen vormen. We zullen onze verhouding met God en onze liefde tot de naaste steeds weer moeten her-oriënteren. De woorden van Christus „Zie, Ik maak alles nieuw" zullen wij in ons leven gestalte moeten geven. Door de dood en verrijzenis van de Heer heeft ieder en alles een nieuw zin gekregen. Hij heeft ons be staan in een nieuw perspectief geplaatst. Het leven gaat door! Welis waar voor ons op een onvoorstelbare wijze, het is nog nooit in een mensenhart opgekomen, er is geen oog dat het gezien, en geen oor dat het gehoord heeft, maar het is waar! De getuigenissen van de leerlingen komen ons tegemoet. Hij had het wel voorspeld, maar het was niet te vatten. Nu begrijpen ze, wat Hij bedoeld heeft. Hij is werkelijk verrezen! Dit gaan we vieren met Pasen. De prachtige liturgische tijd breekt weer aan! We mogen getuige zijn van de intocht van Christus in Jeruzalem, we mogen aanzitten aan het Laatste Avondmaal, en er is voor ons plaats onder het kruis op Golgotha. Wanneer wij dit in ons leven een plaats willen geven, zal de vreugde van Pasen des te groter kunnen zijn! U bent bij ons van harte welkom om dit feest mee te P. M. Vismans, pastoor De kronieken van het jaar 1938 openen met een kranteknipsel uit de „Nieuwe Schiedamsche Courant" van 5 januari: Stadsnieuws „De a.s. blijde gebeurtenis (de geboorte van Prinses Beatrix). De feestverlichting brandt proef Gisteravond en eergisteren hebben de Technische Bedrijven de ver lichtingen, welke in verband met de te verwachten blijde gebeurte nis in het Prinselijk Huis, in Schiedam zijn aangelegd, laten proef- branden. De toren van de Groote Kerk, waarop 30.000 kaars gericht staat, is gereed gekomen. Ook de Singelkerk is gereed gekomen op een enkele lamp na, die gericht zal worden op de zijbeuk. Op deze kerk staan dan 66.000 kaars gericht. Ook de verlichting van het Stationsgebouw en het plantsoen is bijna gereed. Vanavond zal ook hier de finishing touch gelegd worden. Op deze twee objecten staan in totaal 20.000 kaars gericht. Alle objecten tezamen worden dus beschenen door 116.000 kaars." Op 12 juni 1938 verrast de Vikaris van Curacao, pater Zeppenfeldt, de paters van de Singel met een bezoek na 19 jaren missie-arbeid. De paters Dominicanen waren al sedert 1868 in de missie in Curacao werkzaam, terwijl ze in 1904 hun Missie uitbreidden naar Puerto Rico. Veel paters vertrokken vanuit en via de pastorie aan de Singel naar deze missiegebieden. Op 24 juni 1938 werd pater Reisch benoemd tot pastoor in het Noord-Brabantse Langenboom bij Grave. De zondag vóór zijn ver trek werd er een défilé gehouden van al zijn vrienden uit de paro chie en de rest van Schiedam. Op 4 augustus 1938 overlijdt pastoor L. A. Perquin in het Sint Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam. Dit vermelden wij omdat deze „Radio pastoor" en oprichter van de K.R.O. in onze kerk praktisch zijn apostolische loopbaan als kapelaan begon. Enkele jubilea uit 1938 moeten nog worden vermeld en wel het ko peren feest van de K.J.C. waarvan onze jongens van de parochie echt hebben genoten en vervolgens het jubileum van de heer W. Westdijk, oud 74 jaar, die 60 jaar organist was, waarvan 25 jaar in de Singelparochie. Gedurende geheel 1938 wordt de in 1937 aangegane correspondentie met de kerkelijke overheden voortgezet over de wijziging van de parochie-grenzen in verband met een mogelijke toekomstige stich ting van een nieuwe parochie in Oud-Mathenesse. Op 27 december 1938 vindt dit zijn voorlopug hoogtepunt, waarbij Mgr. Huibers, de bisschop van Haarlem, in zijn brief van 15 decem ber 1938 aan de kerkbesturen van de H. Nicolaas in Spangen en aan ons kerkbestuur de nieuwe grensen tussen beide