I Mitsubishi Galant Stationwagon aangepast Optimisme bij Mitsubishi Nieuwe Volvo 7 serie Volvo 760 GLE opvolger voor 264 GLE Road Fiat 127 Super Ford Cargo voor 1982 vrachtauto van het jaar Honda's projecten EXCLUSIEF VOOR RANDSTAD EDITIES Compleet programma Mitsubishi Auto verkopen 1981 niet best In België VW op Ie plaats Winst voor Fiat Nieuwe Cargo dieselmotoren De Mitsubishi Galant Sta tionwagon is nu ook aan gepast aan de „nieuwe" Galant-lijn. De Stationwa gon was namelijk nog lan ge tijd in de zgn. oude uit voering leverbaar. De nieuwe Galant Stationwa gon, te weten de 2000 GLX, heeft nu een betere aërodynamische vorm ge kregen, met nieuwe grill en rechthoekige koplam pen met ingebouwde mist lampen. Fiat heeft de bekende 127 van een nieuw jasje voor zien. Het is een reeks van maatregelen waardoor Fiat zijn image weer een beetje wil opvijzelen, want de afgelopen jaren heeft Fiat heel wat terrein ver loren. Het getij is echter alweer gekeerd, vooral de Fiat Ritmo en Panda kwa men op tijd om Fiat weer wat van het verloren seg ment terug te geven, een totaal nieuwe versie voor de 131 zal het zaakje moe ten completeren, men is daar druk mee bezig, maar het zal wel 1983 worden voor het zover is. Rij-impressie HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 2 APRIL 1982 PAGINA 10 iAmowmww ■■■1 Het bestaande programma Mit subishi personenauto's wordt aangevuld met een drietal zuini ger automobielen. In de Galant serie zijn GL en GLX nu ook le verbaar met een vijfde versnel ling, waarmee aan een wens van het autorijdend publiek wordt voldaan. De Sapporo is uitge breid met een 1600 GLX (vijf versnellingen), dit als aanvul ling op de drie types met een 2 liter motor. Derde toevoeging aan het programma is een Colt 1200 GL (3-deurs) voorzien van automaat. Met deze auto levert Mitsubishi momenteel de goed koopste automaat in z'n klasse. De 115 personeelsleden van Hart Nibbrig Greeve B.V. vierden rond de jaarwisseling de aflevering van de 100.000ste Mitsubishi. Het nieuwe jaar is gestart met een niet minder gunstig bericht, namelijk de keuze van de ANWB-verzekeringsmaatschap pij Unigarant voor Mitsubishi. Deze maatschappij start met een vervangende vervoersverzeke- ring, waarbij de verzekerde onafhankelijk van het merk en type auto dat bereden wordt tijdelijk over een auto kan be schikken wanneer herstel van de eigen auto niet binnen 48 uur mogelijk is. Dit kan zijn bij scha de als gevolg van een aanrijding, maar ook bij een mechanisch defekt of diefstal. De Unigaran- t/ANWB verzekeringsmaat schappij houdt voor binnenlands vervangend vervoer een vloot Mitsubishi's gereed. De keuze is op dit merk gevallen vanwege de kwaliteit/prijsverhouding en derhalve een gunstige gemiddel de kilometerprijs. Mitsubishi personenauto's komen uit on derzoekingen als minst pechge- voelig merk naar voren en dat betekent voor automobilisten extra zekerheid. Hart Nibbrig Greeve B.V. verwacht op grond van de ver koopcijfers over 1981 voor dit jaar een lichte groei in de auto verkopen. Dit betekent voor HNG met een marktaandeel van circa 5 procent dat wederom een aantal van zeker 20.000 Mitsu bishi's kan worden afgezet. In het interieur van de nieuwe 2000 valt het gewijzigde dash board op en de nieuwe stoelbe- kleding. De voorstoelen zijn op drie verschillende manie ren verstelbaar. Aan het com fort is alle aandacht besteed, zodat deze combinatie van personenauto en bedrijfsvoer tuig wederom een representa tieve verschijning is. Galants Stationwagon is lever baar met een 1600 en een 2-liter motor. De eerste heeft een ver mogen van 75 DIN pk, een maximum koppel van 11,8 Kgm bij 3500 toeren en een topsnel heid van 153 km./u. De 2000 GLX heeft een 5-versnellings- bak, de motor levert 102 DIN pk en heeft een maximum koppel van 15,5 Kgm bij 3500 toeren, terwijl de topsnelheid ligt op 168 km./u. Beide versies hebben schijfremmen voor en trommel- remmen achter. Aan de voorzij- de zijn de Galant Stationwagons voorzien van McPhersons, ter wijl de vering achter bestaat uit schroefveren en een 4-punts op hanging met gasdrukschokdem pers. Wanneer de achterbank wordt neergeklapt ontstaat een laadruimte van 1.64 m. lengte, 1.31 m. breedte en 0.76 m. hoog te, in totaal 1035 liter. De Galant Stationwagon is ook verkrijgbaar met een ruimtebe- sparende, onder de laadvloer in gebouwde Vialle C4 gasinstalla tie. Circa 90 procent van de Ga lant Stationwagonrijders koos tot dusver voor deze uiterst eco- t nomische oplossing. De Station- Volvo heeft een geheel nieuwe serie, de 7 serie, uitgebracht. De Volvo 760 GLE is bedoeld voor het kwart miljoen eige naren, over de gehele wereld, van een Volvo 260 type, ter wijl tegelijkertijd penetratie in een hoger marktsegment plaatsvindt. „Deze wagen is ontworpen en gebouwd voor de meest veelei sende klanten van de internatio nale automarkt", aldus de presi dent van de Volvo Car Corpora tion, Hakan Frisinger. De Volvo 760 GLE versterkt Volvo's con currentiepositie bij de meest veeleisende klanten op de ex portmarkten. De Volvo 760 GLE combineert de vloeiende lijnen van efficiency met de klassieke lijnen van traditie. Grote ramen en een lage frieslijn zorgen voor een ruimtelijk interieur. De rechte daklijn heeft het voordeel dat ook achterpassagiers volop hoofdruimte hebben. De kennis van aërodynamica heeft ook een rol gespeeld bij de vormgeving van belangrijke onderdelen en details van de carrosserie. De rechte daklijn en de stand van de achterruit stellen bepaalde ei sen aan de vormgeving van de achterzijde van de wagen om de luchtweerstand zo laag mogelijk te houden. Vooruitstrevende wegligging De Volvo 760 GLE is een exclu sieve reiswagen met een hoge graad van comfort, handelbaar heid en wegligging. Deze eigen schappen dankt de auto aan een aantal met elkaar verband hou dende, zorgvuldig uitgebalan ceerde kenmerken van het on derstel. Zij omvatten een nieuwe achterwielophanging met con stante spoorbreedte, de montage van de automatische niveaure geling en de voorwielophanging met stuurbekrachtiging, die zo wel voor vingerlichte bediening als goed wegcontact zorgdraagt. Dit zijn de belangrijkste ken merken die de Volvo 760 GLE zijn dynamische rij-eigenschap- pen en comfort verlenen. Breder motorenprogramma Met de 760 GLE worden even eens nieuwe motoren en trans missies geïntroduceerd. De Vol vo 760 GLE biedt de koper nieu we keuzemogelijkheid. Naast de beproefde Volvo zescilinder B28 introduceert Volvo een zescilin der turbo-diesel en een vierci- linder turbo-benzinemotor met „intercooling" en electronische inspuiting- en ontstekingrege ling. Bovendien kan de 760 GLE worden besteld met een LPG- installatie. Veel zorg is besteed aan de prestaties en de karakte ristiek van de nieuwe kracht bronnen. Goede acceleratie is belangrijk, maar nog belangrij ker is dat die acceleratie be schikbaar is wanneer hij het meest van pas komt, bijvoor beeld tijdens het inhaalgebied van 70-110 km/uur. wagon met gasinstallatie wordt door de fabriek met aangepaste vering geleverd, terwijl de stan daard brandstofmeter de