parochies heeft vastgesteld. De bisschop stelt in zijn brief met nadruk dat dit een voorlopige regeling betreft. Zo naderen we het einde van 1938 en het begin van 1939, doch hier over de volgende keer meer. C. H. van der Zant. Palmzondag: 4 april Feestelijke Palmwijding, Palmprocessie en Eucharistie-viering om 10.30 uur in de Singelkerk. In de kapel van Huize Frankeland om 10.45 uur. Er zijn géén andere vieringen! De gebruikelijke vieringen op de za terdagavond zijn zoals gewoonlijk om 17.30 uur in de kapel Fran kenland en om 19.00 uur in de Singelkerk. Witte Donderdag: Feestelijke Eucharistieviering ter viering van het Laatste Avond maal van Christus met zijn Leerlingen. Ook viert de kerk op deze dag de Instelling van het Priesterschap. Aanvang 19.00 uur (Singel kerk). Er is gelegenheid tot aanbidding na de viering tot midder nacht (toegang via de zijdeur van onze kerk bij de pastorie). Goede Vrijdag: Sterfdag van Christus. Om 15.00 uur bidden we de Kruisweg. Om 19.00 uur Plechtige Viering met Lijdensverhaal, Kruisverering en Communie-Ritus. (Singelkerk). Paaszaterdag: De viering van de Plechtige Paaswake begint om 21.00 uur. Wijding van het Nieuwe Licht, Het binnendragen van de Paaskaars, de Wij ding van het Nieuwe Doopwater en de Viering van de Eucharistie. (Singelkerk). Eerste Paasdag: Viering van de Verrijzenis van Christus. Er is in de Singelkerk slechts één viering: De Feestelijke Hoogmis om 10.30 uur. In de Kapel van Huize Frankeland om 10.45 uur. Tweede Paasdag: Viering in de Singelkerk om 10.30 uur en in de Kapel Frankeland om 10.45 uur. Eerste H. Communie: Dit grote feest voor onze kinderen vindt plaats op zondag 25 april tijdens de eucharistieviering van 11.00 uur. De voorbereidingen zijn in volle gang, nog een drukke tijd voor allen die er mee bezig zijn... en dan kan het feest beginnen! H. Vormsel: In tegenstelling tot wellicht andere berichten zullen onze jongens en meisjes het Sacrement van het Vormsel ontvangen op zondag 13 juni tijdens de eucharistieviering van 11.00 uur. Het Vormsel zal dit jaar worden toegediend door Mgr. van Elswijk, oud-missiebisschop van Tanzania. Kinderen op andere dan de Jans-Aloysiusschool, Catharinaschool en Jozefschool, die gevormd willen worden, willen wel contact opne men met de pastoor. Ook volwassenen, die het Sacrement van het Vormsel nog niet hebben ontvangen, zijn van harte welkom! Liduina-viering van onze parochie: Twee weken na Pasen wordt dit feest altijd ge1 zondag 25 april. De feestelijke hoogmis in^ie S ierd, dit ja ngelkerk i uur. Er is uitstelling van het Allerheiligste vanaf 13.00 uur, en de dag wordt besloten met een Plechtig Lof om 18.00 uur: predikatie door pastoor A. Goedhart, moderator van het Ziekenapostolaat, pro cessie en Te Deum. Laten wij als stad onze patrones eren! Ze heeft een plaats in het hart van allen. Daarom: allen van harte welkom in onze Singelkerk ter ere van onze heilige Liduina! Boeteviering: Maandagavond 5 april om 19.00 uur in de Singelkerk. Biecht-gelegenheid: Maandagavond 5 april rond de boeteviering; dinsdagavond 6 aaril rond de avondmis; woensdagavond 7 april van 7-8 uur; goede vrij dag na de Kruisweg; paaszaterdag van 10.00-11.00 uur. Er is biechtgelegenheid in de kapel van de Broeders aan de Warm de: maandagavond, dinsdagmorgen en woensdagavond na de eucha ristieviering. De Verrezen Christus „Fra Angelico" Dit is weer eens een geheugensteuntje voor alle lezers van het Bin nenstadsblad, die geïnteresseerd zijn in het reilen en zeilen van or.ze parochie. Voor alle onderdelen van de 4 hieronder genoemde com missies zijn vrijwilligers/sters aan het werk om de zaak gaande te houden. Dit is een indrukwekkend aantal. Maar nog niet genoeg! Er is vast wel iets bij waarvan u denkt: daar zou ik graag aan mee wil len werken. Vooral de commissie financiën kan zeer goed extra kracht gebruiken. U kunt zich melden bij: a. De pastorie, tel. 268228 b. De secretaresse mevr. A. Geerdes-Jonker-Roelants, Willem de Zwijgerlaan 31, Schiedam, tel. 265807. A. Parochiebestuur Pastoor, voorzitter, secretaris, penningmeester. B. Parochie. Hierin zijn 4 commissies werkzaam: 1. Commissie Pastorale Zorg waarin ressorteert: lectoren, koren, misdienaars, acolieten, collectanten, kerkonderhoud koster, vol wassen kathegese, jongeren discussiegroep, contact basisscholen, eerste communie, vormsel, doopsel, welkom nieuwe parochianen, koffie na de kerkdienst, liduinacomité. 2. Commissie Financiën: kerkbalans, administratief werk, Wil genburg, onderhoud gebouwen. 3. Commissie Maatschappelijk Welzijn: ziekendag, ziekenbe zoek, sterrit, bejaardenzorg, vrije clubs, scouting, wijkaangelegen- heden. 4. Commissie Communicatie: Binnenstadsblad, informatief, con tact met de vorige 3 commissies. 6 maart: Gwendolijn d.v. Ronald Ruseier en Maris van Bers; 7 maart: Marcus Paulus z.v. Paulus Dijkman en Astrid Tolud; 14 maart: Barbara d.v. Louis Schelberg en Maria Wanders; 21 maart: Alexander, z.v. Daniël Padmos en Jody Alesandro. We kijken zonnig de zomer tegemoet Die Porsche-bril heeft iets bij zonders. Namelijk verwisselbare glazen. Via een knap systeem met een soort elegant „knijper tje" op de dubbele neusbrug kun je het ene stel dégradé (in kleur verlopend) paar glazen eruit ha len, om er blauw-grijze in te zet ten, bijvoorbeeld ideaal tijdens de wintersport of bij erg sterke zon. De metalen monturen worden gebracht in drie kleuren; zwart, zilver en goud. Er zit een apart briletui bij, ook al Porsche-des- sin, waarin het tweede stel gla zen precies past. Kun je de auto niet kopen, heb je alvast de bril. Er zijn enkele opticiëns, die 'm (al) voeren, Porsche-dealers weten er ook meer van. De prijs hoort bij de auto... 198,- kost zo'n stukje image op je neus. Voor de goudkleurige nog wat langer sparen. Ondanks de echt Hollandse win ter, die we achter de rug heb ben, zijn er weer heel wat insek- ten, die de kou hebben over leefd. Dat is dan mooi voor 't fruit en de bloemen, dat wordt krabbe len of op jacht gaan binnen. Nu zijn er gelukkig heel wat hor mogelijkheden om de narigheid zoveel mogelijk buiten de deur te houden. In dit verbanda wil ik dan even wijzen op een nieuw systeem voor hen, die de vakman er bij halen als men dit seizoen aan een hor denkt. Er zijn namelijk nieuwe rol-hor- ren op de markt gekomen, die zowel van binnen éls buiten be diend kunnen worden. Daar naast zitten ze in zij-geleiders, dus dat impliceert anti-kier, wat een zo'n groot mogelijk mug dichtheid inhoudt. Om u een prijsindicatie te ge- E*en.. met 1^1 met Ank Hovingh-Krayo Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk ven: voor een deurmaat van 90 cm breed komt zo'n rolhor op even driehonderd gulden. Kon- taktadres: Hamstra-Weesp, Sta tionsstraat 28, 1382 AB Weesp. Als straks het weer er zich voor leent, gaan heel wat mensen hun verpozing/vertier op het water zoeken. Fijn, maar dat er ongelukken kun nen gebeuren weten we alle maal. Daarom wil ik beslist uw aan dacht vestigen op de zoge naamde reddings-granaat. Dat is een kunststof capsule met daarin verpakt een reddings vest met automatische op- blaas-mechanisme. Die granaat (285 gram!) is ge makkelijk te installeren aan boord van schepen en kleinere bootjes, bij bruggen, in auto's, kortom waar hulp aan drenke lingen maar een rol kan spelen. Ligt er iemand in het water, dan wordt de granaat naar de dren keling