inhoud van de gastank kan aangeven. Nieuw is dat de vulopening voor LPG - nu beter bereikbaar - achter het normale brandstof tankklepje is aangebracht. De modellen met het gewijzigde front zullen volgens importeur Hart Nibbrig Greeve B.V. rond de zomer leverbaar zijn. De autoverkopen in 1981 zijn niet best geweest, het is zelfs het slechtste jaar sinds 1969. De 390.000 auto's werden in 1981 niet gehaald, en daarop hadden de importeurs, na de diverse bijstellingen overi gens in de loop van het jaar, toch wel gehoopt. In 1981 zijn in Nederland 389.312 auto's verkocht. Echter 1980 was weer 21% slechter dan 1979 en 1979 weer slechter dan 1978, een recordjaar, want in 1978 verkochten de impor teurs via de dealers nog 585.000 auto's. De grootste klappen vielen in 1981 bij de Japanners, met uit zondering dan van Suzuki, Su baru en Mazda, de eerste twee stegen, Mazda bleef gelijk. Dat- sun, Honda, Mitsubishi, Toyota en ook Daihatsu daalden fprs. Toyota van 27 naar 18 duizend, Datsun van 23 naar 17 duizend, maar ook een forse daling voor GM vooral veroorzaakt door Opel, namelijk van 65 naar 53 duizend auto's. Ernstige dalin gen zijn er ook voor Peugot van 22 naar 16 duizend en voor Re nault van 39 naar 31 duizend. Daarbij kan ook genoemd wor den Volvo van 19 naar 15 en Leyland van 8 naar 6 duizend. Zonniger ziet het eruit voor Fiat en Talbot die over hun diepte punt heen zijn, ze zakten nog iets maar procentueel is het niet zoveel meer. Hetzelfde geldt voor Ford, Citroen en Volks wagen, de dalingen zijn daar ni hil. De wat duurdere merken zoals Saab, BMW en Mercedes handhaven zich eveneens goed met zelfs stijgingen voor de eer ste twee. Verder zijn de kleinere goedkopere merken wat geste gen zoals Hyundai, Lada en Zas- tava, alsmede de reeds genoem den Subaru, Suzuki enz. De plaatsbepaling der merken is nu als volgt: le Opel, 2$ Ford, 3e Audi-VW, 4e Renault, 5e Peugot/Talbot, 6e Citroen, 7^ Toyota, 8e Mitsubishi, 9e Datsun, 10e Mazda, 11e Honda, 12e Fiatj 13e Volvo, 14e MBW, 15e Merce des, 16e Leyland, 17e Lada, 18e Alfa Romeo, 19e Suzuki en 20é Saab. Ook in België zijn in 1981 aan zienlijk minder auto's veF- kocht dan in 1980. De daling bedroeg 12%, in 1980 verkocht men 398.000 auto's in 1981 350.000. De Febiac (de RAI van Blegië) publiceerde onlangs alle ver koopcijfers en de top 30 van Bel gië, de lijst van meest verkochte merken. Bovenaan prijkt daar de VW Golf diesel. Het is voor het eerst dat een diesel de meest verkochte auto's en alle benzi- ne-concurrenten verslaat. Wij geven U de eerste 15: le WV Golf D, 2e Honda Civic, 3e Toy ota Corolla, 4e Opel Kadett 1.2, 5e Ford Escort, 6e Ford Fiesta, 7e Mazda 323, 8e Citroën 2 CV, 9e Opel Kadett 1.3, 10e Renault 5, 11e Ford Taunus, 12e VW Golf B 1.1, 13e Datsun Cherry, 14e Citroën Visa, 15e VW Polo. België selecteert dus duidelijk, op die manier de Kadett 1.2 op een 4e en de 1.3 op een 9e plaats, zou je ze te zamen nemen dan werden er 11.000 Kadetts ver kocht en dat is meer dan de 9300 VW Gols diesel, maar in feite zou je dan ook alle VW Golfjes te zamen moeten nemen en van de benzine versie verkocht men er 4563 voor de 1.1 en 2876 voor de 1.4, dus de Golf in totaal komt op bijna 17.000 en behoudt dus de le plaats. Test Daarom heeft Fiat eerst de oude koetsen wat gemoderni seerd. Het begon met de 132, die daardoor Argenta ging he ten en onlangs is het de 127 ge weest, die echter de naam Fiat 127 heeft behouden. Misschien omdat die 127 minder gewij zigd is dan de 132, want ook al ziet de 127 er nu heel anders uit, echt veel veranderd is er niet. Technisch is er nauwelijks wat aan de 127 veranderd, maar dat zelfde zien we ook bij de 132, er zijn wat modificaties, maar echte grote technische wijzigingen zijn er niet. Het betreft dus hoofdza kelijk het uiterlijk en daarbij dan ook het interieur. Bij de 132, nu Argenta, is er behoorlijk wat aan de stijl geschaafd, het plaat werk zelf is veranderd. Bij de 127 is dat niet zo, een facelift is daar bereikt door een kunststof stootrand rondom. Aan de zij kanten zit deze rand tot onge veer 1/3 op de deur (d.w.z. bij de super, bij de special is dat min der, en zijn het meer 2 strippen geworden), aan de voor- en ach terkant loopt de stootrand door, maar is tevens één geheel ge worden met voor- en achterpar tij, zijnde de gril, koplampen en de achterlichten. En op die ma nier is er toch een andere 127 ontstaan, een moderne, sportie vere koets, wel knap met zo weinig middelen. In het inte rieur zijn meer wijzigingen toe gepast. Er is een heel nieuw dashbord, nieuw stuur, dus in feite een heel nieuw voorpaneel. Vervolgens zijn de stoelen en bank aangepast, alsmede de ge hele aankleding. De zitplaatsen zijn wat forser, wat luxer gewor den, maar misschien ook wel wat te fors, zo is de zit in de wa gen behoorlijk hoog geworden, hoofdruimte is daardoor krapper geworden en ook het zicht min der. Wie normaal rechtop zit heeft moeite stoplichten te zien als je vooraan in de rij staat, het zelfde geldt voor achteruitkijken door de spiegel, eigenlijk moet je een beetje onderuit gaan zitten. Gek eigenlijk, want die wat te hoge zit moet toch makkelijk te wijzigen zijn. Al met al is de 127 een volwassener auto geworden, die weer wat meer jaartjes (nu al 11 jaar) mee kan. Hij is er voor lopig in 2 versies, een special en een super, resp. min en meer luxe, beide hebben een 900 cc motor, de 1300 cc motor is er al léén voor de 127 Sport en dat is een duidelijk meer sportieve en exclusievere 127. In Italië is er ook nog een 127 met een 1050 cc motor, deze wordt voorlopig nog niet geïmporteerd, maar dat is mijns inziens niet vol te houden, want een 1050 motor past nog beter bij deze nieuwe 127. Prestaties en verbruik Voor de prestaties in de 127 zor gen in Nederland dus een 900 en 1300 motor. Wij bereiden de 127 Super die dus de 900 motor be zit, om precies te zijn een 4 cilin der in lijnmotor, dwars voorin geplaatst, van exact 903 cc met een vermogen van 45 Pk en een koppel van 64 Nm bij 3000 toe ren, de motor drijft de voorwie len aan. Er is een 5-bak aanwe zig, waarbij de 5 meer een func tie van overdrive heeft, de bak schakelt nogal hakerig. De tops nelheid bedraagt 130 km/u (fa- brieksopgave 135 km/u), de ac celeratie van 0-100 verliep in 19 sec. Het verbruik valt alles mee, zeker bij gebruik van de 5e ver snelling. Bij 90 maten wij. 1:16, bij 120 1:13, het gemiddeld ver bruik was 1:14,5, voor normale rijders is 1:14 dus haalbaar, zui nige rijders gaan zeker naar de 1:16. Wegligging De wegligging van de 127 is goed. De besturing is indirect, maar redelijk pecies, het gaat al lemaal licht, zonder dat het echt vaag wordt. Een onderstuur ka rakter is waarneembaar en zoals bij vele voorwielaandrijvers wordt het overstuur als er geen gas gegeven wordt. In de boch ten geeft een ieder meestal gas, zodat de besturing dan onder stuur-veilig is, uitbreken komt niet voor. Ook op de rechte weg blijft de 127 het goed doen, zij wind noch wegoneffenheden hebben vat op de koers. De voorwielaandrijving wordt in het stuur nauwelijks gevoeld. Comfort