toegegooid en zodra de capsule met het water in aanra king komt, zie je het zwemvest binnen de kortste keren zich voor je ogen ontvouwen. Binnen een paar tellen gebeurt dat (me laten voordoen) en dan heeft de drenkeling dat reddende geval maar voor het grijpen. Met het hoofd er in blijft men er ook op drijven. De granaat is tegen regen be schermt als men zou denken aan bevestigen in open ruimte en het in aanraking komen met vocht, waardoor het zwemvest zich zou kunnen gaan opblazen. Volwassenen kunnen de granaat op een afstand van een meter of veertig naar de drenkeling toe gooien. De adviesprijs ervan is 68,50, het kontaktadres: AaBaa impor t/export, Postbus 118, Bussum. Wie de kriebels krijgt en z'n ca ravan, z'n garage, z'n schuur of weet ik wat gaat opknappen en daar een praktische lichtbron best bij kan gebruiken, atten deer ik op een uiterst handige lamp voor binnen én buiten. Die lamp wordt lichtbox ge noemd, is gemakkelijk mee te dragen, in twee standen neer te zetten en er zit 15 meter kabel aan, die via een haspel in de lamp verdwijnt. Met twee wand- contactdozen bestaat er ook nog een extra aansluitmogelijkheid, de verlichting is ingebouwd. Het is ook een gezellig ding voor 's avonds op terras of in de tuin. Nu nog de prijs: ƒ79,- en het kontaktadres: Intercomme B.V., Postbus 15, 5133 TM Riel (N.Br.). Altijd een aardige smoes op school: „Ik had een lekke band", maar sta je langs de weg met je auto en één van de vier wielen is lucht-leeg, dan wordt het vaak mannenwerk, om een band te verwisselen, alleen al vanwege die vastzittende moe- Scholieren, motorrijders, auto mobilisten, berijders van op luchtbanden lopende werk- voertuigen opgelet: er is een nieuw preventief middel uit gedacht om lekke banden te voorkomen. Bij de introductie ervan werd je zelfs uitgeno digd een spijker in een band te slaan om je duidelijk te maken, dat de band dan nog niet leegliep. De naam van het goedje is Oko en het betreft hier een onscha delijke vloeistof, die preventief in de band wordt gespoten. Zodra er een gat in het loopvlak ontstaat, wordt het door Oko ge dicht, mits dat lek niet groter is dan 5 mm. Dat dichten gebeurt onmidde- lijk, hermetisch én blijvend, waarbij men gewoon kan blijven doorrijden. Men merkt niet eens, dat men een lekke band heeft (gehad). Ook wanneer er een nieuw lek ontstaat, blijft Oko werkzaam, in feite gaat het net zolang mee als de band zelf. Er zijn verschillende flessen in de handel als we aan de inhoud denken. Eén fles van 500 cc, die goed is voor twee motorfietsban den kost ƒ22,50. Kontaktadres: Oko Nederland V.O.F., Postbus 87857, 2508 DG Den Haag. Curver, de Nederlandse fabriek, die zo spitsvondig met allerlei kunststof-artikelen inhaakt op vele wensen, heeft weer wat nieuws ontwikkeld. Op verzoek van de ook al niet onbekende naam Gazelle leeft men een fietskar gemaakt, be staande uit een bak met klem deksel. De witte, dus veilige kar, weegt maar zestien kilo, is gé- makkelijk aan elk type fiets te bevestigen en kan via een slari- daard gemakkelijk worden weg gezet. De fietskar kost ƒ395,- is ver krijgbaar bij Gazelle-dealers en het kontaktadres van Curver is: Postbus 25, 5120 AA Rijen. Met "Ter Zake" brengen wij een rubriek, die zakelijke en/of commerciële informa tie geeft als daar aktuele aanleidingen voor zijn. Algemene voorlichting, die in bredere zin tot dit terrein gerekend kan worden, zorgt daarbij voor afwisseling. "Ter Zake" verschijnt als re gel in meer dan één Rand stad-Editie in een daartoe geëigend deel van ons ver spreidingsgebied. Illlllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll'l'l

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 10