Voor een dergelijk kleine wagen is het comfort voldoende, na tuurlijk speelt de wielbasis en korte vering een rol mee, de vering is aan de stevige kant, de schokdemperwerking is goed. De stoelen zitten goed, de steun is voldoende, de totale zit in de wagen is echter aan de hoge kant en lange mensen komen zeker in de problemen, maar ook dat mag inherent zijn aan een kleine wagen. De verstel baarheid van de voorstoelen is goed, achterin is de zit redelijk, de ruimte houdt natuurlijk niet over evenals de kofferruimte, maar wat wil je. De uitrusting is compleet, wat nodig is, is er. De veilgheid staat op een redelijk peil, zelfs de voorruit is van ge laagd glas. Tenslotte de geluids- produktie. Het motorlawaai valt alles mee, eigenlijk ontstaat bij hoge snelheid wat meer lawaai door banden en windgeruis. Bij 100 km/u gaf de decibelmeter 77 decB aan, bij topsnelheid 82 decB. En dan de prijs, de 127 is er al vanaf 12.200,-, dat is dan de Special 2-drs., de 3-drs. kost 12.800,- en de 3-drs. Super 13.900,-, de 127 Sport kost 15.600,-. Fiat S.p.A. heeft in 1981 aan zienlijk betere resultaten ge boekt dan in de drie vooraf gaande jaren, toen verliezen werden geleden. De omzet steeg in 1981 met 21 procent tot 22.000 miljard lire 43,45 miljard), tegen 18.138 miljard lire 37,17 miljard) in 1980. Het belangrijkste onderdeel van de Fiat Groep is Fiat Auto S.p.A., dat een omzet boekte van 9.600 miljard lire 19 miljard), tegen 8.343 miljard lire (f 17,13 miljard) in 1980. De omzet van Fiat Auto S.p.A. maakt 44 pro cent uit van de totale omzet van Fiat S.p.A. Fiat heeft in 1981 in Europa, met uitzondering van Italië in totaal 533.700 nieuwe personen- en bestelauto's verkocht, acht procent meer dan in het vooraf gaande jaar. Daardoor is het marktaandeel gestegen van 12,8 tot 13,5 procent, hetgeen bete kent, dat Fiat Auto nu het meest verkochte merk in Europa is. De Japanse autofabriek Hon da heeft diverse projecten en samenwerkingen elders in de wereld. Om aan de geruchten stroom geen voer meer te ge ven publiceerde Honda de vol gende werkzaamheden. De eigen autofabriek in Ohio (USA) begint eind 1982 met de produktie van Accords. Hiertoe is 200 miljoen US dollar geïnves teerd en er komen ongeveer 2.000 medewerkers. Medio 1983 hoopt men op een maandelijks produktie-niveau van 12.000 Ac cords te zitten. De tweede fase van samenwer king met British Leyland: een „letter of intent" werd getekend om gezamenlijk een nieuwe middenklasse wagen te ontwik kelen en te produceren. Gemikt zal worden op een categorie au tomobilisten die meer willen dan het huidige Honda/BL aan bod: de Triumph Acclaim. In de loop van 1985 moet de produktie in Engeland van start kunnen gaan. Samenwerking tussen Honda en Peugeot. Een onlangs door Honda ont worpen tweetakt motor plus transmissie wordt straks onder licentie van Honda door Cycles Peugeot geproduceerd om te worden gemonteerd in Peugeot motorfietsen. Cycles Peugeot gaat de door Honda ontworpen tweetakt mo tor en transmissie produceren voor de Honda tweewielers die in het Belgische Aalst door Hon da Benelux worden geassem bleerd. Voornoemde motoren en trans missie zullen vanaf oktober 1982 in twee fabrieken van Cycles Peugeot worden vervaardigd: deze zijn gevestigd in Saint- Louis en Dennemarie in Frank rijk. Honda gaat door Peugeot ver vaardigde fietsen in Japan im porteren en daar verkopen. Dit zal in maart 1982 zijn beslag hebben. Samenwerking tussen Honda en Jialing Machinefabriek (Chinese Volksrepubliek). Gezamenlijke produktie van' motorfietsen voor de Chinese markt. Later: gezamenlijke ontwikke ling van nieuwe modellen. Deelneming in projekt met Mio Standard of Yugoslavia. Een produktie-eenheid waarin Honda van de circa 6 miljoen geïnvesteerde US dollars er on geveer 1 miljoen voor zijn reke ning nam. Eind dit jaar moet de produktie van power products starten. Binnen drie jaar moet een jaarproduktie van 30.000 eenheden haalbaar -worden geacht. Ford introduceert een totaal nieuwe serie 4- en 6-cilinder dieselmotoren voor de Cargo vrachtwagen en voor indu strieel gebruik, t.w. de Ford 90-150 serie. De serie bestaat uit een 4.2 liter 4-cilinder motor, een 6.2 liter 6- cilinder motor en een 6.0 liter 6- cilinder motor. De 6.0 liter mo tor is ook in turbo-uitvoering le verbaar. De enige onderdelen die deze nieuwe motoren ge meen hebben met de vorige mo toren zijn de vliegwielen en sommige lagerschalen. Het rendement is met gemiddeld 10% verbeterd en de zuinigheid tussen 4 en 7%. Een internationale jury, be staande uit twaalf vrachtwa gen-experts uit twaalf ver schillende Europese landen, heeft de Ford Cargo uitgeroe pen tot „Vrachtwagen Van Het Jaar" voor 1982. Zes leden van de jufy kozen de Cargo als nummer één, terwijl één van hen hem op de tweede plaats klasseerde; vier andere le den noemden hem op de derde plaats en het overgebleven lid bedacht hem de vierde plaats toe. De Ford Cargo kreeg een totaal van 50 punten, 16 meer dan de Scania, die op de tweede plaats eindigde en 19 punten meer dan nummer 3, de Merce des Benz. Dit is de grootste mar ge die ooit werd bereikt in de geschiedenis van deze prijstoe kenning. De organisatie berust bij het Londense „Truck Maga zine" en ieder lid van de jury is een journalist, gespecialiseerd in bedrijfswagens. De eigenlijke trofee, een speciaal vervaardigd, Delfts-blauw porselein ontwerp, zal worden overhandigd aan Ro bert A. Lutz, president van Ford Europa, door de heer Pat Ken- nett, voorzitter van de jury en hoofdredakteur van „Truck Ma gazine", tijdens de internationale vrachtwagententoonstelling van Genève, op 21 januari 1982. De Ford Cargo werd in maart 1981 in Europa geïntroduceerd en sinds die tijd wordt hij ook verkocht in Australië, Zuid- Amerika, est-Indië en Zuid- Afrika. Op 21 januari 1982 wordt een geheel nieuwe serie, door Ford ontworpen en gefa briceerde 4- en 6-cilinder diesel motoren met injectie, op de markt gebracht, die zuiniger zijn, langer meegaan en stiller zijn dan die in de prijs-winnen- de Cargo. In april wordt de serie uitgebreid met modellen tot 32.5 ton treingewicht, die zullen wor den aangedreven door de Deutz 170 en 204 pk luchtgekoelde die sel. Dit is voor het eerst in haar 78-jarige geschiedenis, dat Ford en luchtgekoelde motor in een van haar wagens waar ook ter wereld, gebruikt. Deze nieuwste erkenning voor de kwaliteiten van Ford produkten volgt op het succes van de Ford Escort, die de titel „Auto van het Jaar" in 1981 kreeg en de Ford Zakspeed Turbo Capri, die de titel „Race auto van het Jaar" ontving. In de loop van 1982 brengt Mit subishi turbomotoren op haar volledige programma persone nauto's. Naast de bestaande ver sies met benzine- en dieselmotor zullen krachtige en zuinige tur bo's leverbaar worden van 1400 tot 2000 cc. Daarmee brengt Mit subishi Motors Corporation ook turbomotoren in de lichtere klasse. De Europese introduktie van dit nieuws vond plaats op „het" Auto-Salon te Brussel, maar de verkoop zal pas over enkele maanden op gang ko men.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 10